Jump to content
abyron

Να το πάρω με ηλιοοροφή?

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας στον παρακάτω προβληματισμό μου!

Θα αγοράσω το VW Passat Variant και σκέφτομαι να βάλω την γυάλινη ηλεκτρική ηλιοροφή.

Η απορία μου είναι η εξής (και εδώ χρειάζομαι τη βοήθειά σας): Επειδή είμαι 1.90, ανησυχώ μήπως βρίσκει το κεφάλι μου στο κάτω μέρος της ηλεκτιρκής οροφής (δηλ., στην επένδυση του χαμηλωμένου ταβανιού, λόγω ηλιοροφής)!

Πόσα εκατοστά δηλαδή 'κατεβαίνει' ο εσωτερικός ουρανός του αυτοκινήτου? Έχω σκεφτεί ήδη, και από αυτά που έχουν γράψει και κάποια άλλα παιδιά εδώ, ότι την άμεση λύση στο ερώτημα αυτό δίνει το κάθισμα που ανεβοκατεβαίνει! Κατεβάζεις δηλαδή το κάθισμα στα τάρταρα και κανένα πρόβλημα! Αυτό όμως που πρέπει να δει κανείς πραγματικά, είναι αν βάλεις το κάθισμα σε μια κανονική (μέση θέση ύψους) θέση οδήγησης, αν θα είσαι άνετα! Το λέω αυτό διότι σαν να είμαι οριακά με το ταβάνι (στην έκδοση με ηλιοροφή), από την άλλη όμως επειδή είχα και στα προηγούμενα ηλιοροφή γνωρίζω την ομορφιά και την πρακτικότητα που χαρίζει!

Περιμένω την άποψή σας!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φιλε επειδη ειμαι στο υψος σου λεω το εξης:

Πας σε μια αντιπροσωπεια και δοκιμαζεις να καθισεις.Δεν βαζεις το καθισμα στη μεση ,αλλά κατω κατω.Λογικα θα εχεις πολυ περιθωριο στο κεφαλι.Αν ειναι οντως ετσι υπολογισε και 2 δαχτυλα οτι θα κοψει η οροφη και εισαι ενταξει.Βασικα ειναι θεμα αναλογα με το πως σου αρεσει να καθεσαι οταν οδηγας.Πιστευω οτι δεν θα εχεις προβλημα.

Go for it....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι η ηλιοροφή δίνει άλλον αέρα στο αυτοκίνητο! :lol:

Νομίζω πάντως ότι ο θόρυβος που λες είναι απόλυτα φυσιολογικός.

Θεωρώ απίθανο ότι μπορεί να στραβώσει ο μηχανισμός από τους κραδασμούς.

Τα λάστιχα είναι ανθεκτικά, αλλά ο ήλιος σε καμμία περίπτωση δεν είναι φίλος.

Στο μέτρο του δυνατού, απέφευγε το παρκάρισμα στον ήλιο.

Οι υδροροές πράγματι μπορεί να βουλώσουν μακροπρόθεσμα και είναι καλό να καθαρίζονται.

εχοντας GTI II μεχρι το 1997 και απο τοτε φιλος μου που του το πουλησα, εεχω να πω πως ακομα και τωρα ΔΕΝ τριζει, ΔΕΝ μπαινουννερα και ποτε δεν καθαριστηκαν οι υδροροες, ΔΕΝ επαθαν τιποτα τα λαστιχα, ΔΕΝ απεφυγε τον ηλιο δεν παρκαρε σε γκαραζ.

Link to comment
Share on other sites

εχοντας GTI II μεχρι το 1997 και απο τοτε φιλος μου που του το πουλησα, εεχω να πω πως ακομα και τωρα ΔΕΝ τριζει, ΔΕΝ μπαινουννερα και ποτε δεν καθαριστηκαν οι υδροροες, ΔΕΝ επαθαν τιποτα τα λαστιχα, ΔΕΝ απεφυγε τον ηλιο δεν παρκαρε σε γκαραζ.

βαλε και τον ΔΕΝ τρακαρε πλαγια... ;)

Link to comment
Share on other sites

για το θέμα του ύψους υπάρχει ένα ακόμα μικρό πρόβλημα...ο συνεπιβάτης. το κάθισμα του σε πολλές μάρκες δεν ρυθμίζεται στο ύψος.

έτσι πχ το φοκους ενός φίλου μου που έχει ηλιοροφή αυτός έχει βυθίσει το κάθισμά το και είναι άνετα έγω όταν κάθομαι στην θέση του συνοδηγού βρίσκω άρκετα και χτυπάω κιόλας όταν παιρνάει από σαμαράκια και λακούβες. το ύψος είναι 1.86

Link to comment
Share on other sites

Πάντως προσωπικά μετά από 5 μήνες με το αυτοκίνητο όλο και περισσότερο χαίρομαι που το επέλεξα με ηλιοροφή.

