Jump to content
Yiorgos

Ερώτηση για καύσιμα

Recommended Posts

Εγώ με FSI 1.6 άλλαξα knox... η βενζίνη μου είπαν και ήταν 2 διαφορετικά συνεργεία...

Από τότε μόνο 100άρα... καλύτερα να τα δίνεις λίγα λίγα παρά με τη μία 250 ¤...

Τώρα για TSI δε νιώθω να απαντήσω

φιλαρακο καλησπερα.

που αλαξες με 250 ευρ knox?

γιατι ξερω οτι μεχρι και πριν λιγο καιρο ειχε

430 ευρο gia to fsi 1600(μονο το ανταλακτικο)

sory για το off topic!!

καλες γιορτες να εχουμε!!!! ;):D

Link to comment
Share on other sites

Από μετρήσεις που έχω κάνει η εγχώρια παραγόμενη 95άρα δεν έχει πέσει κάτω από αριθμό οκτανίου (Α.Ο.) 96 και η 100άρα από 100...

Κλασικά αντικροτικά είναι ο τετρααιθυλιούχος μόλυβδος (καταργήθηκε), το ΜΤΒΕ (περιέχεται στην αμόλυβδη), το βενζόλιο (καρκινογόνο class A) κτλ.

:rolleyes: - με φορητο ή εργαστηριου οκτανιομετρο εγινε η μετρηση ? για RON ή ΜΟΝ μιλαμε ? για αυξηση των οκτανιων ανετοτατα βαζουμε τολουολη-ξυλολη-μεθανολη που αγοραζουμε πολυ χαλαρα απο το λιανικο εμποριο (!)

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι δεν κανουν ελενχγο σε ολα απλα σε καποια και επιασαν αυτα οποτε το μεγαλυτερο ποσοστο των βενζιναδικων δεν εχει περασει καποιο ελενγχο

Κάνεις λάθος. Συμβαίνει το αντίθετο ακριβώς.

@ TSAKHS - EVIA

Μιλάμε για εργαστηριακό όργανο και για RON. Οι ταμπέλες των πρατηρίων αναφέρονται σε RON. Στην Αμερική αναφέρονται σε (RON+MON)/2. Ο ΜΟΝ είναι μικρότερος κατα 10 μονάδες περίπου. Παρόλο που τουλάχιστον μία 100άρα που κυκλοφορεί στην ελληνική αγορά έχει υψηλό ποσοστό τολουόλης (πράγμα που δεν με βρίσκει σύμφωνο), ο χειρισμός οργανικών διαλυτών χύδην από καταναλωτές δεν πρέπει να συνίσταται. Το μίγμα υδρογονανθράκων που λέγεται βενζίνη παράγεται από εταιρείες με συγκεκριμένες προδιαγραφές. Η εκ των υστέρων προσθήκη με αυθαίρετο τρόπο αν δεν ενέχει κίνδυνο για τον κινητήρα, μπορεί να προκαλέσει σοβαρά προβλήματα υγείας. Η μεθανόλη που αναφέρεις είναι εξαιρετικά πτητική (διαφεύγει και από κλειστό βαρέλι), εξαιρετικά τοξική (προκαλεί χαλαρά τύφλωση, σκέψου τα ποτά "μπόμπες", δεν χρειάζεται να την πιεις, ακόμα και σε επαφή με το δέρμα). Το πράγμα αλλάζει αν πρόκειται για βελτιωτικό RON το οποίο έχει πάρει έγκριση κυκλοφορίας στην ελληνική αγορά! ^_^

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - το ron+mon/2= anti knock index και το ΜΟΝ φυσικα και ειναι μικροτερο μιας και μετραται σε πληρες φορτιο ,αυτο ειναι το ζητουμενο κι απο εκει φαινεται η αξια της βενζινης για αυτο οι εταιριες δεν το λενε - μην μπερδευεις την pure μεθανολη που χρησιμοποιουν επι δεκαετιες σαν προσθετικο ή ως και κυριως καυσιμο σε νταγκστερ/κοντρες με το ξυλοπνευμα που βαζουν στις μπομπες ποτα ,σε πληροφορω οτι εχει μεσα παραγωγο της μεθανολης και η seven-up αλλα δεν τυφλωνεσαι - η τολουολη ειναι υπαρχων συστατικο της βενζινης αρα μια μικρη αυξηση απο τον οδηγο δεν δημιουργει κανενα μα κανενα προβλημα (!) Edited by TSAKHS-EVIA
Link to comment
Share on other sites

