Jump to content
loupasmi

Corrado Abs

Recommended Posts

Καλησπερα ποσταρω εδω γιατι επειτα απο πολυ αναζητηση στο google και σε ξενα φορουμ ακρη δεν εβγαλα το θεμα εχει ως εξης διαβαζω στο ιντερνετ πως το corrado εχει ABS σε ολες τις εκδοσεις απο το (1988-1992 g60) ως και (1992-1995 vr6) εγω εχω του 1991 το g60 και abs δεν εχω δει θα θελα λοιπον απο οποιον ξερει να μου πει εαν πραγματι ολες οι εκδοσεις εχουν (αρα και εγω) γιατι αν ισχυει κατι τετοιο πρεπει να δω τι φταιει σωστα?ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ποσταρω εδω γιατι επειτα απο πολυ αναζητηση στο google και σε ξενα φορουμ ακρη δεν εβγαλα το θεμα εχει ως εξης διαβαζω στο ιντερνετ πως το corrado εχει ABS σε ολες τις εκδοσεις απο το (1988-1992 g60) ως και (1992-1995 vr6) εγω εχω του 1991 το g60 και abs δεν εχω δει θα θελα λοιπον απο οποιον ξερει να μου πει εαν πραγματι ολες οι εκδοσεις εχουν (αρα και εγω) γιατι αν ισχυει κατι τετοιο πρεπει να δω τι φταιει σωστα?ευχαριστω εκ των προτερων

Δεν ειχαν ολα.Παραδειγμα το δικο μου ειναι G60 Ελληνικης αντιπροσωπειας και εχει ΑBS,εχω κι ενα G60 Αμερικανικο το οποιο δεν εχει και προσφατα πηρα αλλο ενα απο Ιταλια 16ν που δεν ειχε ουτε αυτο.

Το ΑBS νομιζω το εβαζες κατοπιν παραγγελειας.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα Corrado από το 88-92 (κατ'ακρίβεια τέλος του '91) το ABS ήταν έξτρα και έπρεπε να παραγγελθεί. Έπειτα, σε όλα τα μοντέλα 92-95 (ουστιαστικα με την παρουσίαση της έκδοσης του VR6) ήταν στον βασικό εξοπλισμό. Στην Αμερική συνηθίζουν να απενεργοποιούν/διαγράφουν εντελώς το ABS (btw, το ABS είναι "γνωστό" πρόβλημα των Corrado, όπως τα ηλ. παράθυρα, ηλιοροφή κλπ). ;)

Link to comment
Share on other sites

to thema einai oti emena toulaxiston eixe alla exei xilothei mexri kai o egefalos apo pano ap ton proigoumeno idioktiti

Έρχεσαι στα λόγια μου... lol

kai i megali aporia einai to poios tha to ftiaxei

Δυστυχώς είμαι από Κύπρο και δεν μπορώ να σε βοηθήσω (να σε παραπέμψω κάπου). Είμαι σίγουρος ότι κάποιος από το forum θα μπορέσει να σε βοηθήσει. Εμείς στην Κύπρο είμαστε μετρημένα στα δάκτυλα του ενός χεριού τα άτομα με Corrado, αλλά τα φτιάχνουμε μόνοι μας, βοηθώντας ο ένας τον άλλο. Για να καταλάβεις στην πόλη που είμαι υπάρχουν (τουλάχιστον) 10, τα πέντε απ'τα οποία τα έχει ο κολλητός μου ;)

Link to comment
Share on other sites

to thema einai oti emena toulaxiston eixe alla exei xilothei mexri kai o egefalos apo pano ap ton proigoumeno idioktiti kai i megali aporia einai to poios tha to ftiaxei

Αν το αυτοκινητο εχει ακομα πανω του τη πλεξουδα και τους αισθητηρες αξιζει να ασχοληθεις και να βρεις μοναδα και εγκεφαλο ειτε απο Golf mk2 ειτε απο passat 89-93.Αν τα εχουν ξυλωσει κι αυτα μη μπλεξεις.

Link to comment
Share on other sites

Emena eitan standard ta abs 1990 amerikaniko g60.. den doulevoun arketa xronia tora.. exoun kopi ta kalodia pou pane sta sensors... ta vriskis sto ebay me peripou 25 euro to kathe ena... ego aplos tembeliazo na ta paragilo... ala sintoma tha to kano... tora gia ton egefalo sou den gnorizo ti exei kani o proigoumenos... kali tyxi..

Link to comment
Share on other sites

re pedia ola ta corrado eixa abs stantar opos kai idrayliko timoni gia na weweo8ite kitaxte sto (www.vwcorrado.de)pou leei times stin epoxi tou kai wasiko exoplismo episis mporeis na wreis simwoules polles ekei mesa

Φιλε μου σε αυτο εισαι λαθος.Εχω αγορασει 2 corrado (το ενα αμερικανικο) τα οποια δεν ειχαν abs.

Link to comment
Share on other sites

EGW PANTOS OSA EXO STIN SINTIRISI CORRADO KAI GOLF G60 EIXANE ABS OPOS KAI EKTOS APO TO CORRADO MOU EIXE KAI TO GOLFAKI MOU ABS POU ITANE G60KAI AN DEIS STO VWCORRADO.DE STOUS EXOPLISMOUS GRAFI ABS KAI YDRAYLIKO TIMONI STANTAR

To ΑΒS εμπαινε κατοπιν παραγγελειας τουλαχιστον στα μοντελα μεχρι 92 απ οσο ξερω.Τυχαινει να εχω 3 και τα 2 ηταν χωρις.Τωρα αν εσυ επιμενεις επειδη το διαβασες στο manual οτι ηταν στανταρ, τοτε μαλλον εχεις παρει λαθος manual(φιλικα μιλαμε παντα).

Link to comment
Share on other sites

Και μενα ελληνικο αρχες 1993 πρωτη αδεια εχει abs.

Εχω δει ομως και μερικα που δεν ειχα οταν εψαχνα για αγορα, αλλα σχετικα λιγα.Τα περισσοτερα ειχαν!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας,

Έχω και εγώ πρόβλημα με τα φρένα ABS, τα οποία δεν είναι ABS!! και το λαμπάκι το οποίο ανάβει συνέχεια. Έχετε τσεκάρει συνεργείο που μπορεί να ασχοληθεί (και να μην καταστρέψει) αυτό το σπάνιο εργαλείο Corrado G60??????

Φιλικά

Mascor69

Edited by mascor69
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.