Jump to content
spiros23

ηλεκτρομαγνητικες κλειδαριες

Recommended Posts

παιδια εχω ενα προβλημα. στο ξεκλειδωμα του αυτοκινητου ανοιγουν ολες οι ασφαλειες κανονικα ενω οταν παω να κλειδωσω κλεινει μονο του οδηγου και οι αλλες μενουν ανοιχτες ολες λες και δεν εχει δυναμη να κλεισουν και αναγκαζομαι μια-μια να τις κλεινω με το χερι, ξερετε τι παιζει???

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι εχει να κανει με τον συναγερμο σου και με το κεντρικο κλειδωμα . Εκ πειρας , σου λεω να δοκιμασεις με το δευτερο χειριστηριο συναγερμου και εαν με το δευτερο ειναι οκ τοτε να πας απο εκει που εβαλες τον συναγερμο και να του πεις εαν μπορει να σου φτιαξει το πρωτο !

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου speedy σε ευχαριστω για ολες τις απαντησεις....

εχω το 6n δεν εχω ουτε συναγερμο ουτε τηλεχειρισμο. κλασσικο κλειδακι εχω και παιζει αυτο το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου speedy σε ευχαριστω για ολες τις απαντησεις....

εχω το 6n δεν εχω ουτε συναγερμο ουτε τηλεχειρισμο. κλασσικο κλειδακι εχω και παιζει αυτο το προβλημα

οκ , τοτε αλλάζουν τα δεδομενα ...

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξερω αλλα το θεμα ειναι οτι δεν εχω ιδεα τι μπορει να ειναι καθως στο ξεκλειδωμα δεν καταλαβαινει τπτ ενω οταν παω να κλειδωσω τιποτα....

επισης οταν κλειδωνω η ξεκλειδωνω ακουγεται απο πισω ενας παρατεταμενος ηχος αρκετα δυνατος για 1-2 λεπτα (απ'οτι ξερω εκει ειναι το "κυκλωμα" των ηλεκτρομαγνητικων)

Link to comment
Share on other sites

Στο παλιο μου αυτοκινητο συνεβαινε κατι παρομοιο χωρις ομως θορυβους οπως αναφερεις.Αλλα δεν ηταν Polo.

Οταν η μπαταρια βρισκοταν στα τελευταια της αυτο παθαινα. 3 φορες εχω αλλαξει μπαταρια στα χρονια που το εχω και τις 3 λιγο πριν τα φτυσει η μπαταρια αυτο παθαινα.

Μηπως ειναι κατι παρομοιο,λεω εγω τωρα.

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε μου qeok100 ευχαριστω αλλα δεν ειναι αυτο σιγουρα. πρωτον γιατι ο ηχος ακουγεται πολυ πιο πανω απο εναν χρονο (ακουγεται ενα παρατεταμενο ιιιιιιιιιιιιιιιιιι αρκετα σχετικα και το ακουω και απο αρκετα μετρα μακρια καθως απομακρυνομαι) και δευτερον γιατι ενδιαμεσα προσφατα αλλαξα μπαταρια τον σεμπτεμβρη (ξεχασα ενα ψυγειακι 1,5 μερα και παει..... tongue.gif ) και επισης το προβλημα με το ξεκλειδωμα ηταν και αυτο απο πριν και δεν αλλαξε κατι

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε μου qeok100 ευχαριστω αλλα δεν ειναι αυτο σιγουρα. πρωτον γιατι ο ηχος ακουγεται πολυ πιο πανω απο εναν χρονο (ακουγεται ενα παρατεταμενο ιιιιιιιιιιιιιιιιιι αρκετα σχετικα και το ακουω και απο αρκετα μετρα μακρια καθως απομακρυνομαι) και δευτερον γιατι ενδιαμεσα προσφατα αλλαξα μπαταρια τον σεμπτεμβρη (ξεχασα ενα ψυγειακι 1,5 μερα και παει..... tongue.gif ) και επισης το προβλημα με το ξεκλειδωμα ηταν και αυτο απο πριν και δεν αλλαξε κατι

