Jump to content
Ntinos

Golf 5 1.4 Fsi - Υποψήφιος Αγοραστής Μεταχειρισμένου

Recommended Posts

Δηλωνω ευτυχης κατοχος 1.6 FSI! Επειδη το οδηγω φιλε pigou13, το 1.6 FSI 115 PS, εχει σιγουρα περισσοτερο γκαζι απο το 1.4 FSI αλλα λογω βαρους

δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο. Μονο το 0-60 του ειναι αρκετα γρηγορο. Μεχρι τα 140 φτανεις ευκολα επισης, για παπαπανω...

κι ομως απο κει και πανω ειναι η ουσιαστικοτερη διαφορα με το 14αρι...τεσπα,ποσο γρηγορα αλλαζουν οι καιροι.... θυμαμαι οταν ειχε πρωτοβγει αυτος ο κινητηρας και φοριοταν στο γκολφ που λεγαμε οτι το αμαξι παει πολυ καλα ενω τωρα με το ζορι ικανοποιητικα... ( οχι συγκεκριμενα για το γκολφ,αλλα για τον κινητηρα)

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L
Παιδιά γειά σας.. εσείς που έχετε Golf 1.6 Fsi και ξέρετε σαν αυτοκίνητο δεν έχει γκάζια? το λέω μιας και είναι 1.6 και έχει και 115 hp ή είναι απλώς αυτοκίνητο για να κάνεις την βόλτα σου?

Από τα 1600άρια του Group VW ήταν το πιο γρήγορο αν εξαιρέσεις το 6n2 GTi.

Εμένα με ευχαριστεί απόλυτα και σε ευθείες και σε στροφές. Αν ξέρεις να το πας τσίτα θα σου δώσει γκάζια και δεν νιώθεις ποτέ ότι θα πάθει κάτι. Το ανοίγεις...το ανοίγεις....το ανοίγεις....και ξανά και ξανά..... sillyhorse1rb5.gif<_<

Εγώ είμαι ικανοποιημένος.

Edited by Grouper
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι Δημητρη, παντα θα υπαρχει κατι καλυτερο απο πλευρας κινητηρα το οποιο και θα ζηλευουμε εμεις

με τους παλιοτερους. Γι αυτο και ειπα πως ειμαι ευχαριστημενος γενικα με το αμαξι και το ομορφαινω σε αλλους τομεις

και αντλω ευχαριστηση απο εκει!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι Δημητρη, παντα θα υπαρχει κατι καλυτερο απο πλευρας κινητηρα το οποιο και θα ζηλευουμε εμεις

με τους παλιοτερους. Γι αυτο και ειπα πως ειμαι ευχαριστημενος γενικα με το αμαξι και το ομορφαινω σε αλλους τομεις

και αντλω ευχαριστηση απο εκει!

ναι ναι κι εγω μαζι σου....αλλωστε δεν ειναι μονο το γκαζι το αυτοκινητο...(προσπαθω να πεισω τον εαυτο μου.. <_< )

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παιδιά, είμαι νέο μέλος του forum και νέος κάτοχος ενός VW Golf 1,6 FSI (μεταχειρισμένο από Γερμανία - μοντέλο 2007) με αυτόματο κιβώτιο (tiptronic).

Πριν το αγοράσω είχα αρκετές αμφιβολίες για το αν θα τραβάει, αλλά μετά από περίπου 1000 χιλιόμετρα που το έχω οδηγήσει είμαι αρκετά ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παιδιά, είμαι νέο μέλος του forum και νέος κάτοχος ενός VW Golf 1,6 FSI (μεταχειρισμένο από Γερμανία - μοντέλο 2007) με αυτόματο κιβώτιο (tiptronic).

Πριν το αγοράσω είχα αρκετές αμφιβολίες για το αν θα τραβάει, αλλά μετά από περίπου 1000 χιλιόμετρα που το έχω οδηγήσει είμαι αρκετά ικανοποιημένος.

