Jump to content
professor

Lighting Project

Recommended Posts

Το project ολοκληρώθηκε χθες και το αποτέλεσμα είναι καταπληκτικό τόσο από λειτουργικής όσο και από αισθητικής απόψεως. Μιλάμε πάντα για το στάνταρ φωτισμό και όχι για τα ενεργά xenon φώτα τα οποία απλά βρίσκονται σε άλλο επίπεδο και είναι ότι καλύτερο μπορεί να έχει κανείς. Ξεκινάω λοιπόν από το εξωτερικό φωτισμό. Στα φώτα θέσεως χρησιμοποιήθηκαν λαμπτήρες Philips bluevision (ψείρες) 5W,και στη μεσαία και μεγάλη σκάλα οι Philips xtreme performance 80% more light . Παράλληλα αλλάχθηκαν και οι λαμπτήρες των προβολέων ομιχλης με philips bluevision xenon effect. Τέλος πίσω στην πινακίδα τοποθετήθηκαν σωληνωτές LED 5W αλλά δεν λειτούργησαν διότι προφανώς δεν είχαν την κατάλληλη αντίσταση και έτσι τοποθετήθηκαν απλές σωληνωτές Philips 7W. Περνάω τώρα στον εσωτερικό φωτισμό. Στις πλαφονιέρες μπρος και πίσω τοποθετήθηκαν μετά και από πολλές δοκιμές και διαβουλεύσεις με τον Κώστα (anastos) ψείρες Gigalux 5W (made in Japan) ενώ στα σκιάδια σωληνωτές τύπου Led (με έξι λεντάκια η κάθε μία) μάρκας Τriffa (made in Germany) οι οποίες παραδόξως λειτούργησαν. Έτσι λοιπόν μ΄ένα κόστος της τάξεως των 100 περίπου ευρώ αλλάχθηκαν σχεδόν όλοι οι λαμπτήρες και άλλαξε άρδην όλη η εικόνα του αυτοκινήτου. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το project ολοκληρώθηκε χθες και το αποτέλεσμα είναι καταπληκτικό τόσο από λειτουργικής όσο και από αισθητικής απόψεως. Μιλάμε πάντα για το στάνταρ φωτισμό και όχι για τα ενεργά xenon φώτα τα οποία απλά βρίσκονται σε άλλο επίπεδο και είναι ότι καλύτερο μπορεί να έχει κανείς. Ξεκινάω λοιπόν από το εξωτερικό φωτισμό. Στα φώτα θέσεως χρησιμοποιήθηκαν λαμπτήρες Philips bluevision (ψείρες) 5W,και στη μεσαία και μεγάλη σκάλα οι Philips xtreme performance 80% more light . Παράλληλα αλλάχθηκαν και οι λαμπτήρες των προβολέων ομιχλης με philips bluevision xenon effect. Τέλος πίσω στην πινακίδα τοποθετήθηκαν σωληνωτές LED 5W αλλά δεν λειτούργησαν διότι προφανώς δεν είχαν την κατάλληλη αντίσταση και έτσι τοποθετήθηκαν απλές σωληνωτές Philips 7W. Περνάω τώρα στον εσωτερικό φωτισμό. Στις πλαφονιέρες μπρος και πίσω τοποθετήθηκαν μετά και από πολλές δοκιμές και διαβουλεύσεις με τον Κώστα (anastos) ψείρες Gigalux 5W (made in Japan) ενώ στα σκιάδια σωληνωτές τύπου Led (με έξι λεντάκια η κάθε μία) μάρκας Τriffa (made in Germany) οι οποίες παραδόξως λειτούργησαν. Έτσι λοιπόν μ΄ένα κόστος της τάξεως των 100 περίπου ευρώ αλλάχθηκαν σχεδόν όλοι οι λαμπτήρες και άλλαξε άρδην όλη η εικόνα του αυτοκινήτου. :lol:

Καλοριζικα ολα pro!Του αλλαξες τα φωτα!!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Που χάθηκες εσύ? Τι έκανες τελικά με το parkpilot?

Τιποτα ακομα αυριο θα παω να το αφησω.Πηγα και πηγαν να μου δωσουν ενα fox και το καναμε για μια βδομαδα μετα!ακου fox εκει ουτε τα τσιγαρα μου χωρανε ποσο μαλλον η οικογενεια!Το εκανες διαστημοπλοιο ε?

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο θα συμφωνήσω με τον Αρη,του αλλαξες τα φώτα...!!! Με αυτος τους λαμπτηρες (Philips xtreme performance 80% more light) ειδες μεγαλη διαφορα?

E ρε Γιωργη τι μας κανεις ολο ιδεες μας βαζεις.Δε μου λες Η7 δεν εχουμε εμεις?Για να αρχισω να ψαχνω στο ιντερνετ.

Edited by panostok
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο θα συμφωνήσω με τον Αρη,του αλλαξες τα φώτα...!!! Με αυτος τους λαμπτηρες (Philips xtreme performance 80% more light) ειδες μεγαλη διαφορα?

