Jump to content
Ntinos

Golf 5 1.4 Fsi - Υποψήφιος Αγοραστής Μεταχειρισμένου

Recommended Posts

Bill, με 205/50/17 έχεις διαφορά σε διάμετρο +0,8% από τη μαμά 16άρα.

Αυτό σημαίνει ότι στο ταχύμετρο βλέπεις λίγο μικρότερη ένδειξη από την πραγματική σου ταχύτητα (αν θεωρήσουμε ότι είναι ρυθμισμένο ακριβώς για 16άρες).

Και αντίστοιχα ο χιλιομετρητής θα δείχνει λίγο λιγότερα χμ από αυτά που πραγματικά διανύεις (πχ αν διανύεις 10000 θα δείχνει κάπου 9920).

Η 225/45/17 σίγουρα είναι καλύτερη αφού είναι μόλις +0,4% μεγαλύτερη από τη μαμά.

Βέβαια και εδώ η ταχύτητα που βλέπεις είναι λίγο μικρότερη-αλλά αυτό προϋποθέτει απόλυτα ρυθμισμένο ταχύμετρο για 16άρα (πρακτικά η διαφορά είναι μικρή).

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω για τη διορθωση... εγω με 205/55/16 εχω σφαλμα γυρω στα 7-10χλμ παραπάνω στο κοντέρ

Link to comment
Share on other sites

Foris στο υψος του αυτοκινητου θα συμφωνησω αν κ μειωθηκε απο τον θολο παρ'ολα αυτα το βλεπω ελαχιστα ψηλοτερο..

Βαγγελη εχεις δικιο κ μαλλον στην επομενη αλλαγη παω για 225/45 αν κ πιστευω πως ειναι μεγαλη διασταση το 225 για 1.6...

Ελπιζω να μην εχω προβλημα με τις ζαντες... :)

Link to comment
Share on other sites

το (ας το πουμε) προβλημα θα ειναι η ελαφρώς αυξημένη κατανάλωση και οι ελαφρώς πιο αργές επιταχυνσεις... κατα τα άλλα το πιο φαρδυ λαστιχο οπως και να το κανουμε δένει πολυ ωραία... θα σαι γμστα :o

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτησούλα προς τους fsiκιδες. Έχει αλλάξει κανείς τακάκια εκτός αντιπροσωποίας??? Για το δικό μου 1400 μου είπαν για texter 105 ευρώ μπρος πίσω με εργασία. Τexter ειναι που βάζει και η VW??? Έχει κανεί άλλη πρόταση σε μάρκα??? Και από τιμές τι έχετε βρεί???

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελικα δν εφταιγαν ουτε η ζαντα ουτε το λαστιχο... Το φιλτρο βενζινης ηταν, που λογω της ποιοτικης βενζινης των 100 ψευτοοκτανιων ειχε μπουχτισει...

Πλεον το αυτοκινητο παει πολυ καλα κ η καταναλωση εχει πεσει στα ~6 το πολυ 7λιτρα με λιγο παραπανω γκαζι..

Ενα μελος σε ενα αλλο θεμα ειδα που τονισε την αλλαγη φιλτρων σε τακτα χρονικα διαστηματα λογω διαφορετικων συνθηκων που επικρατουν στην χωρα μας (ειτε αυτο ειναι το κλιμα μας, ειτε...... η εξυπναδα μερικων στην ποιοτητα βενζινης).. Μαλλον ειχε δικιο..

Link to comment
Share on other sites

σπερα παιδες...1,4 fsi:( σκεφτομαι να παω σε καμια μαντρα για ανταλλαγη με 1.6 fsi πιστευεται αξιζει να το κανω.

το δικο μου ειναι τελος του 05 με 24000 χλμ πανω κ στα εξτρα εχει αισθ. παρκαρισματος πισω κ τν μασκα απο το gti οπως κ το μαμα cdr 300. to ολο θεμα ειναι ειναι αξιζουν αυτα τα 25 παραπανω αλογα να παω σε ενα αμαξι με 45000 με 50000 χλ χιλιομετρα. απο λεφτα υπολογιζω το πολυ κανα χιλιαρικο απο τν τσεπη μου συν το αμαξι. τι γνωμη εχετε?

