Jump to content
mamidakis

ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΑΠΟ Vw

Recommended Posts

Εχω golf 6 TSI 160hp με 30000χλμ. Με πήραν τηλ απο την αντιπροσωπεια να πάω να κάνω εργοστασιακη αναβαθμιση. Να παω; το έχει κανει κανενας αλλος;

Link to comment
Share on other sites

Εχω golf 6 TSI 160hp με 30000χλμ. Με πήραν τηλ απο την αντιπροσωπεια να πάω να κάνω εργοστασιακη αναβαθμιση. Να παω; το έχει κανει κανενας αλλος;

Αφού σε καλέσανε τότε προτείνω να πας γιατί για να έχουν εντολή από Κοσμοκαρ να ζητούν από συγκεκριμένα πλαίσια να κάνουν αναβάθμιση εγκεφάλου, τότε υπάρχει σημαντικός λόγος!

Μπορεί να αποφύγεις έτσι κάποια μελλοντικά προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου μακρυα απο αναβαθμισεις.....ποτε μα ποτε τετοια λαθη...ιδιως αν εχεις προγραμμα.μια χαρα βγηκε απτο εργοστασιο...εγω ακουω πολλα ατομα παντως εδω μεσα με προβληματα στο μετα την αναβαθμιση.ψαξε και δες,ολο γι απροβληματα εχουμε σεκτιον...

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Αυτη η ρημαδα η Vw κατι παραπανω θα ξερει που κανει την αναβαθμιση δεν νομιζετε;Προσωπικα εχω κανει την αναβαθμιση γνωριζοντας για τις αναφορες περι πτωσης αποδοσης αλλα δεν παρατηρησα κατι.Μαλιστα με εναν συμφορουμιτη που μιλουσα και ο οποιος εχει το Gt μου αναφερε οτι παρατηρησε μικροτερη τελικη στην αρχη αλλα με τον καιρο ξαναεπιασε την την κανονικη του τελικη.Παντως αυτα περι τρομερης πτωσης αποδοσης προσωπικα δεν το ειχα στο δικο μου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Θα Πάω αύριο και θα σας πω τα αποτελέσματα!

Καλή τύχη γιατί εγώ ήμουν τόσο απογοτευμένος από τα αποτελέσματα της αναβάθμισης που μετά από 15 μέρες πήγα και του έβαλα πρόγραμμα....

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο golf έχουμε;

Ναι...αλλά σε εσένα όπως και σε πολλούς άλλους οι επιπτώσεις από το update μπορεί να μην είναι τόσο δραματικές...αν και διαφορά σίγουρα θα καταλάβεις στις χαμηλές στροφές.... Εμένα ήταν δράμα και έτρεχα για να βρω λύση.... και βρήκα 1100 ευρώ στα καλά του καθουμένου για να έχω πίσω το αμαξάκι μου... :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν!

Έχω την εντύπωση ότι όλα τα άλογα συνεχίζουν να βρίσκονται κάτω από το καπό!

Ο υπάλληλος της αντιπροσωπείας μου είπε από πριν ότι δεν θα μειωθεί η ιπποδύναμη.

Μου είπε ότι έχουν παρατηρηθεί κάποιες "αρυθμίες" σε αλλά αυτοκίνητα και γι αυτό

κάνουν την αναβάθμιση. Επίσης, άλλαξε και κάτι στο αυτοκίνητο! Εκεί που φαίνεται η ώρα

στον ηλεκτρονικό πίνακα, δίπλα εμφανίζεται ποια σχέση έχω επιλεγμένη στο κιβώτιο και αν θα

πρέπει να αλλάξω σχέση και να βάλω την επόμενη! Μιλάμε για artificial intelligence!

Όταν πρέπει(ίσως απλά να μου το προτείνει) να αλλάξω σχέση στο κιβώτιο εμφανίζεται ένα

βελάκι μαζί με τον αριθμό της σχέσης που πρέπει να βάλω.

Μήπως αυτό το είχαν από πριν και άλλοι και εγώ νομίζω ότι είμαι πρωτοποριακός?!?!?!?

photo%201.JPG

https://lh4.googleusercontent.com/_0Iu1p4FtLBY/TUr0MXDcpJI/AAAAAAAAW9s/0VGXOeTdoJE/s912/photo%202.JPG

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν!

Έχω την εντύπωση ότι όλα τα άλογα συνεχίζουν να βρίσκονται κάτω από το καπό!

Ο υπάλληλος της αντιπροσωπείας μου είπε από πριν ότι δεν θα μειωθεί η ιπποδύναμη.

Μου είπε ότι έχουν παρατηρηθεί κάποιες "αρυθμίες" σε αλλά αυτοκίνητα και γι αυτό

κάνουν την αναβάθμιση. Επίσης, άλλαξε και κάτι στο αυτοκίνητο! Εκεί που φαίνεται η ώρα

στον ηλεκτρονικό πίνακα, δίπλα εμφανίζεται ποια σχέση έχω επιλεγμένη στο κιβώτιο και αν θα

πρέπει να αλλάξω σχέση και να βάλω την επόμενη! Μιλάμε για artificial intelligence!

Όταν πρέπει(ίσως απλά να μου το προτείνει) να αλλάξω σχέση στο κιβώτιο εμφανίζεται ένα

βελάκι μαζί με τον αριθμό της σχέσης που πρέπει να βάλω.

