Jump to content
Yiorgos

Ερώτηση για καύσιμα

Recommended Posts

Για τις διαφορές 100 με 95 συμφωνώ απόλυτα...μάλλον είμαστε συνάδελφοι...Χημικοί Μηχανικοί. Το μόνο που θέλω να προσθέσω, αν έχει κάποια αξία, είναι ότι μόνο η BP Ultimate είναι εισαγόμενη. Οι υπόλοιπες 100αρες είναι ντόπιας παραγωγής...το ξέρω λόγω του χώρου εργασίας μου. Εκείνο που πρέπει να γίνει κατανοητό είναι ότι οι βεζίνες φεύγουν από το διυλιστήριο εντός προδιαγραφών...στα πρατήρια γίνεται η νοθεία. Όσο για τα 96 RON στην 95άρα η εξήγηση είναι απλή. Η LRP έχει προδιαγραφή για 96 ROΝ ενώ η UNL για 95. Η μόνη διαφορά είναι στο πρόσθετο υποκατάστατο του Μολύβδου. Για τον λόγο αυτό παράγεται βενζίνη 96 RON και για εμπορικούς λόγους διαχωρίζεται σε UNL95 και LRP96...

+1

Γεια σου συνάδελφε Νικόλα. Μεγειά το γκολφάκι και καλά ποσταρίσματα.

Πάντως, για τις 100άρες μου έρχεται στο μυαλό η διαφήμιση της δεκαετίας του 80. Εισαγοοοοοοοοόμενος είσαι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα... Το θέμα της βενζίνης με έχει απασχολήσει πάρα πολύ τελευταία. Χρησιμοποιώ πάντα 100άρα και σύνήθως BP Ultimate βενζίνη, παρόλο που δεν κάνει καλό στην τσέπη...Πολλές φορές για λόγους οικονομίας βάζω κάποια φθηνή 100άρα και προσθέτω πρόσθετα καθαριστικά βενζίνης...Κάνενα 'χαρμάνι' από όσα έχω δοκιμάσει δεν φθάνει σε απόδοση την Ultimate, η οποία πραγματικά μεταμορφώνει το αυτοκίνητο (TSI GT Sport DSG) σε επιδόσεις, οικονομία αλλά και ομαλότητα ρελαντί...Το θέμα είναι ότι δεν βάζω πάντα Ultimate κυρίως και γιατί πρέπει να βγω εκτός διαδρομής για να τη βρω.

Θα διηγηθώ τι συνέβη σήμερα το μεσημέρι κατόπιν γεμίσματος με άλλη 100άρα (?????) Ανέβαινα από την περιφερειακή Υμηττού χαλαρά με 3 άτομα φορτίο τις γνωστές ανηφόρες ντάλα μεσημέρι. Το DSG κατά τα γνωστά με πήγαινε με σκοτωμένες 5μπτες( 2000-2500 στροφές) μέχρι που δοκίμαζα να επιταχύνω και ο κινητήρας έκοβε το γκάζι!!!. Βάζω το DSG σε manual, κατέβασα ταχύτητα ανέβασα στροφές, όλα καλά. Το ξαναβάζω στο auto, όπου πάντα σε πάει με λίγες στροφές και υψηλή ταχύτητα και πάλι μου έκοβε το γκάζi. Να σημειώσω ότι είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει. Χωρίς να είμαι ειδικός μπορώ να υποθέσω ότι ο knock sensor αντιλήφθηκε πειράκια, λόγω ζέστης, ανηφόρας, υψηλού φορτίου και σίγουρα βενζίνης λιγότερων οκτανίων (υποτίθεται κατοστάρας) και για να γλιτώσει την προανάφλεξη μου έκοβε το γκάζι...

Είναι λογικός ο παραπάνω συλλογισμός;

Παρακαλώ θα ήθελα υπεύθυνες απαντήσεις, καθώς αν επαληθευτούν αυτά που υποψιάζομαι (και από τα γραφόμενά σας, και από το γεγονός ότι θα κάψω όση περισσότερη μπορώ και θα πάω να φουλάρω Ultimate) σκοπεύω να καταγγείλω το συγκεκριμένο πρατήριο στο υπουργείο εμπορίου.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

1. Κατά πάσα πιθανότητα σε κρέμασε το κιβώτιο και όχι η βενζίνη...