Link to comment
Share on other sites

σπερα παιδες...1,4 fsi:( σκεφτομαι να παω σε καμια μαντρα για ανταλλαγη με 1.6 fsi πιστευεται αξιζει να το κανω.

το δικο μου ειναι τελος του 05 με 24000 χλμ πανω κ στα εξτρα εχει αισθ. παρκαρισματος πισω κ τν μασκα απο το gti οπως κ το μαμα cdr 300. to ολο θεμα ειναι ειναι αξιζουν αυτα τα 25 παραπανω αλογα να παω σε ενα αμαξι με 45000 με 50000 χλ χιλιομετρα. απο λεφτα υπολογιζω το πολυ κανα χιλιαρικο απο τν τσεπη μου συν το αμαξι. τι γνωμη εχετε?

το αμάξι σου είναι του κουτιού αφού έχει μόνο 25000 χιλιόμετρα.Νομίζω είναι λάθος να το αλλάξεις με κάποιο που θα είναι περισσότερο καταπονημένο από το δικό σου, όταν γνωρίζουμε όλοι πως μετά από 5-6 χρονάκια τα έξοδα συντήρησης είναι αρκετά.Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να δεις ΄πόσο μπορεί να πιάσει το αμάξι (βάλε αγγελίες και δες πόσο μπορείς να πιάσεις) και βάλε αν έχεις την δυνατότητα πάντα άλλα 5000euro και πάρε το καινούργιο με 35 άλογα παραπάνω και 0 χιλιόμετρα...

Link to comment
Share on other sites

το αμάξι σου είναι του κουτιού αφού έχει μόνο 25000 χιλιόμετρα.Νομίζω είναι λάθος να το αλλάξεις με κάποιο που θα είναι περισσότερο καταπονημένο από το δικό σου, όταν γνωρίζουμε όλοι πως μετά από 5-6 χρονάκια τα έξοδα συντήρησης είναι αρκετά.Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να δεις ΄πόσο μπορεί να πιάσει το αμάξι (βάλε αγγελίες και δες πόσο μπορείς να πιάσεις) και βάλε αν έχεις την δυνατότητα πάντα άλλα 5000euro και πάρε το καινούργιο με 35 άλογα παραπάνω και 0 χιλιόμετρα...

βαλε κατι παραπανω....

Link to comment
Share on other sites

το αμάξι σου είναι του κουτιού αφού έχει μόνο 25000 χιλιόμετρα.Νομίζω είναι λάθος να το αλλάξεις με κάποιο που θα είναι περισσότερο καταπονημένο από το δικό σου, όταν γνωρίζουμε όλοι πως μετά από 5-6 χρονάκια τα έξοδα συντήρησης είναι αρκετά.Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να δεις ΄πόσο μπορεί να πιάσει το αμάξι (βάλε αγγελίες και δες πόσο μπορείς να πιάσεις) και βάλε αν έχεις την δυνατότητα πάντα άλλα 5000euro και πάρε το καινούργιο με 35 άλογα παραπάνω και 0 χιλιόμετρα...

+1

Link to comment
Share on other sites

Kαι γω μεσα με τo 1,6 fsi.

Mεχρι προχτες αν μου δινανε μια καλη τιμη βασει το τι του εχω βαλει extra, ημουν διατεθιμενος να το δοσω και θα επερνα το gt 170hp.

Μολις ακουσα τιμη........ εφυγα με 1000!!!

τωρα μαλλον 2 πραγματα συμβαιβνουν:

1) η εχουν πεσει τοσο πολλυ τα αυτοκινητα που δεν το πηρα χαμπαρι, 2) η ο συγκεκριμενος πωλητης ηθελε να μου το φαει τζαμπα.

αν ειναι δυνατον να πιανει μονο 8500ευρω...

θα κανω μια παρουσιαση σε λιγες μερες μολις ολοκληρωθει η αλαγη σαλονιου.

