Jump to content
atrias

Νέες ¶δειες Οδήγησης

Recommended Posts

Σιγά μην πληρώσω κιόλας!Πάνε να βγάλουν πάλι από τη μύγα ξύγγι...τζάμπα λεφτά το βλέπω.

τι κοστος θα εχει....???

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οπως ειδα στην τηλεοραση τη νεα αδεια οδηγησης ειναι καλη φαση!!! Μια καρτουλα και τελος. Εγω παντως θα την αλλαξω γιατι το παλιο διπλωμα εχει πλυθει και 3-4 φορες και ειναι μαυρα χαλια!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

και εγώ θέλω να την αλλάξω γιατί είναι γραμμένη στο χέρι, και μάλιστα στραβά!!!!

Φανταστείτε την έκφραση υπαλλήλου Hertz στις Βρυξέλες όταν του το έδειξα.........

Κατα τα άλλα αποτελεί επίσημο έγγραφο του κράτους....

Link to comment
Share on other sites

και εγώ θέλω να την αλλάξω γιατί είναι γραμμένη στο χέρι, και μάλιστα στραβά!!!!

Φανταστείτε την έκφραση υπαλλήλου Hertz στις Βρυξέλες όταν του το έδειξα.........

Κατα τα άλλα αποτελεί επίσημο έγγραφο του κράτους....

;):lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

φασαρία δε νομίζω να έχει πολλή.. κάνεις τα χαρτιά σου και απλά περιμένεις μετά..

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα συνειδητοποίησα οτι έχασα το πορτοφόλι μου ...προφανώς χθες ,όταν βρισκόμουν στο Mall (σιγα μην βρεθεί δλδ) ^_^knife.gif .Και μέσα υπήρχε η ταυτότητα,το δίπλωμα και το φοιτητικο πάσο) ^_^ .Anyway θα το ξεπεράσω...Το θέμα είναι θα πρέπει να βγάλω το νεο δίπλωμα στη νέα μορφή τους (οπότε 30 ευρώ)?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα συνειδητοποίησα οτι έχασα το πορτοφόλι μου ...προφανώς χθες ,όταν βρισκόμουν στο Mall (σιγα μην βρεθεί δλδ) <_<knife.gif .Και μέσα υπήρχε η ταυτότητα,το δίπλωμα και το φοιτητικο πάσο) ;) .Anyway θα το ξεπεράσω...Το θέμα είναι θα πρέπει να βγάλω το νεο δίπλωμα στη νέα μορφή τους (οπότε 30 ευρώ)?

αν το εχεις ξαναχασει νομιζω θα πληρωσεις παραπανω <_<;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω αλλάξει από την προηγούμενη εβδομάδα ταυτότητα (σχετικά εύκολα) και σήμερα πήγα σε μια σχολή οδηγών για να αλλάξω και το δίπλωμα.

Τα δικαιολογητικά είναι τα εξής :

1. 2 έγχρωμες φωτογραφίες τύπου διπλώματος / διαβατηρίου.

2. Φωτοτυπία ταυτότητας - διπλώματος.

3. Παράβολο των 30 ευρώ από την Εθνική Τράπεζα.

4. Εξουσιοδότηση στην Σχολή Οδηγών θεωρημένη από ΚΕΠ ή Αστυνομικό Τμήμα.

Περίπου σε 20 ημέρες βγαίνει το νέο δίπλωμα που όπως σωστά ειπώθηκε είναι πλαστικοποιημένο και πιο μικρό από κάρτα τραπέζης.

Edited by J.P.
Link to comment
Share on other sites

Από 22 Μαρτίου που είχα παραδώσει όλα τα έγγραφα και το παλιό δίπλωμα, σήμερα παρέλαβα το καινούριο. Αν και μεσολάβησε Πάσχα, δεν νομίζω να κάνει κάτω από 20 ημέρες η διαδικασία ακόμα και σε κανονική περίοδο(μέσω σχολής οδηγών πάντα).

Πιθανόν απευθείας στο υπουργείο οι χρόνοι να είναι πιο σύντομοι. :blink:

Link to comment
Share on other sites

30 ευρώ έχει το παράβολο από την τράπεζα και 9 ευρώ το παράβολο του υπουργείου + φωτογραφίες + ότι ζητήσει η σχολή οδηγών εφόσον δεν πάει κάποιος απευθείας στο υπουργείο.

