Jump to content
professor

Lighting Project

Recommended Posts

Το project ολοκληρώθηκε χθες και το αποτέλεσμα είναι καταπληκτικό τόσο από λειτουργικής όσο και από αισθητικής απόψεως. Μιλάμε πάντα για το στάνταρ φωτισμό και όχι για τα ενεργά xenon φώτα τα οποία απλά βρίσκονται σε άλλο επίπεδο και είναι ότι καλύτερο μπορεί να έχει κανείς. Ξεκινάω λοιπόν από το εξωτερικό φωτισμό. Στα φώτα θέσεως χρησιμοποιήθηκαν λαμπτήρες Philips bluevision (ψείρες) 5W,και στη μεσαία και μεγάλη σκάλα οι Philips xtreme performance 80% more light . Παράλληλα αλλάχθηκαν και οι λαμπτήρες των προβολέων ομιχλης με philips bluevision xenon effect. Τέλος πίσω στην πινακίδα τοποθετήθηκαν σωληνωτές LED 5W αλλά δεν λειτούργησαν διότι προφανώς δεν είχαν την κατάλληλη αντίσταση και έτσι τοποθετήθηκαν απλές σωληνωτές Philips 7W. Περνάω τώρα στον εσωτερικό φωτισμό. Στις πλαφονιέρες μπρος και πίσω τοποθετήθηκαν μετά και από πολλές δοκιμές και διαβουλεύσεις με τον Κώστα (anastos) ψείρες Gigalux 5W (made in Japan) ενώ στα σκιάδια σωληνωτές τύπου Led (με έξι λεντάκια η κάθε μία) μάρκας Τriffa (made in Germany) οι οποίες παραδόξως λειτούργησαν. Έτσι λοιπόν μ΄ένα κόστος της τάξεως των 100 περίπου ευρώ αλλάχθηκαν σχεδόν όλοι οι λαμπτήρες και άλλαξε άρδην όλη η εικόνα του αυτοκινήτου. :whistling:

τιποτα merlin aris γι'αυτο ειμαστε εδω...professor μηπως ξερεις αν αυτες οι λαμπες για τα μεσαια και μεγαλη σκαλα κανουν για το cc?

Link to comment
Share on other sites

τιποτα merlin aris γι'αυτο ειμαστε εδω...professor μηπως ξερεις αν αυτες οι λαμπες για τα μεσαια και μεγαλη σκαλα κανουν για το cc?

Νομίζω ότι κάνουν αν φοράς Η7. Υπάρχει και ακόμα ένας πετυχημένος συνδυασμός από προσωπική μου εμπειρία: Η7 crystal vision για την μεσαία σκάλα και Η7 blue vision για τους προβολείς και τα ενεργά φώτα των στροφών. Ο Δημήτρης (merlin aris) είδε από κοντά το αποτέλεσμα. Τέλος να πω μιας και επανήλθα στο θέμα αυτό ότι και οι πίσω λάμπες μου της ομίχλης και της όπισθεν 21 Watt αλλάχθηκαν με vision plus της philips + 50 % φως , του πορτ μπαγκάζ με σωληνωτή led και είμαι σε αναμονή για την πινακίδα αφού έχουν παραγγελθεί από κοινού με τον Γιάννη (pescarus) led με ενσωματωμένη αντίσταση και ψύκτρες. Σχετικά τώρα με τα φωτιστικά σποτ στις πόρτες εκεί χρησιμοποιήθηκαν οι ultra vision 5 Watt, όπως επίσης και στην πλαφονιέρα από το ντουλαπάκι του συνοδηγού. Τέλος οι ίδιες λάμπες ταιριάζουν και στα φωτιστικά σποτ των καθρεφτών και το αποτέλεσμα είναι εμφανώς καλύτερο ακόμα και αν αυτές υστερούν κατά 1 watt από τις μαμά ψείρες. :whistling:

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κάνουν αν φοράς Η7. Υπάρχει και ακόμα ένας πετυχημένος συνδυασμός από προσωπική μου εμπειρία: Η7 crystal vision για την μεσαία σκάλα και Η7 blue vision για τους προβολείς και τα ενεργά φώτα των στροφών. Ο Δημήτρης (merlin aris) είδε από κοντά το αποτέλεσμα. Τέλος να πω μιας και επανήλθα στο θέμα αυτό ότι και οι πίσω λάμπες μου της ομίχλης και της όπισθεν 21 Watt αλλάχθηκαν με vision plus της philips + 50 % φως , του πορτ μπαγκάζ με σωληνωτή led και είμαι σε αναμονή για την πινακίδα αφού έχουν παραγγελθεί από κοινού με τον Γιάννη (pescarus) led με ενσωματωμένη αντίσταση και ψύκτρες. Σχετικά τώρα με τα φωτιστικά σποτ στις πόρτες εκεί χρησιμοποιήθηκαν οι ultra vision 5 Watt, όπως επίσης και στην πλαφονιέρα από το ντουλαπάκι του συνοδηγού. Τέλος οι ίδιες λάμπες ταιριάζουν και στα φωτιστικά σποτ των καθρεφτών και το αποτέλεσμα είναι εμφανώς καλύτερο ακόμα και αν αυτές υστερούν κατά 1 watt από τις μαμά ψείρες. <_<

ευχαριστω professor.τις λαμπες για μεσαια και μεγαλη σκαλα τις βρηκες ευκολα η εκανες παραγγελια?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω professor.τις λαμπες για μεσαια και μεγαλη σκαλα τις βρηκες ευκολα η εκανες παραγγελια?

Τις βρήκα πολύ εύκολα γιατί οι Philips είναι από τις πιο διαδεδομένες λάμπες.

Link to comment
Share on other sites

Για τσεκάρετε το παρακάτω. Για όποιον τον ενδιαφέρει το R36 look......... -_- και θέλω σχόλιο για το blue light :wacko: http://images.google.gr/imgres?imgurl=http...sa%3DN%26um%3D1

...λιγο off topic αλλα σιγουρα το εν λογω R36 look passat,θελει αλλο ζαντολαστιχο.

Link to comment
Share on other sites

...λιγο off topic αλλα σιγουρα το εν λογω R36 look passat,θελει αλλο ζαντολαστιχο.

+100000

Κι έδωσε ποιός ξέρει πόσα λεφτά για χειροποίητη εξάτμιση και δεν τα έσκασε για ένα πρόγραμμα που θα του έδινε με την μία +50PS??... Το εσωτερικό εμένα μου κάνει προς καγκουριά... <_< Πάντως για όποιον το γουστάρει το Passat για πιο αλήτικη φάση, το εν λόγω bodykit είναι πολύ καλό!

Link to comment
Share on other sites

+100000

Κι έδωσε ποιός ξέρει πόσα λεφτά για χειροποίητη εξάτμιση και δεν τα έσκασε για ένα πρόγραμμα που θα του έδινε με την μία +50PS??... Το εσωτερικό εμένα μου κάνει προς καγκουριά... :lol: Πάντως για όποιον το γουστάρει το Passat για πιο αλήτικη φάση, το εν λόγω bodykit είναι πολύ καλό!

Το αυτοκίνητο είναι από εξωτερική εμφάνιση σούπερ <_< ,αλλά σαν σύνολο είναι μεγάλη καγκουριά shockgun.gif γιατί ο κινητήρας του αν προσέξατε καλά είναι ο 1.6 fsi και το ζαντικό του κι αυτό επίσης δείχνει λίγο. :lol: Τώρα για ποιό λόγο τον παρουσιάζουν ως δίλιτρο TFSI κανείς δεν ξέρει. glare.gif Γι αυτό άλλωστε ο ιδιοκτήτης του δεν έβαλε πρόγραμμα αλλά εξάτμιση. closedeyes.gif

