Jump to content
Guest B.G

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ Golf 6

Recommended Posts

Guest basilis81

Καλησπερα.Την προηγουμενη παρασκευη παρελαβα ενα golf 6 tsi 122.Η παραλαβη εγινε βραδυ.Ισα που φουλαρα βενζινη και γυρισα σπιτι.Το σαββατο εκανα μερικα χιλιομετρακια εδω γυρω στην αθηνα και την κυριακη δεν κινηθηκε καθολου το αυτοκινητο.Τη δευτερα το πρωι ξεκλειδωνω κανονικα,γυρναω το κλειδι αλλα το καντραν δεν αναβει.Μιζαρω,το αμαξι παιρνει μπροστα και σβηνει στα καπακια.Δευτερη προσπαθεια,το καντραν παλι σβηστο και στο μιζαρισμα δεν παιρνει.Τριτη προσπαθεια οπου πλεον ο διακοπτης δεν ανταποκρινεται καθολου.Μπαταρια σκεφτομαι και καλω οδικη.Εν τω μεταξυ λειτουργουν φωτα,φλασ,στοπ,ραδιοφωνο,αιθητηρες παρκαρισματος,κλειδωνει κανονικα με το συναγερμο αλλα δε λειτουργουν τα παραθυρα...Ερχεται ο ανθρωπος της οδικης και μολις μπαινει μεσα καταλαβαινει αμεσως οτι η μπαταρια ειναι μια χαρα.Ξεσυνδεει τον πολο για λιγο,ελεγχει καποιες ασφαλειες δοκιμαζει παλι αλλα τιποτα.Ερχεται γερανος τελικα και το παμε συνεργειο.Κι εκει καταλαβαινουν νωρις οτι κατι περιεργο συμβαινει και αργα το μεσημερι ξεκιναει ο ελεγχος απο τον ηλεκτρολογο.Ο εγκεφαλος υπόψην δεν ειναι προσπελασιμος απο το διαγνωστικο...Εχθες αργα το μεσημερι βγηκε το πορισμα τελικα:Αλλαγη καντραν 15 μερες περιπου αναμονη παραγγελιας απο γερμανια.Απ'οτι μου ειπε ο ηλεκτρολογος στο καντραν βρισκεται η λειτουργια του immobilizer γι'αυτο και δεν παιρνει μπροστα.Επισης στο immobilizer πλεον εχουν συνδεσει και τα παραθυρα,ως δικλειδα ασφαλειας,γι'αυτο δεν λειτουργουν κι αυτα.Οπως καταλαβαινετε εχω ξενερωσει εντελως καθως δεν ειχα προλαβει να κανω ουτε 100 χιλιομετρα.Πως θα μπορεσω μετα απ'αυτο να εμπιστευτω το αυτοκινητο ξανα?Ποιος μου λεει εμενα οτι δεν φταιει ο εγκεφαλος ή η πλεξουδα?Ο ηλεκτρολογος εχθες το βραδυ με πηρε ο ιδιος,προς τιμην του ο ανθρωπος,γιατι ειχε δει οτι ημουν φρικαρισμενος και απογοητευμενος.Ειχε καταφερει να το βαλει μπροστα πειραματιζομενος εκ του ασφαλους με το βγαλμενο καντραν,αφου ειχε γινει η παραγγελια καινουργιου ηδη.Απλα με ενα κατσαβιδι σκαλισε τις φυσσες του,το κουμπωσε πανω και δουλεψε.Αυτο μου ειπε τουλαχιστον...Πιστευω οτι δεν εχει υπαρξει μεγαλυτερος γκαντεμης απο μενα ποτε :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Την προηγουμενη.................το κουμπωσε πανω και δουλεψε.Αυτο μου ειπε τουλαχιστον...Πιστευω οτι δεν εχει υπαρξει μεγαλυτερος γκαντεμης απο μενα ποτε :thumbsup:

Προσωπική μου άποψη : Καλύτερα αναμονή 15 μερούλες για καινούργιο καντράν μέσα στην εγγύηση παρά μια γρατζουνιά στο καπό πέρα ως πέρα ! (Στο αμάξι του πατέρα μου την επόμενη μέρα μετα την παραλαβή, πριν απο χρονια ) :thumbsup: Καλορίζικο και καλοτάξιδο παρεμπιπτόντως !

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη : Καλύτερα αναμονή 15 μερούλες για καινούργιο καντράν μέσα στην εγγύηση παρά μια γρατζουνιά στο καπό πέρα ως πέρα ! (Στο αμάξι του πατέρα μου την επόμενη μέρα μετα την παραλαβή, πριν απο χρονια ) :lol: Καλορίζικο και καλοτάξιδο παρεμπιπτόντως !

