Jump to content
professor

Lighting Project

Recommended Posts

Η μόνη παρατηρηση είναι ότι όταν είναι ενεργοποιημένα τα φώτα ημέρας στο 1ο γύρισμα του διακόπτη δεν γίνεται τίποτα.Τα φώτα θέσεως είναι πλήρως απενεργοποιημένα.

Σωστά! Τώρα θυμήθηκα που μου είπες ότι ενεργοποίησε τον φωτισμό ορίζοντας πρώτα ότι το πρόκειται για setup Β. Αμερικής. :) Οπότε λογικό είναι γιατί εκεί δεν έχουν φώτα θέσεως. :lol: Ή κλειστά (με φώτα ημέρας) ή τα πορείας. Ενδιάμεσο δεν υπάρχει... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σωστά! Τώρα θυμήθηκα που μου είπες ότι ενεργοποίησε τον φωτισμό ορίζοντας πρώτα ότι το πρόκειται για setup Β. Αμερικής. :) Οπότε λογικό είναι γιατί εκεί δεν έχουν φώτα θέσεως. :lol: Ή κλειστά (με φώτα ημέρας) ή τα πορείας. Ενδιάμεσο δεν υπάρχει... :lol:

Ακριβώς :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακούσει πολυ καλά λόγια για τα Diamond έχουνε πολύ ωραία φωτινότητα

Ναι αλλά μπλεδίζουν και πολύ.Έτσι τελικά παρήγγειλα τις crystal vision. :D

Link to comment
Share on other sites

Τα μεσαία μάλλον δεν γίνεται να δουλέψουν σαν φώτα ημέρας. (δεν είμαι και 100% σίγουρος)

Στο ταμπλώ τα φώτα θα είναι σβηστά.

Νικο εγω εχω ενεργοποιησει τα μεσαια σαν φωτα ημερας στο golf, πισω και μεσα δεν αναβει τιποτα μονο οι μπροστα λαμπες τωρα στο passat δεν ξερω αν εχει τις ιδες επιλογες.

Γιωργο (professor) για αυτο το κολπακι με τα προβολακια ξερεις την κωδικοποιηση?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακούσει πολυ καλά λόγια για τα Diamond έχουνε πολύ ωραία φωτινότητα

Αυτα φοραω εγω... Η αληθεια ειναι , οπως πολυ σωστα ειπε ο Professor, οτι μπλεδιζουν ελαχιστα αλλα εχει καταπληκτικη φωτεινοτητα στο δρομο... Ειχα δοκιμασει και Crystal Vision κι εχει διαφορα στην ποιοτητα φωτεινοτητας..

Link to comment
Share on other sites

Αυτα φοραω εγω... Η αληθεια ειναι , οπως πολυ σωστα ειπε ο Professor, οτι μπλεδιζουν ελαχιστα αλλα εχει καταπληκτικη φωτεινοτητα στο δρομο... Ειχα δοκιμασει και Crystal Vision κι εχει διαφορα στην ποιοτητα φωτεινοτητας..

ναι αλλά θυμίζουν κάτι από xenon και αυτό μου αρέσει γι'αυτο και το πρώτινα ποιο πάνω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτο που υποσχέθηκα φίλε Professor...

imgp3284.th.jpg

imgp3278.th.jpg

Και εμπρός:

imgp3287.th.jpg

imgp3280.th.jpg

Όλα led.Και στην καμπίνα λευκό φωτισμό-βάσει των "οδηγιών σου".Και με τα ξένον που έβαλα πριν ένα μήνα έγινε ΠΟΛΥ...SPECIAL

Ευχαριστώ πολύ το μέλος golfso για τις εμπρός ψείρες και το μέλος theoq60-"ΗΡΩΑΣ"που ανέλαβε το group buy των led για τις πινακίδες κυκλοφορίας.

Edited by Δημήτρης FSI
Link to comment
Share on other sites

Οι φωτο που υποσχέθηκα φίλε Professor...

imgp3283y.th.jpg

imgp3278.th.jpg

Και εμπρός:

imgp3287.th.jpg

imgp3280.th.jpg

Όλα led.Και στην καμπίνα λευκό φωτισμό-βάσει των "οδηγιών σου".Και με τα ξένον που έβαλα πριν ένα μήνα έγινε ΠΟΛΥ...SPECIAL

Ευχαριστώ πολύ το μέλος golfso για τις εμπρός ψείρες και το μέλος theoq60-"ΗΡΩΑΣ"που ανέλαβε το group buy των led για τις πινακίδες κυκλοφορίας.

