Jump to content
whitesnakexj

Ηχος Σε Polo

Recommended Posts

Καλοριζικα! Ενας φιλος μου χαριζει 2 Alpine καινουρια 10" και ρωω μηπως τα παιρνει το Polaκι!

*Και εμενα εχει τον κωδικο στο manual.

Για να περασουν καλωδια πεφτει πολυ ξηλωμα? Δεν με πολυψηνει να δω να το ξεγμνωνουν στην βρεφικη του ηλικα! :clapping:

16 εκατοστά ηχεία παίρνει. τα 10ιντσα ξέχασέ τα για τις πόρτες... Μόνο στην εταζέρα...

Link to comment
Share on other sites

Ολοκληρωμενο το ηχοσυστημα μου!

Πηγη:Οθονη Pioneer AVH-2400BT

phgh.jpg

Ενισχυτης:Rockford Fosgate P450.4 450W(RMS)

rockfordamp.jpg

Μπροστα Ηχεια:Focal IC-165 70W(RMS)

ic165.jpg

Εταζερα:Rockford Fosgate T1692 100W(RMS

etazera.jpg

Πυκνωτής: Powerbass 2.4F(για να σφήξει το μπάσο)

pyknwths.jpg

Ολη η συνθεση μαζι με το SubP1L-112 της Rockford 150W (RMS)

(Μαζί με ενα ραφάκι που έβαλα για τα μάτια του κόσμου..)

comple.jpg

Επίσης οι πορτες εχουν ντυθει με μονοτικο υλικο της FOCAL...

Επόμενα βηματα: μεγαλύτερη μπαταρία και δεύτερος ενισχυτής μονο για το sub.

Edited by Mhtsotakis
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και καλορίζικο το αυτοκίνητο!

Καταρχήν εφόσον το Polo έχει θέση 2din ξεχνάς την λύση του 1din, έχω δει παρόμοια τοποθέτηση και είναι σκέτη γυφτιά με μία κενή θέση από το πουθενά και πλαστικά που δεν ταιριάζουν ακριβώς κλπ κλπ. Γενικά το χαλάς περισότερο αντί να το φτιάξεις.

Κατά την γνώμη μου βάλε ένα οικονομικό 2din radio/cd/mp3/usb όπως π.χ. τα παρακάτω :

1. Alpine - CDE-W203Ri με 285 ευρώ.

product01987cdew203ri.jpg

2. Kenwood - DPX-503UY με 299 ευρώ.

89971.jpg

3. Pioneer - FH-P80BT με 360 ευρώ.

80601.jpg

Ανεβαίνεις 100-150 ευρώ π.χ. από ένα απλό rcd 1din αλλά το αποτέλεσμα θα είναι πιο σωστό και όμορφο. Το Pioneer νομίζω το έχει τοποθετήσει και κάποιο μέλος σε Golf 6.

Μπορείς να τα δεις στο παρακάτω link :

http://www.kalogeropoulos.gr/ProductList.asp?ITMID=7315&BRANDID=&SEARCH=&PRICEMIN=&SHOWLEVELS=&PRICEMAX=10000000&ORDERBY=3&NPP=10&PAGE=4

Υ.Γ. Πολύ "τυχερό" nickname επέλεξες!!

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σε ευχαριστω παρα πολυ!!!

Πολυ ωραιες επιλογες, και μιας και ο αδερφος μου δουλευει σε μαγαζι με ηλεκτρικα θα τα παρω σε καλη τιμη.

Αλλα εχω μια ερωτηση να κανω, επειδη το στερεο μου(RCD-210) ουσιαστικα ειναι 1din και παει μαζι με μια θηκουλα απο κατω για πραγματα. Επειδη τη χρειαζομαι, γιατι βαζω κινητο καρτες χαρτακια κερατακια και με βολευει αφανταστα, δεν υπαρχει τροπος να εχω ενα αξιοπρεπες αποτελεσμα κρατωντας την?