Έχει γίνει 2η φύση κ μόλις μπω μέσα την ανοίγω κατευθείαν ;) πριν ακόμα ανοίξω το ραδιόφωνο. Από μόνο του αυτό τα λέει όλα.

Σου φτιάχνει τρομερά την διάθεση & είναι κάτι που οι περισσότεροι χαζεύουν όταν μπαίνουν στο αυτοκίνητο διότι δεν το έχουν όλα τα αυτοκίνητα.

Δυστυχώς τώρα με τις βροχές ανοίγουμε μόνο το εσωτερικό τμήμα (για θέα :):D ) αλλά κ πάλι είναι super!!

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?aut...i&img=16942

Link to comment
Share on other sites

Πάντως προσωπικά μετά από 5 μήνες με το αυτοκίνητο όλο και περισσότερο χαίρομαι που το επέλεξα με ηλιοροφή.

Έχει γίνει 2η φύση κ μόλις μπω μέσα την ανοίγω κατευθείαν ;) πριν ακόμα ανοίξω το ραδιόφωνο. Από μόνο του αυτό τα λέει όλα.

Σου φτιάχνει τρομερά την διάθεση & είναι κάτι που οι περισσότεροι χαζεύουν όταν μπαίνουν στο αυτοκίνητο διότι δεν το έχουν όλα τα αυτοκίνητα.

Δυστυχώς τώρα με τις βροχές ανοίγουμε μόνο το εσωτερικό τμήμα (για θέα :D;) ) αλλά κ πάλι είναι super!!

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?aut...i&img=16942

να λες παλι καλα που εχουμε και συρομενο μεσα τμημα! παλιοτερα στις ηλιοροφες του group VW το τζαμι ανοιγε μαζι με με την εσωτερικη επενδυση μονο ... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα (και καλώς ήρθα, πρώτο μου ποστ)! Σύντομα θα παραγγείλω ένα golf plus 1.4 tsi 122 dsg και σκέφτομαι την ηλιοροφή. Τώρα έχω ένα fiat 500 με ηλιοροφή και μου αρέσει πολύ, αλλά με χαλάει πρώτον το ότι μερικές φορές περνάει περισσότερος ήλιος από όσο θα ήθελα από το προστατευτικό ύφασμα και δεύτερον ότι έχει μειωθεί το εσωτερικό ύψος του αυτοκινήτου - το τελευταίο μάλιστα είναι ένας από τους λόγους που το αλλάζω, καθώς στο κανονικό 500άκι ήμουν άνετα, δεν ήξερα ότι η ηλιοροφή τρώει ύψος και τελικά βρίσκω επάνω μερικές φορές (είμαι 1.86)!

1) Επειδή ένας από τους λόγους που πάω σε golf plus είναι αυτός, ότι θέλω δηλαδή αέρα πάνω από το κεφάλι μου, η ηλιοροφή στο golf plus χαμηλώνει το εσωτερικό ύψος και, αν ναι, πόσο; Δυσκολεύτηκα λίγο να βρω golf plus σε έκθεση, οπότε για golf plus με ηλιοροφή δεν έχω ελπίδες. Ξέρω ότι τα δύο αυτοκίνητα δεν έχουν σχέση και ότι το golf plus έχει αρκετό χώρο, αλλά φοβάμαι λίγο μην την πατήσω πάλι παραγγέλνοντας στα τυφλά...

2) Η ηλιοροφή στο golf plus ανοίγει; Να αφήνει δηλαδή κενό επάνω, να μπορείς να σηκώσεις το κεφάλι έξω από το αυτοκίνητο εννοώ. Γιατί ο πωλητής στην karenta μού είπε ότι απλά "σηκώνεται" το πίσω μέρος για να μπει αέρας, και εννοείται ότι δεν έχω καμία πρόθεση να δώσω 800+ ευρώ για ηλιοροφή που δε δίνει έστω και λίγο την αίσθηση cabrio.

3) Όπως είπα και πιο πάνω, το ύφασμα που είχε το 500άκι για προστασία από τον ήλιο δεν ήταν και τόσο χοντρό, με αποτέλεσμα να ενοχλεί τα μεσημέρια ο ήλιος. Το golf plus έχει πλαστικό προστατευτικό; Πόσο προστατεύει από τον ήλιο;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλως ηρθες.

Δεν θα υπαρχει προβλημα με το γκολφ διοτι το καθισμα κατεβαινει παρα πολυ .