B) - το ron+mon/2= anti knock index και το ΜΟΝ φυσικα και ειναι μικροτερο μιας και μετραται σε πληρες φορτιο ,αυτο ειναι το ζητουμενο κι απο εκει φαινεται η αξια της βενζινης για αυτο οι εταιριες δεν το λενε - μην μπερδευεις την pure μεθανολη που χρησιμοποιουν επι δεκαετιες σαν προσθετικο ή ως και κυριως καυσιμο σε νταγκστερ/κοντρες με το ξυλοπνευμα που βαζουν στις μπομπες ποτα ,σε πληροφορω οτι εχει μεσα παραγωγο της μεθανολης και η seven-up αλλα δεν τυφλωνεσαι - η τολουολη ειναι υπαρχων συστατικο της βενζινης αρα μια μικρη αυξηση απο τον οδηγο δεν δημιουργει κανενα μα κανενα προβλημα (!)

Hey mate,

Από το τέλος προς την αρχή... :lol:

1.Το τολουόλιο είναι μία από τις ενώσεις που περιέχονται στη βενζίνη (μίγμα χιλιάδων ενώσεων). Ομως δεν παράγεται κατά την κλασματική απόσταξη αλλά κατά τη διαδικασία της αναμόρφωσης ( επτάνιο με ron = 0 μετά από αντίδραση δίνει τολουόλιο με ron=110). Υπέρμετρη χρήση της αναμόρφωσης οδηγεί σε απαράδεκτα μεγάλη περιεκτικότητα σε αρωματικά συστατικά τα οποία είναι καρκινογόνα (τολουόλιο, βενζόλιο κ.α.). Αντιθέτως με τη διαδικασία της αλκυλίωσης ελαφριοί υδρογονάνθρακες παράγουν βαρύτερους (ισοοκτάνιο ron=100). Η διαφορά τιμής μεταξύ 100αρας και 95αρας οφείλεται στις δύο αυτές διεργασίες. Παρόλη την ύπαρξη καταλύτη, καποιοι άκαυστοι υδρογονάνθρακες διαφεύγουν στην ατμόσφαιρα. Κανείς όμως δεν θέλει να αναπνέει αρωματικούς!!

2. H 7up είναι αναψυκτικό, όχι αλκοολούχο ποτό. Είναι ανθρακωμένο νερό με ζάχαρη και λεμόνι. Πριν κάποια χρόνια βενζόλιο είχε καταλήξει στο μπουκάλι του φημισμένου perrier και είχε γίνει χαμός!! Η εταιρεία παραλίγο να κλείσει.

3. Βενζόλιο, μεθανόλη είναι κλασσικά αντικροτικά. Αυξάνουν τον Α.Οκτανίου. Είναι όμως και κλασσικά δηλητήρια. Ο χρήστης θα πρέπει να γνωρίζει τι κάνει και ποιες συνέπειες έχει η αλόγιστη χρήση, ή το λάθος κατά τη χρήση. Επίσης απαγορεύεται μέχρι κάποιο ποσοστό η ύπαρξη μεθανόλης στη βενζίνη (δεν το θυμάμαι ακριβώς πόσο) γιατί διαβρώνει το εσωτερικό του θαλάμου καύσης...

4. Η αιθανόλη είναι και αυτή κλασικό αντικροτικό. Και πιο ασφαλές. Το πολύ πολύ να μεθήσεις. Φουλάρεις το ρεζερβουάρ, γεμίζεις και ένα ρακοπότηρο. Τα πρατήρια θα σερβίρουν και μεζέ. Για να μη σου πω ότι αν βάλω λίγο smirnoff στο τσι μου θα πετάει... ;)

5. Seriously, do not drink & drive. Enjoy Responsibly :lol:

6. Ο ΜΟΝ ανακοινώνεται στην .... Αμερική.