+100

Εμενα μου το γρατζουνισε καποιος μ$!@$# μετα απο 3 μηνες thumbsdown.gif που το παρεβαλα κ οταν το ειδα ξενερωσα τοσο πολυ που μου'ρχοταν να παρω τηλ στη NASA να ζητησω βοηθεια παρακολουθησεις να τον πιασω να του κοψω τα χερια η εστο να τον γρατζουνησω με ενα κατσαβιδι να δει τι γλυκα rocket.gifknife.gif:lol:

Στον basilis81: Καλοριζικο φιλε και πολλα ασφαλες χιλ.

Δεν ειναι κ οτι καλυτερο αλλα τι να κανεις συμβαινουν κ αυτα δυστηχως. B)

Καλη επιλογη παντως απο μαρκα, απο μοδελο δεν ξερω περιμενουμε εντυποσεις :thumbsup

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest basilis81

Και μεσα στο συνεργειο που θα βρισκεται 2 εβδομαδες μεχρι να ερθει το ανταλλακτικο υπαρχει κινδυνος να γινει ζημια...Πριν παρω τα κλειδια στα χερια θα κανω σχολαστικο ελεγχο μεσα-εξω για τυχον φθορες.δεν εχω εμπιστοσυνη σε κανενα πλεον..Και απο την ασχημη αυτη πρωτη εμπειρια με VW εβγαλα το συμπερασμα οτι δε βγαζουμε ακρη με δαυτους,ουτε καν με kosmocar.Το μονο που κανουν κι αυτοι ειναι να βαλουν εναν λιμοκοντορο να παρει τηλεφωνο και να πει την "κασσετα",οτι θα κανουν οτι ειναι δυνατον κλπ κλπ,αλλα απο ουσια,οπως ποτε ακριβως εγινε η παραγγελια και ποτε θα ερθει ελλαδα,ΜΗΔΕΝ.Κανονικα επρεπε να ακινητοποιησουν ενα αλλο αμαξι και να με εξυπηρετησουν.Ολοκαινουργιο ειναι και το δικο μου,απατητο εντελως.Αντε,συγχηστηκα παλι

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως οι κατοχοι των νεων μοντελων γινονται αθελα τους και δοκιμαστες αυτων καθως τα προβληματα που θα προκυψουν ειναι πολυ συχνα και προκυπτουν σε ολα τα μερη του αυτοκινητου.κινητηρας,σασμαν,ηλεκτρονικα,φρενα κλπ...

το πιο ασφαλες ειναι να αγορασεις το gof 6 μετα απο 2 χρονια που θα εχει βγει στην παραγωγη.προβληματα οποιουδηποτε ειδους θα εχουν εμφανιστει,εντοπιστει και διορθωθει κατα το μεγαλυτερο μερος τους απο τις αυτοκ/νιες ελαχιστοποιωντας ετσι τις πιθανοτητες και τα ποσοστα, αυτοκινητων που θα παρουσιαζαν τις ιδιες συχνες βλαβες. B)

ευχομαι φιλε μου να μην μπεις σε ενα φαυλο κυκλο ατελειωτων προβληματων που δεν θα ξερεις ουτε εσυ ουτε οι αντ/πιες τι να πρωτομαζεψουν...

μεγαλο το ρισκο :lol:

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

δυστηχως οι κατοχοι των νεων μοντελων γινονται αθελα τους και δοκιμαστες αυτων καθως τα προβληματα που θα προκυψουν ειναι πολυ συχνα και προκυπτουν σε ολα τα μερη του αυτοκινητου.κινητηρας,σασμαν,ηλεκτρονικα,φρενα κλπ...

το πιο ασφαλες ειναι να αγορασεις το gof 6 μετα απο 2 χρονια που θα εχει βγει στην παραγωγη.προβληματα οποιουδηποτε ειδους θα εχουν εμφανιστει,εντοπιστει και διορθωθει κατα το μεγαλυτερο μερος τους απο τις αυτοκ/νιες ελαχιστοποιωντας ετσι τις πιθανοτητες και τα ποσοστα, αυτοκινητων που θα παρουσιαζαν τις ιδιες συχνες βλαβες. :lol:

ευχομαι φιλε μου να μην μπεις σε ενα φαυλο κυκλο ατελειωτων προβληματων που δεν θα ξερεις ουτε εσυ ουτε οι αντ/πιες τι να πρωτομαζεψουν...