Αν και δεν εχω ηλιοροφη ξερω πως η ηλιοροφη ειναι ακριβος αυτο που δεν θελεις.. δηλαδη να ανοιγει λιγο ισα ισα να μπαινει ο αερας.

Παντος δεν ειναι αναγκη να δωσεις 800 ευρω.. ζητα το σαν δωρο. :baby:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλωσήρθες. Στο Golf, όταν κλείνεις την ηλιοροφή, δεν έχεις απλώς σκιάδιο. Μπορείς να κλείσεις την εσωτερική επένδυση και να την κρύψεις τελείως. Είναι σαν να μην έχεις ηλιοροφή.

Ποιος πωλητής σου είπε ότι απλά ανασηκώνεται; Από που κι ως που; Έχει δύο λειτουργίες. Η μία είναι να σηκώνει λίγο το πίσω μέρος της και η 2η να ανοίγει τελείως.

Η περιγραφή που κάνεις περί χαμηλώματος του ουρανού, μου κάνει μεγάλη εντύπωση. Δε νομίζω να συμβαίνει κάτι τέτοιο - τουλάχιστον σε Golf και EOS που έχω δει ηλιοροφές. Ωστόσο, αυτό που μπορείς άνετα να κάνεις, είναι να πας σε κάποια αντιπροσωπεία και να ζητήσεις να δεις ένα Golf χωρίς ηλιοροφή και άλλο ένα με ηλιοροφή. Εκεί θα δεις εάν χαμηλώνει όπως λες (περίεργο μου φαίνεται) και θα δοκιμάσεις και τις λειτουργίες της. Να είσαι σίγουρος ότι το Golf Plus (τουλάχιστον ως προς αυτό το σημείο) δεν θα διαφέρει καθόλου από το απλό Golf.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλως ηρθες.

Δεν θα υπαρχει προβλημα με το γκολφ διοτι το καθισμα κατεβαινει παρα πολυ .

Αν και δεν εχω ηλιοροφη ξερω πως η ηλιοροφη ειναι ακριβος αυτο που δεν θελεις.. δηλαδη να ανοιγει λιγο ισα ισα να μπαινει ο αερας.

Παντος δεν ειναι αναγκη να δωσεις 800 ευρω.. ζητα το σαν δωρο. :baby:

Δώρο θα πάρω έκπτωση στην τιμή, το ψάχνω ακόμα :p

Για το κάθισμα το ξέρω, αλλά ένας από τους λόγους που πάω στο plus είναι ότι μου αρέσει να κάθομαι ψηλά (αν το tiguan έβγαινε με dsg θα κοιτούσα μάλλον προς τα εκεί).

Καλημέρα και καλωσήρθες. Στο Golf, όταν κλείνεις την ηλιοροφή, δεν έχεις απλώς σκιάδιο. Μπορείς να κλείσεις την εσωτερική επένδυση και να την κρύψεις τελείως. Είναι σαν να μην έχεις ηλιοροφή.

Ποιος πωλητής σου είπε ότι απλά ανασηκώνεται; Από που κι ως που; Έχει δύο λειτουργίες. Η μία είναι να σηκώνει λίγο το πίσω μέρος της και η 2η να ανοίγει τελείως.

Η περιγραφή που κάνεις περί χαμηλώματος του ουρανού, μου κάνει μεγάλη εντύπωση. Δε νομίζω να συμβαίνει κάτι τέτοιο - τουλάχιστον σε Golf και EOS που έχω δει ηλιοροφές. Ωστόσο, αυτό που μπορείς άνετα να κάνεις, είναι να πας σε κάποια αντιπροσωπεία και να ζητήσεις να δεις ένα Golf χωρίς ηλιοροφή και άλλο ένα με ηλιοροφή. Εκεί θα δεις εάν χαμηλώνει όπως λες (περίεργο μου φαίνεται) και θα δοκιμάσεις και τις λειτουργίες της. Να είσαι σίγουρος ότι το Golf Plus (τουλάχιστον ως προς αυτό το σημείο) δεν θα διαφέρει καθόλου από το απλό Golf.

Για το χαμήλωμα νομίζω ότι έχει αναφερθεί κι εδώ... ίσως και στο συγκεκριμένο τόπικ. Δε θυμάμαι, χτες αργά έκατσα και διάβασα αυτό και άλλο ένα τόπικ για ηλιοροφή και έλεγε κάποιος ότι πρέπει να υπολογίζεις περίπου δύο δάχτυλα παρακάτω. Μακάρι να κάνω λάθος.