Link to comment
Share on other sites

29 Απριλίου κατέθεσα τα δικαιολογητικά στη Ν.Υ.Μ.Ε. Καστοριάς και σήμερα 21 Μαΐου παρέλαβα τη νέα άδεια οδήγησης. Τα δικαιολογητικά που χρειάστηκα ήταν:

1. 1 έγχρωμη φωτογραφία τύπου διπλώματος / διαβατηρίου.

2. Φωτοτυπία ταυτότητας - διπλώματος.

3. Παράβολο των 30 ευρώ από την Εθνική Τράπεζα.

4. Έγγραφο στο οποίο να φαίνεται το Α.Φ.Μ..

5. Αίτηση από τη Ν.Υ.Μ.Ε. Καστοριάς.

Η νέα άδεια οδήγησης έχει το μέγεθος τηλεκάρτας, είναι πλαστικοποιημένη, απλώς έχω μια ένσταση που αφορά τη μη εγγραφή στο αντίστοιχο κουτάκι της ομάδας αίματος του κατόχου. Η εγγραφή της ομάδας αίματος πιστεύω ότι "απαιτείται" στην άδεια οδήγησης... για ευνόητους λόγους!!!

Link to comment
Share on other sites

29 Απριλίου κατέθεσα τα δικαιολογητικά στη Ν.Υ.Μ.Ε. Καστοριάς και σήμερα 21 Μαΐου παρέλαβα τη νέα άδεια οδήγησης. Τα δικαιολογητικά που χρειάστηκα ήταν:

1. 1 έγχρωμη φωτογραφία τύπου διπλώματος / διαβατηρίου.

2. Φωτοτυπία ταυτότητας - διπλώματος.

3. Παράβολο των 30 ευρώ από την Εθνική Τράπεζα.

4. Έγγραφο στο οποίο να φαίνεται το Α.Φ.Μ..

5. Αίτηση από τη Ν.Υ.Μ.Ε. Καστοριάς.

Η νέα άδεια οδήγησης έχει το μέγεθος τηλεκάρτας, είναι πλαστικοποιημένη, απλώς έχω μια ένσταση που αφορά τη μη εγγραφή στο αντίστοιχο κουτάκι της ομάδας αίματος του κατόχου. Η εγγραφή της ομάδας αίματος πιστεύω ότι "απαιτείται" στην άδεια οδήγησης... για ευνόητους λόγους!!!

+1000 για αυτό που γράφεις για την ομάδα αίματος. :good:

Από την άλλη στην παράγραφο 4δ το ΑΦΜ τι το θέλουν στο δίπλωμα?? Θα κάνει και δουλειά του ΣΔΟΕ η Τροχαία?? :(:blink:

Στις νέες ταυτότητες υπάρχει πάντως πεδίο (στην μπροστινή όψη) για την ομάδα αίματος, που στην δική μου βέβαια ξεχάσανε να το συμπληρώσουν!!

Link to comment
Share on other sites

το ΑΦΜ το γραφαν και παλιοτερα τα χαρτινα διπλωματα στην πισω πλευρα με στυλο διαρκειας.οντως,το ειπες για πλακα αλλα δεν κανεις λαθος.η τροχαια μαζι με το ΣΔΟΕ κανει ελεγχους στους κατοχους ακριβων αυτοκινητων με το...ΑΦΜ.ποθεν αισχες.

Link to comment
Share on other sites

Guest ksalex

εχει μαγνητικη ταινια πανω του οπως οι πιστωτικες?? μπορειτε να μου πειτε οσοι βγαλατε?

Link to comment
Share on other sites

εχει μαγνητικη ταινια πανω του οπως οι πιστωτικες?? μπορειτε να μου πειτε οσοι βγαλατε?

όχι δεν έχει

ουυππςς!! τώρα είδα τις άλλες απαντήσεις! :good::p

Edited by atrias
Link to comment
Share on other sites

μηπως γνωριζει κανεις ποσες ερωτησεις εχει το τεστ θεωριας σε διπλωμα οδηγησης μηχανης;πηρα σημερα το βιβλιαρακι με 38 σελιδες ερωτησεων....ολο μπαινει στην εξεταση;...φωτια παντως τα εξοδα διπλωματος μηχανης...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.