Γεια σου spet κι εγω το tiptronic εχω το ιδιο ακριβως. Το αυτοκινητο σου εγγυωμαι πως θα το ευχαριστηθεις 100%. Η μονη σημαντικη διαφορα

απο GTI, GT κλπ ειναι τα αλογα. Κατα τα αλλα σαν αμαξι λεει πολλα και απο εμφανιση και απο οδηγικη συμπεριφορα. Και τις προσπερασεις ανετα

τις κανεις. Συμβουλή: αν γουσταρεις γρηγορη οδηγηση και στροφιλικι (δεν ξερω τι ζαντολαστιχα φορας) βαλε στην πρωτη ευκαιρια 17 ιντσες και

λαστιχα 225/45. Αυτο εκανα και μετα ειχα αλλο αμαξι. Μπαινει σε στροφες με +20 kmh σε σχεση με πριν. Αλλαζει ολο το αμαξι κι απο εμφανιση και

τρελο κρατημα. Κι αν συνδυαστει και με αναρτησεις...

Link to comment
Share on other sites

Μπαινει σε στροφες με +20 kmh σε σχεση με πριν. Αλλαζει ολο το αμαξι κι απο εμφανιση και τρελο κρατημα. Κι αν συνδυαστει και με αναρτησεις...

Συμφωνώ απόλυτα...από προσωπική εμπειρία... :D:D

Κι εγώ 1600 fsi και μάλιστα από τα πρώτα 1/2004. 5 χρόνια αισίως με το αμάξι και θέλω να το κρατήσω άλλα τοσα αν γίνεται.

Από άλογα δεν έχει πολλά δυστυχώς κι ακόμα και με πρώτο στάδιο θα πάρει λίγα άλογα (το πολύ 15 ίππους).

Πάντως ένας καλός οδηγός που μπορεί να διαχειριστεί τον κινητήρα, μπορεί να πάει και γρήγορα.

Για μένα έχει έναν από τους καλύτερους ατμοσφαιρικούς 1600 ακόμα, είναι οικονομικό και αρκετά ροπάτο στα μεσσαία.

Από φρένα(που έχω τα μαμά ακόμα...) είμαι υπερευχαριστημένος, ειδικά με τις 17άρες που φοράω.

Για στήσιμο, με μια αλλαγή ανάρτησης γίνεται τρένο. Και μαμά πάντως δεν είναι κακό...

Γενικά το αμάξι το λατρεύω, ειδικά σε επαρχιακούς δρόμους με στροφές το χαίρομαι.

Και από εμφάνιση με λίγες και καλές αλλαγές γίνεται...πολύ όμορφο. :wub: :wub:

Link to comment
Share on other sites

Για μένα έχει έναν από τους καλύτερους ατμοσφαιρικούς 1600 ακόμα, είναι οικονομικό και αρκετά ροπάτο στα μεσσαία.

Σωστα, αν ξερεις τις στροφες που βγαζει τη ροπη του οι προσπερασεις ειναι πολυ ανετες για τα αλογα που βγαζει.

Ειδικα με 3η μεσα και λιγο πανω απο τις 3000 στροφες σε επαρχιακο, ο αλλος δεν καταλαβαινει ποτε τον περναω!

Δεδομενης της ιπποδυναμης παντα λεω οτι ειναι σβελτο, μη βγει κανενας TSI, GT, GTI, R32 κλπ και μου πει τι λες

ρε φιλε?! :Dtongue.gif

Link to comment
Share on other sites

sorry ρε παιδια αλλα μηπως ειστε off topic??

Αν εννοείς ότι τα 1600άρια είναι offtopic, θα έπρεπε να σβηστούν τα μισά posts από αυτό το θέμα.

Οκ, για να "επανέλθουμε":

Από την εμπειρία μου με το 1400 fsi του πατέρα μου,πιστεύω ότι πρόκειται για ένα οικονομικό, αξιόπιστο (εκτός από το κάψιμο των λαδιών) άνετο και ποιοτικό αυτοκίνητο.

Μέχρι εκεί όμως...

+1 λοιπόν για τον father μου!

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς ότι τα 1600άρια είναι offtopic, θα έπρεπε να σβηστούν τα μισά posts από αυτό το θέμα.

Οκ, για να "επανέλθουμε":

Από την εμπειρία μου με το 1400 fsi του πατέρα μου,πιστεύω ότι πρόκειται για ένα οικονομικό, αξιόπιστο (εκτός από το κάψιμο των λαδιών) άνετο και ποιοτικό αυτοκίνητο.

Μέχρι εκεί όμως...

+1 λοιπόν για τον father μου!

οσο για το οικονομικο που ειπες επετρεψε να εχω καποιες αμφιβολιες,παντα σε σχεση με το 1600, ειδικα σε εκτος πολης... εγω παντως απο μικρη εμπειρια με το 1600αρι ετσι πιστευω...για πες κι εσυ που χεις καλυτερη αποψη πιστευω....