2. Αν όντας στο D πατούσες βαθιά το γκάζι και έκανες κικ νταουν, η σχέση θα μίκραινε, οι στροφές θα ανέβαιναν και θα είχες την ίδια συμπεριφορά με τη θέση Μ.

3. Τα βελτιωτικά βενζίνης συνήθως είναι μίγματα ενώσεων που αυξάνουν τον Α.Οκτανίου. Θεωρώ δύσκολο έως αδύνατο να 'εξομοιώσεις' τη συμπεριφορά οποιασδήποτε βενζίνης με μίγμα δικής σου έμπνευσης. Μεγάλη προσοχή χρειάζεται και να ξέρεις τι κάνεις.

4. Στην καταγγελία τί θα γράψεις? 'Εκοβε' το γκάζι στην ανηφόρα με το ημιαυτόματο διπλού συμπλέκτη? Αν έχεις υπόνοια νοθείας, πήγαινε στο μηχανικό σου να σου βγάλει λίγη από το ρεζερβουάρ και πήγαινε σε ένα χημείο να μετρήσουν τα οκτάνια...

Edited by jsmirlis
Link to comment
Share on other sites

Ίσως και να με κρέμασε το 'κιβώτιο'. Γιατί όμως???

Βρίσκομαι σε ανηφόρα, είμαι φωρτομένος με 3 άτομα, κάνει αρκετή ζέστη. Εφόσον ο αισθητήρας του κιβωτίου βλέπει ότι οι ψόφιες 2200-2300 στροφές/λεπτό δεν επαρκούν γιατί δεν κατεβάζει ταχύτητα και προτιμα να κόψει το γκάζι??? Κατ'εμέ (παρόλο που δεν μπορώ να το αποδείξω) υπήρξε ένα conflict μεταξύ του εγγεφάλου του κινητήρα και αυτού του DSG. Θεωρώ ότι λειτούργησε ο Knock sensor για τον εξής λόγο: Προφανώς για να μην κατεβάζει το DSG ταχύτητα, σημαίνει ότι αντιλαμβάνεται ότι η ροπή του κινητήρα επαρκεί. Ο κινητήρας από την άλλη φάνηκε να μην τα βγάζει πέρα. Στο φάσμα στροφών που ήμουν πιστεύω ότι έφτασε στα όρια της προανάφλεξης και γιαυτό έκοψε τελέιως το γκάζι.... Να θυμίσω ότι το γκάζι το πάτησα αρκετά, αλλά δεν κατέβασε (εντάξει, όχι στο πάτωμα που είναι το κουμπάκι....)

PS:Δεν πειραματίζομαι με το καύσιμο. (αν και θα το ήθελα!!!) Χρησιμοποιώ συνήθως BP Ultimate (η οποία πραγματικά μεταμορφώνει το αυτοκίνητο σε σχέση με κάθε άλλο καύσιμο, εκτός από V power racing που πάλι το μεταμορφώνει) αλλά κάποιες φορές που βάζω άλλη απλή κατοστάρα προσθέτω καθαριστικό STP Fuel treatment. Το αποτέλεσμα δυστυχώς δεν είναι το ίδιο....)

Edited by developer
Link to comment
Share on other sites

Ίσως και να με κρέμασε το 'κιβώτιο'. Γιατί όμως???

Βρίσκομαι σε ανηφόρα, είμαι φωρτομένος με 3 άτομα, κάνει αρκετή ζέστη. Εφόσον ο αισθητήρας του κιβωτίου βλέπει ότι οι ψόφιες 2200-2300 στροφές/λεπτό δεν επαρκούν γιατί δεν κατεβάζει ταχύτητα και προτιμα να κόψει το γκάζι??? Κατ'εμέ (παρόλο που δεν μπορώ να το αποδείξω) υπήρξε ένα conflict μεταξύ του εγγεφάλου του κινητήρα και αυτού του DSG. Θεωρώ ότι λειτούργησε ο Knock sensor για τον εξής λόγο: Προφανώς για να μην κατεβάζει το DSG ταχύτητα, σημαίνει ότι αντιλαμβάνεται ότι η ροπή του κινητήρα επαρκεί. Ο κινητήρας από την άλλη φάνηκε να μην τα βγάζει πέρα. Στο φάσμα στροφών που ήμουν πιστεύω ότι έφτασε στα όρια της προανάφλεξης και γιαυτό έκοψε τελέιως το γκάζι.... Να θυμίσω ότι το γκάζι το πάτησα αρκετά, αλλά δεν κατέβασε (εντάξει, όχι στο πάτωμα που είναι το κουμπάκι....)