Link to comment
Share on other sites

B) - στην αμερικη οχι εδω αρα ο Ελληνας οδηγος εχει μεινει απληροφορητος - η βενζινη ειναι καρκινογονος αρα και πολλα απο τα 200-220 συστατικα της για αυτο και κανεις δεν λεει ριξτε την στο δερμα σας ανετα ,η χρηση αρωματικων για αυξηση οκτανιων ειναι διαδεδομενη εδω και πολλες δεκαετιες ενω το ποσοστο αυξησης τους μπορει ανετα να φτασει το 30% χωρις προβλημα - πιο επικινδυνα και πιο ακριβα ειναι τα ΜΜΤ Analine ΜΤΒΕ

-νιτροπαραφινη μπορει να χρησιμοποιηθει επισης αλλα ειναι διαβρωτικη οχι απαραιτητα σε μεγαλα ποσοστα για τα πλαστικα ,το συστημα μας αντεχει ανετοτατα 5-10% ποσοστο Ε-85 κι αυτο το λενε οι ιδιες οι κατασκευαστριες εταιριες - η μεθανολη ειναι διαβρωτικη στα πλαστικα σε υψηλα ποσοστα ανω του 30% μονο αν παραμεινει το συστημα ως εχει γιατι με καταλληλη τροποποιηση και αλλαγη του Buna n μπορει να δεχθει 100% μεθανολη ως καυσιμο χωρις προβλημα (!)

Link to comment
Share on other sites

:( - στην αμερικη οχι εδω αρα ο Ελληνας οδηγος εχει μεινει απληροφορητος - η βενζινη ειναι καρκινογονος αρα και πολλα απο τα 200-220 συστατικα της για αυτο και κανεις δεν λεει ριξτε την στο δερμα σας ανετα ,η χρηση αρωματικων για αυξηση οκτανιων ειναι διαδεδομενη εδω και πολλες δεκαετιες ενω το ποσοστο αυξησης τους μπορει ανετα να φτασει το 30% χωρις προβλημα - πιο επικινδυνα και πιο ακριβα ειναι τα ΜΜΤ Analine ΜΤΒΕ

-νιτροπαραφινη μπορει να χρησιμοποιηθει επισης αλλα ειναι διαβρωτικη οχι απαραιτητα σε μεγαλα ποσοστα για τα πλαστικα ,το συστημα μας αντεχει ανετοτατα 5-10% ποσοστο Ε-85 κι αυτο το λενε οι ιδιες οι κατασκευαστριες εταιριες - η μεθανολη ειναι διαβρωτικη στα πλαστικα σε υψηλα ποσοστα ανω του 30% μονο αν παραμεινει το συστημα ως εχει γιατι με καταλληλη τροποποιηση και αλλαγη του Buna n μπορει να δεχθει 100% μεθανολη ως καυσιμο χωρις προβλημα (!)

Η μεθανόλη επιτίθεται στην επίστρωση του Αλουμινίου του θαλάμου καύσης (οξείδιο του Al). Στις συνθήκες λειτουργίας (αυξημένες θερμοκρασίες) εμφανίζει "όξινες" ιδιότητες, γι'αυτό και στην Ε.Ε. δεν επιτρέπεται να περιέχεται στη βενζίνη σε ποσοστό μεγαλύτερο του 3%. Σε ό,τι αφορά το συμπολυμερές buna δεν γνωρίζω, αλλά φαντάζομαι ότι εννοείς τα o-rings.

Link to comment
Share on other sites

το συστημα μας αντεχει ανετοτατα 5-10% ποσοστο Ε-85 κι αυτο το λενε οι ιδιες οι κατασκευαστριες εταιριες

:( - ναι τα o rings ,με καταλληλη τροποποιηση δεχεται και ως και 100% μεθανολη (!)

Link to comment
Share on other sites

:D - υπαρχει στην Ευρωπη της ΒΡ 102 ,στην αμερικη εχουν αν θες 104 ενω σε ιαπωνια 107 οχι τοσο για πολιτικη χρηση ομως το αμαξι (!)

σε 5 ευρωπαικες χωρες μεχρι προ δυο ετων 100RON δεν υπηρχε πουθενα..