ευχαριστω

οσο για μεσα οποιος θελει μου λεει υπαρχουν πολλα λεντ με χαμηλο κοστος γυρω στα 10ευρω το ζευγος ειτε

σωληνωτο ειτε καρφωτο

προυποθεση οχι canbus

αλλιως το κοστος κυμαινετα χοντρικα παντα παλι γυρω στ α30 καρφωτο σωληνωτο

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτο που υποσχέθηκα φίλε Professor...

imgp3283y.th.jpg

imgp3278.th.jpg

Και εμπρός:

imgp3287.th.jpg

imgp3280.th.jpg

Όλα led.Και στην καμπίνα λευκό φωτισμό-βάσει των "οδηγιών σου".Και με τα ξένον που έβαλα πριν ένα μήνα έγινε ΠΟΛΥ...SPECIAL

Ευχαριστώ πολύ το μέλος golfso για τις εμπρός ψείρες και το μέλος theoq60-"ΗΡΩΑΣ"που ανέλαβε το group buy των led για τις πινακίδες κυκλοφορίας.

Δημήτρη πολύ ωραίο αποτέλσμα! :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο δικός μου εγκέφαλος δεν μου δίνει την δυνατότητα να παίξω με την δύναμη των φώτων ημέρας. Οπότε τα έβαλα να φέγγουν όπως είναι.

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω να μας δωσθεί η ευκεριά να τα δούμε και live στην Πανελλήνια <_<

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω να μας δωσθεί η ευκεριά να τα δούμε και live στην Πανελλήνια <_<

Μακαρι αλλα πολυ δυσκολο ρε φιλε....Α!ξεχασα."Τά'ι'σα" τις φωτογραφιες και μεγαλωσαν.Κανε κλικ επανω τους...

Edited by Δημήτρης FSI
Link to comment
Share on other sites

thanks φιλε.Οι φωτο το αδικουν...

A καλά με πιάσατε σε δύσκολες μέρες ( λόγω διαβάσματος) και έχασα το groop buy... <_<

Πάντως μιας και ποτέ δεν είναι αργά μήπως ξέρει κανείς πως επιτέλους θα αποκτήσω τις led για τις πινακίδες? Κάποιο κατάστημα Αθήνα π.χ. που να φέρνει?

Όσο για το αποτέλεσμα απλά τέλειο...

Edited by passat-doc
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία Δημήτρη μεγειές!!!!!Αντε ενεργοποίησε τώρα και τα φώτα ημέρας!!!!Πάντως και τα λεντ που έβαλες στις ψείρες πολύ ωραία.Τώρα ήρθε η ώρα να βάλω και led λάμπες στην όπισθεν και στο πίσω φως ομίχλης.Βρήκα ένα μαγαζί από Πάτρα που έχει πολύ πράμα για ρίξε μια ματιά:http://xenonhellas.gr/hid/led.html

Βέβαια δεν υπάρχει διαθεσιμότητα αλλά πιστεύω τις προσεχείς μέρες να μπορέσω να κάνω παραγγελία με αντικαταβολή. <_<

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει προβλημα με την τροχαια που ειναι "αναμενα" τα προβολακια ομιχλης??

Γιατί να υπάρχει!!!Η φωτεινότητά τους είναι στο 60%.Αν παρατηρήσεις το Fiat το 500άκι έχει 2 στρόγγυλους φανούς που κάνουν την ίδια δουλειά με λάμπες γύρω στα 35 watt. <_<

Link to comment
Share on other sites

A καλά με πιάσατε σε δύσκολες μέρες ( λόγω διαβάσματος) και έχασα το groop buy... <_<

Πάντως μιας και ποτέ δεν είναι αργά μήπως ξέρει κανείς πως επιτέλους θα αποκτήσω τις led για τις πινακίδες? Κάποιο κατάστημα Αθήνα π.χ. που να φέρνει?

Όσο για το αποτέλεσμα απλά τέλειο...

Μπορει να εχει κανενα σετ ο theog60.Ριξε μια ματια στο broup buy http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...mp;#entry336572 και ρωτησε τον.

Edited by Δημήτρης FSI
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να εχει κανενα σετ ο theog60.Ριξε μια ματια στο broup buy http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...mp;#entry336572 και ρωτησε τον.

Ευχαριστώ... ΑΑΑ... Έτσι για να ανάψω φωτιές και να δώσω ιδέες, στο αλλο μου αυτοκίνητο χρησιμοποίησα led ταινία αδιαβροχη στο εσωτερικό αλλά και στο χώρο των αποσκευών και πραγματικά 20cm ledoταινίας κάνουν τη νύχτα μέρα...

Link to comment
Share on other sites

Νικο εγω εχω ενεργοποιησει τα μεσαια σαν φωτα ημερας στο golf, πισω και μεσα δεν αναβει τιποτα μονο οι μπροστα λαμπες τωρα στο passat δεν ξερω αν εχει τις ιδες επιλογες.

Γιωργο (professor) για αυτο το κολπακι με τα προβολακια ξερεις την κωδικοποιηση?