σπερα παιδες...1,4 fsi:( σκεφτομαι να παω σε καμια μαντρα για ανταλλαγη με 1.6 fsi πιστευεται αξιζει να το κανω.

το δικο μου ειναι τελος του 05 με 24000 χλμ πανω κ στα εξτρα εχει αισθ. παρκαρισματος πισω κ τν μασκα απο το gti οπως κ το μαμα cdr 300. to ολο θεμα ειναι ειναι αξιζουν αυτα τα 25 παραπανω αλογα να παω σε ενα αμαξι με 45000 με 50000 χλ χιλιομετρα. απο λεφτα υπολογιζω το πολυ κανα χιλιαρικο απο τν τσεπη μου συν το αμαξι. τι γνωμη εχετε?

Καλυτερα μην πας αν θες να γλυτωσεις το εγγεφαλικο!

εγω μολις ακουσα τιμη, μ εκοψε κρυος υδρωτας!

και επειδη εβαλα μπολικα extra πανω οπως πολυλειτουργικο τιμονι, τεμπελη κλπ, η τιμη του ειναι 8500 ευρω, αντε να πιασει το πολλυ 9000 μου ειπε με τα extra.

ημουν αποφασισμενος να το αλαξω με το gt170hp αν τα βρισκαμε.

μετα απ αυτο, θα παραμεινω στα κυβικα μου!

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Kαι γω μεσα με τo 1,6 fsi.

Mεχρι προχτες αν μου δινανε μια καλη τιμη βασει το τι του εχω βαλει extra, ημουν διατεθιμενος να το δοσω και θα επερνα το gt 170hp.

Μολις ακουσα τιμη........ εφυγα με 1000!!!

τωρα μαλλον 2 πραγματα συμβαιβνουν:

1) η εχουν πεσει τοσο πολλυ τα αυτοκινητα που δεν το πηρα χαμπαρι, 2) η ο συγκεκριμενος πωλητης ηθελε να μου το φαει τζαμπα.

αν ειναι δυνατον να πιανει μονο 8500ευρω...

θα κανω μια παρουσιαση σε λιγες μερες μολις ολοκληρωθει η αλαγη σαλονιου.

Καλυτερα μην πας αν θες να γλυτωσεις το εγγεφαλικο!

εγω μολις ακουσα τιμη, μ εκοψε κρυος υδρωτας!

και επειδη εβαλα μπολικα extra πανω οπως πολυλειτουργικο τιμονι, τεμπελη κλπ, η τιμη του ειναι 8500 ευρω, αντε να πιασει το πολλυ 9000 μου ειπε με τα extra.

ημουν αποφασισμενος να το αλαξω με το gt170hp αν τα βρισκαμε.

μετα απ αυτο, θα παραμεινω στα κυβικα μου!

Μην ακούω ______ ! Βραγκοφωνιαδες .......... ! Στις 11/1/2010 πέρασα από αντιπροσωπεία όπου είχε αραγμένα 2 golfάκια έξω , ένα 1,6 fsi sportline ( με 140.000 χλμ) κι ένα 1,4 τελείως απλό (με 75.000 χλμ) . To πρώτο το έδινε 11.500 € και το δεύτερο 9.800 € !!!! Οπότε μην σας λένε _______ ! Εάν στο παίρνουν 8.500€ τότε πάνε να βγάλουν 3 χιλιάρικα το αμάξι ! Ποιος από εμάς βγάζει 3.000€ σε 1 μήνα ? new_rtfm.gifnew_rtfm.gifnew_rtfm.gifnew_rtfm.gif

edit: το 1,6fsi ήταν ήδη πουλημένο !