Link to comment
Share on other sites

όσοι έχετε google earth μπορείτε να δειτε στο χαρτι που βρισκονται ολα τα πρατηρια που εχουν κανει νοθεια

http://index.pois.gr/poicard.asp?POI_ID=107

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω καλές γνώσεις Χημείας (επίπεδο 1ης δέσμης, Γ' Λυκείου) διαβάζοντας το manual του TSi κατάλαβα ότι η 95άρα του αρκεί, αλλά θα πρέπει να είναι ΚΑΘΑΡΗ. Τονίζει ιδιαίτερα ότι θα πρέπει να έχει ιδιαίτερα χαμηλή περιεκτικότητα σε θείο.

Link to comment
Share on other sites

Hey mate,

Από το τέλος προς την αρχή... :lol:

1.Το τολουόλιο είναι μία από τις ενώσεις που περιέχονται στη βενζίνη (μίγμα χιλιάδων ενώσεων). Ομως δεν παράγεται κατά την κλασματική απόσταξη αλλά κατά τη διαδικασία της αναμόρφωσης ( επτάνιο με ron = 0 μετά από αντίδραση δίνει τολουόλιο με ron=110). Υπέρμετρη χρήση της αναμόρφωσης οδηγεί σε απαράδεκτα μεγάλη περιεκτικότητα σε αρωματικά συστατικά τα οποία είναι καρκινογόνα (τολουόλιο, βενζόλιο κ.α.). Αντιθέτως με τη διαδικασία της αλκυλίωσης ελαφριοί υδρογονάνθρακες παράγουν βαρύτερους (ισοοκτάνιο ron=100). Η διαφορά τιμής μεταξύ 100αρας και 95αρας οφείλεται στις δύο αυτές διεργασίες. Παρόλη την ύπαρξη καταλύτη, καποιοι άκαυστοι υδρογονάνθρακες διαφεύγουν στην ατμόσφαιρα. Κανείς όμως δεν θέλει να αναπνέει αρωματικούς!!

2. H 7up είναι αναψυκτικό, όχι αλκοολούχο ποτό. Είναι ανθρακωμένο νερό με ζάχαρη και λεμόνι. Πριν κάποια χρόνια βενζόλιο είχε καταλήξει στο μπουκάλι του φημισμένου perrier και είχε γίνει χαμός!! Η εταιρεία παραλίγο να κλείσει.

3. Βενζόλιο, μεθανόλη είναι κλασσικά αντικροτικά. Αυξάνουν τον Α.Οκτανίου. Είναι όμως και κλασσικά δηλητήρια. Ο χρήστης θα πρέπει να γνωρίζει τι κάνει και ποιες συνέπειες έχει η αλόγιστη χρήση, ή το λάθος κατά τη χρήση. Επίσης απαγορεύεται μέχρι κάποιο ποσοστό η ύπαρξη μεθανόλης στη βενζίνη (δεν το θυμάμαι ακριβώς πόσο) γιατί διαβρώνει το εσωτερικό του θαλάμου καύσης...

4. Η αιθανόλη είναι και αυτή κλασικό αντικροτικό. Και πιο ασφαλές. Το πολύ πολύ να μεθήσεις. Φουλάρεις το ρεζερβουάρ, γεμίζεις και ένα ρακοπότηρο. Τα πρατήρια θα σερβίρουν και μεζέ. Για να μη σου πω ότι αν βάλω λίγο smirnoff στο τσι μου θα πετάει... :lol:

5. Seriously, do not drink & drive. Enjoy Responsibly :lol:

6. Ο ΜΟΝ ανακοινώνεται στην .... Αμερική.

