Jump to content
whitesnakexj

Ηχος Σε Polo

Recommended Posts

To RNS περαν της εμφανισης, δεν εχει να προσφέρει τιποτα αλλο καλυτερο απο οποιοδηποτε αφτερμαρκετ.

Link to comment
Share on other sites

Εάν από την μαμά έχεις μόνο την απλή κεραία, τότε έχεις και μόνο ένα καλώδιο που πάει στο ράδιο. Βάζοντας κεραία τριπλής λειτουργίας θα πρέπει να τραβήξεις δύο επιπλέον καλώδια (ομοαξονικά, RG174, 50Ω) με τις κατάλληλες φίσες.

Τώρα όσο για το RNS510. Όντως δεν κάνει τόσα πράγματα όσο κάποια aftermarket, π.χ. δεν έχει ενσωματωμένο bluetooth και ναι, δεν υποστηρίζει ελληνικά, αλλά αυτά που κάνει τα κάνει πολύ καλά και ενσωματώνεται απόλυτα, τόσο εμφανισιακά όσο και λειτουργικά (χειριστήρια τιμονιού, οθόνη καντράν), στο αυτοκίνητο. Αυτά ήταν για μένα τα κριτήρια για την αγορά του και δεν το 'χω μετανιώσει μέχρι σήμερα.

Αχ ναι, πριν το ξεχάσω. Το RNS-510 από την έκδοση C διαθέτει οθόνη LED TFT (τα aftermarket όχι) που προσφέρει ζωντανά, φωτεινά χρώματα και πολύ καλή αντίθεση (contrast). Επίσης λειτουργεί κάτω από UNIX ενώ τα aftermarket χρησιμοποιούν Windows CE (αργή εκκίνηση, ασταθής λειτουργία). Τελικά, πέραν της υποδοχής για κάρτα SDHC έως 32 GB που έχουν τα περισσότερα aftermarket, διαθέτει σκληρό δίσκο 32 GB (automotive type) για λειτουργικό, ψηφιακό χάρτη και μουσική.

Βρήκα ένα πολύ καλό link με εικόνες για την εγκατάσταση για όποιον ενδιαφέρεται.

Δείχνει ένα άλλο σημείο τοποθέτησης της κεραίας του gps που ίσως είναι πιο βολικό. Τη τοποθετεί στο πάνω μέρος στους κεντρικούς αεραγωγούς (Από τη μέσα μεριά φυσικά.)

http://www.vwwatercooled.org.au/f128/rns510-into-polo-install-pics-56324.html

Και βρήκα και ένα link που τα έχει όλα μαζεμένα:

http://www.vwwatercooled.org.au/f128/rns510-9w7-bluetooth-new-polo-6r-57428.html

To RNS περαν της εμφανισης, δεν εχει να προσφέρει τιποτα αλλο καλυτερο απο οποιοδηποτε αφτερμαρκετ.

Η αλήθεια είναι ότι είναι κάποιες φορές βολεύει..

Εκτός από το Link που έβαλες πριν, έχεις να προτείνεις και κάποια άλλη μάρκα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Θελω να κανω αλλαγη των ηχειων που βρισκονται στην πανω πλευρα του ταμπλω, εργοστασιακη θεση δηλαδη. Μπορειτε να με βοηθησετε στην επιλογη της καταλληλης διαμετρου καθως και στον τροπο που θα βγουνε οι σιτες, να τα τοποθετησω μονος μου για να μειωσω καπως το κοστος, φοιτητης γαρ. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο καιρο αποφασισα να "γεμισω" αυτες τις αδειες υποδοχες των πισω ηχειων στο πολακι μου (6r). Εχω την πηγη RNS-210 και δεν ξερω ποιος ειναι ο καταλληλος τυπος ηχειων ετσι ωστε να μην "βραχνιαζει". Καμια προταση για τυπο ηχειων-εταιρια και καταστηματα στην αθηνα στα βορεια προαστεια?