μεγαλο το ρισκο :lol:

Ενταξει αποψεις ειναι αυτες , κι εγω της ιδιας ειμαι , αλλα απο την αλλη αν το σκεφτοτανε ολοι ετσι καθε καινουριο μοντελο δε θα πουλουσε τιποτα τα πρωτα 2 χρονια

Εγω παντως το 5 το προτιμησα εναντι του 6 ΚΑΙ για αυτο το λογο

Για το φιλο που εχει το προβλημα , σου ευχομαι να λυθει και να ειναι απροβληματιστο και να το ευχαριστηθεις το αυτοκινητο

Edited by pittas
Link to comment
Share on other sites

Πω ρε φίλε κρίμα για golfάκι σου είναι άδικο να συμβαίνει αυτό σε τόσο καινούριο αυτοκίνητο!!!

Απλά τώρα πρέπει να κάνεις υπομονή και μόνο υπομονή!

Καλοτάξιδο πάντος κι αυτό να είναι το τελευταίο!

Edited by Κοσμάς
Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

Αρχίσαμεεεεεεεεεεεεε

Κρίμα πολύ κρίμα. Μόλις το πάρεις βγάλ'το έξω και "σκίσ'το" να το ευχαριστηθείς μην σε πάρει από κάτω.

¶ντε περαστικά και καλοτάξιδο να είναι.....

Link to comment
Share on other sites

Guest basilis81

Παιδια ευχαριστω για την συμπαρασταση.Προς το παρον μου εχουν δωσει αυτοκινητο εξυπηρετησης.Δε θα το αφησω να με παρει αλλο απο κατω καθως προκειται για ενα σχετικα ανωδυνο συμβαν,σε σχεση με τις πραγματικα δυσκολες καταστασεις που μας επιφυλασει η ζωη.Στην τελικη υπαρχει και η εγγυηση.Ανησυχω ωστοσο μηπως μπλεξω σε ενα φαυλο κυκλο προβληματων νεοτητας.Ας ελπισουμε να φταιει οντως το καντραν και να μην ξαναπαρουσιασει τιποτα.

Edited by basilis81
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για την συμπαρασταση.Προς το παρον μου εχουν δωσει αυτοκινητο εξυπηρετησης.Δε θα το αφησω να με παρει αλλο απο κατω καθως προκειται για ενα σχετικα ανωδυνο συμβαν,σε σχεση με τις πραγματικα δυσκολες καταστασεις που μας επιφυλασει η ζωη.Στην τελικη υπαρχει και η εγγυηση.Ανησυχω ωστοσο μηπως μπλεξω σε ενα φαυλο κυκλο προβληματων νεοτητας.Ας ελπισουμε να φταιει οντως το καντραν και να μην ξαναπαρουσιασει τιποτα.

+11111

Καλοτάξιδο να είναι!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακο καλοταξιδο και σου ευχομαι

κουραγιο και οχι αλλα προβληματα.

τα ιδια αντιμετωπισαμε και μεις με τις

πρωτες σειρες του 5αριου και καταλαβαινω την στεναχωρια σου.....

ΠΑΝΤΩΣ ΒΛΕΠΩ ΑΛΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ VW!!!

ΑΡΕ ΚΛΩΤΣΙΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ Γ...Ω ΤΟ ΧΙΤΛΕΡ ΤΟΥΣ!!!!!! ;):lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L
ΠΑΝΤΩΣ ΒΛΕΠΩ ΑΛΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ VW!!!

ΑΡΕ ΚΛΩΤΣΙΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ Γ...Ω ΤΟ ΧΙΤΛΕΡ ΤΟΥΣ!!!!!! ;):lol: :lol:

Nαι ναι ... :lol: .

Αφού έχουν μειώσει τον χρόνο παραγωγής του κάθε αυτοκινήτου στο μισό ρε....έχουμε να δούμε ακόμαααααα

Link to comment
Share on other sites

Guest basilis81

Παιδια τελικα μου εχει δημιουργησει ψυχολογικο η ολη κατασταση.Με πιανει τρελα οταν περναω απο κει και βλεπω στον τριτο οροφο τα προς παραδοση αυτοκινητα και ξερω οτι το δικο μου βρισκεται καπου εκτεθειμενο στον δευτερο.Ωρες ωρες πιστευω οτι ζω ενα κακο εφιαλτη οσο λυρικο και αν ακουγεται.Δεν εχω συνηδητοποιησει με αυτο που συνεβη οτι πηρα καινουργιο αυτοκινητο.Ουτε σταθμους στο RCD δεν προλαβα να βαλω!Το πιο πιθανο ειναι να φυγει για πουλημα οπως ειναι..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελικα μου εχει δημιουργησει ψυχολογικο η ολη κατασταση.Με πιανει τρελα οταν περναω απο κει και βλεπω στον τριτο οροφο τα προς παραδοση αυτοκινητα και ξερω οτι το δικο μου βρισκεται καπου εκτεθειμενο στον δευτερο.Ωρες ωρες πιστευω οτι ζω ενα κακο εφιαλτη οσο λυρικο και αν ακουγεται.Δεν εχω συνηδητοποιησει με αυτο που συνεβη οτι πηρα καινουργιο αυτοκινητο.Ουτε σταθμους στο RCD δεν προλαβα να βαλω!Το πιο πιθανο ειναι να φυγει για πουλημα οπως ειναι..

