Jump to content
professor

Lighting Project

Recommended Posts

Απο που τις πηρες, και μια τιμουλα αν μπορεις..!! ;)

Στο ΚΕΤΣΕΛΙΔΗ στη φρατζή(Ν. Κόσμο) ... Οι Η4 extreme vision 23 euro και οι Η7 CRYSTAL VISION 33 euro...

Τις Η7 ίσως τις βρεις και πιο φθηνές.

Οι extreme vision πάρα πόλύ καλές! Η διαφορά μεγάλη με τις απλές και με λίγο πιο λευκό φώς!

¶ξιζε η αγορά professor.(όλο λέω να έρθω Θεσ/νικη στη ξαδέρφη και όλο κάτι γίνεται και δε τα καταφέρνω)

Link to comment
Share on other sites

¶ξιζε η αγορά professor.(όλο λέω να έρθω Θεσ/νικη στη ξαδέρφη και όλο κάτι γίνεται και δε τα καταφέρνω)

Link to comment
Share on other sites

¶ξιζε η αγορά professor.(όλο λέω να έρθω Θεσ/νικη στη ξαδέρφη και όλο κάτι γίνεται και δε τα καταφέρνω)

¶ντε να δούμε πότε θα τα καταφέρεις να έρθεις.Εύχομαι σύντομα να συμβεί.;)

Link to comment
Share on other sites

¶ντε να δούμε πότε θα τα καταφέρεις να έρθεις.Εύχομαι σύντομα να συμβεί.-_-

Είναι οι υποχρεώσεις πολλές...(τα ξέρεις και συ από πρώτο χέρι).

Το παράδοξο με τις extreme vision -για να επανέλθουμε στο θέμα- είναι ότι ενώ στη μεσαία σκάλα είναι πολύ λευκό το φως στη μεγάλη κιτρινίζει πολύ.

Περίεργο

Link to comment
Share on other sites

Είναι οι υποχρεώσεις πολλές...(τα ξέρεις και συ από πρώτο χέρι).

Το παράδοξο με τις extreme vision -για να επανέλθουμε στο θέμα- είναι ότι ενώ στη μεσαία σκάλα είναι πολύ λευκό το φως στη μεγάλη κιτρινίζει πολύ.

Περίεργο

Ξέρω,ξέρω....

Δοκίμασες να τις κάνεις αλλαγή???

Και σε μένα πολύ περίεργο μου φαίνεται να κιτρινίζουν στην μεγάλη σκάλα.-_-

Link to comment
Share on other sites

Στο ΚΕΤΣΕΛΙΔΗ στη φρατζή(Ν. Κόσμο) ... Οι Η4 extreme vision 23 euro και οι Η7 CRYSTAL VISION 33 euro...

Τις Η7 ίσως τις βρεις και πιο φθηνές.

Οι extreme vision πάρα πόλύ καλές! Η διαφορά μεγάλη με τις απλές και με λίγο πιο λευκό φώς!

¶ξιζε η αγορά professor.(όλο λέω να έρθω Θεσ/νικη στη ξαδέρφη και όλο κάτι γίνεται και δε τα καταφέρνω)

Σ ευχαριστω πολυ, να σαι καλα!!

Εχω ενα suzuki alto με αθλια φωτα.. Οποτε θελω να δοκιμασω κατι τετοιο, μηπως και βελτιωθει η καταστασει.. :rolleyes:

Απο το superb δεν εχω προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ, να σαι καλα!!

Εχω ενα suzuki alto με αθλια φωτα.. Οποτε θελω να δοκιμασω κατι τετοιο, μηπως και βελτιωθει η καταστασει.. :thumbsup:

Απο το superb δεν εχω προβλημα..

Άμα δε βελτιωθεί η κατάσταση πρέπει να μπει ενισχυτής... Γύρω στα 70 ευρώ μου είχαν πει αλλά δεν ασχολήθηκα.

Professor έχουν πάνω ένα γαλάζιο δαχτυλίδι οι λάμπες και γι αυτό μάλλον...

Ας περιμένουμε τώρα να βγουν και σε Η7! :thumbsup:

Edited by passat-doc
Link to comment
Share on other sites

Professor έχουν πάνω ένα γαλάζιο δαχτυλίδι οι λάμπες και γι αυτό μάλλον...

Ισως......