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

μακριά από μαντράδες και αντιπροσωπείες!!! Ψάρεψε τιμές για πώληση σε ιδιώτη και μετά το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις βόλτα τις αντιπροσωπείες και να σου δώσουν προσφορές για ανταλλαγή.Κάνε και το κόλπο του στύλ "ο τάδε μου το παίρνει τόσο" γιατί και αυτους τους έχει πιάσει η κρίση και κυνηγάνε την πώληση στο χιλιόμετρο....χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

μακριά από μαντράδες και αντιπροσωπείες!!! Ψάρεψε τιμές για πώληση σε ιδιώτη και μετά το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις βόλτα τις αντιπροσωπείες και να σου δώσουν προσφορές για ανταλλαγή.Κάνε και το κόλπο του στύλ "ο τάδε μου το παίρνει τόσο" γιατί και αυτους τους έχει πιάσει η κρίση και κυνηγάνε την πώληση στο χιλιόμετρο....χαχαχα

το κακο ειναι πως αν περιμενω να βρεθει ιδιωτης να το πουλησω, πρεπει να περιμενω πανω απο χρονο, και αυτο που ειχα βαλει στο ματι θα εχει πουληθει.

Ασε που δεν ξερεις τι ρολο παιζει ο καθενας και πως θα στο πληρωσει.

Φαντασου εχω και ενα ΜΚ2 για πουλημα (http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/539595/) με ενα σωρο extra με πληρωμενα τελη, με κτεο και σε αριστη κατασταση το αυτοκινητο το πουλαω για 1000 ευρω, και ο καθενας που παιρνει τηλ κανει παζαρια να κοψει 100-200 ευρω και να βαλουμε και την μεταβιβαση μισα μισα... Ε μετα ειναι σαν να το κανω δωρο στον αλο.

Δόξα σοι ο Θεός αναγκη απο 1000 ευρω δεν εχω και μακαρι να μην εχει ποτε κανενας, και δεν το πουλαω για τα χρηματα, αλλα επειδη εχω ηδη αλλα 2 αυτοκινητα σε κινηση δεν το χρειαζομαι πλεον, αλλα οχι να το δωρισω κιολας.

Link to comment
Share on other sites

σπερα παιδες...1,4 fsi:( σκεφτομαι να παω σε καμια μαντρα για ανταλλαγη με 1.6 fsi πιστευεται αξιζει να το κανω.

το δικο μου ειναι τελος του 05 με 24000 χλμ πανω κ στα εξτρα εχει αισθ. παρκαρισματος πισω κ τν μασκα απο το gti οπως κ το μαμα cdr 300. to ολο θεμα ειναι ειναι αξιζουν αυτα τα 25 παραπανω αλογα να παω σε ενα αμαξι με 45000 με 50000 χλ χιλιομετρα. απο λεφτα υπολογιζω το πολυ κανα χιλιαρικο απο τν τσεπη μου συν το αμαξι. τι γνωμη εχετε?

για μενα φιλε δεν αξιζει η τραμπα που θες να κανεις, δε θα δεις μεγαλη διαφορα στην αποδοση και θα παρεις ενα αμαξι μεταχειρισμενο που δε θα ξερεις τη μεταχειριση που του χε κανει ο προηγουμενος.. η χρηματικη διαφορα βεβαια ειναι μικρη αλλα εγω δε θα εκανα τη συγκεκριμενη ανταλλαγη...

Link to comment
Share on other sites

Μην ακούω ______ ! Βραγκοφωνιαδες .......... ! Στις 11/1/2010 πέρασα από αντιπροσωπεία όπου είχε αραγμένα 2 golfάκια έξω , ένα 1,6 fsi sportline ( με 140.000 χλμ) κι ένα 1,4 τελείως απλό (με 75.000 χλμ) . To πρώτο το έδινε 11.500 € και το δεύτερο 9.800 € !!!! Οπότε μην σας λένε _______ ! Εάν στο παίρνουν 8.500€ τότε πάνε να βγάλουν 3 χιλιάρικα το αμάξι ! Ποιος από εμάς βγάζει 3.000€ σε 1 μήνα ? new_rtfm.gifnew_rtfm.gifnew_rtfm.gifnew_rtfm.gif

edit: το 1,6fsi ήταν ήδη πουλημένο !

δηλαδη θελεις ο καθενας εμπορας να αγοραζει ακριβα?

εσυ του πουλας το αμαξι σου και αυτος μπορει να μεινει με το ...αμαξι στο χερι. λογικο ειναι να στο παιρνει ποιο φτηνα απ οτι θα το πουλησει.

