Jump to content
whitesnakexj

Ηχος Σε Polo

Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι και εγώ για ηχεία στο Polo. Πηγή μάλλον θα επιλέξω της Pioneer την AVH-X2500BT (www.ixokinisi.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=knflypage.tpl&product_id=4708&category_id=74&option=com_virtuemart&Itemid=9).

Σχετικα με τα ηχεία έχω ρίξει μια ματιά στη σειρά TS-E (http://www.ixokinisi.gr/index.php?page=shop.browse&option=com_virtuemart&Itemid=9) και TS-A (http://www.ixokinisi.gr/index.php?page=shop.browse&option=com_virtuemart&Itemid=9).

 

Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις γνώμες σας. Επίσης, δεν ξέρω τι διαστάσεις "φοράει" το αμάξι. Ενημερωτικά είναι 3-θυρο και έχει 6 ηχεία εργοστασιακά. Δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η μεγάλη ένταση, προτιμώ τον καθαρό-ποιοτικό ήχο.Ευχαριστώ!

Edited by Ilias_92
Link to comment
Share on other sites

παιδιά θέλω να ρωτήσω το εξής έχω το vw polo 6r σε τρίθυρο θέλω να περάσω πίσω ηχεία μόνος μου μπορώ να τραβήξω γραμμες από τα ηχεία στης πόρτες η πρέπει να τραβήξω από την φύσα της πηγής.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

 

Μια άσχετη ερώτηση. Το black gloss στην κονσόλα γύρω από το ηχοσύστημα/air-condition πώς το έκανες; Είναι κάτι πρόσθετο ή το είχε από αρχή;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

 

Είχα πάρει το Polo 6R Comfortline, αρχικά με το RCD210 το οποίο το άλλαξα στην συνέχεια με το RCD310.

 

Ξέρει κανείς αν στις πίσω πόρτες στις θέσεις των ηχείων έχει ηχεία/καλωδιώσεις και πώς ενεργοποιούνται / συνδέονται;

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά!!!Δεν πρέπει να έχει εγκατάσταση καλωδίων και ηχεία,θα πρέπει να τα εγκαταστήσεις μόνος σου.

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...θέλω να εγκαταστήσω ήχο στο polo.

Θελω 1 ηχείο σε κάθε πόρτα στις εργοστασιακες θέσεις,1 woofer και 2 ενισχυτες.

Προτιμώ ποιοτικό ηχο αλλά δεν θέλω πολυεστερικα και διάφορες πατέντες.

Με τιμή μέχρι 500-600 ευρώ τι μου προτείνεται?

Δεν το χω με το θέμα ήχος.ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Υπαρχει καποιος που να εχει εγκαταστησει ενισχυτη σε μαμα rcd 210?

Υπαρχει καποιος ανταπτορας για εξοδο rca? καποιος τροπος? εχω φαει το 

ιντερνετ αλλα βρισκω καποια που δε ξερω αν ταιριαζουν στο rcd 210, νομιζω για rns ειναι.ουσιαστικα πηγη δεν ηθελα να αλλαξω.. :(

Link to comment
Share on other sites

Για δες αυτό :

http://www.ebay.co.uk/itm/CAR-RADIO-SPEAKER-WIRE-TO-RCA-HI-LOW-ADAPTER-CONVERTER-LINE-OUT-OUTPUT-CONVERT-/251172064983?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item3a7b058ed7

 

Yπάρχουν διάφοροι αντίστοιχοι προσαρμογείς εκτός του παραπάνω δείγματος.

 

Με λίγα λόγια συνδέεις σε αυτό τα καλώδια των ηχείων του rcd και προσαρμόζει

την στάθμη του σήματος ώστε να είναι συμβατή και κατάλληλη για την είσοδο

ενός ενισχυτή ή προενισχυτή.

Link to comment
Share on other sites

Στο rcd κουμπώνει ενα τετράγωνο μαύρο βύσμα με τις τροφοδοσίες , can-bus , εξόδους ηχείων κλπ. Πάνω στο rcd πρέπει να υπάρχει σε μορφή

αυτοκόλλητου η διάταξη των ακροδεκτών του βύσματος.Εκεί θα εντοπίσεις τα γράμματα FR+/FR-  & FL+/FL- που αντιστοιχούν στα καλώδια των μπροστινών ηχείων.Τα κόβεις (όχι πολύ κοντά για να μπορείς να τα ξαναενώσεις στο μέλλον αν χρειαστεί) από το βύσμα και τα ενώνεις με την συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Τι διαστάσεις έχουν ξέρουμε?

Γιατί και εμένα είναι off,παίζουν μόνο τα πρίμα τα άλλα χαμηλά παρέδωσαν πνεύμα.

Επίσης εφόσον είναι διαιρούμενα πρέπει να αλλαχτούν όλα ή μόνο τα χαλασμένα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,θα περιμένω την βοήθειά σας,.

Link to comment
Share on other sites

6'5" inch φοράει. Εαν αλλάξεις Καλύτερα να κοιτάξεις ενα σέτ διαιρούμενα, δηλαδή 2 ηχεία και 2 τweeter.. τα μαμά tweeter δεν ακούγονται καθόλου, οπότε καλύτερα να αλλαχτούν και αυτά. http://www.skroutz.gr/s/2353818/Magnat-Edition-216.html οικονομικά και αξιόπιστα.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατέληξα σε αυτά : Magnat Pro Power 216  http://www.magnat.de/en/car-audio/loudspeakers/pro-power/pro-power-216.

Λογικά θα παίζουν καλύτερα από τα εργαστασιακά που τα έχω ήδη 12 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο πολακι που είχα, τα είχα αντικαταστήσει με coral για tweeter hertz για τις πορτες και ένα σετ mtx στην εταζερα. Βλέπετε τα εργοστασιακα ηχεια παρεδωσαν πνευμα :laugh:μετά από κάτι ημέρες που αγόρασα το αμάξι.

Link to comment
Share on other sites

Μια απτα ιδια σε polo 6r με πριτσινια,για να βαλεις αλλα ηχεια πρεπει να βαλεις και αλλες βασεις.

Όντως και μένα έχει πριτσίνια. Τι βάσεις βάζω? Που τις βρίσκω?

Link to comment
Share on other sites

Όντως και μένα έχει πριτσίνια. Τι βάσεις βάζω? Που τις βρίσκω?

 

Λογικά σε καταστήματα με ηχοσυστήματα. Δεν νομίζω να μην πουλάνε και έξω.

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.