Jump to content
vagd

Dcc

Recommended Posts

δεν μπορεις να μπεις στη λογικη οτι σπορτ αναρτηση στον στανταρ εξοπλισμο δεν ειναι κ ρυθμιζομενη σπορτ?κ εγω δεν μπορω να μπω στην λογικη του:οχι μονο να αγοραζει καποιος κατι κ να μη γνωριζει εντελει τι ακριβως αγοραζει,αλλα κ να εχει κ αυταρχικο υφος!οσο για την διαφορα της βασικης σπορτ αναρτησης(αυτης που δεν μπορεις να μπεις στη λογικη οτι δεν ειναι ρυθμιζομενη) με το dcc που ειναι η ηλεκτρικα ρυθμιζομενη ρυθμιση της αποσβεσης της,νομιζω οτι οι παραπανω απαντησεις μου ισως να βοηθησουν.. ;)

το τραγικο ειναι οτι στο πρωτο αρθρο που παραθετεις προς εξεταση,ακριβως στο τελος κ με καθολου μικρα γραμματα γραφει:''Σε ό,τι αφορά τον εξοπλισμό υπολογίστε ένα επίπεδο σαν αυτό των εκδόσεων Sportline αλλά? ενισχυμένο με ζάντες 17 ιντσών, ΕSP και σπορ ανάρτηση μεταξύ άλλων από τη βασική έκδοση. Δεν θα λείπουν πάντως και τα τεχνολογικά καλούδια, είτε με τη μορφή των κιβωτίων διπλού συμπλέκτη DSG (επτά σχέσεων για την έκδοση των 160 ίππων και έξι σχέσεων για τη δίλιτρη) είτε και το σύστημα DCC, μια μορφή προσαρμοζόμενης ανάρτησης δηλαδή με επιρροή και στο σύστημα διεύθυνσης. ''.οποτε καταλαβαινεις οτι μολις σου βρηκα(απο τα αρθρα που παρεθεσες ο ιδιος ως αποδειξεις) την απαντηση-διευκρινηση οτι αλλο σπορτ αναρτηση κ αλλο dcc(που στο normal mode ειναι οπως η σπορτ αναρτηση οποιουδηποτε scirocco).

υ.γ. τρεμορ αν μου επιτρεπεις θα ηθελα να σε ρωτησω αν εχεις το scirocco mk3(το τωρινο δηλαδη) η καποιο παλαιοτερο μοντελο,επειδη το ειδα στο avatar σου..κ αν ειναι το μκ3,καλοριζικο κ καλοταξιδο κ πολλα,ευχαριστα κ ασφαλη χλμ..

Edited by kwnstantinos
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεις να μπεις στη λογικη οτι σπορτ αναρτηση στον στανταρ εξοπλισμο δεν ειναι κ ρυθμιζομενη σπορτ?κ εγω δεν μπορω να μπω στην λογικη του:οχι μονο να αγοραζει καποιος κατι κ να μη γνωριζει εντελει τι ακριβως αγοραζει,αλλα κ να εχει κ αυταρχικο υφος!οσο για την διαφορα της βασικης σπορτ αναρτησης(αυτης που δεν μπορεις να μπεις στη λογικη οτι δεν ειναι ρυθμιζομενη) με το dcc που ειναι η ηλεκτρικα ρυθμιζομενη ρυθμιση της αποσβεσης της,νομιζω οτι οι παραπανω απαντησεις μου ισως να βοηθησουν.. :rolleyes:

το τραγικο ειναι οτι στο πρωτο αρθρο που παραθετεις προς εξεταση,ακριβως στο τελος κ με καθολου μικρα γραμματα γραφει:''Σε ό,τι αφορά τον εξοπλισμό υπολογίστε ένα επίπεδο σαν αυτό των εκδόσεων Sportline αλλά? ενισχυμένο με ζάντες 17 ιντσών, ΕSP και σπορ ανάρτηση μεταξύ άλλων από τη βασική έκδοση. Δεν θα λείπουν πάντως και τα τεχνολογικά καλούδια, είτε με τη μορφή των κιβωτίων διπλού συμπλέκτη DSG (επτά σχέσεων για την έκδοση των 160 ίππων και έξι σχέσεων για τη δίλιτρη) είτε και το σύστημα DCC, μια μορφή προσαρμοζόμενης ανάρτησης δηλαδή με επιρροή και στο σύστημα διεύθυνσης. ''.οποτε καταλαβαινεις οτι μολις σου βρηκα(απο τα αρθρα που παρεθεσες ο ιδιος ως αποδειξεις) την απαντηση-διευκρινηση οτι αλλο σπορτ αναρτηση κ αλλο dcc(που στο normal mode ειναι οπως η σπορτ αναρτηση οποιουδηποτε scirocco).