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, σίγουρα για να πάει ικανοποιητικά, πρέπει να πιέσεις το 1400 περισσότερο. Ειδικά σε προσπεράσεις σε επαρχιακό δρόμα (2 λωρίδων).

Πάντως μέσα στην πόλη το 1400 είναι πιο οικονομικό ενώ στην εθνική με 120-130 κάνει άνετο ταξίδι με 5-6lt/100km.

Με το 1600άρι βλέπω μέσα στην πόλη 12-13 εκτός 7-8 μικτή 10,5-11lt/100km.

Με το 1400άρι είχα 1-1,5 λίτρο περίπου λιγότερο. ¶ρα πιστεύω πως είναι λίγο οικονομικότερο.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, σίγουρα για να πάει ικανοποιητικά, πρέπει να πιέσεις το 1400 περισσότερο. Ειδικά σε προσπεράσεις σε επαρχιακό δρόμα (2 λωρίδων).

Πάντως μέσα στην πόλη το 1400 είναι πιο οικονομικό ενώ στην εθνική με 120-130 κάνει άνετο ταξίδι με 5-6lt/100km.

Με το 1600άρι βλέπω μέσα στην πόλη 12-13 εκτός 7-8 μικτή 10,5-11lt/100km.

Με το 1400άρι είχα 1-1,5 λίτρο περίπου λιγότερο. ¶ρα πιστεύω πως είναι λίγο οικονομικότερο.

ισως παιζει ρολο οτι στο δικο σου,απ οτι βλεπω,του χεις 18αρια...το 14αρι μου παντως σε εθνικη με 130 εχει μεση γυρω στο 7,5..βεβαια παιζει ρολο και το ποδι...

Link to comment
Share on other sites

αλλο ενα 1.4 (που) f(i)s(ae)i !

παιδια τελικα τι νουμερο λαδια βαζουμε?????

5-30 ειναι αυτο που συνιστα η εταιρια και αυτο του βαζω κι εγω...βεβαια τσιμπαει λιγο λαδακι αλλα υποφερεται προς το παρον... αν δεν υποφερεται πας αναγκαστικα σε 10-40 μπας και βρεις την ησυχια σου.... :D

Edited by dhmhtrhs
Link to comment
Share on other sites

ισως παιζει ρολο οτι στο δικο σου,απ οτι βλεπω,του χεις 18αρια...το 14αρι μου παντως σε εθνικη με 130 εχει μεση γυρω στο 7,5..βεβαια παιζει ρολο και το ποδι...

Το μεγαλυτερο ρολο παιζει το ποδι! Εγω ας πουμε με το 1.6 που δεν εχω και υπολογιστη ταξιδιου που να λεει καταναλωση,

καλυτερα γιατι θα μου επεφταν τα μαλλια, το πηγαινω συνεχως με το γκαζι στο πατωμα και η βενζινη κατεβαινει πριν να το

καταλαβω. Αληθεια, οι κατοχοι 1.6 FSI τι τελικη εχετε δει και με ποια ταχυτητα μεσα (οσοι εχουν tiptronic)? Μετα τα διοδια

της ελευσινας ειδα 200 μια και μοναδικη φορα τερματιζοντας την 5η ομως στο tiptronic. Οταν στο ιδιο σημειο δοκιμαζω να τα

πιασω με 6 ειναι σαν να μην ανεβαζει χιλιομετρα το αυτοκινητο με τιποτα. Εχει κανεις ιδεα γιατι συμβαινει αυτο? Ασχετο, στα

πολλα km/h η σταθεροτητα που προσφερουν τα φαρδια λαστιχα ειναι ολα τα λεφτα. Τα εργοστασιακα 15αρια που ειχα πριν

παρουσιαζουν φαινομενα πλευσης.

Edited by hougolf
Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλυτερο ρολο παιζει το ποδι! Εγω ας πουμε με το 1.6 που δεν εχω και υπολογιστη ταξιδιου που να λεει καταναλωση,

καλυτερα γιατι θα μου επεφταν τα μαλλια, το πηγαινω συνεχως με το γκαζι στο πατωμα και η βενζινη κατεβαινει πριν να το

καταλαβω. Αληθεια, οι κατοχοι 1.6 FSI τι τελικη εχετε δει και με ποια ταχυτητα μεσα (οσοι εχουν tiptronic)? Μετα τα διοδια

της ελευσινας ειδα 200 μια και μοναδικη φορα τερματιζοντας την 5η ομως στο tiptronic. Οταν στο ιδιο σημειο δοκιμαζω να τα

πιασω με 6 ειναι σαν να μην ανεβαζει χιλιομετρα το αυτοκινητο με τιποτα. Εχει κανεις ιδεα γιατι συμβαινει αυτο? Ασχετο, στα

πολλα km/h η σταθεροτητα που προσφερουν τα φαρδια λαστιχα ειναι ολα τα λεφτα. Τα εργοστασιακα 15αρια που ειχα πριν

παρουσιαζουν φαινομενα πλευσης.