Link to comment
Share on other sites

Θυμαμαι παλια καποια ραδιοσιντι γραφανε επανω 4χ45w βεβαια τωρα με ενα καλο ενισχυτη τα παντα αλλαζουν.Οσο για ηχεια ειναι ποσο βαθεια θα βαλεις το χερι στην τσεπη.Η γνωμη μου ειναι οτι αν βαλεις πισω να αλλαξεις και τα μαμα αν ακομα τα φορας μπροστα γιατι μετα εκει θα εχεις θεμα.Ολα αυτα αποψη δικια μου ισως καποιος αλλος πει κατι καλητερο

Link to comment
Share on other sites

Για να μπουν ηχεια πισω πρεπει να ξηλωθουν τα πλαστικα? Καλωδια εχει? Η πρεπει να τραβηχτουν? Ειναι δυσκολο σαν διαδικασια?

Φιλε μου τι εννοεις θα εχουν θεμα τα μπροστα?

Link to comment
Share on other sites

Για καλωδιωσεις δεν γνωριζω αν εχουν.Εγω εκανα αλλες κατασκευες αυτο ειναι αλλο θεμα.Αλλα δεν ξερω για τον φιλο μας τον Nick αν μπροστα εχει ακομα τα 'μαμα' που απο οσο ξερω δεν ειναι και κατι καλο σε θεμα ηχειου.και το θεμα που θα εχει ειναι οτι οσο ανεβαζει ενω τα πισω θα αντεχουν τα μαμα θα μπουκωνουν.Οπως ειπα και στην αρχη ολα αυτα ειναι αποψη δικια μου.

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου παντως (1.2 tdi 6R comfortline)δεν εχει ουτε ηχεια ,ουτε καλωδιωση... :sad:

Τα μπροστα αντε να τα αλλαξω ,εχει κανεις ιδεα τι να βαλω ωστε να βελτιωθει λιγο ο ηχος,ή φασαρια για το τιποτα η αλλαγη αυτη?

Link to comment
Share on other sites

Τα ηχεια ειναι το α και το ω για να εχεις καλή ποιότητα ηχου, οποτε η αλλαγη με ενα επώνυμο σετ μεγάφωνων μπρος πίσω ειναι μονόδρομος.

Πισω αν δεν εχεις μεγάφωνα η μαμα vw δεν σου βαζει ουτε τα καλώδια.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.. Αυριο επιτελους ερχεται το καινουργιο μου polo.. πραγματι επειδη και εμενα δεν με ενθουσιαζει το standar rcd210 ζητησα να βαλω το 310.. Υπηρχε ενα 310 το οποιο προφανως καποιος κατοχος tiguan τ ειχε βγαλει γ να βαλει καποιο navigator και τους εμεινε να το δωσουν σε καποιον σαν εμενα π θ ηθελε να αλλαξει το απλο 210.. ωστοσο μ ειπαν απο την αντιπροσωπεια οτι δεν μπορουν ν μου βαλουν ηχεια πισω (αφου δεν εγινε κατοπιν παραγγελειας) και απ'οτι φανταζομαι ουτε η θυρα auxin μπορει να τοποθετηθει εκ των υστερων.. Υπαρχει μηπως καποιος που να γνωριζει αν μπορω να βγαλω και θυρα auxin σε πρωτη φαση και ενδεχομενως και τα 2 προσθετα ηχεια? ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

VW POLO DOOR SPEAKER 6R0035453A είναι ο κωδικός των ηχείων για τις πόρτες του polo 6r για μπροστά και πίσω.Το κόστος του ζεύγους μαζί με το σπέσιαλ καλώδιο είναι περίπου 70€.(χωρίς περαστικά) Θέλει προσοχή στο ξήλωμα των πλαστικών αλλά και στην μικροεπέμβαση που χρειάζεται στον αντάπτορα του ηχοσυστήματος.Είναι καλό να γίνει από γνώστη του αυτοκινήτου και ''μερακλή" τεχνικό (πράγμα που σπανίζει) .Αυτός είναι και ο λόγος που πολλοί εξουσιοδοτημένοι προφασίζονται διάφορες εύκολες δικαιολογίες ή δίνουν ξερές αρνήσεις. Οσον αφορά το aux-in , υπάρχει σχετικό media-kit της VW (...180€) το οποίο συνδέεται στην σχετική υποδοχή του ηχοσυστήματος και βγάζει υποδοχή στην σχετική θέση στο ντουλαπάκι (είναι ταπωμένη με πλαστικό).Η ίδια υποδοχή με σχετικό εξτρα καλώδιο (30€) υποστηρίζει usb και ipod.