υ.γ. τρεμορ αν μου επιτρεπεις θα ηθελα να σε ρωτησω αν εχεις το scirocco mk3(το τωρινο δηλαδη) η καποιο παλαιοτερο μοντελο,επειδη το ειδα στο avatar σου..κ αν ειναι το μκ3,καλοριζικο κ καλοταξιδο κ πολλα,ευχαριστα κ ασφαλη χλμ..

φιλε προς θεου δεν ηθελα να δημιουργησω καμια παρεξηγηση απλα θα ηθελα καποια στοιχεια για την ρυθμιση ωστε να βεβαιοθουμε ολοι.Στην τελικη εγω το πηρα με dcc οποτε το αμαξι που πηρα εχει ολες τις ρυθμισεις.Ζητω συγνωμη αν ημουν εριστικος.Στο avatar μου εχω ενα starlet του 85 πισωκίνητο που το εχω μεχρι και σημερα ενω περιμενω να μου ερθει το scirocco. Αυτα τα ολιγα φιλε ;):lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

κανενα προβλημα φιλε τρεμορ!κ χαιρομαι που γιναμε κ φιλοι! :lol: κ ζητω συγνωμη που ανταπεδωσα στα πυρα!! :lol: οσο για το avatar,ζητω συγνωμη κ παλι,στις πληροφοριες του προφιλ σου αναφερομουν που γραφεις scirocco..αντε,κ εσυ με dcc,αλλος ενας που προτιθεται στη λιστα μαζι με εμενα!κ εγω αρχικα το σκεφτομουν,δεν ιεναι λιγα τα 865¤..αλλα τις προτιμησα γιατι θελω στους επαρχιακους δρομους η εντελει σε γρηγορους ρυθμους,μια σκληροτερη αναρτηση-καλυτερη αισθηση(ισως κ κρατημα..) κ μεσα στην πολη η σε χαλαρα ταξιδακια η βολτες να εχω μια μαλακοτερη αναρτηση για να μη πιανεται κ η μεση μας!!κ ας μη φωτιζω το δρομο με λευκο-μπλε φωτισμο..οσο για τον φιλο που ειπε οτι δεν τις εβαλε κ προτιμησε τα xenon επειδη τα φωτα τα αναβεις καθε μερα..να φανταστω οτι το παιδι αυτο δεν στριβει καθε μερα?υπαρχουν μερες που πηγαινει μονο ευθεια? ;) πλακα κανω..απλως μου φανηκε αστειο σαν δικαιολογια!!

Edited by kwnstantinos
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα παντως νομιζω οτι αξιζει τα λεφτα του.Κανεις ταξιδι και μπαινεις εθνικη βαζεις normal(μη σου πω και comfort) και εισαι κυριλε μπαινεις επαρχιακα το γυρνας στο sport και αρχιζεις να παιζεις αν εχεις δε και DSG βαζεις και τις ταχυτητες στο τιμονι και γινεται playstation σου λεω!!!μουρλαθικα τωρα!!!

:lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

μα γιαυτο το εχω παραγγειλει με dsg,dcc κ cruise control.το τελευταιο ειδικα μου φαινεται πολυ χρησιμο γιατι κανω ταξιδια ελλαδα ιταλια κ η εγνατια ειναι λιγο εως επικινδυνα βαρετη κ μεγαλη σε αποσταση κ χρονο..οποτε προτιμω να το ρυθμιζω σε μια σταθερη ταχυτητα να μην πιανομαι κιολας..μιλαω παντα για ταξιδι θεσσαλονικη-ηγουμενιτσα..μονο με cruise control..κ με ενα μικρο διαλλειμμα στις στροφες γιαννενα-μετσοβο-παραμυθια κτλ.. οπου εκει θα παιζω με dsg7 στο s η στη σειριακη λειτουργια κ dcc στο sport mode..κ παντα εντος πολεως dsg7 στο d κ το dcc στο comfort mode..αργει να ερθει παντως..κ δεν διακρινομαι για την υπομονη μου..δυστυχως..υπομονη αλλους 2,5 μηνες..αναγκαστικα.. :(

Edited by kwnstantinos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μίλησα μέσα στην VW με άνθρωπο δικό μου... και το έψαξε...

