Jump to content
dimitris7uk

Για τους ερωτευμενους με την αριστερη λωριδα

Recommended Posts

Να καταθεσω κι εγω τη μαρτυρια μου για ενα απο τα λιγα περιστατικα που με εκνευρισαν και με τρομαξαν στο δρομο τοσο πολυ που ευχαριστως θα επαιζα ξυλο.

Κυριακατικη επιστροφη στην Αθηνα, στο υψος της Μαλακασας. Εγω με το 1.6 FSI μου πηγαινω σταθερα αριστερα, η λωριδα δεν εχει πολυ κοσμο, κινουμαι περιπου με 140km/h. Μπροστα μου ειναι ενα Mondeo με 4 ατομα που πηγαινει με 110km περιπου. Εχω μεσα τους γονεις μου και την αδερφη μου. Αναβοσβηνω τα φωτα, καμια αντιδραση. Ειμαι παντα σε μια λογικη αποσταση (σιχαινομαι τον "προφυλακτηρα"), και αφου δεν βλεπω καμια αντιδραση ή προθεση αλλαγης λωριδας, ξανα-αναβω τα φωτα. Και τι κανει ο τυπος τοτε? Παταει φρενο με ολη του τη δυναμη !!!

Αντιλαμβανεστε πανικο μεσα στο αυτοκινητο, κατατρομαξαμε ολοι, ευτυχως φρεναρω εγκαιρως και κρατιεμαι λιγο πιο πισω. Και μετα απο 3 δευτερολεπτα, ξαναπεφτει στα φρενα !!! Προσπερναω απο τη δεξια λωριδα, του σκαμε 8 φασκελα οικογενειακως, ακομα τρομοκρατημενοι, και ο μουστακαλης χασαπης looalike εχει βρει την ολη φαση αστεια και μας απανταει γελωντας.

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοιο μου ειχε τυχει μια φορα, ειχα το πολο τοτε, στο υχος του Σχηματαριου, ευτυχως ειχα κρατησει αποσταση ασφαλειας αλλιως............, με την διαφορα οτι αντι για φασκελα, του εκανα με τα 2 χερια τις κλασικες γροθιες που ανεβοκατεβαινουν :whistling::whistling:

Link to comment
Share on other sites

Να καταθεσω κι εγω τη μαρτυρια μου για ενα απο τα λιγα περιστατικα που με εκνευρισαν και με τρομαξαν στο δρομο τοσο πολυ που ευχαριστως θα επαιζα ξυλο.

Κυριακατικη επιστροφη στην Αθηνα, στο υψος της Μαλακασας. Εγω με το 1.6 FSI μου πηγαινω σταθερα αριστερα, η λωριδα δεν εχει πολυ κοσμο, κινουμαι περιπου με 140km/h. Μπροστα μου ειναι ενα Mondeo με 4 ατομα που πηγαινει με 110km περιπου. Εχω μεσα τους γονεις μου και την αδερφη μου. Αναβοσβηνω τα φωτα, καμια αντιδραση. Ειμαι παντα σε μια λογικη αποσταση (σιχαινομαι τον "προφυλακτηρα"), και αφου δεν βλεπω καμια αντιδραση ή προθεση αλλαγης λωριδας, ξανα-αναβω τα φωτα. Και τι κανει ο τυπος τοτε? Παταει φρενο με ολη του τη δυναμη !!!

Αντιλαμβανεστε πανικο μεσα στο αυτοκινητο, κατατρομαξαμε ολοι, ευτυχως φρεναρω εγκαιρως και κρατιεμαι λιγο πιο πισω. Και μετα απο 3 δευτερολεπτα, ξαναπεφτει στα φρενα !!! Προσπερναω απο τη δεξια λωριδα, του σκαμε 8 φασκελα οικογενειακως, ακομα τρομοκρατημενοι, και ο μουστακαλης χασαπης looalike εχει βρει την ολη φαση αστεια και μας απανταει γελωντας.