λιγο τα φαρδια λαστιχα,λιγο κανας αλλος παραγοντας οπως πχ αντιθετος αερας ειναι αυτα που σ αναγκαζουν να μη πας παραπανω... παντως τ αμαξι σου παει λιγο ακομα...αν θες να δεις παραπανω δοκιμασε μετα τις συραγγες στη κακια σκαλα....

Link to comment
Share on other sites

λιγο τα φαρδια λαστιχα,λιγο κανας αλλος παραγοντας οπως πχ αντιθετος αερας ειναι αυτα που σ αναγκαζουν να μη πας παραπανω... παντως τ αμαξι σου παει λιγο ακομα...αν θες να δεις παραπανω δοκιμασε μετα τις συραγγες στη κακια σκαλα....

Παραπανω? Εισαι σιγουρος? Τα km/h τελικης που ανακοινωνει η vw ειναι 190. Τα 115 αλογα που ανακοινωνουν

μπορει να ειναι και περισσοτερα? Εχει τυχει να δυναμομετρησει κανεις αυτο το μοτερ να δει ποια ειναι η πραγματικη του

ιπποδυναμη? Γιατι εχω ακουσει πως συνηθως αποδιδουν περισσοτερα π.χ. 120. Τα 200 τα ειδα και με δευτερο ατομο μεσα

αραγε μονος μου να μπορω να δω 210 π.χ. η δεν παιζει τοσο ρολο? Απ την αλλη τι νοημα εχει ετσι και σου τυχει κατι ειτε

με 200 ειτε με 210 στα ιδια θυμαρακια θα πας. tongue.gif Προσωπικα απολαμβανω πολυ περισσοτερο την επιταχυνση παρα το να πιανω

τελικη. Δυστυχως το αμαξι αυτο δεν προσφερει και τρομερες συγκινησεις σε αυτο τον τομεα.

Link to comment
Share on other sites

ισως παιζει ρολο οτι στο δικο σου,απ οτι βλεπω,του χεις 18αρια...το 14αρι μου παντως σε εθνικη με 130 εχει μεση γυρω στο 7,5..βεβαια παιζει ρολο και το ποδι...

Όχι, έχω 17άρια.

Ό,τι ανέφερα για τις καταναλώσεις παραπάνω ήταν για 1,6fsi με 16άρια και 1,4fsi με 15άρια (μαμά διαστάσεις δηλαδή).

Πάντως και μετά την αλλαγή ζαντών στο 1,6 σε 17'' και στο 1,4 σε 16'', η διαφορά στην κατανάλωση ήταν ελάχιστη ως μηδενική.

Το πόδι παίζει σαφώς τον μεγαλύτερο ρόλο.

Για τελικές τώρα το 1,4fsi φτάνει μέχρι 195-200. Στο 1,6fsi(χειροκίνητο όμως) τα 210 τα πιάνεις, έστω δύσκολα.

Η 6η είναι overdrive-δεν έχεις την ίδια επιτάχυνση. Για να δεις την τελική άλλαξε σε 6η με full πατημένη 5η.

Εννοείται πάντως ότι καλύτερα να φτάσεις 15 λεπτά αργότερα, παρά να είσαι αγχωμένος καθ'όλη τη διάρκεια της διαδρομής πηγαίνοντας πατημένος.

Ας μην πω πόσο αυξάνεται η πιθανότητα να μην φτάσεις καθόλου, αν θες να το παιζεις γρήγορος.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, έχω 17άρια.

Ό,τι ανέφερα για τις καταναλώσεις παραπάνω ήταν για 1,6fsi με 16άρια και 1,4fsi με 15άρια (μαμά διαστάσεις δηλαδή).

Πάντως και μετά την αλλαγή ζαντών στο 1,6 σε 17'' και στο 1,4 σε 16'', η διαφορά στην κατανάλωση ήταν ελάχιστη ως μηδενική.