Την κωδικοποίηση την ξέρει ο Κώστας (anastos) αλλά και ο Νίκος νομίζω.Οι λάμπες σου (μαζί και του Τάσου) παραγγέλθηκαν και αύριο θα τις έχω. :)

Link to comment
Share on other sites

Στο Passat σου δίνει δύο επιλογές:1) Χρησιμοποιείς τα μεσαία φώτα μόνιμα ΟΝ

2) Τα προβολάκια ομίχλης σαν ημέρας

Όσο αφορά τη ρύθμιση των ομίχλης σαν ημέρας διαφέρει μάλλον ανάλογα με τον εγκέφαλο.

Στου Professor μπορείς και ρυθμίζεις την φωτεινότητα όπως θέλεις για χρήση ημέρας και όπως θέλεις σαν προβολάκια ομίχλης. Στο δικό μου από την άλλη δεν έχει ανάλογη ρύθμιση. Όση φωτεινότητα βάλεις για προβολάκια ομίχλης, η ίδια ισχύει και για τα ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Στο Passat σου δίνει δύο επιλογές:1) Χρησιμοποιείς τα μεσαία φώτα μόνιμα ΟΝ

2) Τα προβολάκια ομίχλης σαν ημέρας

Όσο αφορά τη ρύθμιση των ομίχλης σαν ημέρας διαφέρει μάλλον ανάλογα με τον εγκέφαλο.

Στου Professor μπορείς και ρυθμίζεις την φωτεινότητα όπως θέλεις για χρήση ημέρας και όπως θέλεις σαν προβολάκια ομίχλης. Στο δικό μου από την άλλη δεν έχει ανάλογη ρύθμιση. Όση φωτεινότητα βάλεις για προβολάκια ομίχλης, η ίδια ισχύει και για τα ημέρας

Όπως διαπίστωσες Κώστα το Passat μου έχει την αποκλειστικότητα σ΄αυτό το θέμα.Ο πρωτοπόρος στην αλλαγή του φωτισμού πρέπει να έχει το κάτι παραπάνω. sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

Απ'οταν πηρα το Passat μου με απασχολουσε το οτι στο πηγαδι που ντε και καλα θελουν να ονομαζουν...πορτπαγκαζ εχει μια πλαφονιερα σαν αυτη που εχει το ντουλαπακι του συνοδηγου."ΑΙΣΧΟΣ" αναφωνησα...(χαχαχα).Δεν ειναι κατασταση αυτη.Κατι πρεπει να κανω.Κατι που να μην ενοχλει,να φωτιζει καλα και να μην ειναι καγκουρια.Και τοτε,ηταν που καηκε η λαμπα στο καθιστικο.Του σπιτιου μου...Πηγα στον φιλο μου τον Γιωργο που εχει ηλεκτρολογικο εξοπλισμο και εφαγα το φλας οταν μπηκα μεσα στο μαγαζι του."-Αυτη η ταινια με τα led που εχεις εδω ψηλα και ειναι σε μπλε χρωμα ειναι 12 βολτ?""-Ναι" ηταν η απαντηση που ηχησε στα αυτια μου."-Και βγαινει και σε λευκο?""-Φυσικα""-Και την εχουμε εδω?""-Βεβαιως""-Ε,δωσ'τη μου να δω μια ασπρη μερα...".Πηρα ολοκληρο το καρουλι(5μετρα),πηγα τρεχοντας στο γκαραζ,μετρησα,εκοψα και με ταινια διπλης οψεως κολλησα ενα κομματι 70 εκατοστων στον "ουρανο".Το συνδεσα με την-πρωην-πλαφονιερα,εβγαλα και την λαμπα και εγινε η νυχτα μερα.Η ιδια εργασια εγινε και στου κολλητου μου φιλου Θαναση στο Passat 1.8Τ που εχει.Η ταινια ειναι ΑΥΤΗ.Κοβεται οπου θελουμε,εχει συνδεσμους και την συνδεεις ανα 50 εκατοστα,εχει led ανα 2-3 εκ περιπου,ειναι αδιαβροχη(με πλαστικη επενδυση)και βγαζει καταλευκο φως.Τις ερχομενες ημερες θα ανεβασω φωτο.

