Jump to content
batsisbees

χαρτης Ελλαδος για Rns 510

Recommended Posts

Επειδή δεν γνωρίζω και πολλά γυρω από navigators

Εχω τον συγκεκριμένο ο οποίος εχει χαρτες για διαφορες χωρες και για την Ελλάδα. Εγω ειμαι Ιωάννινα και ο χαρτης ειναι επιοικως απαραδεκτος.

Να ρωτήσω αν καποιος γνωρίζει αν υπάρχει κάπου αναλυτικός χαρτης?

Αν ειναι ευκολη η εγκατασταση του?

Και αν τοποθετησω νεο Ελληνικό χαρτη χανω τους υπολοιπους των αλλωνν χωρων ή μονο τον παλιο Ελληνικό ή γινετε κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Ο χαρτης για Ελλαδα ειναι απαραδεκτος γιατι καλυπτει μονο το 54% και κυριως Αθηνα/Θεσσαλονικη και κανα δυο αλλες μεγαλες πολεις και δεν υπαρχει αμεση προοπτικη βελτιωσης του για Ελλαδα.

Το επαρχιακο του δικτυο ειναι σαν μη υπαρχον.

Δεν μπορεις να περασεις αλλους χαρτες.

Το συστημα του δουλευει μονο με αυτον που ειναι φορτωμενος.

Αυτος ειναι ο λογος που το rns510 δεν ενδυκνειται για πληρη πλοηγηση στην Ελλαδα και γι'αυτο η τιμη του

ειναι εξωπραγματικη για αυτα που τελικα προσφερει εδω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα, εχει ηδη κυκλοφορησει νεος χαρτης για το RNS 510. WEST EUROPE V4 ο οποιος ειναι σχεδον πληρης για την Ελλαδα. Για τον φιλο που εγραψε οτι το RNS 510 δεν δουλευει με αλλους χαρτες καλο θα ηταν να μην μιλαει αν δεν ξερει.Νομιζω οτι τα φορουμ υπαρχουν για να προσφερουν πληροφορηση κι οχι παραπληροφορηση.Εδω κι ενα χρονο που εχω το το RNS χρησιμοποιουσα χαρτες απο την BMW με μια απλη μετατροπη(μεχρι που βγηκε η V4).Η εγκατασταση νεου χαρτη ειναι απλη, βαζεις το DVD και πατας save.Χρειαζεται περιπου μια ωρα για να εγκατασταθουν οι νεοι χαρτες.

Edited by spithas
Link to comment
Share on other sites

O V4 εχει πληρη καλυψη του επαρχιακου δικτυου?

Το λεω γιατι οταν ειχα ρωτησει κατα Ιανουαριο απευθειας την TeleAtlas η κατασταση ηταν η γνωστη για την Ελλαδα, δηλ στο 54% κυριως με τις μεγαλες πολεις και στο επαρχιακο δικτυο μονο οι κυριες αρτηριες (μιλαω για την τοτε τελευταια εκδοση δηλ την V4).

Ειχαν μονο αναβαθμισει σε 100% την Τσεχια/Σλοβακια (δεν θυμαμαι ακριβως) και οταν τους ρωτησα αν προκειται να γινει καινουργια αναβαθμιση για Ελλαδα μου απαντησαν αρνητικα, τουλαχιστον για το αμεσο μελλον.

Τωρα αν κατι αλλαξε εντωμεταξυ δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Οπως εγραψα και πιο πανω εχει σχεδον τα παντα (δεν εχει τα νησια ομως).Οι χαρτες της VW για το RNS 510 ειναι απο την NAVTEQ οχι απο την TeleAtlas οπως και της BMW.Η TeleAtlas εχει χαρτες για αλλα παλιοτερα navigators της VW και της BMW.Η V4 εχει τους χαρτες Q4 2007.Εγω εβαλα τους χαρτες της BMW που ειναι Q2 2008 και εχει και ολα τα νησια.Η V4 βγηκε τον φεβρουαριο.Μαλλον καπου μπερδευτηκες με την TeleAtlas.

Link to comment
Share on other sites

Οπως εγραψα και πιο πανω εχει σχεδον τα παντα (δεν εχει τα νησια ομως).Οι χαρτες της VW για το RNS 510 ειναι απο την NAVTEQ οχι απο την TeleAtlas οπως και της BMW.Η TeleAtlas εχει χαρτες για αλλα παλιοτερα navigators της VW και της BMW.Η V4 εχει τους χαρτες Q4 2007.Εγω εβαλα τους χαρτες της BMW που ειναι Q2 2008 και εχει και ολα τα νησια.Η V4 βγηκε τον φεβρουαριο.Μαλλον καπου μπερδευτηκες με την TeleAtlas.

Μήπως βρήκες πως τι αρχεία χρειάζονται για να δείχνει (με τους χάρτες της BMW) και την τοπογραφική απεικόνιση?

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα, εχει ηδη κυκλοφορησει νεος χαρτης για το RNS 510. WEST EUROPE V4 ο οποιος ειναι σχεδον πληρης για την Ελλαδα. Για τον φιλο που εγραψε οτι το RNS 510 δεν δουλευει με αλλους χαρτες καλο θα ηταν να μην μιλαει αν δεν ξερει.Νομιζω οτι τα φορουμ υπαρχουν για να προσφερουν πληροφορηση κι οχι παραπληροφορηση.Εδω κι ενα χρονο που εχω το το RNS χρησιμοποιουσα χαρτες απο την BMW με μια απλη μετατροπη(μεχρι που βγηκε η V4).Η εγκατασταση νεου χαρτη ειναι απλη, βαζεις το DVD και πατας save.Χρειαζεται περιπου μια ωρα για να εγκατασταθουν οι νεοι χαρτες.

Να ρωτήσω το κόστος του cd αν γνωρίζεις-- γνωρίζει κάποιος?

και απο πού μπορώ να το προμηθευτώ?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω το κόστος του cd αν γνωρίζεις-- γνωρίζει κάποιος?

και απο πού μπορώ να το προμηθευτώ?

Δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά έχει 100-150 ¤ από την αντιπροσωπία VW θα το πάρεις

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει ένα golf plus με το rcd-510 (λόγω καρτών sd). Έχω κι ένα PNA με destinator για gps αλλά θα μου άρεσε να τα έχω όλα στην οθόνη... dvd/tv δε με ενδιαφέρει, οπότε σκέφτομαι για το rns-510 μόνο για το σκληρό δίσκο και το gps. Μπορεί να μου πει κάποιος ποια έκδοση του χάρτη θα έχει ένα νέο golf σήμερα, αν μετά μπορώ να κάνω αναβαθμίσεις δωρεάν (ή έστω με κατέβασμα από torrent) και αν οι χάρτες πλέον είναι αρκετά καλοί; Εννοώ το destinator 7 με χάρτες ενός έτους πίσω με καλύπτει πλήρως, αλλά δεν ξέρω πόσο έχει βελτιωθεί το rns για επαρχία. Χρειάζομαι ουσιαστικά πλήρη κάλυψη, δεν αρκούν κεντρικές οδοί μόνο σε μικρές πόλεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.