Jump to content
whitesnakexj

Ηχος Σε Polo

Recommended Posts

Στο χωρο των πηγων υπάρχουν απειρες επιλογες

ριξε μαι ματια εδω

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=32612&view=findpost&p=348337

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!Μολις αγορασα ενα WITSON (W2-D723V) για το polo 6r,ξερει κανεις να μ πει αν η φισα της τροφοδοσιας ταιριαζει κ δεν θα εχω κανενα προβλημα με την μπαταρια μου?χρειαζεται να κανω καποια αλλαγη ωστε να δουλευει σωστα η να το κουμποσω χωρις να πειραξω τιποτα..ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτά τα ηχεία από το Ebay:

http://search.eim.ebay.gr/?kw=polo+6r+lautsprecher&el=77&es=1&en=50&elc=77&ep=1

και θα ήθελα κάποιος γνώστης του αντικειμένου να βοηθήσει στην επιλογή κάποιου από αυτά τα σετ. Δεν θέλω να έχουν δυνατό ήχο ... Απλά θέλω σε φυσιολογική ένταση να παίζει καλά τις συχνότητες....

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι μονο για μπροστα

Βρες ενα δίδρομο ή ενα ενα σετ με χωριστά μεγάφωνα, και με τιμη πανω απο 60 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα σε πολύ καλή τιμή μεταχειρισμένα και έβαλα της Focal τα K2P 165!!

Άψογος ο ήχος και από ποιότητα ότι καλύτερο:

Έτσι είναι τα μαμίσια:

1327932822284.jpg

Και με τα focal επάνω, χρειάστηκαν καινούριες βάσεις:

1328516859169.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επόμενο βήμα το ντύσιμο των πορτών με Dynamat. Όταν ανεβάζω το μπάσο γίνεται χαμός από τρίξιμο στην δεξιά πόρτα... + ότι θα βελτιωθεί η ποιότητα και γενικότερα καλύτερη ηχομόνωση από εξωτερικούς θορύβους...

Edited by TSOLIAS30
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα σήμερα και ειδικά γερμανικά μονωτικά στις μπροστά πόρτες και το αποτέλεσμα είναι κορυφαίο.

Εξαφανίστηκαν οι τριγμοί και το μπάσο ακούγεται απλά άριστα!!! =@ =@ =@

Είναι μια αναβάθμιση απαραίτητη για τους φίλους της μουσικής...

img20120220110210.jpg

επόμενο βήμα:

Focal k2p και στις πίσω πόρτες μαζί με μόνωση... :o

Ενισχυτής Hertz 5κάναλος =@

Sub woofer Impact =@ =@ =@ =@

Link to comment
Share on other sites

ωραιος το τουμπανιασες! :thumbsup2:

αμα σε ενδιαφερει να εχεις πολυ καλη ηχομονωση και να ειναι εκκλησια εκει μεσα να βγαλεις τη φισα που μεταδιδει τον ηχο απο το μοτερ στη καμπινα :p

Link to comment
Share on other sites

εχεις και τσαφ τσουφ εσυ οποτε ολο και κατι θα ακους ρε!

εγω που δεν εχω τιποτα οταν πηγαινω χαλαρα θα με περνει ο υπνος..

θελω μια εξατμισηηηηηηηηηηηη

Link to comment
Share on other sites

πολύ ακριβό..δίνεις άλλα 100 και πέρνεις οθόνη

δηλάδη μέχρι πόσα είναι καλή τιμη για 1-din? Και χωρις bluetoothia δεν τα χρειάζομαι έχω ήδη. 150 πχ?

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανάλογα αν θέλεις να φτιάξεις ποιοτικό ήχο ή όχι! Τα Alpine αν και ακριβά σαν πηγή σου δίνουν το top της ποιότητας. Αν δεν σε νοιάζει π.χ. να παίζεις βίντεο και πλοήγηση μέσα στο αμάξι, πήγαινε για Alpine. Για ποιότητα πάντως θα πρέπει μετά να συνδοιάσεις και καλά ηχεία ( Impact , Focal , Alpine...). Αν δεν σε ενδιαφέρει πολύ η ποιότητα, τότε πήγαινε για κινεζάκι με οθόνη...

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανάλογα αν θέλεις να φτιάξεις ποιοτικό ήχο ή όχι! Τα Alpine αν και ακριβά σαν πηγή σου δίνουν το top της ποιότητας. Αν δεν σε νοιάζει π.χ. να παίζεις βίντεο και πλοήγηση μέσα στο αμάξι, πήγαινε για Alpine. Για ποιότητα πάντως θα πρέπει μετά να συνδοιάσεις και καλά ηχεία ( Impact , Focal , Alpine...). Αν δεν σε ενδιαφέρει πολύ η ποιότητα, τότε πήγαινε για κινεζάκι με οθόνη...