E ρε Γιωργη τι μας κανεις ολο ιδεες μας βαζεις.Δε μου λες Η7 δεν εχουμε εμεις?Για να αρχισω να ψαχνω στο ιντερνετ.

Καλώς τον Πάνο. mf_tshirt.gif Πράγματι οι λαμπτήρες μας είναι Η7. Τώρα όσον αφορά την απόδοση έχουν πράγματι καλύτερη απόδοση οι παραπάνω λαμπτήρες και εκπέμπουν λευκότερο φως. Το καταλαβαίνεις όταν αλλάζεις τη μία από τις δύο και ανάβεις τα φώτα και στέκεσαι απέναντι και τα παρατηρείς. Επίσης παρατήρησα ότι δεν "μπλεδίζουν" καθόλου αλλά δημιουργούν μέσα από τους προζέκτορες ένα φαντασμαγορικό ιρίδισμα. :lol: Οι ψείρες τώρα ήταν απαράδεκτες διότι το φως τους"κιτρίνιζε" λόγω του ότι ήταν νορμάλ όπως και οι ΗΒ4 των προβολέων ομίχλης (μάρκας Sylvania) :lol: . Δυστυχώς δεν υπήρχε Philips xtreme performance 80% more light σε ΗΒ4 και έτσι τοποθέτησα τις Bluevision οι οποίες εκπέμπουν λευκό φως με ένα πολύ ελαφρό τόνο μπλε. :lol: Όσο για το εσωτερικό,έγινε η νύχτα μέρα ,πραγματικό διαστημόπλοιο sillyhorse1rb5.gif και για φωτογραφίες ίδωμεν όταν βρω τη φωτογραφική από κει που την έχω καταχωνιάσει.

Link to comment
Share on other sites

Το project ολοκληρώθηκε χθες και το αποτέλεσμα είναι καταπληκτικό τόσο από λειτουργικής όσο και από αισθητικής απόψεως. Μιλάμε πάντα για το στάνταρ φωτισμό και όχι για τα ενεργά xenon φώτα τα οποία απλά βρίσκονται σε άλλο επίπεδο και είναι ότι καλύτερο μπορεί να έχει κανείς. Ξεκινάω λοιπόν από το εξωτερικό φωτισμό. Στα φώτα θέσεως χρησιμοποιήθηκαν λαμπτήρες Philips bluevision (ψείρες) 5W,και στη μεσαία και μεγάλη σκάλα οι Philips xtreme performance 80% more light . Παράλληλα αλλάχθηκαν και οι λαμπτήρες των προβολέων ομιχλης με philips bluevision xenon effect. Τέλος πίσω στην πινακίδα τοποθετήθηκαν σωληνωτές LED 5W αλλά δεν λειτούργησαν διότι προφανώς δεν είχαν την κατάλληλη αντίσταση και έτσι τοποθετήθηκαν απλές σωληνωτές Philips 7W. Περνάω τώρα στον εσωτερικό φωτισμό. Στις πλαφονιέρες μπρος και πίσω τοποθετήθηκαν μετά και από πολλές δοκιμές και διαβουλεύσεις με τον Κώστα (anastos) ψείρες Gigalux 5W (made in Japan) ενώ στα σκιάδια σωληνωτές τύπου Led (με έξι λεντάκια η κάθε μία) μάρκας Τriffa (made in Germany) οι οποίες παραδόξως λειτούργησαν. Έτσι λοιπόν μ΄ένα κόστος της τάξεως των 100 περίπου ευρώ αλλάχθηκαν σχεδόν όλοι οι λαμπτήρες και άλλαξε άρδην όλη η εικόνα του αυτοκινήτου. :lol:

Καλοριζικα τα νεα φωτα. :lol: Πραγματικα του αλλαξες τα φωτα. :lol: . Μπορω να σου πω οτι στο πολο που ειχα, τις ειχα ολες αντικαταστησει με Philips bluevision και ειχα δει μεγαλη διαφορα με τις εργοστασιακες.

Link to comment
Share on other sites

Εξωτερικός φωτισμός

Philips Βluevision W5W

πριν

post-9024-1233505170_thumb.jpg

post-9024-1233505247_thumb.jpg

μετά

post-9024-1233505305_thumb.jpg

post-9024-1233505344_thumb.jpg

Μπράβο Γιάννη ωραία και άκρως διαφωτιστική η φωτογράφησή σου αλλά έπρεπε να βγάλεις και από το πλαϊ για να δούμε και το φως από τις Η7 Diamond. Τέλος να σε διορθώσω σχετικά με τις ψείρες που έβαλες. Αν θυμάμαι καλά δεν είναι Bluevision αλλά ultravision xenon effect 4300 kelvin.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη δεν εχω ιδεα απο λαμπες και επειδη μας μπριζωσε παλι ο Γιωργος με το project,βρηκα και αυτες στο ebay http://cgi.ebay.com/OSRAM-H7-NIGHTBREAKER-...5QQcmdZViewItem ,

τι λετε καλες ειναι ή καλύτερα τις PHILIPS?