Για τις διαφορές 100 με 95 συμφωνώ απόλυτα...μάλλον είμαστε συνάδελφοι...Χημικοί Μηχανικοί. Το μόνο που θέλω να προσθέσω, αν έχει κάποια αξία, είναι ότι μόνο η BP Ultimate είναι εισαγόμενη. Οι υπόλοιπες 100αρες είναι ντόπιας παραγωγής...το ξέρω λόγω του χώρου εργασίας μου. Εκείνο που πρέπει να γίνει κατανοητό είναι ότι οι βεζίνες φεύγουν από το διυλιστήριο εντός προδιαγραφών...στα πρατήρια γίνεται η νοθεία. Όσο για τα 96 RON στην 95άρα η εξήγηση είναι απλή. Η LRP έχει προδιαγραφή για 96 ROΝ ενώ η UNL για 95. Η μόνη διαφορά είναι στο πρόσθετο υποκατάστατο του Μολύβδου. Για τον λόγο αυτό παράγεται βενζίνη 96 RON και για εμπορικούς λόγους διαχωρίζεται σε UNL95 και LRP96...

Link to comment
Share on other sites

<_< - τα βυτια κουβαλανε σε μερικα πρατηρια οτι να ειναι δεν υπαρχει στανταρ φορτιο επι σειρα ετων να πεις οτι ο ταδε οδηγος μεταφερει παντα 95άρα ,οποιος νομιζει οτι βαζει επακριβως 95 ή 100 νομιζω οτι αιθεροβατει (!)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα... Το θέμα της βενζίνης με έχει απασχολήσει πάρα πολύ τελευταία. Χρησιμοποιώ πάντα 100άρα και σύνήθως BP Ultimate βενζίνη, παρόλο που δεν κάνει καλό στην τσέπη...Πολλές φορές για λόγους οικονομίας βάζω κάποια φθηνή 100άρα και προσθέτω πρόσθετα καθαριστικά βενζίνης...Κάνενα 'χαρμάνι' από όσα έχω δοκιμάσει δεν φθάνει σε απόδοση την Ultimate, η οποία πραγματικά μεταμορφώνει το αυτοκίνητο (TSI GT Sport DSG) σε επιδόσεις, οικονομία αλλά και ομαλότητα ρελαντί...Το θέμα είναι ότι δεν βάζω πάντα Ultimate κυρίως και γιατί πρέπει να βγω εκτός διαδρομής για να τη βρω.

Θα διηγηθώ τι συνέβη σήμερα το μεσημέρι κατόπιν γεμίσματος με άλλη 100άρα (?????) Ανέβαινα από την περιφερειακή Υμηττού χαλαρά με 3 άτομα φορτίο τις γνωστές ανηφόρες ντάλα μεσημέρι. Το DSG κατά τα γνωστά με πήγαινε με σκοτωμένες 5μπτες( 2000-2500 στροφές) μέχρι που δοκίμαζα να επιταχύνω και ο κινητήρας έκοβε το γκάζι!!!. Βάζω το DSG σε manual, κατέβασα ταχύτητα ανέβασα στροφές, όλα καλά. Το ξαναβάζω στο auto, όπου πάντα σε πάει με λίγες στροφές και υψηλή ταχύτητα και πάλι μου έκοβε το γκάζi. Να σημειώσω ότι είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει. Χωρίς να είμαι ειδικός μπορώ να υποθέσω ότι ο knock sensor αντιλήφθηκε πειράκια, λόγω ζέστης, ανηφόρας, υψηλού φορτίου και σίγουρα βενζίνης λιγότερων οκτανίων (υποτίθεται κατοστάρας) και για να γλιτώσει την προανάφλεξη μου έκοβε το γκάζι...

Είναι λογικός ο παραπάνω συλλογισμός;

Παρακαλώ θα ήθελα υπεύθυνες απαντήσεις, καθώς αν επαληθευτούν αυτά που υποψιάζομαι (και από τα γραφόμενά σας, και από το γεγονός ότι θα κάψω όση περισσότερη μπορώ και θα πάω να φουλάρω Ultimate) σκοπεύω να καταγγείλω το συγκεκριμένο πρατήριο στο υπουργείο εμπορίου.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντος βαζω παντα την φθηνη 100αρα απο 2 συγκεκριμενα πρατηρια που τα εχω δοκιμασει εδω και 43.000 χιλιομετρα στο Golf GT μου και δεν ειχα ποτε τετοια προβληματα (κοψιματα, κομπιασματα, safe mode). μαλλον επεσες στην περιπτωση. το θεμα ειναι να εχεις αναπτυξει σχεση εμπιστοσυνης και να εμπιστευεσαι standar πρατηρια. παντος και οταν ειμαι σε ταξιδι παλι απο φθηνες κατοσταρες βαζω (aegean, revoil) και δεν ειχα ποτε προβλημα. ισως να ειμαι και τυχερος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,

Εγω 3 χρονια με τσι 122, μόνο απο εκο 95plus, όλα μια χαρα. που και που βαζω και 100αρα, 1/4 γεμισματα.