Μπερδεύτηκα πάντως από τις 2 απαντήσεις, ο ένας λέει ότι απλώς σηκώνεται και ο άλλος ότι επιπλέον ανοίγει. Νομίζω ότι το τελευταίο ισχύει, δηλαδή όπως το διάβαζα στον κατάλογο των έξτρα αυτό κατάλαβα κι εγώ, αλλά το φοβάμαι τώρα που μου είπε πωλητής της καρέντα το αντίθετο, δε θέλω να ρισκάρω 800 ευρώ...

Edited by dragonlord
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάω πάσο.

Έχω μπει σε EOS με ηλιοροφή. Είμαι βέβαιος ότι ανοίγει συρταρωτά όπως περιγράφεις. Έχω μπει και σε Golf με ηλιοροφή. Ήταν μάλιστα ανοιχτή. Δεν θυμάμαι όμως εάν είχε ανοίξει συρταρωτά ή με απλή κλίση.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις για να σιγουρευτείς, είναι να πας σε μια αντιπροσωπεία και να τη δεις από κοντά. Δε χρειάζεται να είναι Plus. Και απλό Golf να είναι, ίδια ηλιοροφή θα έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Απλά είμαι στην Κόρινθο, ανέβηκα χτες Αθήνα, πήγα σε δύο αντιπροσωπείες για προσφορές, δεν είδα κανένα με ηλιοροφή δυστυχώς... θα ήθελα να αποφύγω ρε γαμώτο ξανά ταξίδι μόνο γι'αυτό. Δεν μπορεί, κάποιος εδώ θα μπορεί να απαντήσει με σιγουριά και από προσωπική εμπειρία τι παίζει τόσο με το άνοιγμα όσο και με το ωφέλιμο ύψος.

Edited by dragonlord
Link to comment
Share on other sites

στο golf 5 είναι συρταρωτή και λογικά και στο 6

βρήκα φώτο που δείχνει ανοιχτεί οροφή από golf 6

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά να πω πως η ηλιοροφή ειναι ενα απο αξεσουαρ που δεν μπορείς να βάλεις ευκολα μετά (σαλόνι αλλάζεις ας πουμε) οπότε αν σου αρεσει (εμενα μου αρεσει) καλα ειναι να μπαινει απο την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είσαι στο κατάλληλο site...

ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΗΛΙΟΡΟΦΗ;;;

Φωτό από το δικό μου. Ανοίγει και συρταρωτά και με ανάκλιση.

01112009515.jpg

dsc01451nv.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νά'σαι καλά ρε φίλε (αν και μόλις μού κόστισες 830 ευρώ) new_iloveyou.gif

δεν θα τα μετανιώσεις εγώ δεν τα μετάνιωσα είναι φοβερή και επειδή είναι και φιμε ταξιδεύω συνεχεία έχοντας την στην ανάκληση

Link to comment
Share on other sites

¶λλος έμπορος πριν λίγο μου επιβεβαίωσε και ότι ανοίγει αλλά και ότι παχαίνει την οροφή προς τα κάτω... χμχμ. Μάλλον λέω να τη βάλω πάντως!

Link to comment
Share on other sites

¶λλος έμπορος πριν λίγο μου επιβεβαίωσε και ότι ανοίγει αλλά και ότι παχαίνει την οροφή προς τα κάτω... χμχμ. Μάλλον λέω να τη βάλω πάντως!

την παχαίνει αλλα λιγότερο απο 1 πόντο με το μάτι που το βλεπω ετσι ;)

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 4 χρονια με το GTI, εχω να πω πως οποιος δεν εχει οροφη χανει. η οροφη για τον φιλο που ρωταει, ανοιγει και με τους δυο τροπους. βαλε οροφη γιατι αξιζει φιλε

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τι να σου πω

Εγώ κάποια στιγμή είχα ένα Skoda Octavia 1.8 που είχε στάνταρ ηλιοροφή με το πακέτο εξοπλισμού που το πήρα. Από τότε δεν ήθελα αυτοκίνητο χωρίς ηλιοροφή.

Τώρα έχω ένα golf gt και το πρωτο που ζήτησα ήταν ηλιοροφή. Από το 2006 μέχρι σημερα που το έχω δεν έχει κάνει κιχ. Απλά τέλειο και μάλιστα έχει λιγότερους αεροδυναμικούς θορύβους από το octavia.

Παρτο με κλειστά μάτια

Link to comment
Share on other sites

Χτυυυυυυυυυυυυυυυυυυπα το . Δυστυχως λογω της ανυπομονησιας μου, το πηρα χωρις ηλιοροφη και το'χω μετανιωσει πικρα. Tο επομενο ομως......................

Link to comment
Share on other sites

Η ηλιοροφή είναι ένας λόγος να σε κάνει να αργήσεις πολύ να βαρεθείς το αμάξι σου...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.