Jump to content
scoobyman

φρενα Brembo Gran Turismo

Recommended Posts

Καλησπέρα. Μια ερώτηση θελω να κάνω. Τα φρένα της Brembo gran Turismo με 4πιστονη δαγκάνα και δίσκι 330mm μπαίνουν στο MkV GTi χωρίς καμία τροποποίηση??? Η ζάντα τα χωράει???

Link to comment
Share on other sites

εχω τις επιφυλαξεις μου ως προς την δαγκανα... :)

ισως χρειαστεις αποστατες αν μιλαμε για την ''μαμα'' 17αρα ζαντα.

Link to comment
Share on other sites

εκτοσ απο brembo τι εχετε να πειτε για τα wilwood?καποιος μου τα φορεσε?

εχω ακουσει τα καλυτερα!φρεναρες!και φθηνα.... :D

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλά φρένα είναι και τα Tarox!

Link to comment
Share on other sites

εκτοσ απο brembo τι εχετε να πειτε για τα wilwood?καποιος μου τα φορεσε?
πολύ καλά φρένα είναι και τα Tarox!

Και για τα δυο εχω ακουσει καλα σχολια, φυσικα πιο φθηνα, αλλα μεχρι στιγμης δεν τα εχω δει σε vw. Πιο συχνα τα βλεπω σε japanese cars παρα σε Γερμανικα.

Link to comment
Share on other sites

Και για τα δυο εχω ακουσει καλα σχολια, φυσικα πιο φθηνα, αλλα μεχρι στιγμης δεν τα εχω δει σε vw. Πιο συχνα τα βλεπω σε japanese cars παρα σε Γερμανικα.

6πίστωνα tarox6 δεν φοράω εγώ στο polo? δεν τα είδες στην Πανελλήνια... tongue.gif take a look <_<

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?&am...mod&id=2541

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?&am...mod&id=2447

Kαι οι δύο εταιρίες φρένων έχουνε βγάλει πολύ δυνατές λύσεις για σχεδόν όλα τα μοντέλα, εγώ από τα δικά μου (Tarox) είμαι τρομερά ευχαριστημένος και εάν συνεχίσω σε κάποιο άλλο αυτοκίνητο που θα πάρω την βελτιώση και πάλι στάνταρ Tarox θα βάλω!

Υ.Γ. Δεν έχω τπτ με τα Brembo απεναντίας είναι μια πολύ καλή μάρκα απλά δεν είχε τέτοιο κιτάκι για το Polo μου :D

Link to comment
Share on other sites

Γιατι κανενας δεν σκεφτεται την εργοστασιακη λυση απο R32 ή απο S3?

γιατι υπαρχουν πολυ καλυτερες! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

γιατι υπαρχουν πολυ καλυτερες! tongue.gif

Σωστος :D

Link to comment
Share on other sites

Γιατι κανενας δεν σκεφτεται την εργοστασιακη λυση απο R32 ή απο S3?

Τα συγκεκριμένα φρένα είναι ΟΕΜ φάση, αλλά:

1ον: Είναι πανάκριβα να τα αγοράσει κανείς από εδώ και έξω έχουν λογικά λεφτά μεν, αλλά στα ίδια πλαίσια με πολλά aftermarket!

2ον: Είναι θεόβαρα

3ον: Σε απόδοση υστερούν από όλα σχεδόν τα aftermarket

Βέβαια, αν κάποιος δεν ζητάει κάτι εξειδικευμένο, τα φρένα αυτά είναι μια χαρά. Καμία σχέση με τα 312 που φοράει το GTI και τα υπόλοιπα...

Link to comment
Share on other sites

Ψήθηκα και εγώ να βάλω τα Brembo GT αλλά δε μπορώ να καταλάβω

ποια διαφορά θα δώ αν πάρω το κιτ με τους δίσκους 355 έναντι αυτου με τους 328.

Και φυσικά θα χωράνε στις μαμά 18αρες που έχω; (Edition30).

Όποιος ξέρει θα με βοηθούσε πολύ!!