ΥΓ:Μ'αυτα και μ'αυτα ξεχασα να παρω λαμπα για το καθιστικο...! :lol:

Edited by Δημήτρης FSI
Link to comment
Share on other sites

Απ'οταν πηρα το Passat μου με απασχολουσε το οτι στο πηγαδι που ντε και καλα θελουν να ονομαζουν...πορτπαγκαζ εχει μια πλαφονιερα σαν αυτη που εχει το ντουλαπακι του συνοδηγου."ΑΙΣΧΟΣ" αναφωνησα...(χαχαχα).Δεν ειναι κατασταση αυτη.Κατι πρεπει να κανω.Κατι που να μην ενοχλει,να φωτιζει καλα και να μην ειναι καγκουρια.Και τοτε,ηταν που καηκε η λαμπα στο καθιστικο.Του σπιτιου μου...Πηγα στον φιλο μου τον Γιωργο που εχει ηλεκτρολογικο εξοπλισμο και εφαγα το φλας οταν μπηκα μεσα στο μαγαζι του."-Αυτη η ταινια με τα led που εχεις εδω ψηλα και ειναι σε μπλε χρωμα ειναι 12 βολτ?""-Ναι" ηταν η απαντηση που ηχησε στα αυτια μου."-Και βγαινει και σε λευκο?""-Φυσικα""-Και την εχουμε εδω?""-Βεβαιως""-Ε,δωσ'τη μου να δω μια ασπρη μερα...".Πηρα ολοκληρο το καρουλι(5μετρα),πηγα τρεχοντας στο γκαραζ,μετρησα,εκοψα και με ταινια διπλης οψεως κολλησα ενα κομματι 70 εκατοστων στον "ουρανο".Το συνδεσα με την-πρωην-πλαφονιερα,εβγαλα και την λαμπα και εγινε η νυχτα μερα.Η ιδια εργασια εγινε και στου κολλητου μου φιλου Θαναση στο Passat 1.8Τ που εχει.Η ταινια ειναι ΑΥΤΗ.Κοβεται οπου θελουμε,εχει συνδεσμους και την συνδεεις ανα 50 εκατοστα,εχει led ανα 2-3 εκ περιπου,ειναι αδιαβροχη(με πλαστικη επενδυση)και βγαζει καταλευκο φως.Τις ερχομενες ημερες θα ανεβασω φωτο.

ΥΓ:Μ'αυτα και μ'αυτα ξεχασα να παρω λαμπα για το καθιστικο...! :D

Σωστός ο Δημήτρης. ;) Πράγματι και γω αν και έχω βάλει σωληνωτή με 10 led στην θέση της απλής ο φωτισμός είναι και πάλι μη ικανοποιητικός για τα δικά μου δεδομένα. B)

Link to comment
Share on other sites

Απ'οταν πηρα το Passat μου με απασχολουσε το οτι στο πηγαδι που ντε και καλα θελουν να ονομαζουν...πορτπαγκαζ εχει μια πλαφονιερα σαν αυτη που εχει το ντουλαπακι του συνοδηγου."ΑΙΣΧΟΣ" αναφωνησα...(χαχαχα).Δεν ειναι κατασταση αυτη.Κατι πρεπει να κανω.Κατι που να μην ενοχλει,να φωτιζει καλα και να μην ειναι καγκουρια.Και τοτε,ηταν που καηκε η λαμπα στο καθιστικο.Του σπιτιου μου...Πηγα στον φιλο μου τον Γιωργο που εχει ηλεκτρολογικο εξοπλισμο και εφαγα το φλας οταν μπηκα μεσα στο μαγαζι του."-Αυτη η ταινια με τα led που εχεις εδω ψηλα και ειναι σε μπλε χρωμα ειναι 12 βολτ?""-Ναι" ηταν η απαντηση που ηχησε στα αυτια μου."-Και βγαινει και σε λευκο?""-Φυσικα""-Και την εχουμε εδω?""-Βεβαιως""-Ε,δωσ'τη μου να δω μια ασπρη μερα...".Πηρα ολοκληρο το καρουλι(5μετρα),πηγα τρεχοντας στο γκαραζ,μετρησα,εκοψα και με ταινια διπλης οψεως κολλησα ενα κομματι 70 εκατοστων στον "ουρανο".Το συνδεσα με την-πρωην-πλαφονιερα,εβγαλα και την λαμπα και εγινε η νυχτα μερα.Η ιδια εργασια εγινε και στου κολλητου μου φιλου Θαναση στο Passat 1.8Τ που εχει.Η ταινια ειναι ΑΥΤΗ.Κοβεται οπου θελουμε,εχει συνδεσμους και την συνδεεις ανα 50 εκατοστα,εχει led ανα 2-3 εκ περιπου,ειναι αδιαβροχη(με πλαστικη επενδυση)και βγαζει καταλευκο φως.Τις ερχομενες ημερες θα ανεβασω φωτο.

ΥΓ:Μ'αυτα και μ'αυτα ξεχασα να παρω λαμπα για το καθιστικο...! B)

Φίλε Δημήτρη αυτή την ledoταινία αναφέρω και πιο πάνω. Πραγματικά αποδίδει τέλεια, αλλά κόβεται ανά 5cm νομίζω τα οποία πελιλαμβάνουν 3 led.

Το πρόβλημα που αντιμετώπισα ειναι οτι μου ψεκόλλαγε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.