Jump to content
ferrariakos88

Ιονιστής καυσίμου

Recommended Posts

Παιδιά έχω ακούσει τα καλύτερα γι αυτο. Λένε αύξηση της ισχύος 13% κ παράλληλα μείωση της κατανάλωσης 20%!! Γνωρίζετε κάτι σχετικά? Το χει βάλει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ακούσει τα καλύτερα γι αυτο. Λένε αύξηση της ισχύος 13% κ παράλληλα μείωση της κατανάλωσης 20%!! Γνωρίζετε κάτι σχετικά? Το χει βάλει κανείς?

Καλημέρα φίλε. Πρέπει να έχει ξαναγίνει συζήτηση στο forum γι΄αυτό το συγκεκριμένο εξάρτημα και για άλλα παρεμφερή. Συνοψίζοντας λοιπόν,αν ο ιονιστής καυσίμου είχε τόσο θεαματικά αποτελέσματα στην κατανάλωση και στην αύξηση της ισχύος ενός κινητήρα εσωτερικής καύσεως τότε όλες οι αυτοκινητοβιομηχανίες θα τον χρησιμοποιούσαν σε ευρεία κλίμακα και θα είχε εξελιχθεί σε αναπόσπαστο μέρος του αυτοκινήτου. Αντιθέτως, καμιά αυτοκινητοβιομηχανία δεν ασχολείται μ΄αυτό και αν υποθέσουμε ότι πράγματι πετυχαίνει αυτά που υπόσχεται τότε τα ποσοστά ίσως να μην υπερβαίνουν στην πραγματικότητα το 1-2%. <_<

Link to comment
Share on other sites

file mou to exo valei ego. sxetika prosfata (40 meres peripou). prosopika den exo dei kamia veltiosi. oute stin isxi fysika alla oute kai stin katanalosi... tora an exei kalitereusi i katanalosi 1-2% pou kai pali diskolo na to elegkso den ksero, alla 20% katanalosi kai 13% isxi einai IPERVOLIKA noumera!!

YG. sorry gia ta greeklish exo provlima me to pc

Link to comment
Share on other sites

λοιπον για να μην ξεχνιομαστε ανακεφαλαιωνω

10-15ps απο τον ιονιστη

7-10ps απο φιλτρο

5-7ps απο εξατμιση

20ps apo eprom

κτλ :D))

Link to comment
Share on other sites

nai vevaia etsi einai...... :D

otan leme omos tpt ennooume tpt apolitos!!!

eutixos o pateras mou to xe parei kai to akrivo (100 gioura) kiolas kai afou ena xrono den to vaze eipa na to valo sto diko mou.... kai eida tin terastia diafora....... tongue.gif

Y.G: koroidevoun ton kosmo re paidia omos eleos prin to valo to eixa anoiksei na do ti einai (giati den ithela na pistepso auto pou diapistosa vevaia) oti einai apla dio magnites kai tipota allo....... ;)

Link to comment
Share on other sites

ipospin oti auto pou exo topothetisei ego iposxetai meiosi katanalosis -eos- 30% alla gia auksisi ropis-ippodinamis to ksekovei: auksisi 13%!!!

to mono pou leei einai oti xreiazetai ena xrono prosarmogis 1000 km peripou. e oraia ego exo 2200+ kai oudemia i diafora. petamena lefta :D

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν... αναιρώ το αποπάνω post μου. :)

δεν ξέρω τι έχει παιχτεί αλλα με κάθε επιφύλαξη βεβαια μπορώ να πω ότι η κατανάλωση μου (του αυτοκινητου δηλαδή η δικη μου είναι σε υψηλά επίπεδα tongue.gif ) έχει μειωθεί σε πολύ καλο βαθμό.

ο τρόπος οδήγησης, πάντοτε ο ίδιος. είχα υπολογίσει ότι έκαιγα πολύ πάνω από 8 λίτρα στα 100 και πολλές φορες ανέβαινε περισσότερο χωρίς βεβαια εξειδικευμένους υπολογισμούς αλλα το χα κοιτάξει πολλές φορες αυτό και είμαι βέβαιος. η κατανάλωση πλέον είναι κάτω από 7 σταθερά, χωρίς πάλι ηλεκτρονικούς υπολογισμούς αλλα δικό μου αρκετά καλο υπολογισμό σε 1400 χιλιόμετρα περίπου

η μονη αλλαγή πάντως που έχω κάνει είναι αυτός ο ιονιστής και τον έχω πάνω περίπου 3500 χιλιόμετρα. βεβαια από άποψη ισχύος άμα έχω πάρει 1-2 άλογα που να το καταλάβω αλλα δεν με ενδιαφέρει και δεν πολυπιστεύω και αυτό το θέμα κιόλας

λέτε όντως να βοηθάει τελικά στην κατανάλωση αυτό το πράγμα;; κανένας άλλος που να το έχει βάλει και αν έχει δει διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς κάτι τέτοιο δεν μπορεί να λειτουργήσει καν.... του το απαγορεύει η φυσική:

να ιονιστούν σε μαγνητικό πεδίο μπορούν μόνο υγρά που αποτελούνται από πολικά μόρια (πχ. νερό). ένα μίγμα υδρογονανθράκων όπως είναι τα καύσιμα, αποτελείται αποκλειστικά από μη πολικά μόρια.... με λίγα λόγια μπορείς να ιοντίσεις την βενζίνη όσο μπορείς να κολλήσεις μαγνητάκι σε μπουκάλι νερού...

Link to comment
Share on other sites

το πόστ το βλέπω ανούσιο να το συνεχίζουμε πλέων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.