Jump to content
damokles

Gps Navigation

Recommended Posts

Καλημερίζω όλη την παρέα των Sciroccάκηδων και όχι μόνο!

Όταν έκλεισα το Scirocco μου στην Καρέντα, εκτός από τα υπόλοιπα extras που έβαλα, πρόσθεσα και το RCD με το touch screen και την 6αρα CDερα. Καθώς συζητούσα με τον πωλητή, τον ρώτησα για το αν υπάρχει δυνατότητα ενσωμάτωσης και GPS με χάρτη κλπ, δεδομένου ότι η οθόνη του πρόσθετου RCD είναι μεγαλύτερη και είναι και touch. Η απάντηση ήταν μεν θετική, ωστόσο το κόστος ήταν απαγορευτικό, για να μην πω...γελοίο. Εν έτει 2009, με το κόστος των επεξεργαστών και του λογισμικού να έχει φτάσει σε πολύ χαμηλά επίπεδα, δεν αντιλαμβάνομαι γιατί το εν λόγω σύστημα να χρεώνεται γύρω στα 1700 - 2000 ευρώ (κάπου εκεί μου είπε ο πωλητής).

Προκύπτουν λοιπόν οι εξής 2 ερωτήσεις:

1) Πώς δικαιολογείται αυτό το κόστος; (κατά τη γνώμη μου δεν δικαιολογείται...)

2) Τί after-market επιλογές υπάρχουν και κατά πόσο είναι αξιόπιστες;

Καλημέρα και πάλι σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Για φθηνή λύση ένα απλό gps με βεντούζα στο παρμπρίζ! Αν θέλεις υπάρχουν και κινητά με ενσωματομένο gps και τέλος υπάρχουν λύσεις 2din κινέζικες που με 400+ ¤ κάνουν περίπου ότι κάνει και το rns.Τώρα για να σε βοηθήσω λίγο ακόμη νομίζω πως ότι ταιρίαζει σε golf5-jetta-eos kai tiguan ταιριάζει και στο scirocco.Σε άλλο forum λένε τα καλύτερα για ένα κινέζικο.Κάνε και μια έρευνα στο θέμα ήχος και θα βρείς απαντήσεις!

Όσο για το κόστος νομίζω πως δικαιολογείται να έχει τέτοια απόκλιση!

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη λύση για μένα (με λίγο ρίσκο): Αγόρασε μεταχειρισμένο το rns510 από καλό πωλητή στο ebay με 850 - 1000¤.

Δεύτερη λύση: Βάλε κινέζικο. Με 400 - 600¤ έχεις τα πάντα

Τρίτη λύση: Πάρε ανεξάρτητη συσκευή και κόλλα τη στο παρμπρίζ (έτσιιιι βεντούζα - βεντούζα!!!)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Ωστόσο, τη λύση του κινητού ...την έχω με το HTC μου αλλά δεν είναι ότι καλύτερο. Και τη λύση της βεντούζας tongue.gif έχω δοκιμάσει απλά... από αισθητικής άποψης είναι λίγο ...σαν ταρίφας ("Πού πάει η μανδάμ;") Ενώ το ενσωματωμένο έχει άλλη χάρη! Ναι, ξέρω, οι λ@λ@κίες πληρώνονται ακριβά, αλλά επιμένω πως το κόστος είναι υπερβολικό.

Εν πάσει περιπτώσει, όταν με το καλό έρθει το αμάξι, θα το ξαναψάξω το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα σε κάποια αντιπροσωπεία μου είπε ο πωλητής ψιθυριστά: δεν αξίζει τα λεφτά τις 1.δεν είναι καλά χαρτογραφημένη η ελλάδα και 2.πόσες φορες θα δεις dvd σταματημένος μέσα στο αμάξι και 3. είναι πανάκριβη.

για μένα η καλύτερη λύση είναι μια ξεχωριστή συσκευή να κανεις την δουλειά σου σωστά χωρίς προβλήματα!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον.μολις εβαλα στο Scirocco μου μια οθονη πολυ καλη που την αγορασα απο τον WHITE GOLF GTI(αρη)

ειναι Zenec mc2000 μαζι με Ze2000(GPS)

εχει τα παντα εκτος απο τηλεοραση που εγω δεν ηθελα να βαλω(μπορεις ομως να βαλεις)

ταιριαζει πολυ καλα με το εσωτερικο και ειναι γερμανικο μοντελο που κατασκευαζεται στην κινα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερίζω όλη την παρέα των Sciroccάκηδων και όχι μόνο!