Link to comment
Share on other sites

ok κατάλαβα ότι το τωρινό look είναι κάπως έτσι :

660x4200005ebene.jpg

Επομένως για να κρατήσεις το ραφάκι / θήκη οι λύσεις είναι 2 :

1. Βάζεις 1din οθόνη με ανάκλιση δηλ. κάτι σαν το παρακάτω (πιθανόν όμως να όταν ανοίγει να σου στερεί την πρόσβαση σε κάποια χειριστήρια ή την σωστή ροή αέρα από τους αεραγωγούς, αν είναι όπως στο Golf της φωτογραφίας με rcd210 οι αεραγωγοί) :

10kvt526dvdebasicfsrc1.jpg

2. Βάζεις ένα Pioneer όπως λες 1din (χωρίς οθόνη) με radio/cd/usb/ipod/bluetooth κλπ.

Σε κάθε περίπτωση θα χρειαστείς μία συγκεκριμένα για το Polo 6R βάση στήριξης πηγής που θα περιλαμβάνει και το ραφάκι/θήκη που αναφέραμε. Επειδή το Polo είναι σχετικά νέο μοντέλο κάνε ένα τηλ. π.χ. στο Gelisound που είναι πολύ αξιόλογο μαγαζί ή σε παρόμοιο κατάστημα ήχου για να μάθεις αν υπάρχει διαθέσιμη βάση στήριξης πηγής για το Polo. Προσοχή μιλάμε για ποιοτική βάση και όχι καμία μούφα με 10 ευρώ που θα σου χαλάσει όλο το εσωτερικό και ενδεχομένως (έχω δει σου λέω παραδείγματα) να μην εφαρμόζει καλά και να υπάρχει κανένα χάσμα ή χαράδρα μεταξύ της βασης και του ταμπλό. Αν βρεις το rcd από γνωστό σου, τότε πήγαινε σε ένα σοβαρό κατάστημα ήχου για εγκατάσταση, όχι σε κανένα κομπογιανίτη ηλεκτρολόγο.

Σου δίνω μερικές pics για να καταλάβεις πως είναι μία βάση στήριξης :

6474x6.jpg

10p621.jpg

3376.jpg

Δες και στο παρακάτω link πληροφορίες για βάσεις στήριξης ανά μάρκα :

http://www.gelisound.gr/ViewShopCategory.aspx?id=42934&TemplateId=1

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Εισαι θεος!! Με βοηθησες απιστευτα, Ευχαριστω!!!!

Δευτερα θα παρω τηλεφωνο μπας και βρω θηκη!

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μηπως ξέρει καποιος να μου πει . Aλλάξα τελικά το RCD 210 που έχει το αυτοκινητο και έβαλα το 310 όλα δουλευουν σωστά για την ώρα . Εχει όμως το αυτοκινητό μονό καλώδιο ρευματος , ενώ το 310 έχει διπλή εξοδο πίσω όπως και το 510 .Εγώ κουμποσα μόνο το ένα ,θα έχει κάποιο πρόβλημα(με την καταναλωση μπαταρίας)

τωρα που έκανα την αλλαγή.

Ευχαριστώ

Edited by kokobill
Link to comment
Share on other sites

από τρίτη μάλλον θα παραγγείλω και εγώ το polo. και επειδή σκέφτομαι και εγώ να το πάρω με το 310, θελώ να μου λύσεις μια απορία. με το 310 σου εβαλαν και πισω ηχεία;;;

Link to comment
Share on other sites

geia sas molis parigila to polo gti poulontas to golf tsi 140 sto opoio eixa eom ergaostasiaki othoni 2 din dvd navi tv ktl ktl.tairiazei h idia othoni sto neo polo gti dioti exo menei poli euxaristimenos opo auto to proion kai thelo na ti valo.ta fota sas opoioi gnorizoun.euxaristo...

Edited by polo gti dsg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

1)καλως σε βρηκαμε αρχικα!!!

2)Αν θελεις γραφε με μικρα Ελληνικα συμφωνα με τους ορους του club.

3)καλοταξιδο το πυραυλακι

4)πες μας και 1-2 λογια για εσενα ΕΔΩ

ΕΔΩ μπορεις να βρεις αρκετα σχετικα με το αμαξι που θα εχεις σε λιγο καιρο

5) Αν λες για το RNS510 ΝΑΙ μπορεις να το βαλεις στο polo gti.

Πανος

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν το rcd 310 μπαινει σε polo 9n3 '07 μοντέλο??? και αν λειτουργει κανονικα χωρις προβληματα, κατι πηρε το αυτι μου οτι καταναλωνει την ισχυ της μπταραριας ισχυει κατι τετοιο????

thankss!