η απαντηση του αλλου γελωντας? αυτη ηταν? "εχω μεγαλα @@ και δεν την αφηνω τη λωριδα μουουου" ?

Κατι τετοιο μου ειχε τυχει μια φορα, ειχα το πολο τοτε, στο υχος του Σχηματαριου, ευτυχως ειχα κρατησει αποσταση ασφαλειας αλλιως............, με την διαφορα οτι αντι για φασκελα, του εκανα με τα 2 χερια τις κλασικες γροθιες που ανεβοκατεβαινουν :whistling::whistling:

δηλαδη μιλας για την παλινδρομικη κινηση του ....................... στενου μας φιλου ε? tongue.gif:whistling:

Edited by polotsik
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να εκφραστώ ελέυθερα γιατί θα φάω BAN :whistling:

Τι κρίμα να μην είναι στην δεξιά λωρίδα ένα μπατσικό που να μην το έχει δει και να πηγαίνει και αυτό με 110 και να τον σταματήσει για επικίνδυνη οδήγηση!!!!!!! :whistling::whistling::lol::lol:

Να του κοπούν και τα γέλια, να του πέσουν και τα μαλλιά!! new_lol.gifnew_lol.gifnew_killother.gif

Link to comment
Share on other sites

Ελάτε μωρέ παιδιά, πως κάνετε έτσι...και σε άλλες προηγμένες χώρες του κόσμου συναντάς τέτοιες καταστάσεις. Ζιμπάμπουε, Ουζμπεκιστάν κλπ κλπ. Γιατί να λείπει η Μπανανία? tongue.gif

Δεν μπορώ να εκφραστώ ελέυθερα γιατί θα φάω BAN :whistling:

Τι κρίμα να μην είναι στην δεξιά λωρίδα ένα μπατσικό που να μην το έχει δει και να πηγαίνει και αυτό με 110 και να τον σταματήσει για επικίνδυνη οδήγηση!!!!!!! :whistling::whistling::lol::lol:

Να του κοπούν και τα γέλια, να του πέσουν και τα μαλλιά!! new_lol.gifnew_lol.gifnew_killother.gif

Δεν είναι απαραίτητο φίλε Tallman να τύχει εκείνη τη στιγμή να είναι παρόν το μπατσικό.

Υποθέτω ότι αν αυτή η έξυπνη πλακίτσα συνέβαινε σε καμμιά κεντρικοευρωπαική χώρα, θα έπεφτε τηλέφωνο με τη μία στην τροχαία. -_-

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

γεμισαμε απο τετοιους ρε παιδια τι να λεμε τωρα?οταν πας να προσπερασεις να επιταχυνουνε(κυριως οσοι οδηγουν χρεπια),να σε κλεινουνε χωρις λογο,να μη βλεπουνε που πανε,οτι να ναι.για αυτο και εγω κατι τετοιους τους περναω απο δεξια με τα ολα :whistling::whistling::whistling: προτιμω να ειμαι τρομοκρατης παρα κοροιδο

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη μιλας για την παλινδρομικη κινηση του ....................... στενου μας φιλου ε? tongue.gif:whistling:

Μαντης εισαι? :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοια περιστατικα αυξανουν τις πιθανοτητες "road rage" φαινομενων που λενε και οι φιλοι μας οι Αγγλοι. Και πειτε μου, αν πιο κατω πεφταμε σε κινηση και κατεβαινα εγω (ή ο οποιοσδηποτε παθων στη θεση μου) και του εσκαγε δυο μπουκετα που εβαλε σε κινδυνο τη ζωη μιας οικογενειας ολοκληρης (και της δικης του, αλλη μια)... μετα τι θα λεγαμε? Για βια ΚΑΙ στους δρομους? Ποσο ψυχραιμος μπορεις να μεινεις οταν βλεπεις οτι οχι απο αμελεια αλλα απο πεντακαθαρο δολο ο αλλος παιζει με τη ζωη σου γιατι θεωρει εαυτον "μαγκα...ναουμε"?