Το πόδι παίζει σαφώς τον μεγαλύτερο ρόλο.

Για τελικές τώρα το 1,4fsi φτάνει μέχρι 195-200. Στο 1,6fsi(χειροκίνητο όμως) τα 210 τα πιάνεις, έστω δύσκολα.

Η 6η είναι overdrive-δεν έχεις την ίδια επιτάχυνση. Για να δεις την τελική άλλαξε σε 6η με full πατημένη 5η.

Εννοείται πάντως ότι καλύτερα να φτάσεις 15 λεπτά αργότερα, παρά να είσαι αγχωμένος καθ'όλη τη διάρκεια της διαδρομής πηγαίνοντας πατημένος.

Ας μην πω πόσο αυξάνεται η πιθανότητα να μην φτάσεις καθόλου, αν θες να το παιζεις γρήγορος.

Έχεις δει 200 σε 1.4??Εγώ δεν έχω δεί πάντως.Δεν έχω βγεί με σκοπό να το πάω 200 να σου πω την αλήθεια αλλά όσες φορές έχω βρεί ευκαιρία από τα 180 και πάνω κάνει τόοοση πολύ ώρα που θα βρώ κάποιο αμάξι μπροστά (είμαστε κ στην Ελλαδάρα με ΤΟΥΣ δρόμους.....) και κόβω μετά.Πάντως παιδιά από κατανάλωση είναι super!!! offtopic αλλά το τραγικό που βγάλανε στην παραγωγή που δεν πήγαινε μια και έτρωγε κάμποση βενζίνα ήταν με τα 75 άλογα πάντως....

Edited by MikeVW
Link to comment
Share on other sites

Στο βιντεάκι που παρέθεσε ο dhmhtrhs παραπάνω πιάνει 200 κοντερίσια.

Αυτό με τα 75 μπορεί να μην είχε πολλά άλογα, αλλά είχε καλύτερη-πιο άμεση απόκριση, επειδή δεν είχε το ηλεκτρόγκαζο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το χω παρατηρησει και γω στου πατερα μου το 75αρι. Μπηκα να το παω μια βολτα και τρελαθηκα οταν ειδα οτι τραβαει ποιο καλα απο το δικο μου. Ηθελα να το σπασω χιχι. Βεβαια δεν εχω δει στην εθνικη πως ειναι το 75αρι αλλα φανταζομαι θα ναι λιγο καημος.

Link to comment
Share on other sites

Μη γελασετε πολυ με αυτο που θα πω...

Κατι για βελτιωση του 1.4 Fsi εκτος απο το να το πουλησω και να παρω Tsi :angry2:

Ένα πιο ελεύθερο φίλτρο άντε και κανένα τελικό.

Αν πάλι δε σε καλύπτει πήγαινε και για πρόγραμμα.

Θα είσαι 1000-1100Ε φτωχότερος και το αμάξι θα'χει πάρει 8-9 ίππους.

Κάτι παραπέρα δε γίνεται και δεν είμαι σίγουρος αν και το πρώτο στάδιο που σου πρότεινα αξίζει...

Link to comment
Share on other sites

Μη γελασετε πολυ με αυτο που θα πω...

Κατι για βελτιωση του 1.4 Fsi εκτος απο το να το πουλησω και να παρω Tsi ;)

Κι εγω που εχω το 1.6 fsi και το εψαχνα τον τελευταιο καιρο για κατι απο πρωτο σταδιο

αρχιζω να σκεφτομαι πως δεν αξιζει σε ατμοσφαιρικο με λιγα αλογα. Οι διαφορες ειναι

μικρες και τα χρηματα δυσαναλογα πολλα. π.χ. με τα ιδια ευρω ενα tsi θα παρει ανετα 30 αλογα

με ενα προγραμμα κι εμεις 8!

Γι αυτο πηρα την αποφαση τα τελευταια € που θα διαθεσω στο αυτοκινητο να ειναι α) αναρτηση (μαλλον bilstein sprint & HR)

β) βαψιμο πισω προφυλακτηρα (το κλασικο μαυρο κομματι που ποτε δεν καταλαβα γιατι δε το εβαφαν απο το εργοστασιο!).

γ) μαυρα lexus που εχω ηδη αγορασει απο αγγλια και οταν γυρισω θα τα τοποθετησω! Ελπιζω να μη βγει καγκουρικο... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.