Link to comment
Share on other sites

γιατί ο κινητήρας του αν προσέξατε καλά είναι ο 1.6 fsi και το ζαντικό του κι αυτό επίσης δείχνει λίγο. :huh: Τώρα για ποιό λόγο τον παρουσιάζουν ως δίλιτρο TFSI κανείς δεν ξέρει. glare.gif Γι αυτό άλλωστε ο ιδιοκτήτης του δεν έβαλε πρόγραμμα αλλά εξάτμιση. closedeyes.gif

:lol::lol::lol::rolleyes:

Ο καθηγητής μας έβαλε για άλλη μια φορά τα γυαλιά! Έχεις απόλυτο δίκιο Γιώργο! Ο κινητήρας δεν είναι ο 2.0TFSI! Ρε τόσο απατεώνες είναι αυτοί? Ή το περιοδικό θέλει να δείξει καλύτερο αμάξι για να μην είναι μούφα η παρουσίαση, ή αυτός τους είπε π@π@ριές και οι άλλοι δεν μπήκαν στον κόπο να το τσεκάρουν!.. thumbsdown.gif Τρελή καγκουριά!!!...

Link to comment
Share on other sites

Ο τύπος απ΄ότι φαίνεται έχει 1,6 sportline και του βαλε το bodykit. Οι ζάντες είναι του sportline 16'' που φοράω και εγώ. Ο κινητήρας μπορεί να είναι αλλαγή. Πάντως το hi-de-bodykit θα ήταν πού καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ο τύπος απ΄ότι φαίνεται έχει 1,6 sportline και του βαλε το bodykit. Οι ζάντες είναι του sportline 16'' που φοράω και εγώ. Ο κινητήρας μπορεί να είναι αλλαγή. Πάντως το hi-de-bodykit θα ήταν πού καλύτερο.

και να διευκρινίσω ότι ο λόγος που έβαλα αυτό το θέμα εδώ ήταν κυρίως το blue light στο εσωτερικό

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ιδιο με το δικο μου passat 1.6fsi sportline.Φαινεται απο τις ζαντες,το μοτερ-οπως πολυ καλα ειπε ο professor- και απο το οτι δεν εχει την χρωμιωμενη κορνιζα στις πορτες.Επισης εχει κανει και την καγκουρια του.Εχει αλλαξει το μαμα r/c και εχει βαλει ενα aftermarket με μια θηκη για...κερματα απο κατω λες και ειναι Golf II.Επισης εχει βαλει xenon φωτα και δεν εχει αλλαξει λαμπες στα ομιχλης(ή τουλαχιστον μην τα αναβεις ρε φιλε...) και τις ψειρες των πορειας και φαινεται μ....κια.Οσο αφορα το bodykit δεν ειναι ασχημο,αλλα δεν τρελαινομαι κιολας.(Α!και τα αλογα ειναι αναγραμματισμος,125 ηθελαν να γραψουν.... :D).Παντως αν τα διαβασει αυτα και παρεξηγηθει ο φιλος εχω να πω οτι new_wasntme.gif ...!

Edited by DJT4
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι λιγο off αλλα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις για τον φωτισμο των ποδιων αν και πως γινετε να ειναι αναμενος με τα φωτα.γινετε απο τις ρυθμισεις?εμενα ειναι αναμενος μονο με ανοιχτη πορτα.

Link to comment
Share on other sites

Στη μεσαία σκάλα στο passat B6 τι λάμπες φοράει? Στη μεγάλη νομίζω Η7 (αν δε κάνω λάθος)... και στους προβολείς ΗΒ4? Παιδιά τα φώτα σας γιατί τόση κιτρινίλα δε παλευεται!!!

Α και κάτι αλλο... Phillips blue vision, crystal vision ή diamond... ;Έχω μπερδευτεί μ αυτές...