+1

Link to comment
Share on other sites

.Πολλές φορές για λόγους οικονομίας βάζω κάποια φθηνή 100άρα και προσθέτω πρόσθετα καθαριστικά βενζίνης...Κάνενα 'χαρμάνι' από όσα έχω δοκιμάσει δεν φθάνει σε απόδοση την Ultimate, η οποία πραγματικά μεταμορφώνει το αυτοκίνητο (TSI GT Sport DSG) σε επιδόσεις, οικονομία αλλά και ομαλότητα ρελαντί...

:D - αν περιμενεις απο τα αυξητικα οκτανιων να φθασεις τα εργοστασιακα στανταρ μια βενζινης 100 RON τοτε θα ξοδευτεις παρα πολυ συν οτι ενα μπουκαλακι δεν εμπεριεχει ολα οσα εχει αυτη - το καθαριστικο βενζινης το βαζεις για τα μπεκ οχι για τα οκτανια (!)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μπερδεύτηκες:Έγραψα ότι βάζω βελτιωτικά βενζίνης σε 100άρα βενζίνη και όχι προσθετικά οκτανίων. Στόχος μου ήταν να 'εξομοιώσω' το μίγμα της BP και όχι να αυξήσω τα οκτάνια...

Γνωρίζω ότι τα καθαριστικά είναι για τα μπεκ (και όχι μόνο) ...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μπερδεύτηκες:Έγραψα ότι βάζω βελτιωτικά βενζίνης σε 100άρα βενζίνη και όχι προσθετικά οκτανίων. Στόχος μου ήταν να 'εξομοιώσω' το μίγμα της BP και όχι να αυξήσω τα οκτάνια...

Γνωρίζω ότι τα καθαριστικά είναι για τα μπεκ (και όχι μόνο) ...

:( - φιλε μου εγραψες "προσθετα καθαριστικα βενζινης" και υπεθεσα καθαριστικα μπεκ ,δεν ξερω τι γνωσεις εχεις μα μαλλον δεν θα καταφερεις ποτε να φτιαξεις το ιδο μειγμα γιατι μεσα δεν εχει μονο καθαριστικα για το μοτερ αλλα αυξητικο οκτανιων/χρωμα/καταλυτες ελεγχομενης καυσης και τα σχετικα - και σκεψου δεν ειναι μονο η παρουσια αλλα και η αναλογια ενος προσθετου ,αν δεν εχεις προσβαση σε μηχανηματα επιπεδου πανεπιστημιου να κανεις ακριβεις μετρησεις του τι εχει της ΒΡ και τι της δικης σου τοτε το πειραμα θα αποβει ατερμονη κατασταση (!)

Link to comment
Share on other sites

Εγω Ελλαδα βαζω 100 αρα (ο θεος να την κανει) και ιταλια 95 αρα για δεν βρισκω 100αρα.Αλλα παπαγιες!Εβαλα 100 στην shell της πατρας φευγοντας για ιταλια και μολις πατησα Μπαρι το αμαξι μετα απο 2-3 χλμ ... safe mode και vag-com σε φιλο μου εδειχνε πτωση πιεσης...Βουυυρ για σκαστρα και Ν75 , μεχρι να ερθουν (μην νομιζετε οτι η VW της Ιταλιας ειναι καλυτερη ;) ) εκαψα ολη την βενζινη με τα περα-δοθε και εβαλα Αgip 95 αρα...Δεν ξαναεκανε κοψιματα απο τοτε (μαλλον τσαμπα οι βαλβιδες) αλλα ο κινητηρας γενικα με 95αρα δουλευει λιγο πιο τραχης...Μολις αλλαξω μπουζι ισως βελτιωθει και αυτο ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.