Προσωπικά η ποιότητα του ήχου είναι καλή με τα εργοστασιακά ηχεία ειδικά για το κόστος τους και τις δυνατότητες του RCD310.

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα παιδια σκεφτομαι να αλλαξω και εγω πηγη στο εργαλειο μου αλλα ειμαι λιγο ασχετο απο αυτα.

http://www.skroutz.gr/s/315618/Pioneer-AVH-P6400R.html?from=subcats αυτη η πηγη ειναι καλη?γενικα αυτου του ειδους πηγεσ δεχονται cd η οχι?

βρηκα και αυτην http://www.skroutz.gr/s/317360/Alpine-TME-M780-EM.html?from=recommendation.θα εχω και τηλεοραση δηλαδη?

ειμαι χαμενος....εσεις τι λετε θελω κατι οικονομικο

Link to comment
Share on other sites

Κανένα από τα δύο δεν υποστηρίζει αναπαραγωγή CD το δε δεύτερο είναι οθόνη για το προσκέφαλο. Το να αλλάξεις ηχοσύστημα είναι θέμα παραδοχών που θα κάνεις κυρίως σε θέματα συμβατότητας με το CAN-BUS του αυτοκινήτου ,ποιότητας ήχου , αλλά και επαγγελματισμού του εγκαταστάστη. Προσωπικά έχω αντικαταστήσει το RCD-210 με ένα RCD-510 (εξάδισκο,οθόνη αφής , αναπαραγωγή από SD card) με σημαντική αναβάθμιση ποιότητας ήχου ακόμα και με τα μαμά ηχεία . Το κόστος στο e-bay κυμαίνεται από 300-450€ (στην VW >800€) , αλλά το βασικότερο είναι ότι ΄΄κουμπώνει'' στο αυτοκίνητο με την μία ,ακόμα και χωρίς ανάγκη εγκαταστάτη.Τώρα για αναπαραγωγή usb - ipod κλπ υπάρχουν διαθέσιμα τα γνήσια media-kit της VW (περίπου 180€) αλλά και ΟΕΜ λύσεις με κόστος 80€ που βισματώνουν στο RCD και παρέχουν επιπλέον εισόδους.

Ο άλλος δρόμος είναι τα after-market ηχοσυστήματα που μπορεί στοιχίζουν από 100-1000+ ευρώ αλλά όπως προανέφερα στηρίζονται στην επαγγελματικότητα του εγκαταστάτη για να δουλέψουν απροβλημάτιστα. Την έχω .... "πατήσει" στ' άλλο μου αυτοκίνητο (Οctavia 5) με επώνυμο ηχοσύστημα από εξίσου επώνυμο εγκαταστάτη κι αναγάστηκα να καταφύγω σε λύση VAG.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα από τα δύο δεν υποστηρίζει αναπαραγωγή CD το δε δεύτερο είναι οθόνη για το προσκέφαλο. Το να αλλάξεις ηχοσύστημα είναι θέμα παραδοχών που θα κάνεις κυρίως σε θέματα συμβατότητας με το CAN-BUS του αυτοκινήτου ,ποιότητας ήχου , αλλά και επαγγελματισμού του εγκαταστάστη. Προσωπικά έχω αντικαταστήσει το RCD-210 με ένα RCD-510 (εξάδισκο,οθόνη αφής , αναπαραγωγή από SD card) με σημαντική αναβάθμιση ποιότητας ήχου ακόμα και με τα μαμά ηχεία . Το κόστος στο e-bay κυμαίνεται από 300-450€ (στην VW >800€) , αλλά το βασικότερο είναι ότι ΄΄κουμπώνει'' στο αυτοκίνητο με την μία ,ακόμα και χωρίς ανάγκη εγκαταστάτη.Τώρα για αναπαραγωγή usb - ipod κλπ υπάρχουν διαθέσιμα τα γνήσια media-kit της VW (περίπου 180€) αλλά και ΟΕΜ λύσεις με κόστος 80€ που βισματώνουν στο RCD και παρέχουν επιπλέον εισόδους.

