Jump to content
professor

Lighting Project

Recommended Posts

Τελικά ολοκλήρωσα το lighting project με την τοποθέτηση led στην πίσω πινακίδα:http://www.xenonkungen.com/en/art/36mm-canbus-festoon-12xsmd.php.Το αποτέλεσμα πάρα πολύ καλό,τέλειο θα έλεγα.Ευχαριστώ τους Τάσο και Κοσμά που με βοήθησαν στην αγορά και το μόνο που μένει τώρα είναι η απενεργοποίηση μέσω vag του ελέγχου για καμμένη λάμπα όταν μπαίνει το κλειδί για να μην παρουσιάζεται το φαινόμενο του αναβοσβησήματος. ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε Professor.Καλοριζικο.Φανταζομαι τι δουλεια εγινε...!Το 125(Price per piece) που γραφει τι ειναι?Ευρω? ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε Professor.Καλοριζικο.Φανταζομαι τι δουλεια εγινε...!Το 125(Price per piece) που γραφει τι ειναι?Ευρω? :wacko:

Βρε βρε καλώς τον Δημήτρη!!!Σαν τα χιόνια!!! :rolleyes: Θα προσπαθήσω να βγάλω φωτογραφίες σήμερα το βράδυ. Το 125 μάλλον είναι 12.5 ευρώ το κομμάτι.Σύνολο με τα μεταφορικά 30 ευρώ μου βγήκαν το ζευγάρι αλλά είμασταν 4 νομίζω.Αν τα παραγγείλλεις μόνος σου ξεπερνούν το 40άρι.Πάντως ποιοτικά είναι πολύ καλά,έχουν ενσωματωμένες αντιστάσεις,ένδειξη +,-,είναι πανάλαφρα και το πάχος τους δεν ξεπερνά τα 5 χιλιοστά.Σχετικά με την θερμότητα που εκπέμπουν δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη αλλά πιστεύω ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα αφού χωράνε άνετα μέσα στις πλαφονιέρες χωρίς να ακουμπούν στα τοιχώματά τους.Τέλος δεν είναι κινέζικα αν αυτό σ΄ενδιαφέρει αλλά κορεάτικα και η συσκευασία τους είναι φοβερά προσεγμένη. B)

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Μετά λοιπόν την ολοκλήρωση της αλλαγής φωτισμού παραθέτω ένα βιντεάκι για να δείτε την εξωτερική αλλαγή αν και δεν είναι και τόσο ευδιάκριτο..

Βέβαια έγινε και η απαραίτητη φωτογράφηση η οποία δεν υπήρξε και τόσο επιτυχής λόγω κακής ανάλυσης της φωτογραφικής μηχανής (έχω χάσει τη καλή και την ψάχνω ακόμα) αλλά παρόλ' αυτά φαίνεται η αλλαγή του φωτισμού. Παρακάτω παρατίθενται τα link των φωτογραφιών:

http://img297.imageshack.us/img297/1483/1000229.jpg

http://img149.imageshack.us/img149/2215/1000230s.jpg

http://img149.imageshack.us/img149/8578/1000234g.jpg

http://img19.imageshack.us/img19/7799/1000236x.jpg

http://img17.imageshack.us/img17/7654/1000237h.jpg

http://img212.imageshack.us/img212/5056/1000241z.jpg

http://img17.imageshack.us/img17/1923/1000242m.jpg

http://img300.imageshack.us/img300/4734/1000247f.jpg

http://img249.imageshack.us/img249/7308/1000254k.jpg

http://img249.imageshack.us/img249/9113/1000253.jpg

:thumbsup::whistling::whistling::lol:

Link to comment
Share on other sites

worthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gif

Κύριε καθηγητά, μας έχεις βάλει τα γυαλιά!... :thumbsup:

Μαθαίνω σιγά-σιγά!!! <_< Βλέπεις εμείς οι παλιοί δεν τα πάμε και τόσο καλά με τις νέες τεχνολογίες. :lol: Νά ΄ναι καλά ο γιός μου που με βοήθησε!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Βρε βρε καλώς τον Δημήτρη!!!Σαν τα χιόνια!!! :D Θα προσπαθήσω να βγάλω φωτογραφίες σήμερα το βράδυ. Το 125 μάλλον είναι 12.5 ευρώ το κομμάτι.Σύνολο με τα μεταφορικά 30 ευρώ μου βγήκαν το ζευγάρι αλλά είμασταν 4 νομίζω.Αν τα παραγγείλλεις μόνος σου ξεπερνούν το 40άρι.Πάντως ποιοτικά είναι πολύ καλά,έχουν ενσωματωμένες αντιστάσεις,ένδειξη +,-,είναι πανάλαφρα και το πάχος τους δεν ξεπερνά τα 5 χιλιοστά.Σχετικά με την θερμότητα που εκπέμπουν δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη αλλά πιστεύω ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα αφού χωράνε άνετα μέσα στις πλαφονιέρες χωρίς να ακουμπούν στα τοιχώματά τους.Τέλος δεν είναι κινέζικα αν αυτό σ΄ενδιαφέρει αλλά κορεάτικα και η συσκευασία τους είναι φοβερά προσεγμένη. B)

Φιλε Professor ειχα ενα ατυχημα στην δουλεια(επεσα απο 2ο οροφο)και ημουν εναμισι μηνα στο νοσοκομειο.Γι'αυτο χαθηκα.Ομως ειμαι καλα.Για καλη μου τυχη δεν εσπασα τιποτα.Ειχα βροντηξει ομως την μεση και το δεξι "κωλομερι"...Μια απεραντη μελανια που εφτανε μεχρι τις γαμπες.Τωρα αναρρωση,βολτουλες με το Passat(ναι,ναι μπορω και οδηγω ανετα),και ολα μια χαρα.Παντως αν μαθεις οτι καποιος εκανε παραγγελια θελω και εγω.Στειλε μου pm ή e-mail.Ευχαριστω πολυ φιλε.Τωρα που ειμαι "τεμπελης" θα τα λεμε πιο συχνα.Εκτος αν παρω τους δρομους...

Υ.Γ:τις πεταλιερες που τις βρηκες και ποσο?...Παλι φωτιες μου αναψες...!

Edited by Δημήτρης FSI
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Professor ειχα ενα ατυχημα στην δουλεια(επεσα απο 2ο οροφο)και ημουν εναμισι στο νοσοκομειο.Γι'αυτο χαθηκα.Ομως ειμαι καλα.Για καλη μου τυχη δεν εσπασα τιποτα.Ειχα βροντηξει ομως την μεση και το δεξι "κωλομερι"...Μια απεραντη μελανια που εφτανε μεχρι τις γαμπες.Τωρα αναρρωση,βολτουλες με το Passat(ναι,ναι μπορω και οδηγω ανετα),και ολα μια χαρα.Παντως αν μαθεις οτι καποιος εκανε παραγγελια θελω και εγω.Στειλε μου pm ή e-mail.Ευχαριστω πολυ φιλε.Τωρα που ειμαι "τεμπελης" θα τα λεμε πιο συχνα.Εκτος αν παρω τους δρομους...

Υ.Γ:τις πεταλιερες που τις βρηκες και ποσο?...Παλι φωτιες μου αναψες...!

Όχι ρε Δημήτρη!!! :lol: Ευτυχώς που είσαι καλά και την γλύτωσες. ^_^ Περαστικά σου λοιπόν και άλλο κακό να μην σου συμβεί. :rolleyes: Τα led επειδή κανείς δεν αναλάμβανε μέσα στο καλοκαίρι να οργανώσει το groupbuy μου τα παρήγγειλε κάποιος γνωστός.Μέχρι τώρα δουλεύουν άψογα.Όσο για τις πεταλιέρες θα τις βρεις με 2 τρόπους:στην αντιπροσωπεία ως αξεσουάρ με κωδικό 1Κ1 064 200 ή ως γνήσια ανταλλακτικά από το Golf V GTI με χαμηλότερη τιμή γύρω στα 20 ευρώ αν θυμάμαι καλά.Καλές τσάρκες!!! B)

Link to comment
Share on other sites

το Project με τις λαμπες στον χωρο αποσκευων εδω κ καιρο το εχω στα υποψιν.