Λοιπον κοιτα να δεις τι παιζει. Το 6Ν δεν εχει ηλεκτρομαγνητικες αλλα ενα συστημα με αερα το οποιο ανοιγει και κλεινει τις κλειδαριες. Ο θορυβος που ακους ειναι η μικρή τρομπα που δουλευει και στελνει αερα στο συστημα καθε φορα που κλειδωνεις και ξεκλειδωνεις το αμαξι. Αν δεν ανοιγαν και δεν εκλειναν με το κλειδι του οδηγου ολες τοτε θα ειχες καψει την ασφαλεια του κεντρικου (ειναι η ιδια με αυτη του ραδιο CD και του αναπτηρα). Εσυ μας λες ομως πως ανοιγουν αλλα δεν κλεινουν και ακους και τον θορυβο. Αυτο σημαινει οτι η φουσκες (σε καθε κλειδαρια εχεις μια φουσκα μεσα απο την οποια περναει ο αερας και ανοιγο-κλεινει η κλειδαρια) ειναι ενταξει και το προβλημα βρισκεται καπου στο κυκλωμα του αερα. Ο θορυβος που ακους ειναι μαλλον απο την διαρροη. Αν δεν ειναι αυτο τοτε μαλλον τα εχει φτυσει η τρομπα (βρισκεται εκει που ειναι η θεση για το φαρμακειο, βγαζεις το πλαστικο και ειναι απο πισω). Γενικα θελει να κοιταξεις ολο αυτο το κυκλωμα και θα βρεις τι φταιει.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου capamaru καταρχας ο ηχος που ακουγεται αφου κλειδωσω η ξεκλειδωσω ειναι εδω και πολυυυυυυ καιρο..... μπορει και κοντα 2 χρονια. το προβλημα με τις κλειδαριες που δεν κλειδωνουν ειναι απο το καλοκαιρι περιπου.

κλειδωνεις, και οι ασφαλειες βλεπεις οτι δεν εχουν δυναμη να κατεβουν. ενταξει παρολο που δεν ειμαι και ειδικος τωρα για τετοια πραγματα θα πρεπει να κοιταξω την τρομπα απ'οτι μου πες.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου capamaru καταρχας ο ηχος που ακουγεται αφου κλειδωσω η ξεκλειδωσω ειναι εδω και πολυυυυυυ καιρο..... μπορει και κοντα 2 χρονια. το προβλημα με τις κλειδαριες που δεν κλειδωνουν ειναι απο το καλοκαιρι περιπου.

κλειδωνεις, και οι ασφαλειες βλεπεις οτι δεν εχουν δυναμη να κατεβουν. ενταξει παρολο που δεν ειμαι και ειδικος τωρα για τετοια πραγματα θα πρεπει να κοιταξω την τρομπα απ'οτι μου πες.

Φιλε μου για να μην παιδευτεις μονος χωρις λογο πηγαινε σε καποιον να το δει. Αν σου πει οτι εχει προβλημα η τρομπα μην την αλλαξεις γιατι καινουργια κανει ενα σκασμο λεφτα. Θα βρεις μια μεταχειρισμενη (κατα προτιμηση μεσω ebay) για πολυ λιγοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου για να μην παιδευτεις μονος χωρις λογο πηγαινε σε καποιον να το δει. Αν σου πει οτι εχει προβλημα η τρομπα μην την αλλαξεις γιατι καινουργια κανει ενα σκασμο λεφτα. Θα βρεις μια μεταχειρισμενη (κατα προτιμηση μεσω ebay) για πολυ λιγοτερα.

[/quote

99% ειναι η τρομπα !!!!!!

Αν σε αφησει εντελως και την χρειαζεσαι αμμεσα θα βρεις στα μεταχειρισμενα ανταλακτικα στην οδο Λιοσιων!

Τιμες που ( παιζουν ) ειναι απο 60€-100€,οπου σε βρει ο καθε μαντρας

Προσεχε μονο να ταιριαζουν οι επαφες στην φυσα γιατι παιζει περιπτωση να υπαρχει διαφορα και να μην σου δουλευει και αυτη που θα αγορασεις !!!!!!!!