Ευχαριστώ προκαταβολικά... :D:D

Link to comment
Share on other sites

Στη μεσαία σκάλα στο passat B6 τι λάμπες φοράει? Στη μεγάλη νομίζω Η7 (αν δε κάνω λάθος)... και στους προβολείς ΗΒ4? Παιδιά τα φώτα σας γιατί τόση κιτρινίλα δε παλευεται!!!

Α και κάτι αλλο... Phillips blue vision, crystal vision ή diamond... ;Έχω μπερδευτεί μ αυτές...

Ευχαριστώ προκαταβολικά... :D:D

Στη μεσαία σκάλα φοράει Η7. Νομίζω ότι η crystal vision αποτελεί την καλύτερη επιλογή.

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Στη μεσαία σκάλα φοράει Η7. Νομίζω ότι η crystal vision αποτελεόι την καλύτερη επιλογή.

Eυχαριστώ Professor... Δηλαδή φοράμε ίδιες λάμπες Η7 και στις δυο σκάλες... Μόλις τις βάλω θα σας πω εντυπώσεις!!! Αν και τίποτα σαν τα xenon... :D

Link to comment
Share on other sites

Στη μεσαία σκάλα στο passat B6 τι λάμπες φοράει? Στη μεγάλη νομίζω Η7 (αν δε κάνω λάθος)... και στους προβολείς ΗΒ4? Παιδιά τα φώτα σας γιατί τόση κιτρινίλα δε παλευεται!!!

Α και κάτι αλλο... Phillips blue vision, crystal vision ή diamond... ;Έχω μπερδευτεί μ αυτές...

Ευχαριστώ προκαταβολικά... :lol::rolleyes:

εγω εχω το cc και στα προβολακια φοραει Η11 μαλλον και εσυ το ιδιο φορας.προσφατα εβαλα τις crystal vision και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος και το φως ειναι λευκο απιστευτη διαφορα.τιμη 28 ευρω το ζευγαρι οι Η7 και 33ευρω οι Η11.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω το cc και στα προβολακια φοραει Η11 μαλλον και εσυ το ιδιο φορας.προσφατα εβαλα τις crystal vision και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος και το φως ειναι λευκο απιστευτη διαφορα.τιμη 28 ευρω το ζευγαρι οι Η7 και 33ευρω οι Η11.

Δηλαδή θα μείνω ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα? Σε σχέση με τις εργοστασιακές λεω... Από απόδοση πώς τα πάνε οι crystal vision, τις οποίες βρήκα σε μαγαζί Αθήνα αλλά με 33 ευρω?(H7)

Α και κατι αλλο... Μόνος σου τις τοποθέτησες, γιατί εμένα μου φαίνεται μανίκι!

Επιτέλους βρήκα κάποιον που τις έχει δοκιμασει black-magic golf!!! :lol::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα μείνω ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα? Σε σχέση με τις εργοστασιακές λεω... Από απόδοση πώς τα πάνε οι crystal vision, τις οποίες βρήκα σε μαγαζί Αθήνα αλλά με 33 ευρω?(H7)

Α και κατι αλλο... Μόνος σου τις τοποθέτησες, γιατί εμένα μου φαίνεται μανίκι!

Επιτέλους βρήκα κάποιον που τις έχει δοκιμασει black-magic golf!!! :lol::rolleyes:

και εγω εφαγα τον τοπο να τις βρω στην πατρα και τελικα τις βρηκα σε λογικη τιμη.στην αρχη μου ζηταγανε 28 ευρω την μια αλλα τελικα βρηκα αλλου.μαζι με τις crystal θα σου δωσουν δωρο και τις ψειρες,ειναι μεσα στο πακετο.το αποτελεσμα ειναι απιστευτο.ειναι ολολευκο το φως χωρις καθολου μπλε.

Link to comment
Share on other sites

και εγω εφαγα τον τοπο να τις βρω στην πατρα και τελικα τις βρηκα σε λογικη τιμη.στην αρχη μου ζηταγανε 28 ευρω την μια αλλα τελικα βρηκα αλλου.μαζι με τις crystal θα σου δωσουν δωρο και τις ψειρες,ειναι μεσα στο πακετο.το αποτελεσμα ειναι απιστευτο.ειναι ολολευκο το φως χωρις καθολου μπλε.