PS:Δεν πειραματίζομαι με το καύσιμο. (αν και θα το ήθελα!!!) Χρησιμοποιώ συνήθως BP Ultimate (η οποία πραγματικά μεταμορφώνει το αυτοκίνητο σε σχέση με κάθε άλλο καύσιμο, εκτός από V power racing που πάλι το μεταμορφώνει) αλλά κάποιες φορές που βάζω άλλη απλή κατοστάρα προσθέτω καθαριστικό STP Fuel treatment. Το αποτέλεσμα δυστυχώς δεν είναι το ίδιο....)

D και Μ πρέπει να έχουν την ίδια συμπεριφορά. Δοκίμασε στο Μ να αλλάξεις από 4η σε 5η πιέζοντας το στικ προς τα εμπρός συνεχώς (κρατώντας το πιεσμένο). Νομίζω από παλαιότερα ποσταρίσματα των παιδιών του κλαμπ ότι έτσι ακόμα και αν πατήσεις το κουμπάκι δεν θα γίνει κικ νταουν. Τσαρούχωσε το γκάζι και δες το αποτέλεσμα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω το Golf TSI 140 22 μήνες και του βάζω συνέχεια βενζίνη 100 οκτανίων. Επειδή διανύουμε δύσκολους καιρούς :D αν του βάζω 95 οκτανίων θα έχω πρόβλημα?

Φιλε το θεμα εχει ως εξης: Συμφωνα με μια εργασια που εγινε στην Ελλαδα απο μεγαλη αντιπροσωπια το να βαλεις 100αρα δεν ωφελει αντιθετως δημιουργει προβλημα, και για να στο αποδειξω κανε το εξης πειραμα: Βαλε στη μια παλαμη σου 95αρα και στην αλλη 100αρα.Θα δεις οτι η 100αρα εξατμιζεται πιο γρηγορα απο την 95αρα,επισης θα δεις οτι στην 95αρα εχει λιγο λαδακι μεσα ενω η 100αρα τιποτα.Αυτο μπορει να σου δημιουργησει προβλημα στα ελατηρια, γιαυτο λοιπον 95αρα.

Link to comment
Share on other sites

<_< - καθε βενζινη αναμεσα στα συστατικα που εχει ειναι και αυτο για "λιπανση" ,αν ηταν λοιπον η 100αρα να στεγνωνει αμεσως τοτε εκατομμυρια μοτερ με αυτην θα ειχαν τιναξει τα πεταλα ανα τον κοσμο-ορισμενα μοτερ δεν κερδιζουν τιποτα με 100αρα ολα ειναι μουφα των εταιριων και των πληρωμενων απο αυτες περιοδικων ασε που μετρητη οκτανιων σχεδον δεν εχει κανεις και η νοθεια παει συννεφο αυτο το "εγω βαζω 100σταρα και παει μια χαρα" ειναι ομοιου επιπεδου "εμενα η δικια μου γκομενα ειναι η πιο πιστη".μπορει να βαλεις 95αρα και ο μετρητης να δειξει 97 και μπορει να βαλεις 100σταρα και ο μετρητης να δειξει 97 κι οσον αφορα τα "τσεκαρισμενα" βενζιναδικα αν δεν κλεβουν με νοθεια θα κλεβουν στην αντλια,μην εχετε εμπιστοσυνη σε κανεναν (!)
Link to comment
Share on other sites

Φιλε το θεμα εχει ως εξης: Συμφωνα με μια εργασια που εγινε στην Ελλαδα απο μεγαλη αντιπροσωπια το να βαλεις 100αρα δεν ωφελει αντιθετως δημιουργει προβλημα, και για να στο αποδειξω κανε το εξης πειραμα: Βαλε στη μια παλαμη σου 95αρα και στην αλλη 100αρα.Θα δεις οτι η 100αρα εξατμιζεται πιο γρηγορα απο την 95αρα,επισης θα δεις οτι στην 95αρα εχει λιγο λαδακι μεσα ενω η 100αρα τιποτα.Αυτο μπορει να σου δημιουργησει προβλημα στα ελατηρια, γιαυτο λοιπον 95αρα.

φίλε είσαι πολύ λάθος. Το "λαδάκι" δεν υπάρχει από τότε που καταργήθηκε ο μόλυβδος στις βενζίνες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.