αν και δεν νομίζω να είναι απ΄αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλή η ερώτησή σου αλλά δύσκολα θα πάρεις απάντηση.Αυτό που είναι σημαντικότερο κατ΄εμέ είναι πια έχει πιο δυνατό λευκό φως από τις 2.Μια και βγήκε η καινούργια της Philips με 100% περισότερο φως εγώ αυτήν θα προτιμούσα.8)

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα για τις night braker οτι εχουν θεμα με τη διαρκεια.. Ειναι πολυ ευαισθητες σε οποιασηποτε μεταβολη τασης!!

Σε συγκριτικες φωτογραφιες ομως, που ειχαν στο ενα φαναρι της nightbraker και στο αλλο τις x-treme(αυτες με το +80%), φαινοταν προβαδισμα της osram σε ενταση και δεσμη.. Στην μεγαλη σκαλα εβγαζε ασπρο(με ελαφρυ γαλαζιο) χρωμα, ενω η x-treme κιτρινιζε(οπως ακριβως παρατηρησε ο φιλος πιο πανω)..

Επειδη οι extreme(+100%) ειχαν σχεδον διπλασια τιμη(απο e-bay, μιας και μενω επαρχια) απο τις x-treme(+80%) και τις nightbraker, επαιξα με τις δυο τελευταιες.. Και τελικα προτιμησα τις nightbraker..

Αν καουν γρηγορα κτλ, μαλλον θα παω σε PIAA να ξεμπερδευουμε...!! Ξενον δεν θελω, γιατι απο τη στιγμη που δεν ειναι το φαναρι με ξενον προτζεκτορα(οπως τα μαμα bi-xenon), δεν θα λειτουργησει ποτε σωστα η δεσμη τους..

Παρηγγειλα και κατι λεντακια W5W με 9 smd για τις ψειρες(αυτα μαλλον θα μπουν στο superb για να ταιριαζουν με τα ξενον)...

Ευχαριστω παιδια για τις πληροφοριες και θα ενημερωσω σχετικα..!! :thumbsup:

Edited by nikosp11
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα για τις night braker οτι εχουν θεμα με τη διαρκεια.. Ειναι πολυ ευαισθητες σε οποιασηποτε μεταβολη τασης!!

Σε συγκριτικες φωτογραφιες ομως, που ειχαν στο ενα φαναρι της nightbraker και στο αλλο τις x-treme(αυτες με το +80%), φαινοταν προβαδισμα της osram σε ενταση και δεσμη.. Στην μεγαλη σκαλα εβγαζε ασπρο(με ελαφρυ γαλαζιο) χρωμα, ενω η x-treme κιτρινιζε(οπως ακριβως παρατηρησε ο φιλος πιο πανω)..

Επειδη οι extreme(+80%) ειχαν σχεδον διπλασια τιμη(απο e-bay, μιας και μενω επαρχια) απο τις x-treme(+80%) και τις nightbraker, επαιξα με τις δυο τελευταιες.. Και τελικα προτιμησα τις nightbraker..

Αν καουν γρηγορα κτλ, μαλλον θα παω σε PIAA να ξεμπερδευουμε...!! Ξενον δεν θελω, γιατι απο τη στιγμη που δεν ειναι το φαναρι με ξενον προτζεκτορα(οπως τα μαμα bi-xenon), δεν θα λειτουργησει ποτε σωστα η δεσμη τους..

Παρηγγειλα και κατι λεντακια W5W με 9 smd για τις ψειρες(αυτα μαλλον θα μπουν στο superb για να ταιριαζουν με τα ξενον)...

Ευχαριστω παιδια για τις πληροφοριες και θα ενημερωσω σχετικα..!! :D

Τις nightbreaker της osram τις φοράω ακόμα σε άλλο μου αυτοκίνητο. 2.5 χρόνια με αρκετές ώρες λειτουργίας και κακή χρήση(εκκίνηση και σβήσιμο με ανοιχτά φώτα) δε κάηκε καμιά...

Απλά δεν είναι τόσο λευκές...

Τελικά οι x-treme vision βγαίνουν και σε Η7

Link to comment
Share on other sites

Τις nightbreaker της osram τις φοράω ακόμα σε άλλο μου αυτοκίνητο. 2.5 χρόνια με αρκετές ώρες λειτουργίας και κακή χρήση(εκκίνηση και σβήσιμο με ανοιχτά φώτα) δε κάηκε καμιά...

Απλά δεν είναι τόσο λευκές...