Ακομα δ το πηρες κ το πουλας?

Ισος ειναι το μοναδικο προβλημα που σου εβγαλε, dont worry!!

Κ μονο που ειναι golf αρκει :(

Link to comment
Share on other sites

αγορινα μην σε παιρνει απο κατω

και δεν ειναι σοβαρος λογος

να δωσεις το αμαξι.

ολοι μας αντιμετωπισαμε και μεις

προβληματα στην αρχη φτιαχνηκανε σωστα στην εγγηυση

(εκει να ευχεσαι να σου κανουν καλη δουλεια)

και απο τοτε ελαχιστα προβληματα

και αλλοι και καθολου!!!!!!

εγω στα 4,5 χρονια εχω πληρωσει μονο μια βλαβη

(μεταχειρισμενο ανταλακτικο 120 ευρ)

υστερα απο πλημελη service μη εξουσιοδοτ συνεργειου.

και εναν αισθητηρα λ στην εγγυηση.απο τοττε το αμαξι

ειναι αψογο.γιαυτο παρακαλα να στο φτιαξουν καλα πρωτα

και καποια στιγμη ολλα καλα θα πανε.οι μαλκ του εργοστασιου αντι να μας

ταλαιπωρουν υστερα απο πολλα πολλα χρονια δυστηχως μας ταλαιπωρουν οσσο

τα αμαξια ειναι καινουργια...

ΓΙΑΥΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΚΛΩΤΣΙΕΣ ΚΑΙ ΣΑΠΟΥΝΙΑ ΠΟΛΛΛΛΛΛΛΑΑΑΑΑ ΣΑΠΟΥΝΙΑ :( :( :( :(

Link to comment
Share on other sites

8 χρονια με seat και δεν ειχα αλλαξει ουτε λαμπα..Καλα ελεγα εγω να παρω το leon tongue.gif

Και μονο απο το εσοτερικο του θα ελεγες μετα ποοο τι μα@$κια εκανα new_killpc.gif

Edited by attnos
Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L
Και μονο απο το εσωτερικο του θα ελεγες μετα ποοο τι μα@$κια εκανα new_killpc.gif

Σιγά!

Ό,τι πληρώνεις παίρνεις tongue.gif

Από θέμα αξιοπιστίας όχι , από θέμα ποιότητας μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Από θέμα αξιοπιστίας όχι , από θέμα ποιότητας μόνο.

Η ποιότητα πιστεύω ότι αντικειμενικά μπορεί να συγκριθεί. Η αξιοπιστία λίγο δύσκολα. ¶λλος έχει βαρεθεί να τρέχει στις αντιπροσωπείες κι άλλος δεν ξέρει προς τα που πέφτουν!

Link to comment
Share on other sites

Guest basilis81

Ετοιμο το αυτοκινητο!Αυριο το πρωι θα το παρω,για προληπτικους λογους.Δεν το περιμενα τοσο γρηγορα.Ημουν βεβαιος οτι θα την τρωγαμε και αυτη την εβδομαδα και μιση απο την επομενη.Δουλεψε το συστημα οπως φαινεται...

Link to comment
Share on other sites

Guest basilis81

Λεωφορο κυμης,Νεα Ιωνια.Πιστευω να καταλαβες..Γιατι ρωτας αν επιτρεπεται?Εκει δουλευει ενας πολυ καλος ηλεκτρολογος και σαν επαγγελματιας και σαν ανθρωπος πανω απ'ολα.

EDIT: Τελος καλο.Το παρελαβα για δευτερη φορα :) Ολα φαινονται να λειτουργουν αψογα.Καποιες κολλησεις μεσα στο καντραν παρουσιασαν αστοχια με αποτελεσμα το blackout.Οπως εχω αναφερει πιο πανω ο ηλεκτρολογος το ειχε σκαλισει προχειρα και ειχε δουλεψει κανονικα,μεχρι να ερθει το καινουργιο απο γερμανια και να ρυθμιστει.Α,μου το μηδενισαν εντελως :lol: Με μηδεν χιλιομετρα το πηρα..

Edited by basilis81
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.