Και κατι ακομα, επι τη ευκαιρια, που μου εφερε στο μυαλο το post του GIANNIS 1979. Το καλοκαιρι που μας περασε, στον επαρχιακο δρομο προς τη Βορεια Ευβοια (τοπος καταγωγης), βγαινω για προσπεραση σε μεγαλη ευθεια, σε ντοπιο ταριφα με γκρι Mercedes E200 Kompressor ο οποιος την ωρα που βγαινω, επιταχυνει. Ετσι πηγαινουμε πορτα-πορτα με 100 χλμ, οποτε ανοιγω το παραθυρο και του λεω "μπραβο ρε, εισαι μεγαλος μαγκας". Και, λες και ειναι το πιο φυσιολογικο πραγμα στον κοσμο, ο τυπος τσαμπουκαλευεται, "τι θες ρε φιλε, τι θες?", εγω φρεναρω, μπαινω απο πισω του, εκεινος κανει δεξια, τον περναω και μετα επιταχυνει και ερχεται απο πισω μου αναβοσβηνοντας φωτα. Πηγαμε ετσι 2-3 χλμ μεχρι που βαρεθηκε και σταματησε.

Τελικα αυτο το ροπαλο του baseball που να το στερεωσω να μην κουνιεται στις στροφες? tongue.gif Μιλαμε για ολα τα κομπλεξ της καθημερινοτητας να βγαινουν συσσωρευμενα στο τιμονι με εντονες δοσεις επιθετικοτητας και αγνοιας του ποσο επικινδυνο ειναι αυτο που κανει ο καθενας wannabe Σκληρος του Μαιαμι.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αυτο το ροπαλο του baseball που να το στερεωσω να μην κουνιεται στις στροφες? tongue.gif

Όλο και κάποιο κεφάλι θα βρείς να στο "κρατήσει"....

Το σκηνικό πάντως έχει τύχει και στον πατέρα μου ( με εμένα και τη μάνα μου μέσα..) με μόνη διαφορά ότι ο δικός μας μ@λ@κ@ς ήταν πιό επίμονος, φρέναρε συνέχεια και μας έκλεινε να μή τον περάσουμε και ξαναέμπαινε μπροστά μας και πάλι τα φρένα στο πάτωμα... ευτυχώς το σκηνικό έγινε στον κηφισσό αρκετά παλιά και τότε υπήρχε ακόμα το μεταγωγών επι του κηφισσού και σταματήσαμε εκεί και μιλήσαμε σε κάτι όργανα που ήταν έξω και αυτός την έκανε, διαφορετικά δέν ξέρω που θα έφτανε αυτή η ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, και περιπολικό να τον έβλεπε δεν θα γινόταν τίποτα...

Έχω δει περιπολικό να ακολουθεί νύχτα αυτοκίνητο με σβηστά τα φώτα και δεν έκαναν τίποτα...

Έχω δει περιπολικό να ακολουθεί όχημα το οποίο δεν παραχώρησε πρωτεραιότητα σε τρένο, πίσω του πέρασε και το περιπολικό σαν να μην έτρεχε τίποτα και μετά πέρασαν ακόμα 2 αυτοκίνητα.

Έχω δει περιπολικό με ένα μόνο μπροστά φανάρι να μπαίνει στην στροφή που σκοτώθηκαν τα παιδιά έξω από τα Καμμένα Βούρλα. Ύστερα απορρώ εγώ γιατί τους ενημέρωσα για όχημα που κινούνταν στην εθνική οδό με ένα μόνο φανάρι...