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν το rcd 310 μπαινει σε polo 9n3 '07 μοντέλο??? και αν λειτουργει κανονικα χωρις προβληματα, κατι πηρε το αυτι μου οτι καταναλωνει την ισχυ της μπταραριας ισχυει κατι τετοιο????

thankss!

δεν μπαίνει λόγω διαφορετικού σχήματος...δυστυχώς ...

μόνη λύση σε ΟΕΜ είναι 1.RCD200

2.RMT 100 link

3.και κάποια china gps bluetooth κτλ που κάνουν κανένα 400 άριlink

4.τέλος έχει βγάλει και η zenec ένα στυλ ΟΕΜ gps ...zenec

Edited by Πάρης
Link to comment
Share on other sites

Εχω το Polo 6R GTi και εχω την πηγη RCD-310 ενα φιλαρακι που εχει το Rocco ειχε την πηγη RCD-510 την οποια μου την κανει δωρο και θελω να την αλλαξω.

Εχει κανεις ιδεα πως αφερουμε την παλια πηγη χωρις να τραυματισουμε τα πλαστικα μερη?

Γιατι φοβαμαι μην σπασω το πλαισιακη που εχει γυρο-γυρο...

Και θα δουλεψει κατευθιαν η θα θελει τιποτα ρυθμισεις η κωδικους?

Link to comment
Share on other sites

ναι θα με ενδιέφερε και μένα σας παρακαλώ γιατί και εγώ ακριβός το ίδιο θα κάνω μέσα στην εβδομάδα...

μέσα στο μυαλό μου είσαι φίλε βεντέτα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει καμιά 10αριά φορές και μόνο στην πρώτη κόλλησα γιατί φοβόμουν. Το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να πάρετε ελαστική σπάτουλα (ετσι ώτσε να μην γρατσουνίσετε το ταμπλό) και να αρχίστε να ξεκουμπώνετε το πλαίσο. Αν θυμάμαι καλά έχει πιαστράκια κάτω δεξιά κι αριστερά , πάνω δεξιά κι αριστερά και ένα στο κέντρο πάνω. Οι φίσες είναι ίδιες και στο 310 και στο 510 φαντάζομαι (τροφοδοσία και κεραία)

Link to comment
Share on other sites

Kaufberatung-VW-Polo-560x373-bb8ee586d2e02601.jpg

Εκεί που είναι τα βελάκια είναι περίπου το ύψος απο τα πιαστράκια. Ξεκινήστε απο την δεξιά/αριστερή πλευρά κάτω βάζοντας την ελαστική σπάτουλα ανάμεσα απο το φιλέτο και το ταμπλό. Μόλις ξεκουμπώσουν αυτα συνεχίζετε με δεξιά/αριστερα πάνω και τελευταιο ξεκουμπώνεται το πιαστράκι της πάνω πλευράς το οποίο είναι λίγο ζόρικο απο την άποψη οτι θα βλέπεται το φιλέτο να λυγίζει και θα φοβάστε. Αφου αφαιρεθεί το πλάισιο υπάρχουν 4 βίδες torx ωστε να βγει το RCD.

Y.Γ Ψάχνω στο διαδίκτυο κάποια φωτογραφία της σπάτουλας που εννοώ αλλά δεν βρίσκω για να σας δώσω μία ιδέα. Σκεφτείτε ένα μαχαίρι με μεγάλη λάμα το οπόιο όμως είναι φτιγμένο απο λαστιχο ή σιλικόνη. Συνήθως τέτοια έχουν όλα τα καταστήματα που εγκαθιστούν υχοσυστήματα σε αυτοκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Y.Γ Ψάχνω στο διαδίκτυο κάποια φωτογραφία της σπάτουλας που εννοώ αλλά δεν βρίσκω για να σας δώσω μία ιδέα. Σκεφτείτε ένα μαχαίρι με μεγάλη λάμα το οπόιο όμως είναι φτιγμένο απο λαστιχο ή σιλικόνη. Συνήθως τέτοια έχουν όλα τα καταστήματα που εγκαθιστούν υχοσυστήματα σε αυτοκίνητα.

http://motors.shop.ebay.com/__?_from=R40&_trksid=m39&_nkw=dash+panel+trim+tool

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.