Θετικες πληροφοριες λοιπον..!!! Ευχαριστω!!!

Σε 2 βδομαδες το πολυ θα τις εχω στα χερια μου, οπως με ενημερωσαν.. οποτε θα γραψω για εντυπωσεις.. :)

Link to comment
Share on other sites

Θετικες πληροφοριες λοιπον..!!! Ευχαριστω!!!

Σε 2 βδομαδες το πολυ θα τις εχω στα χερια μου, οπως με ενημερωσαν.. οποτε θα γραψω για εντυπωσεις.. :thumbsup:

Πόσο τις έχεις βρεί?

Δεν αξίζει να περιμένεις 2 εβδομάδες για κάτι που κοστίζει 25-30 ευρώ.

Εγώ τις πήρα από μαγαζί(επαρχία και γω) και μάλιστα το παιδί μου είπε αν θέλω απλά να τις δοκιμάσω και αν ακόμα πάθουν κάτι οι καινούριες θα μου τις άλλαζε.

και δεν ήταν αερολογίες γιατί έχω δοκιμάσει 6-7 διαφορετικά λεντ όταν ψαχνόμουν.

Προτείνω λοιπόν να βρείς ένα καλό μαγαζί που θα σε εξυπηρετούν και θα τους έχεις "κοντά¨ σε ότι συμβεί.

Ελπίζω να μη παρεξηγήσεις αυτά που είπα... :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Σωστός γιατρέ.

Δεν αξίζει ν' αγοράζεις λάμπες από ebay.Τις βρίσκεις πιο φθηνά στα μαγαζιά και γλυτώνεις και τα μεταφορικά.:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Σωστός γιατρέ.

Δεν αξίζει ν' αγοράζεις λάμπες από ebay.Τις βρίσκεις πιο φθηνά στα μαγαζιά και γλυτώνεις και τα μεταφορικά.:thumbsup:

Να φανταστείς ότι led που κάνει 10 ευρώ(εμένα μου τα δίνει 8 ) το έχει στα carefour 22 ευρώ και μάλιστα σε ειδικό κουτάκι απ αυτά που ανοίγουν μόνο στο ταμείο.

Αστείο μου φαίνεται :thumbsup:

Edited by passat-doc
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, προς Θεου, δεν υπαρχει καμια παρεξηγηση!! Τη γνωμη μας λεμε ο καθενας ξεχωριστα..!!! :thumbsup:

Τις πηρα 19 ευρω με τα μεταφορικα.. Και αλλα 3,5 ευρω για 2 led w5w με 9 smd το καθενα..

Δεν ειναι το θεμα τα λεφτα, αλλα οτι ζηταω κατι συγκεκριμενο, και στα εδω μαγαζια, δυσκολα θα το βρω.. Αν εμενα Αθηνα η σε καποια αλλη μεγαλη πολη, τοτε ναι, να το παρω απο εκει, μιας και υπαρχει ποικιλια στα προιοντα και στα μαγαζια.. Αν τις ειχα βρει καπου, θα τις ειχα τσιμπησει κατευθειαν.. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, προς Θεου, δεν υπαρχει καμια παρεξηγηση!! Τη γνωμη μας λεμε ο καθενας ξεχωριστα..!!! :thumbsup:

Τις πηρα 19 ευρω με τα μεταφορικα.. Και αλλα 3,5 ευρω για 2 led w5w με 9 smd το καθενα..

Δεν ειναι το θεμα τα λεφτα, αλλα οτι ζηταω κατι συγκεκριμενο, και στα εδω μαγαζια, δυσκολα θα το βρω.. Αν εμενα Αθηνα η σε καποια αλλη μεγαλη πολη, τοτε ναι, να το παρω απο εκει, μιας και υπαρχει ποικιλια στα προιοντα και στα μαγαζια.. Αν τις ειχα βρει καπου, θα τις ειχα τσιμπησει κατευθειαν.. ;)

Εννοείται ότι είμαστε μια παρέα με κοινά ενδιαφέροντα που αγαπάμε τα πάντα γύρω απ' το αυτοκίνητο (εκτός από τη τιμή της βενζίνης fire.gif )

Αν τα led τα προορίζεις για το superb δύσκολα τα πράγματα. Δε πρόκειται να δουλέψουν ή αν δουλέψουν θα δουλέψουν με σφάλμα καμμένης λάμπας!