To Scirocco χωρίς το DCC έχει ρύθμιση NORMAL

Αυτό δεν σημαίνει ότι ακόμα και η NORMAL δεν είναι SPORT ρύθμιση

Έχει SPORT ανάρτηση με SPORT ρυθμίσεις... !!!! ΑΠΛΑ !!!! στην περίπτωση του DCC το Scirocco γίνεται ΑΚΟΜΑ πιο SPORT... το οποίο σε άλλους αρέσει και σε άλλους όχι...

Συγκριτικά με την ποιότητα... αυτοί που έχουν DCC το δουλεύουν σε Normal... και καμιά φορά σε Comfort..

H Sport ρύθμιση είναι μόνο για λίγο και όχι για συνέχεια... μιας και θα τα φτύσει γρήγορα.. και το κόστος συντήρησης του DCC είναι αρκετά μεγάλο

Με λίγα λόγια: Το Scirocco χωρίς DCC έχει την NORMAL sport ρύθμιση....και όχι την EXTRA SPORT ρύθμιση

Λογικό είναι ...(οπώς λέει και ο φίλος μας με τον Λαπά κλπ..) δεν θα μπορούσαν να λένε... Normal,Sport,Extra Sport

¶ρα για να τελειώνουμε εδώ... το θέμα αυτό... το Scirocco έχει το NORMAL το οποίο είναι ΚΑΘΑΡΑ Sport ρύθμιση.... αλλά ΟΧΙ σαν την λίγο πιο "πολεμική" του DCC

¶λλωστε και εγώ που δεν έχω DCC και το έχω "λιώσει" σε στροφές... το αμάξι δεν κουνιέται και δεν γέρνει καθόλου!!!!! δηλάδή ΠΟΣΟ Παραπάνω SPORT??????

Edited by solaris
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση δηλαδή με DCC επάνω δεν μπορώ να το συνδάσω με ένα setup KW3 H PSS10 στο Scirocco?????

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση δηλαδή με DCC επάνω δεν μπορώ να το συνδάσω με ένα setup KW3 H PSS10 στο Scirocco?????

πωπω εσυ πηγες πολυ μακρυα....

λογικα ξηλωνεις τα αμορτισες και βαζεις οτι θελεις... αλλα γιατι να το κανεις?

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση δηλαδή με DCC επάνω δεν μπορώ να το συνδάσω με ένα setup KW3 H PSS10 στο Scirocco?????

ΑΑΑ ρε Dark Angel..... χαχαχαχαχα είσαι όλα τα λεφτά!!!!! :blush:

Το DCC και το στήσιμό του δεν σου φτάνει.... το ότι το αμάξι ακόμα και χωρίς το DCC σε SPORT είναι τρένο (φαντάσου σε SPORT)

Σε άλλο Post δεν σου αρκούσαν τα 36kg ροπή που σηκώνει το DSG6

Εσύ δεν θέλεις Scirocco... πάρε ένα Toyota Supra και κάντω σαύρα new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

χεχεχεχεχε μου αρέσουν τα extreme ;)

Link to comment
Share on other sites

χεχεχεχεχε μου αρέσουν τα extreme :D

χαχαχα καλό! Εσύ θα έπρεπε να είχες nickName "Ασυμβίβαστος"!!! Το είχα και εγώ κάποτε! πριν 30+ χρόνια!!!tongue.gif:D

Υ.Γ. Συγνώμη για το offtopic. :D

Edited by archery
Link to comment
Share on other sites

μπά με αρέσει και αυτό που έχω τώρα :D

Link to comment
Share on other sites

mia xara douleuei h anarthsh kai exeis kai epilogh sklhrothtas...

gnarizei omws kaneis ti paizei me elathria xamhlwmatos?

exoun kukloforhseis apo thn hr kai lene pws prodiagrafontai na sunergazontai kai me dcc alla sthn praksi den kserw ti tha ginete..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.