μια βολτα εθν.αμυνης (εχει 3 μαγαζια με Η/Υ) η σε κανα πλαισιο το σαββατο κ θα προμηθευτω λαμπες ψυχρου καθοδου χρωματος μπλε (γιατι ειμαι καγκουρας) κ οχι UV οι οποιες ειναι blacklight κ δε κανουν φως παρα μονο σε ασπρο φοντο αλλα κ "ζεστενουν" λιγο παραπανω απο τις απλες..

Βεβαια οι ασπρες εχου το καλυτερο αποτελεσμα σε lumen αλλα ολο το αυτοκινητο ειναι με ιριδιζων λεντς ακομα κ η πινακιδα προφεσορ ιριδιζει..σωστα?

Link to comment
Share on other sites

το Project με τις λαμπες στον χωρο αποσκευων εδω κ καιρο το εχω στα υποψιν.

μια βολτα εθν.αμυνης (εχει 3 μαγαζια με Η/Υ) η σε κανα πλαισιο το σαββατο κ θα προμηθευτω λαμπες ψυχρου καθοδου χρωματος μπλε (γιατι ειμαι καγκουρας) κ οχι UV οι οποιες ειναι blacklight κ δε κανουν φως παρα μονο σε ασπρο φοντο αλλα κ "ζεστενουν" λιγο παραπανω απο τις απλες..

Βεβαια οι ασπρες εχου το καλυτερο αποτελεσμα σε lumen αλλα ολο το αυτοκινητο ειναι με ιριδιζων λεντς ακομα κ η πινακιδα προφεσορ ιριδιζει..σωστα?

Είσαι πρωτοπόρος στα ιριδίζων led πρέπει να το ομολογήσω και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το 125 μάλλον είναι 12.5 ευρώ

το 125 είναι η τιμή σε σουηδικές κορώνες....δεν έχουν ακόμα ευρώ αυτοί...και όντως η ισοτιμία είναι περίπου 1-10....

τρομερό πάντως το αποτέλεσμα...

Edited by chp
Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε Δημήτρη!!! ;) Ευτυχώς που είσαι καλά και την γλύτωσες. :D Περαστικά σου λοιπόν και άλλο κακό να μην σου συμβεί. :rolleyes: Τα led επειδή κανείς δεν αναλάμβανε μέσα στο καλοκαίρι να οργανώσει το groupbuy μου τα παρήγγειλε κάποιος γνωστός.Μέχρι τώρα δουλεύουν άψογα.Όσο για τις πεταλιέρες θα τις βρεις με 2 τρόπους:στην αντιπροσωπεία ως αξεσουάρ με κωδικό 1Κ1 064 200 ή ως γνήσια ανταλλακτικά από το Golf V GTI με χαμηλότερη τιμή γύρω στα 20 ευρώ αν θυμάμαι καλά.Καλές τσάρκες!!! B)

Ευχαριστω πολυ φιλε.Παντως να με εχεις υπ'οψιν σου αν ακουσεις για group buy.Φτηνες δεν ειναι οι πεταλιερες?...Περιεργο μου φαινεται..!

Edited by Δημήτρης FSI
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ φιλε.Παντως να με εχεις υπ'οψιν σου αν ακουσεις για group buy.Φτηνες δεν ειναι οι πεταλιερες?...Περιεργο μου φαινεται..!