Link to comment
Share on other sites

Εκει που σου χαμογαλαει ξαναμπαινεις απο πισω του τον ακολουθεις και μολισ σταματησει καπου κατεβαινεις κατω και του γ..... οτι εχει και δεν εχει...Απλα! :thumbsup:B)

Eτσι βαζουν μυαλο αυτοι...

Link to comment
Share on other sites

Καλά, και περιπολικό να τον έβλεπε δεν θα γινόταν τίποτα...

Έχω δει περιπολικό να ακολουθεί νύχτα αυτοκίνητο με σβηστά τα φώτα και δεν έκαναν τίποτα...

Έχω δει περιπολικό να ακολουθεί όχημα το οποίο δεν παραχώρησε πρωτεραιότητα σε τρένο, πίσω του πέρασε και το περιπολικό σαν να μην έτρεχε τίποτα και μετά πέρασαν ακόμα 2 αυτοκίνητα.

Έχω δει περιπολικό με ένα μόνο μπροστά φανάρι να μπαίνει στην στροφή που σκοτώθηκαν τα παιδιά έξω από τα Καμμένα Βούρλα. Ύστερα απορρώ εγώ γιατί τους ενημέρωσα για όχημα που κινούνταν στην εθνική οδό με ένα μόνο φανάρι...

Για τα περιπολικά μπορεί και να υπάρχει κάποιος λόγος που έγιναν όλα αυτά που δεν τον ξέρεις (μπορεί πάλι και όχι). Απλά τα πράγματα δεν είναι πάντα όπως φαίνονται σε αυτή τη κατηγορία.

Τώρα όσο για το ένα φως..... δεν είναι και οτι πιο τραγικό σε σχέση με αυτά που συμβαίνουν με τον κάθε killer ελληνάρα που μπορεί και να οδηγεί κάθε Πάσχα και Χριστούγεννα και τον πετυχαίνεις στο δρόμο σου, να κάνει πειράματα με το αυτκίνητο του και να παίζει με τα νεύρα τη ζωή των γύρω του ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια η λυση δεν ειναι το ξυλο,οσο ξυλο και να ριξεις σε ενα μαμακα,μαμακας θα παραμεινει!Ασε που μπορει να μπλεξεις και να τον πληρωνεις!Η λυση ερχεται μονο απο την πολιτεια στην οποια ζεις...αυτην την πολιτεια την αποτελουμε εμεις και αυτα ειναι τα χαλια της!Οταν φθανουμε στις καλπες θα πρεπει να ειμαστε πιο συνειδοτοπιοιμενοι,και να μην εκλεγουμε με χρωματα...αλλα με ουσιαστικα κριτηρια γι'αυτον που εκλεγουμε.Δυστηχως ειτε το θελουμε ειτε οχι το ψαρι βρωμαει απο την κεφαλι...!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αυτο το ροπαλο του baseball που να το στερεωσω να μην κουνιεται στις στροφες? tongue.gif

Τι...βρηκα και αλλον που ασχολειτε με το αθλημα? Τι θεση?

Χμμμ....το ροπαλο και εγω το εβγαλα...ηταν οντως σπαστικο.

Κρατησα ομως 2 μπαλες ....μια να φας απο αυτες στο κεφαλι πηγες "αδιαβαστος"... B)

Link to comment
Share on other sites

Τι...βρηκα και αλλον που ασχολειτε με το αθλημα? Τι θεση?

Χμμμ....το ροπαλο και εγω το εβγαλα...ηταν οντως σπαστικο.

Κρατησα ομως 2 μπαλες ....μια να φας απο αυτες στο κεφαλι πηγες "αδιαβαστος"... B)

εγραψες :blush::D:(

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου τη δινουν αυτοι που οταν κανω προσπεραση μου την μπαινουν πριν την τελειωσω.....

σημειωτεον κοιταω παντα πισω καθρεπτη......

δεν εχουμε ολοι 100 αλογα τροχο......

Link to comment
Share on other sites

Μπορούσες κάλιστα να μπείς μπροστά του και να φρενάρεις τέρμα...