Όταν έκλεισα το Scirocco μου στην Καρέντα, εκτός από τα υπόλοιπα extras που έβαλα, πρόσθεσα και το RCD με το touch screen και την 6αρα CDερα. Καθώς συζητούσα με τον πωλητή, τον ρώτησα για το αν υπάρχει δυνατότητα ενσωμάτωσης και GPS με χάρτη κλπ, δεδομένου ότι η οθόνη του πρόσθετου RCD είναι μεγαλύτερη και είναι και touch. Η απάντηση ήταν μεν θετική, ωστόσο το κόστος ήταν απαγορευτικό, για να μην πω...γελοίο. Εν έτει 2009, με το κόστος των επεξεργαστών και του λογισμικού να έχει φτάσει σε πολύ χαμηλά επίπεδα, δεν αντιλαμβάνομαι γιατί το εν λόγω σύστημα να χρεώνεται γύρω στα 1700 - 2000 ευρώ (κάπου εκεί μου είπε ο πωλητής).

Προκύπτουν λοιπόν οι εξής 2 ερωτήσεις:

1) Πώς δικαιολογείται αυτό το κόστος; (κατά τη γνώμη μου δεν δικαιολογείται...)

2) Τί after-market επιλογές υπάρχουν και κατά πόσο είναι αξιόπιστες;

Καλημέρα και πάλι σε όλους!

Καλώς ήρθες στην παρέα μας. Λοιπόν επειδή και εγώ το έψαξα το πράγμα εδώ και λίγες μέρες κοίτα εδώ.

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/_Car-Audio-...A1%7C240%3A1318

Αλλά, υπάρχει και αλλά! Ρώτησα τον αντιπρόσωπο που παράγγειλα το αμάξι για να δω αν με καλύπτει η εγγύηση και μου είπε ότι και αυτός έχει παραγγείλει το Scirocco και το έψαξε και το συγκεκριμένο βγάζει προβλήματα! Και δεν θα με κάλυπτε η εγγύηση! Τώρα κατά πόσο αληθεύει δεν ξέρω, εγώ ήμουν στο τσακ να το παραγγείλω και ενώ στην παραγγελία μου έχω βάλει το 510 Dynaudio! Ήμουν διατεθειμένος να το βάλω στην άκρη για το συγκεκριμένο, ή στην καλύτερη να το πουλούσα! Αλλά μετά από αυτή την συζήτηση σταμάτησα! Σε εμένα μου είπε ότι το εργοστασιακό κάνει 2800€ γι αυτό και δεν το έβαλα επάνω.

Υ.Γ. Λάθος 1800€ αντί 2800€

Υ.Γ.2 Τελικά δεν χάνεται η εγγύηση και τα προβλήματα μούφα! Το έχω δει σε Tiguan και παίζει μια χαρά και είναι και τούμπανο!!!

Edited by archery
Link to comment
Share on other sites

Φίλε archery είδα το Link στο ebay και φαίνεται ...τούμπανο το σύστημα! Παίζει ό,τι υπάρχει!

Δεν κατάλαβα ωστόσο σε ποιά εγγύηση αναφέρεσαι. Φαντάζομαι ότι εννοείς πως από τη στιγμή που θα αφαιρεθεί η αρχική εργοστασιακή οθόνη, θα χάσει την εγγύησή της.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον.μολις εβαλα στο Scirocco μου μια οθονη πολυ καλη που την αγορασα απο τον WHITE GOLF GTI(αρη)

ειναι Zenec mc2000 μαζι με Ze2000(GPS)

εχει τα παντα εκτος απο τηλεοραση που εγω δεν ηθελα να βαλω(μπορεις ομως να βαλεις)

ταιριαζει πολυ καλα με το εσωτερικο και ειναι γερμανικο μοντελο που κατασκευαζεται στην κινα.