Α και αν ψάχνει και άλλος να τα βάλει, στο εξωτερικό που κόιταξα τιμές

βρήκα αυτές:

Αμερική (χωρίς μεταφορικά και τελωνείο):

Redline Motorworks

http://www.redline-motorworks.com/vw/mkvgti/brakes

Brembo GT με 328mm: 1800 Euro

Brembo GT με 355mm: 2300 Euro

Ιταλία -Μιλάνο (μένει ή sister εκεί οπότε με βολεύει απίστευτα!):

Μotorquality

http://www.motorquality.it/admin/pr/124091...20GT%202009.pdf

Brembo GT με 328mm: 2450 Euro

Brembo GT με 355mm: 3050 Euro

Ελλάδα ξέρει κανείς τιμές;

Edited by lup0
Link to comment
Share on other sites

τα 355 λογικα τα χωραει η ζαντα σου,γιατι ομως δεν κοιτας σε wilwood;τα brembo κοστιζουν πολλα και τα wilwood ειναι φθηνοτερα και καλυτερα.για ψαξτο στην αμερικανικη αγορα :)

Link to comment
Share on other sites

Θενκς, θσ τα ψάξω και αυτά μιας και όντως τα brembo είναι υπερτιμημένα.

Αν βρώ καμιά καλή τιμή και να στέλνει Ελλάδα θα ποστάρω λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

τα 355 λογικα τα χωραει η ζαντα σου,γιατι ομως δεν κοιτας σε wilwood;τα brembo κοστιζουν πολλα και τα wilwood ειναι φθηνοτερα και καλυτερα.για ψαξτο στην αμερικανικη αγορα :(

εχεις δοκιμασει κ τα μεν κ τα δε, κ λες οτι τα wilwood ειναι καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

περιληπτικα θα σου πω οτι οι δαγκανες wilwood εχουν πολυ καλυτερη ποιοτητα υλικου αφου τα κραματα που χρησιμοποιουνται ειναι ανθεκτικοτερα,ελαφροτερα και αποβαλλουν την θερμοκρασια γρηγοροτερα αλλα και το μικροτερο συγκριτικα βαρος τους με ενα μεγαλο brembo kit παιζουν καλυτερο ρολο στην συμπεριφορα του φρεναρισματος(μη αναρτωμενη μαζα).

εκει που πραγματικα ειναι ολα τα λεφτα ειναι το μεγεθος των πιστονιων των δαγκανων που ομοιο προσωπικα δεν εχω δει σε καμια αλλη δαγκανα.εδω ειναι μια φωτο απο μια 4πιστονη δαγκανα μικρου κιτ(για 15αρες ζαντες)imagephpq.th.jpg

δες το μεγεθος που εχουν τα πιστονια!το φρενο με αυτες τις δαγκανες δεν μπορει να συγκριθει με brembo δαγκανες.υπαρχουν και δαγκανες πολυ μεγαλυτερες αναλογα το κιτ για το οποιο προοριζονται και την χρηση που θα εχουν.σε αυτη την σελιδα θα δεις τα τερατα της wilwood http://www.wilwood.com/BrakeKits/index.asp

δεν ειναι τυχαιο αλλωστε οτι σε ολους του αγωνες στην Αμερικη χρησιμοποιουνται αποκλειστικα φρενα wilwood.

προσωπικα λοιπον ψηφιζω wilwood απο brembo λογω ποιοτητας υλικου,μεγεθος δαγκανων/πιστονιων,μικροτερου βαρους,τιμης.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι ο κατάλογος της Wilwood: http://catalogs.wilwood.com/2009_Wilwood_B...Kit_Catalog.pdf

Δεν έχει όμως το Golf (2005+) στη λίστα εφαρμογών οπότε είναι πολύ δύσκολο κάποιος όχι και τόσο σχετικός

με διαστάσεις και άλλα τεχνικά χαρακτηριστικά των φρένων να καταλάβει ποιό ακριβώς κίτ θα τον βολέψει

χωρίς να κάνει μοντιφιές και πατέντες για να το βάλει.

:/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.