Τετοιο ζωο που ήταν θα έσκαγε σε καμια μπαριέρα...

Το κακο είναι οτι θα έπερνε και άλλους μαζι...

Μ@λ@κ1@

Υ.Γ Πάντως συμφωνώ με τον MaxSto, μπορούμε επίσης να έχουμε και καμια μπάλα του μπιλιάρδου μαζι...

Edited by Puck
Link to comment
Share on other sites

Μπορούσες κάλιστα να μπείς μπροστά του και να φρενάρεις τέρμα...

Τετοιο ζωο που ήταν θα έσκαγε σε καμια μπαριέρα...

Το κακο είναι οτι θα έπερνε και άλλους μαζι...

Μ@λ@κ1@

Υ.Γ Πάντως συμφωνώ με τον MaxSto, μπορούμε επίσης να έχουμε και καμια μπάλα του μπιλιάρδου μαζι...

Το θέμα είναι να τον τραυματίσεις και όχι να το σκοτώσεις γιατί μετά θα πρέπει να τον πληρώνεις και για άνθρωπο! :lol:

Πάντως τέτοιοι φόνοι δεν θα έπρεπε να τιμωρούνται το ίδιο :lol: , αν το σκεφτεί κανείς περισσότερο καλό θα κάνεις παρά κακό με τόσες ζωές που θα γλιτώσουν tongue.giftongue.giftongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω σας... ^_^ Εχω μια απορια. Τον καθε καραγκιοζη (γιατι ειναι) που κολλαει οταν εισαι αριστερη λωριδα, πας 140 (γιατι ο 1.4 δεν δινει αλλο τι να κανει ο καημενος) εχεις βγαλει φλας οτι θες να μπεις δεξια αλλα γινεται της μουρλης απο αυτοκινητα, ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΕΚΕΙ ΠΑΙΖΕΙ ΦΩΤΑ κολλαει κλπ κλπ τι κανεις? Και να πεις ρε μαμωτο οτι δεν θες να τον διευκοληνεις? Αλλα εκει να φροντηζει να μην βλεπεις τιποτα απο τους καθρευτες και να σε τυφλωνει...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, έχεις τρεις επίλογές:

1. Σφίγγεις το τιμόνι, κρατιέσαι γερά και τσαρουχώνεις τα φρένα. Ενδείκνυται μόνο αν έχεις παλαιό αυτοκίνητο.

2. Κάνεις δεξιά όταν επιτέλους σου δωθεί η ευκαιρία, τον αφήνεις να περάσει, μπαίνεις από πίσω του και ανοίγεις προβολείς. Υπάρχει περίπτωση να σου ανταποδώσει όμως με το υπ' αριθμ. 1 ως ανωτέρω.

3. Κάνεις δεξιά, του εξιστορείς τα δέκα Ευαγγέλια όσο σε προσπερνά και δεν παραλείπεις στο τέλος να του ευχηθείς 'στα τσακίδια'.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, έχεις τρεις επίλογές:

1. Σφίγγεις το τιμόνι, κρατιέσαι γερά και τσαρουχώνεις τα φρένα. Ενδείκνυται μόνο αν έχεις παλαιό αυτοκίνητο.

2. Κάνεις δεξιά όταν επιτέλους σου δωθεί η ευκαιρία, τον αφήνεις να περάσει, μπαίνεις από πίσω του και ανοίγεις προβολείς. Υπάρχει περίπτωση να σου ανταποδώσει όμως με το υπ' αριθμ. 1 ως ανωτέρω.

3. Κάνεις δεξιά, του εξιστορείς τα δέκα Ευαγγέλια όσο σε προσπερνά και δεν παραλείπεις στο τέλος να του ευχηθείς 'στα τσακίδια'.