Niet δεν θέλω βίντεο ούτε πλοήγηση (έχω ηδη gps) και προτιμώ την ποιότητα απο την ένταση!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Τότε το Alpine που προτείνεις είναι πολύ καλό... Πάρτο χωρίς δεύτερη σκέψη... Και βέβαια να ξέρεις ότι μπαίνεις σε "επικίνδυνα" για την τσέπη μονοπάτια!! Το ένα φέρνει το άλλο μετά.

Στην αρχή θα βάλεις αυτό. Μετά θα βάλεις και ηχεία μπροστά διαιρούμενα μαζί με tweeter. =@

Μετά όμως θα θέλεις να αλλάξεις και τα πίσω. =@ =@

Μετά θα βάλεις και ένα ενισχυτή για καλύτερη ακόμα ποιότητα. :diablo: :diablo:

Μετά ένα sub για να γεμίσει ο ήχος. =@ =@ =@ =@ :diablo: :diablo:

Και τέλος ή παράλληλα μονωτικό στις πόρτες για να μη σου τρίζουν οι πόρτες από το μπάσο. :acute:

Να διευκρινίσω ότι δεν χρειάζεται να παίζεις δυνατά τα ηχεία για να τρίζει κάτι από την πόρτα...

Μπορεί να σου τρίζει και σε κανονική ένταση μόνο και μόνο από το ανεβασμένο μπάσο.

Είναι όμως μια διαδικασία που αξίζει για τους φίλους της μουσικής.. :give_rose:

Link to comment
Share on other sites

Τότε το Alpine που προτείνεις είναι πολύ καλό... Πάρτο χωρίς δεύτερη σκέψη... Και βέβαια να ξέρεις ότι μπαίνεις σε "επικίνδυνα" για την τσέπη μονοπάτια!! Το ένα φέρνει το άλλο μετά.

Στην αρχή θα βάλεις αυτό. Μετά θα βάλεις και ηχεία μπροστά διαιρούμενα μαζί με tweeter. =@

Μετά όμως θα θέλεις να αλλάξεις και τα πίσω. =@ =@

Μετά θα βάλεις και ένα ενισχυτή για καλύτερη ακόμα ποιότητα. :diablo: :diablo:

Μετά ένα sub για να γεμίσει ο ήχος. =@ =@ =@ =@ :diablo: :diablo:

Και τέλος ή παράλληλα μονωτικό στις πόρτες για να μη σου τρίζουν οι πόρτες από το μπάσο. :acute:

Να διευκρινίσω ότι δεν χρειάζεται να παίζεις δυνατά τα ηχεία για να τρίζει κάτι από την πόρτα...

Μπορεί να σου τρίζει και σε κανονική ένταση μόνο και μόνο από το ανεβασμένο μπάσο.

Είναι όμως μια διαδικασία που αξίζει για τους φίλους της μουσικής.. :give_rose:

Αστο αμα είναι έτσι θα πάρω μια 16αρα για το κινητό και θα βάλω τα ακουστικά αλλίως θα μου βγεί διπλό το αμαξι :laugh:

βασικά αυτο που έβαλα έχει bluetooth οπότε λέω κα΄τι αναμεσα σε αυτα τα δύο

http://www.kalogeropoulos.gr/displayITM2.asp?ITMID=9476

http://www.kalogeropoulos.gr/displayITM2.asp?ITMID=10212

(που μπορείς να τα βγάλεις κίολας απο την θήκη του. Για οθόνες- 2διν klp klp δεν ξέρω αν βγαίνουν η όχι)

ΥΓ το είχα απορία αυτο με τα ηχεία.

Αρα σε πήγη 4Χ50 τα 2 50αρια θα μοιραστούν στα δυο γουφερ και Tweeter?

Link to comment
Share on other sites

Όπως είναι μπαίνουν άνετα. Απλά εγώ χρειάστηκα καλωδίωση για τα tweeter. Τα παλιά τα πέταξα.

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερομαι και εγω να βελτιωσω τον ηχο! εχω thn rcd210 πηγη που ειναι 2x20W αν βάλω καλα ηχεια μονο μπροστα ποσα watt πρεπει να βαλω για να παιζει καθαρα με μεγαλη ενταση? θα γινετε η επειδη η πηγη ειναι μουφα :p θα μπουκονει?

Link to comment
Share on other sites

Θα βελτιωθει σιγουρα σε σχεση με τα μαμα. Ειναι κ το τι θελει οκαθενας να πετυχει με το θεμα του ηχου. Αν σου αρκουν τα ηχεια τοτε γιατι να μην τα βαλεις!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.