Φίλε Scirocco08, θα μπορούσες να ανεβάσεις 1-2 φωτό από το εσωτερικό με την οθόνη αυτή να δούμε πως φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πιστευω οτι η επιλογη της Zenec ειναι η καλυτερη λυση για ολους μας : http://www.zenec.com/index.php?id=306&L=1

Link to comment
Share on other sites

Φίλε archery είδα το Link στο ebay και φαίνεται ...τούμπανο το σύστημα! Παίζει ό,τι υπάρχει!

Δεν κατάλαβα ωστόσο σε ποιά εγγύηση αναφέρεσαι. Φαντάζομαι ότι εννοείς πως από τη στιγμή που θα αφαιρεθεί η αρχική εργοστασιακή οθόνη, θα χάσει την εγγύησή της.

Ναι κάτι τέτοιο λέω, δεν ξέρω αν ισχύει βέβαια. Εντωμεταξύ κοίταξα και σε αυτήν που αναφέρεται ο φίλος Dimitris V. και είναι εξίσου καλή με τόσα καλούδια το ότι είναι 10€ ποιο ακριβή μόνο! Δεν λέει τίποτα, γιατί έχεις την πρόσβαση σε περίπτωση που συμβεί κάτι. Επίσης επικοινώνησα με το κατάστημα και ιδού η απάντηση. (ΑΓΑΠΗΤΕ ΧΡΗΣΤΟ, ΤΟ ZENEC MC2000(VW) ΣΥΝΟΔΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ NAVI-2000 Η ΟΠΟΙΑ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 300ευρώ, ΜΕ ΧΑΡΤΗ IGO 8 ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΩΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΠΡΟΙΟΝ ΚΑΙ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΤΟ Scirocco. ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΜΟΙΑ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ.ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΑΣ ΚΑΤΟΠΙΝ ΡΑΝΤΕΒΟΥ . ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟΡΙΑ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΨΗ!)

Link to comment
Share on other sites

Ναι περιπου τοσο εχει αλλα μην ξεχνατε οτι ειναι plug & play που σημαινει οτι σε λιγα λεπτα ειναι τοποθετημενο χωρις καμια τρoποποιηση !!!

Επισης δουλευει και το blue tooth με το κινητο σας τηλεφωνο αμεσα με το κουμπι του τηλεφωνου στο τιμονι σας ;) Αψωγο !!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ τηλεοραση παιζει το μηχανημα απλα ειναι εξτρα να βαλεις κεραια!!!

και καμερα οπισθοπορειας μπορεις να βαλεις

σαν βασικα ειναι το τηλεφωνο με bluetooth το NAVI οι υποδοχες για καρτα SD IPOD USB παιζει DVD divx

η τοποθετηση δεν ηταν και τοσο απλη μιας και χρειαστεικε να κατεβασουμε το ντουλαπακι του συνοδηγου.εμενα πηρε μια μιση ωρα η τοποθετηση.

αυτα εγιναν στο Gelisound στο Περιστερι. www.gelisound.gr

βρε ρεμαλια ελατε στη συναντηση την κυριακη να τα πουμε και να το δειτε απο κοντα!!!! αιντε ξεκουβαλατε

Edited by Scirocco08
Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά το παράγγειλα. 178281677_o.jpg

από το ebay και ήταν και το τελευταίο κομμάτι γιατί δεν βλέπω να υπάρχει άλλο! Τώρα με το που θα έρθει θα πρέπει πρώτα να το δοκιμάσω και κατόπιν να δω αν θα πουλήσω το Rcd 510 ή αυτό! tongue.gif

Edited by archery
Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά το παράγγειλα. 178281677_o.jpg

από το ebay και ήταν και το τελευταίο κομμάτι γιατί δεν βλέπω να υπάρχει άλλο! Τώρα με το που θα έρθει θα πρέπει πρώτα να το δοκιμάσω και κατόπιν να δω αν θα πουλήσω το 510 Dynaudio ή αυτό! tongue.gif

Μαλλον εννοεις το 510 γιατι τα dynaudio δεν πιστευω να τα βγαλεις...

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε συ αλλο λεω.Θελω να πω οτι το Rcd510 το Rcd510 dynaudio ειναι η ιδια πηγη,τα ηχεια αλλαζουν.

:thumbsup: Ναι δίκιο έχεις εγώ δεν κατάλαβα καλά!

Υ.Γ. το διόρθωσα! tongue.gif

Edited by archery
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.