Όσον αφορά στη τοποθέτηση θέλω βοήθεια... Να παιδευτώ μόνος μου ή να τ αφήσω στα χέρια της αντιπροσωπείας???

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στη τοποθέτηση θέλω βοήθεια... Να παιδευτώ μόνος μου ή να τ αφήσω στα χέρια της αντιπροσωπείας???

τιποτα δεν ειναι η τοποθετηση.βγαζεις το προστατευτικο καπακι στριβοντας το και απο μεσα βλεπεις τις λαμπες.αν θελεις να αλλαξεις και στα προβολακια βγαζεις το μαυρο πλαστικο με τις βριλιες που εχει μια βιδα στην πισω μερια και ξεβιδωνεις 2 βιδες και το εβγαλες το προβολακι.

Link to comment
Share on other sites

τιποτα δεν ειναι η τοποθετηση.βγαζεις το προστατευτικο καπακι στριβοντας το και απο μεσα βλεπεις τις λαμπες.αν θελεις να αλλαξεις και στα προβολακια βγαζεις το μαυρο πλαστικο με τις βριλιες που εχει μια βιδα στην πισω μερια και ξεβιδωνεις 2 βιδες και το εβγαλες το προβολακι.

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλες... Αν χρειαστώ κατι θα επανέλθω, αλλά φυσικά δε θα αφήσω ασχολίαστο το αποτέλεσμα!

Α! Καμιά ιδέα για τις σωληνωτές της πινακίδας? Μην ακούσω για led, τις αναγνωρίζει για καμμένες...

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια πρόταση στα παιδιά που έχουν λύσει τουλάχιστον 5-6 φορές το αυτοκίνητό τους ?

Μπορεί κάποιο από τα παιδιά όταν έχει χρόνο και όρεξη να ετοιμάσει οδηγίες "HOW CAN" π.χ για να αλλάξουμε ότι λάμπα υπάρχει στο passat με λεπτομέρειες και βήμα - βήμα έτσι ώστε και να τα έχουμε κάπου συγκεντρωμένα και να μην μπαίνουν τα νέα μέλη και ρωτάνε τα ίδια πράγματα ???

Μπορεί κάποιος να ξεκινήσει με αλλαγή κάποιας λάμπας και να συνεχίσουμε και οι υπόλοιποι που ξέρουμε την διαδικασία για αλλαγής κάποιας άλλης λάμπας...

Αυτό μπορούμε να το κάνουμε και με άλλα πράγματα...

Τι λέτε ?? B)

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια πρόταση στα παιδιά που έχουν λύσει τουλάχιστον 5-6 φορές το αυτοκίνητό τους ?

Μπορεί κάποιο από τα παιδιά όταν έχει χρόνο και όρεξη να ετοιμάσει οδηγίες "HOW CAN" π.χ για να αλλάξουμε ότι λάμπα υπάρχει στο passat με λεπτομέρειες και βήμα - βήμα έτσι ώστε και να τα έχουμε κάπου συγκεντρωμένα και να μην μπαίνουν τα νέα μέλη και ρωτάνε τα ίδια πράγματα ???

Μπορεί κάποιος να ξεκινήσει με αλλαγή κάποιας λάμπας και να συνεχίσουμε και οι υπόλοιποι που ξέρουμε την διαδικασία για αλλαγής κάποιας άλλης λάμπας...

Αυτό μπορούμε να το κάνουμε και με άλλα πράγματα...

Τι λέτε ?? B)

Η ιδέα είναι πολλή καλή, απλά χρειάζεται χρόνος και όρεξη. Πάντως το αποτέλεσμα θα ήταν πολύ καλό! :D

(Κάτι μου λέει ότι Professor και anastos, θα αρχίσουν μια νέα καριέρα...) tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.