Μήπως αυτό το είχαν από πριν και άλλοι και εγώ νομίζω ότι είμαι πρωτοποριακός?!?!?!?

Χαίρομαι που πήγαν όλα καλά ! Οσο για την ένδειξη της ταχύτητας εχει ξανασυζητηθεί και δεν υπήρχε πριν. Με το update περάστηκε ... και σου υποδεικνύει την ταχύτητα την οποία θα πρεπει να εχεις(συμφωνα με την VW) για να εχεις την μικρότερη κατανάλωση αλλα πολλοί εχουν παρατηρήσει πως χρειάζεται αρκετή βελτίωση το σύστημα αυτο καθώς εαν ακολουθήσεις τις ενδείξεις στην πόλη κρεμάει το αμαξι .... δοκιμασε το κι εσυ και βλέπεις ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα σε όλους.. Έχω το golf V 122 και μου είπε ο μηχανικός μου πως μάλλον πρέπει να πάω αντιπροσωπεία να κάνω update.. Έχω τρέμουλο στο ρελαντί που παρέμεινε μετά την αλλαγή όλων των πολλαπλασιαστών.. Μπορεί να μου πει κάποιος πόσο θα κοστίσει το update μιας και δεν είμαι στην εγγύηση?? Πληροφοριακά μένω Ηράκλειο Κρήτης αν παίζει κάποιο ρόλο.. Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Σε ολους υπαρχει επιπτωση και εμενα στην αρχη ετσι ελεγα ολα καλα... Δυστηχως ομως το αμαξι στα χαμηλα δεν ειναι αυτο που πηρα και πακετακι δωρακι +1.5 λιτρο μεστη πολη .

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά χωρίς χρέωση, αφού είναι δικό τους λάθος.

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση :-) Θα ήθελα πολύ να το πιστέψω ότι θα είναι χωρίς χρέωση αλλά εγώ φοβάμαι και απ' έξω να περνάω από την αντιπροσωπεία :-( Θα το ψάξω όμως το θέμα και βλέπουμε..
Link to comment
Share on other sites

Οι αναβαθμισεις ειναι παντα δωρεαν φιλε Γιωργο

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Νάσο για την άμεση απάντησή σου.. Όμως όπως βλέπω και παρακάτω οι αναβαθμίσεις αφορούν μόνο στα twin charged μοντέλα ενώ εγώ έχω το Golf V 122.. Επομένως κάτι άλλο φταίει για το σπαστικό τρέμουλο στο ρελαντί :-(
Link to comment
Share on other sites

κάτι αλο ίσως είναι οταν λες τρέμουλο το εσθανεσε απο τον κινητήρα η ανεβοκατεβαίνει το ρελαντί ? στις υπόλοιπες στροφές κανει κάποιο μπούκωμα?

Link to comment
Share on other sites

κάτι αλο ίσως είναι οταν λες τρέμουλο το εσθανεσε απο τον κινητήρα η ανεβοκατεβαίνει το ρελαντί ? στις υπόλοιπες στροφές κανει κάποιο μπούκωμα?

ο κινητήρας δονείται και μαζί όλο το αμάξι.. Ενδεχομένως να πέφτουν και οι στροφές του ρελαντί στιγμιαία στις 600 περίπου.. Εν κινήσει πάντως το αμάξι δεν παρουσιάζει κάποιο σύμπτωμα.. Ανοίγει κανονικά..
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τον άλλο μήνα είναι το πρώτο service για ποιάς χρονολογιας golf 6 είναι η αναβάθμιση ; Το δικό μου είναι 1η εβδομάδα του 2011 . Ρωτάω γιατί αν διάβασα καλά μετά την αναβάθμιση σου δίχνει τις αλλαγές ταχυτήτων στην οθόνη του υπολογιστή . Εμενα το δίχνει αυτό .

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τον άλλο μήνα είναι το πρώτο service για ποιάς χρονολογιας golf 6 είναι η αναβάθμιση ; Το δικό μου είναι 1η εβδομάδα του 2011 . Ρωτάω γιατί αν διάβασα καλά μετά την αναβάθμιση σου δίχνει τις αλλαγές ταχυτήτων στην οθόνη του υπολογιστή . Εμενα το δίχνει αυτό .

Τον δείκτη για την αλλαγή ταχυτήτων τον βγάζει στις 3 τελευταίες εκδόσεις που έχουν βγεί για το 6άρι 160ps, από το καλοκαίρι του 2010, οπότε δεν είναι κριτήριο για το αν έχεις την τελευταία ή όχι. Αν η άδειά σου λέει 1η εβδομάδα του 2011 και έχει κατασκευαστεί από 06/2010 έως τότε που το πήρες, τότε έχουν βγει έως και 2 αναβαθμίσεις μέχρι τώρα, αλλά θα σου περάσουν την τελευταία. Η τελευταία με την προτελευταία βέβαια δεν έχουν κάποια διαφορά στη χαρτογράφηση από ότι έχω διαβάσει.

Το τρέμουλο στο ρελαντί πάντως που διάβασα παραπάνω το κάνουν όλα, άλλος το καταλαβαίνει λιγότερο και άλλος περισσότερο, και δεν αλλάζει με την αναβάθμιση, δεν έχει να κάνει με αυτό. Το κάνει αισθητά και το μικρό 1.4 (122ps). Άμεσο ψεκασμό δεν θέλαμε; :db:

Edited by PiNiOn
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.