Εκτός βέβαια αν είναι cαnbus οπότε όλα οκ :thumbsup:

Edited by passat-doc
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο το βλέπω να είναι canbus με 3,5 ευρώ το σετ.-_-

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Δεν ανεφερε πουθενα οτι ειναι can-bus.. Οταν ερθουν θα δουμε αν δουλευουν και πως.. ;)

Στην πινακιδα εχει βαλει κανεις? Εχουμε δοκιμασει ενα σωρο λαμπες στο skodaclub, και δεν εχουμε βρει καποια με την οποια δεν θα αναβει λαμπακι για καμμενη λαμπα.. Το μονο που εκανε φιλος, ηταν να βαλει αντιστασεις μαζι με τις λαμπες..

Ακομα και με vcds απενεργοποιησαμε το τσεκ για καμμενη λαμπα στην πινακιδα, αλλα χωρις αποτελεσμα.... -_-

Edited by nikosp11
Link to comment
Share on other sites

Δεν ανεφερε πουθενα οτι ειναι can-bus.. Οταν ερθουν θα δουμε αν δουλευουν και πως.. ;)

Στην πινακιδα εχει βαλει κανεις? Εχουμε δοκιμασει ενα σωρο λαμπες στο skodaclub, και δεν εχουμε βρει καποια με την οποια δεν θα αναβει λαμπακι για καμμενη λαμπα.. Το μονο που εκανε φιλος, ηταν να βαλει αντιστασεις μαζι με τις λαμπες..

Ακομα και με vcds απενεργοποιησαμε το τσεκ για καμμενη λαμπα στην πινακιδα, αλλα χωρις αποτελεσμα.... -_-

Έχουμε βάλει πολλοί χωρίς κανένα πρόβλημα.

Αυτές που περιμένεις προφανώς δεν είναι canbus.

Υπάρχουν πολλές προτάσεις από ebay:

http://cgi.ebay.de/LED-SMD-Kennzeichenbeleuchtung-CANBUS-VW-EOS-Passat-3C-/390256785312?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item5add1df7a0

Μια ενδεικτική είναι η παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε βάλει πολλοί χωρίς κανένα πρόβλημα.

Αυτές που περιμένεις προφανώς δεν είναι canbus.

Υπάρχουν πολλές προτάσεις από ebay:

http://cgi.ebay.de/LED-SMD-Kennzeichenbeleuchtung-CANBUS-VW-EOS-Passat-3C-/390256785312?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item5add1df7a0

Μια ενδεικτική είναι η παραπάνω.

Δοκιμασμενες παρα πολλες απο αυτου του τυπου can-bus.. Και σε καμια δεν εσβησε το λαμπακι..

Το "θεμα" το εχουμε τα νεα superb και octavia 5 fl.. Δεν ξερω τι γινεται με του νεου τυπου εγκεφαλους και ποση αντισταση θελουν, ωστε να διαβασει το can-bus οτι ολα ειναι ενταξει εκει πισω....

Θα το ψαξω και αυτο, μηπως γινει κατι με vcds...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασμενες παρα πολλες απο αυτου του τυπου can-bus.. Και σε καμια δεν εσβησε το λαμπακι..

Το "θεμα" το εχουμε τα νεα superb και octavia 5 fl.. Δεν ξερω τι γινεται με του νεου τυπου εγκεφαλους και ποση αντισταση θελουν, ωστε να διαβασει το can-bus οτι ολα ειναι ενταξει εκει πισω....

Θα το ψαξω και αυτο, μηπως γινει κατι με vcds...

Εγώ φοράω στις πινακίδες led με αντίσταση και ενσωματωμένες ψύκτρες χωρίς κανένα πρόβλημα.

(όλα τα απλά λεντ στο passat δεν ανάβουν καν... )

Είχε γίνει και group buy με τέτοια led (cunbus)

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασμενες παρα πολλες απο αυτου του τυπου can-bus.. Και σε καμια δεν εσβησε το λαμπακι..

Το "θεμα" το εχουμε τα νεα superb και octavia 5 fl.. Δεν ξερω τι γινεται με του νεου τυπου εγκεφαλους και ποση αντισταση θελουν, ωστε να διαβασει το can-bus οτι ολα ειναι ενταξει εκει πισω....

Θα το ψαξω και αυτο, μηπως γινει κατι με vcds...

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το cold diagnosis με το vcds.:blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.