ή κανεις το 2ο, ( δεν το συνιστω ) γιατι μπορει να συμβει το 1ο, αν δεν συμβει οοοοοοομως (το ελπιζω γιατι αλλιως θα πρεπει να ειναι πολυ @#@#@@) τον πας τρενακι μεχρι την Δοιρανη (συνορα Ελλαδας- Γιουγκασλαβιας) του εξιστορεις σε ολες τις γλωσσες τις <<δεκα εντολες>> μαζι με τα 'στα τσακίδια'. ^_^. και αν χρειαστει τον περνας και απο τα συνορα :lol:

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω σας... ;) Εχω μια απορια. Τον καθε καραγκιοζη (γιατι ειναι) που κολλαει οταν εισαι αριστερη λωριδα, πας 140 (γιατι ο 1.4 δεν δινει αλλο τι να κανει ο καημενος) εχεις βγαλει φλας οτι θες να μπεις δεξια αλλα γινεται της μουρλης απο αυτοκινητα, ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΕΚΕΙ ΠΑΙΖΕΙ ΦΩΤΑ κολλαει κλπ κλπ τι κανεις? Και να πεις ρε μαμωτο οτι δεν θες να τον διευκοληνεις? Αλλα εκει να φροντηζει να μην βλεπεις τιποτα απο τους καθρευτες και να σε τυφλωνει...

Σε αυτό η λύση είναι απλή! Συνεχίζεις ανενόχλητος την πορεία σου στην αριστερή, μέχρι να μπορέσεις να κάνεις δεξιά. Κάθε φορά που σου παίζει φώτα, τον κοιτάς από τον καθρέπτη και του χαμογελάς έτσι ώστε να καταλάβει ότι τον γράφεις στα @@ σου. Αυτό θα τον τσαντίσει μέχρι αηδίας και θα τον βγάλει εκτός εαυτού! Εκεί θα μπορείς να γελάσεις ακόμα περισσότερο και να το ευχαριστηθείς. Και όταν κάνεις δεξιά, αν γυρίσει και σου πει κάτι, απάντησε του ότι εσύ δεν έχεις την κουρσάρα για να πας πιο γρήγορα...

Πάντως οι άνθρωποι έχουν ξεφύγει. Πριν αρκετές μέρες, μου κόλλαγε ένας με ένα Cayenne στην εθνική. Είμασταν εγώ, αυτός και άλλοι 1.495 μπροστά μου. Μου παίζει μία τα φώτα, τον γράφω, 2η ανάβω τον αντιθαμβωτικό και του σκάω χαμόγελο. Σκύλιασε ο τύπος, δεν ήξερε τι να κάνει. Και ξαφνικά, μετά από 1 χλμ, ανάβει φλας και βγαίνει στην Κηφησιά... Όλη αυτή η *μη επιτρεπόμενη λέξη* για 3 χλμ μέσα στην κίνηση, επειδή ο μικροτσούτσουνος είχε Cayenne...

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο επαθα με ενα χ5 πριν κανα 2 βδομαδες...ερχοταν δεν ξερω κ εγω με ποσα,αναβει φωτα,δεν εχω που να παω,συνεχιζω να πηγαινω,συνεχιζει με τα φωτα,μουλαρωνω κ εγω κ απο τα 140 αφηνω το γκαζι κ αδιαφορω.οκ μ@λ@κια αλλα με επιασε...κ ο τυπος με περναει,παει καθεται μπροστα μου κ παταει με γενναιοτητα τα φρενα.ειχε κ κοτσαδορο ο μπ@στ@ρδ@ς ,οπωτε την κανω δεξια κ τον ξαναπερναω κ εφυγα.σκεφτηκα να τον σταματησω γιατι μου γυρησε το κεφαλι κ ψιλοθολωσα αλλα το ξανασκεφτηκα κ λεω δεν μαμιεται.με τον καθε suvακια θα ασχολουμαι?ασε μην ειναι κανα εμπορο κ εχουμε κ αλλα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.