Ο άλλος δρόμος είναι τα after-market ηχοσυστήματα που μπορεί στοιχίζουν από 100-1000+ ευρώ αλλά όπως προανέφερα στηρίζονται στην επαγγελματικότητα του εγκαταστάτη για να δουλέψουν απροβλημάτιστα. Την έχω .... "πατήσει" στ' άλλο μου αυτοκίνητο (Οctavia 5) με επώνυμο ηχοσύστημα από εξίσου επώνυμο εγκαταστάτη κι αναγάστηκα να καταφύγω σε λύση VAG.

εαν καποιος ειναι σε φαση ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ τοτε του προτεινω να δωσει τα εξτρα 180 (στηριζομενος στην τιμη που λεει ο emanon, εγω οταν ειχα παραγγειλει το αμαξι εκανε νομιζω 150) για να βαλει το media in (media device interface-mdi), προυποθεση ειναι να εχει διαλεξει ομως απο 310 και πανω αφου στο 210 δεν μπαινει.

η τιμη που αναφερει ο emanon ειναι σωστη για το media in ΑΛΛΑ αφορα την παραγγελια του αυτοκινητου...εγω ετσι την πατησα!! δεν εφταιγα ομως γιατι η ιδια η αντιπροσωπεια μου ειπε οτι με 170 ειμαι κομπλε.. (η τιμη ειχε μεσα την εγκατασταση του 310 που ειχα αγορασει απο τον φιλο m@kro,το media in και ο,τι αλλα εργατικα θα χρειαζοταν), δεν ειχαν καταλαβει καλα και μετα διαπιστωσαν οτι κατι ελειπε.... τι ελειπε? το media in! χαχα! αρα καταλαβαινετε οτι κοστισε αρκετα παραπανω... ευτυχως αναγνωρισαν το λαθος τους και επεσε χοντρο κουρεμα.

αν καποιος εχει αγορασει ηδη το αμαξι και εχει ηδη το 210 (οπως στην περιπτωση μου) καλο ειναι να ψαξει καλα (ειδικα τις τιμες) γιατι αλλο κοστος εχει το media kit, αλλο το καλωδιο usb.. και φυσικα αλλη η εγκατασταση! τα λεω λιγο στον αερα τωρα γιατι το εβαλα πριν λιγο καιρο αλλα αν ενδιαφερεστε μπορω να κοιταξω την αποδειξη (αν και οπως ειπα, η τιμη ηταν ... περιπετειωδης) και να επανερθω.

στο τελος οταν εβαλα κατω τα λεφτα που ξοεδεψα και χαζεψα και λιγο τις τιμες εδω που κατα καιρους γραφουν τα παιδια, παρατηρησα οτι με τα ιδια λεφτα επαιρνα καποιο επωνυμο after-market, αν οχι touch screen, σιγουρα navi ! και φυσικα και aux και usb, ενω τωρα εχω μονο usb. το χειροτερο ομως ειναι οτι δεν μου αρεσε που υπολογιζα (y) λεφτα και προεκυψαν (y) x 1,5..

για να πω και τα καλα, το media in εχει το καλο οτι το usb ειναι στο ντουλαπακι (ειδικα για μενα που αν και συνοδηγος εχω στραβωσει φλασακι φιλου μου με μια αδεξια κινηση) και οπως και να το κανεις ειναι "μαμισιο" το ηχοσυστημα (αν καποιος θελει να "κουμπωνει" αισθητικα με το αμαξι κτλ, ας πουμε καλο το ραφακι που ειχε το 210 αλλα με το που εβαλα το 310 σαν να γεμισε το ταμπλω...), το πιο σημαντικο : οτι το εβαλα σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο και αν γινοταν μια στραβη (πχ ασυμβατοτητα με τα χειριστηρια τιμονιου που ειναι μια πιθανοτητα, εστω και μικρη) θα τους ελεγα δεν ξερω τι θα κανετε φτιαξτε το ..