Δεν έγινα κατανοητός Δημήτρη.20 ευρώ λιγότερα έχουν οι πεταλιέρες ως ανταλλακτικό απ΄οτι αν τις αγοράσεις ως αξεσουάρ.Νομίζω ως αξεσουάρ έχουν γύρω στα 130-125 ευρώ.Όσο για τα led ρίχνε καμιά ματιά εδώ:http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=30123&view=getlastpost

Link to comment
Share on other sites

Δεν έγινα κατανοητός Δημήτρη.20 ευρώ λιγότερα έχουν οι πεταλιέρες ως ανταλλακτικό απ΄οτι αν τις αγοράσεις ως αξεσουάρ.Νομίζω ως αξεσουάρ έχουν γύρω στα 130-125 ευρώ.

Ειπα κι εγω....

Edited by Δημήτρης FSI
Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτηση και εγω κατι που το εχω απορια , εχω αλλαξει ολο τον εσωτερικο φωτισμο με ψειρες 5led και αυτο που παρατηρω ειναι οτι μολς σβηνουν τα φωτα της καμπινας παραμενει ελεαχιστο φως στο led δεν σβηνει τελειως. Μονο αν κλεισει το αυτοκινητο σβηνει εντελως τα led. Ξερεις κανεις τιποτα για αυτο και γιατι το κανει; Απο φως παντως εκπληκτικο με τις ψειρες 5led

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ενεργοποιήθηκαν από τον Κώστα μέσω vag-τον οποίο ευχαριστώ για ακόμη μια φορά-τα προβολάκια ως φώτα ημέρας στο Passat.Με την ενεργοποίηση του κινητήρα τα προβολάκια λειτουργούν ως φώτα ημέρας με 20-25 watt ισχύ.Όταν ενεργοποιηθεί το ηλεκτρικό χειρόφρενο σβήνουν ενώ αν το απενεργοποιήσεις ανάβουν πάλι αυτόματα.Τα φώτα Θέσεως δεν λειτουργούν πια ενώ μόλις ενεργοποιηθούν τα μεσαία φώτα τότε απενεργοποιούνται αυτόματα τα φώτα ημέρας.Τέλος τα προβολάκια λειτουργούν επίσης και ως φώτα ομίχλης με την κανονική τους ισχύ. :D

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ενεργοποιήθηκαν από τον Κώστα μέσω vag-τον οποίο ευχαριστώ για ακόμη μια φορά-τα προβολάκια ως φώτα ημέρας στο Passat.Με την ενεργοποίηση του κινητήρα τα προβολάκια λειτουργούν ως φώτα ημέρας με 20-25 watt ισχύ.Όταν ενεργοποιηθεί το ηλεκτρικό χειρόφρενο σβήνουν ενώ αν το απενεργοποιήσεις ανάβουν πάλι αυτόματα.Τα φώτα Θέσεως δεν λειτουργούν πια ενώ μόλις ενεργοποιηθούν τα μεσαία φώτα τότε απενεργοποιούνται αυτόματα τα φώτα ημέρας.Τέλος τα προβολάκια λειτουργούν επίσης και ως φώτα ομίχλης με την κανονική τους ισχύ. :D

ωραία φάση :D

Link to comment
Share on other sites

ωραία φάση :D

Πράγματι καλή φάση,αν και επειδή τα watt είναι περιορισμένα κιτρινίζουν λίγο.Θα κοιτάξω να βρω ΗΒ4 σε crystal vision ή σε diamond για πιο λευκό φως.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακούσει πολυ καλά λόγια για τα Diamond έχουνε πολύ ωραία φωτινότητα

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ενεργοποιήθηκαν από τον Κώστα μέσω vag-τον οποίο ευχαριστώ για ακόμη μια φορά-τα προβολάκια ως φώτα ημέρας στο Passat.Με την ενεργοποίηση του κινητήρα τα προβολάκια λειτουργούν ως φώτα ημέρας με 20-25 watt ισχύ.Όταν ενεργοποιηθεί το ηλεκτρικό χειρόφρενο σβήνουν ενώ αν το απενεργοποιήσεις ανάβουν πάλι αυτόματα.Τα φώτα Θέσεως δεν λειτουργούν πια ενώ μόλις ενεργοποιηθούν τα μεσαία φώτα τότε απενεργοποιούνται αυτόματα τα φώτα ημέρας.Τέλος τα προβολάκια λειτουργούν επίσης και ως φώτα ομίχλης με την κανονική τους ισχύ. :D

πολύ καλό σαν ιδέα....λογικά θα γίνεται και τα μεσαία να λειτουργούν για φώτα ημέρας , έτσι?