και επισης φυσικο ειναι οσοι θελουν να αγορτασουν να προτιμανε να αγορασουν απο αντιπροσωπια και οχι απο ιδιωτη απευθειας. σιγουρα ακουγονται πολλα τα 3000 αλλα αν ηταν πολλα, δε θα εκλειναν τοσες μαντρες φετος.

το κακο ειναι πως αν περιμενω να βρεθει ιδιωτης να το πουλησω, πρεπει να περιμενω πανω απο χρονο, και αυτο που ειχα βαλει στο ματι θα εχει πουληθει.

Ασε που δεν ξερεις τι ρολο παιζει ο καθενας και πως θα στο πληρωσει.

Φαντασου εχω και ενα ΜΚ2 για πουλημα (http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/539595/) με ενα σωρο extra με πληρωμενα τελη, με κτεο και σε αριστη κατασταση το αυτοκινητο το πουλαω για 1000 ευρω, και ο καθενας που παιρνει τηλ κανει παζαρια να κοψει 100-200 ευρω και να βαλουμε και την μεταβιβαση μισα μισα... Ε μετα ειναι σαν να το κανω δωρο στον αλο.

Δόξα σοι ο Θεός αναγκη απο 1000 ευρω δεν εχω και μακαρι να μην εχει ποτε κανενας, και δεν το πουλαω για τα χρηματα, αλλα επειδη εχω ηδη αλλα 2 αυτοκινητα σε κινηση δεν το χρειαζομαι πλεον, αλλα οχι να το δωρισω κιολας.

δεν αξιζει να δωσεις ενα χιλιαρικο για να παρεις το 1,6. σιγα τη διαφορα. εχεις καινουργιο αμαξι και θα το δωσεις για να παρεις ενα αλλο μεταχειρισδμενο που δεν ξερεις τι χρηση του ειχε κανει ο προηγουμενος

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Κατά αρχάς καλησπέρα σε όλα τα παιδιά .

 

Με όλα αυτά που διάβασα εδώ 

 

1. Άλλαξα γνώμη 10 φορές από 1.4 tsi σε 1.6 fsi 

2. τρέμω σε οποίο μεταχειρισμένο πάω να δω

3. έχω πλέον πιστεί ότι ΟΛΑ τα 2005-2006-2007 που λένε 50000 είναι όλα γυρισμένα .(και ας είναι από ιδιώτη)

 

Και τους παραπάνω λόγους θα ήθελα (αν μπορείτε) να με βοηθήσετε (κανενός φίλου η δικό σας)  να βρω ένα καλό GOLF FSI 1.6 2005-2008 με λογικά χιλιόμετρα ,καλή τιμή (μετρητά) και κατάσταση.

 

Ευχαριστώ πολύ !!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν εχω αρκετα η δεν εχω βρει την (ευκαιρια )για να παρω 1.4 tsi μετα το 2009 που διορθωσαν τα προβληματα .


Ειχαν καποια αρχες του 2008 αφησα ενα λογω χρωματος αλλα μετα απο 2 μηνες που ψαχνω το μετανιωσα

Link to comment
Share on other sites

οροφή 5500 αλλά να μην θέλει ούτε ευρώ.

αλλιως ποιο κατω αναλογα τι θελει

 

π.χ. πηγα σε ενα με 49900 σπορτλαιν ηλιοροφη κλιμα τεμπελη εργοστασιακο cd-radio 

και ηθελε βαψιμο το καπο και ενα φτερο και αλλαγη συμπλεχτη και μου ελεγε ειναι χαρτι το αμαξι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα tsi του 2005-07-08 τι εχουν δηλαδη;

Ποια προβληματα διορθωσε το cavd 2009 που εχω εγω στο 2007 ας πουμε;

Να μη σε απογοητευσω με μοντελα του 2009 που τα πιστονια σπανε το ενα μετα αλλο.

Μην ακους οτι να ναι γυρω σου καλε μου φιλε.

Οσο για το φτηνο, εχει γεμισει σαραβαλα. Το καλοσυντηρημενο κοστιζει.

Δεν γινεται και καλο και φτηνο.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.