αρα ειναι οπως λεει και ο emanon να κινηθεις ετσι ωστε να εισαι σιγουρος οτι θα λειτουργει απροβληματιστα... ειναι τι ζηταει ο καθενας...αν ειχα αδερφο στα ηλεκτρονικα οπως ο μητσοτακης (οντως ωραιο nick) μαλλον θα πηγαινα σε after market καθως προσφερουν περισσοτερα με λιγοτερα χρηματα (αν αμφιβαλλετε σκεφτειτε με τα 550 ευρω που κοστιζει το 310 καινουργιο τι μπορειτε να αγορασετε)

τελειωνοντας, για να τεκμηριωσω αυτα που σας ειπα παραπανω :

http://www.my-gti.com/wp-content/uploads/2008/09/mdi_1.jpg

αριστερα ειναι το mdi, αυτη η συσκευη μπαινει στο ντουλαπακι (αριστερα απο τα κουμπια σταθμης ελαστικων και απενεργοποιησης αεροσακου για οσες εκδοσεις τα εχουν)

και το κατω καλωδιο (με το usb στην μια ακρη) εφαρμοζεται στην θυρα και χωραει ανετα στο ντουλαπακι (πιστευω το εκαναν ετσι για να μπορεις να βαλεις σκληρο δισκο ωστε να ακουμπαει στο ντουλαπκι να μην ειναι στον αερα αλλα δεν το εχω δοκιμασει ποτε αφου το 16gb φλασακι ειναι υπερ-υπεραρκετο)

στην περιπτωση μου που γραφω παραπανω μου προσφερανε ΜΟΝΟ το καλωδιο και οχι την συσκευη (mdi) που βλεπετε στα αριστερα για αυτο εγινε το μπερδεμα.

εαν ενδιαφερεστε μπορω να επανερθω με τιμες και φωτογραφιες.

Link to comment
Share on other sites

εγω ρε παιδια θα ηθελα να βαλω ηχεια πισω επειδη δν ειχε οταν το πηρα. αλλα ρωτησα κ μου ειπαν οτι πρεπει να ξηλωθουν ολα τ πλαστικα γιατι δν εχουν καλωδιωσεις! μεγαλη ξενερα!

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα επιτελους ολο το Ηχοσυστημα στο Polo μου!

Για οποιον ενδιαφερεται, ακολουθει λιστα με το τι εβαλα:

Πηγη: Οθονη Kenwood DDX-3028

imag0185b.jpg

Ενισχυτης: Rockford Fosgate P450.4 450W(RMS)

rockfordamp.jpg

Μπροστα Ηχεια: Focal IC-165 70W(RMS)

ic165.jpg

Υ.Γ Καμια μελετη της VW σε περιπτωση που θες να βαλεις ηχεια μπροστα!! (μπηκαν με πατεντα)

Εταζερα: Rockford Fosgate T1692 100W(RMS)

etazera.jpg

Ειμαι πολυ ευχαριστημενος με το συνδυασμο παιδια! Απλα σκοτωνει το συστημα(κατα τη γνωμη μου παντα...) !!! =@

Υ.Γ2 Ενας μονοκαναλος με ενα sub μενουν και τελειωσα!!!! :D

Edited by Mhtsotakis
Link to comment
Share on other sites

Καλές ακροάσεις Κώστα!!!

Όταν έρθω Χαλκίδα θα το ακούσω.......

θανκς ρε Γιωργο! φερε ωτοασπιδες χαχα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.με τον καινουριο χρονο περιμενω το νεο μου polo.εχω σκοπο να αλλαξω το ηχοσυστημα με ενα απο τα δυο

το VISION - V3-VW300D ή την lm 8904

για ποιο απο τα 2 ηχοσυστηματα εχετε ακουσει τα καλυτερα και γιατι

η βοηθεια σας θα μου ηταν πολυτιμη

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.