Edited by panostok
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη δεν εχω ιδεα απο λαμπες και επειδη μας μπριζωσε παλι ο Γιωργος με το project,βρηκα και αυτες στο ebay http://cgi.ebay.com/OSRAM-H7-NIGHTBREAKER-...5QQcmdZViewItem ,

τι λετε καλες ειναι ή καλύτερα τις PHILIPS?

Καλησπέρα Πάνο. 'Οπως βλέπεις έχω μια σχετική εμπειρία με τις λάμπες Philips και είμαι ευχαριστημένος με την απόδοσή τους.Όσο για τις Osram και αυτές πρέπει να είναι πολύ καλές,το πρόβλημα είναι που τις βρίσκεις. Το internet σίγουρα θα σε εξυπηρετήσει γιατί εγώ που έψαξα στη Θεσ/νίκη δεν μπόρεσα να τις βρω. Νομίζω ότι οι Philips είναι πιο διαδεδομένες και τις βρίσκεις και σε καλύτερη τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Εξωτερικός φωτισμός

Η7 Philips DiamondVision 5000K

Πριν

81cdb725457951.gif

21a69625457955.gif

Μετά

c048d725457958.gif

00479a25457962.gif

Philips forever και πάλι Philips :(

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω Γιωργο, θα κοιταξω κι εγω εδω Κομοτηνη να βρω αυτες τις λαμπες,μια που είναι δοκιμασμενες,και αν δεν τις βρω θα κανω παραγγελια απο ebay.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ευχαριστήσω και δημοσίως τους Γιώργο (Professor) και Κώστα (anastos) που την Κυριακή το πρωί πραγματικά μου άλλαξαν τα φώτα και μάλιστα σε χρόνο ρεκόρ!!! worthy.gif Παίδες είστε άψογοι! worthy.gif Πραγματικά τη νύχτα που τα είδα, είναι κορυφαία! :D Μπράβο Γιώργο που πέτυχες ακριβώς το χρώμα των xenon μας! :D Κώτσο σε ευχαριστώ για τα "ακροβατικά" που έκανες και άλλαξες το προβολάκι με "κλειστά τα μάτια"! new_iloveyou.gif

For the record, τα παιδιά μου άλλαξαν τις ψείρες (θέσεως), τις βοηθητικές για τις στροφές και τα προβολάκια σε 5 λεπτά και τις έκαναν ίδιο χρώμα με τα xenon. Οι λάμπες είναι οι Philips Blue Vision.

Link to comment
Share on other sites

Να ΄σαι καλά Πρόεδρε. :D Εξάλλου δεν μπορούσαμε να αφήσουμε το προεδρικό μας αυτοκίνητο χωρίς xenon effect. :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει τίποτα και συμφωνώ με τον αντιπρόεδρο. Τι τα υπόλοιπα "απλά" ;) αυτοκίνητα να είναι high και το προεδρικό στα low δεν γίνονται τέτοια πράγματα. Τώρα φυσικά απομένει και κάτι ακόμα για να του δώσει και την ανάλογη "φρεσκάδα", απ' ότι λέγαμε. Θυμάσαι κύριε πρόεδρε ;) ?

Link to comment
Share on other sites

Ρε αλήτες! Δεν ντρέπεστε να με δουεύετε ψιλό γαζί??? tongue.gif Κώστα έχει ήδη δρομολογηθεί! Τετάρτη το πρωί θα προσπαθήσω να το ξανακάνω μαύρο! ;)

Ε! Και κομμένο το δούλεμα με το προεδριλίκι! Εντάξει!? Όχι με βρήκατε μικρό και με εκμεταλεύεστε! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια σημερα παρατηρησα οτι στα στανταρ του αυτοκινητου μου υπαρχει η χειροκινητη λειτουργια com.home-leav.home!γνωριζει κανεις τι κανει η πως γινεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια σημερα παρατηρησα οτι στα στανταρ του αυτοκινητου μου υπαρχει η χειροκινητη λειτουργια com.home-leav.home!γνωριζει κανεις τι κανει η πως γινεται αυτο?

μολις εχεις τα φωτα στο auto αναβουν οταν το ξεκλειδωνεις και οταν φευγεις πατας μια το σινιαλο και αναβουν για καποια δευτερολεπτα μεχρι να απομακρυνθεις απο το οχημα!!!

Link to comment
Share on other sites

μολις εχεις τα φωτα στο auto αναβουν οταν το ξεκλειδωνεις και οταν φευγεις πατας μια το σινιαλο και αναβουν για καποια δευτερολεπτα μεχρι να απομακρυνθεις απο το οχημα!!!

'black-magic golf'ευχαριστω πολυ μετα απο 2,5 το καταλαβα νομιζα πως δεν το ειχα! ;) αυριο με το που παω θα το δοκιμασω :baby::lol::rolleyes:

Edited by merlin aris
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.