Κοιταξε λοιπον να πας ως εκει με το αυτοκινητο και να δοκιμασεις επι τοπου αν σου δουλευει! :huh:

Αν εχει το ιδιο συστημα κλειδωματος με το 6n2,κοιταξε και την κλειδαρια της πορτας του ντεποζιτου βενζινης !

Αυτο εινα ακριβως πισω απο την τρομπα , θα δεις 2 βιδες σταυρωτες λυστες και τραβα εξω με προσοχη ολον τον μηχανισμο.

εκει που ενωνεται ο μηχανισμος με την μεταλικη αγγιδα εχει μια φουσκα,κοιταξε την μπας και εχει τρυπισει αυτη!

Edited by nikos962
Link to comment
Share on other sites

den ksero paidia pantos eimai apo makriaaaaaa (kerkyra) kai einai diskolo na to psakso to thema toso. to mono pou mporo einai na pao stin antiprosopia na do ti paizei alla kai ekei den ksero posa tha mou paroun autoi kai ti provlima tha mou vgaloun.......

Link to comment
Share on other sites

den ksero paidia pantos eimai apo makriaaaaaa (kerkyra) kai einai diskolo na to psakso to thema toso. to mono pou mporo einai na pao stin antiprosopia na do ti paizei alla kai ekei den ksero posa tha mou paroun autoi kai ti provlima tha mou vgaloun.......

Θα πας στην αντιπροσωπεια να σου πουν τι παιζει και το ανταλλακτικο το βρισκουμε απο Αθηνα :wub: .

Link to comment
Share on other sites

ok paides tha pao an kai edo stin antiprosopeia variountaiiiiiii............. tongue.gif

ena kalodeio eprepe na allaksoun apo to piso freno pano sto tzami kai eipan alli fora tora.....

tespa tha to koitakso to thema euxaristo

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΓΑΜΙΕΤΑΙ ΤΟ POLO ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕς ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΤΟΝ ΣΥΔΝΥΑΣΜΟ ΝΑ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝ ΑΝΟΙΓΟΥΝΕ ΟΛΕΣ ΜΑΖΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ Η ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΗΣ 4 ΚΑΙ ΞΕΚΛΕΙΔΏΝΕΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΙΔΙΟ,.....ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟΝ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΗΠΩς?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εχω Polo9n3 1.4 auto 2003 και εχω το εξης προβλημα,ενω ξεκλειδωνω το αμαξι απο την πορτα του οδηγου ολες οι κλειδαριες ανοιγουν η πορτα του οδηγου ανοιγωντας το χερουλι της πορτας του οδηγου δεν ανοιγει ,μονο αν ανοιγοκλεισω τις κλειραριες 7-8 φορες τοτε ξεκολλαει και ανοιγει η πορτα.

Εχει κανεις καμια ιδεα τι προβλημα εχω?

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
2 hours ago , themdem said:

Καλησπερα,εχω Polo9n3 1.4 auto 2003 και εχω το εξης προβλημα,ενω ξεκλειδωνω το αμαξι απο την πορτα του οδηγου ολες οι κλειδαριες ανοιγουν η πορτα του οδηγου ανοιγωντας το χερουλι της πορτας του οδηγου δεν ανοιγει ,μονο αν ανοιγοκλεισω τις κλειραριες 7-8 φορες τοτε ξεκολλαει και ανοιγει η πορτα.

Εχει κανεις καμια ιδεα τι προβλημα εχω?

Καλησπέρα φίλε. Όπως έχει ήδη ειπωθεί από άλλο φίλο στο παρόν θέμα, σου λέω πως στο παλιό μου Πόλο συνέβαινε & εμένα αυτό που περιγράφεις όταν ήθελα πλέον αλλαγή μπαταρίας.

Τώρα, αν έχεις αλλάξει ήδη μπαταρία πρόσφατα, μάλλον κάτι στις ηλεκτρομαγνητικές θα παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.