με τα φώτα στο ταμπλό τι γίνεται....?

κατά το πρώτο γύρισμα του διακόπτη....δεν γίνεται τπτ....? :D :D

στο δεύτερο ανάβουν θέσεως και μεσαία...με σβηστα τα προβολάκια " ημέρας "...

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό σαν ιδέα....λογικά θα γίνεται και τα μεσαία να λειτουργούν για φώτα ημέρας , έτσι?

με τα φώτα στο ταμπλό τι γίνεται....?

κατά το πρώτο γύρισμα του διακόπτη....δεν γίνεται τπτ....? :D :D

στο δεύτερο ανάβουν θέσεως και μεσαία...με σβηστα τα προβολάκια " ημέρας "...

Τα μεσαία μάλλον δεν γίνεται να δουλέψουν σαν φώτα ημέρας. (δεν είμαι και 100% σίγουρος)

Στο ταμπλώ τα φώτα θα είναι σβηστά.

Στο πρώτο γύρισμα, θα σβήνουν τα προβολακια ως φώτα ημέρας, και θα ανάβουν αυτά της θέσεως και τα πίσω φυσικά.

Στο δεύτερο γύρισμα όπως λες, θα σβήνουν τα προβολάκια ημέρας και θα ανάβουν τα πορείας και τα πίσω.

Γενικότερα, όταν ανάβουν τα φώτα ημέρας, δεν ανάβει τίποτα άλλο όπως με τα κανονικά, δηλαδή τα πίσω φώτα και ο φωτισμός του ταμπλώ.

Γιώργο, με 'γειά τα νέα φώτα!!! :) Θέλω να τα δω πως φαίνονται. Έβγαλε καμιά άκρη ο "γαμπρός" για τα Bi-Xenon? Ή πάλι με το "παπάκι" ήρθε??? tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα μεσαία μάλλον δεν γίνεται να δουλέψουν σαν φώτα ημέρας. (δεν είμαι και 100% σίγουρος)

Στο ταμπλώ τα φώτα θα είναι σβηστά.

Στο πρώτο γύρισμα, θα σβήνουν τα προβολακια ως φώτα ημέρας, και θα ανάβουν αυτά της θέσεως και τα πίσω φυσικά.

Στο δεύτερο γύρισμα όπως λες, θα σβήνουν τα προβολάκια ημέρας και θα ανάβουν τα πορείας και τα πίσω.

Γενικότερα, όταν ανάβουν τα φώτα ημέρας, δεν ανάβει τίποτα άλλο όπως με τα κανονικά, δηλαδή τα πίσω φώτα και ο φωτισμός του ταμπλώ.

Γιώργο, με 'γειά τα νέα φώτα!!! :D Θέλω να τα δω πως φαίνονται. Έβγαλε καμιά άκρη ο "γαμπρός" για τα Bi-Xenon? Ή πάλι με το "παπάκι" ήρθε??? tongue.gif

Πολυ καλή η επεξήγησή σου Νίκο.Η μόνη παρατηρηση είναι ότι όταν είναι ενεργοποιημένα τα φώτα ημέρας στο 1ο γύρισμα του διακόπτη δεν γίνεται τίποτα.Τα φώτα θέσεως είναι πλήρως απενεργοποιημένα. :thumbsup: Ο Γαμπρός ήταν βιαστικός γιατί τον περίμενε η νύφη.Φυσικά και ήρθε με το δίτροχο.Δεν μου είπε τίποτα για τα Bi-xenon απλά του άρεσαν πολύ τα φώτα ημέρας και θα τα ενεργοποιούσε και στο δικό του με την πρώτη ευκαιρία. <_<

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.