Jump to content
dimitris7uk

Για τους ερωτευμενους με την αριστερη λωριδα

Recommended Posts

Guest ksalex

sorry ρε παιδια αλλα τι φταινε οι πολιτικοι αν εσυ πας με ογδοντα στην αριστερη κ αρνεισαι να βγεις δεξια? κ μαλιστα λες:" δε γ@μ..τ@ι ο βλακας? να περασει απο αλλου,αδειος ειναι ο δρομος,εγω μολις αναψα τσιγαρο." δε λεω , οι πολιτικοι θελουν αμετρητες κλωτσιες για πολλα θεματα ,οπως ποιοτητα οδοστρωματος,φωτισμος,σημανση και αμετρητα αλλα, αλλα οχι κ για τη μ@λ@κια που δερνει τον καθενα.η οδηγηση θελει να εισαι σε εγρηγορση κ αν εσυ βαρεθηκες κ κουραστηκες απο το ταξιδι πηγαινε στη δεξια με 40 η σταματα για καφε κ μη με βαζεις σε κινδυνο επειδη εγω παω με ενα ολοκαινουργιο κ ασφαλεστατο αυτοκινητο με 20 km παραπανω απο το οριο.ποιος ειναι πιο επικινδυνος δηλαδη?η μαγκια ειναι να κατσει ο καθενας και να μορφωθει στο πως πρεπει να οδηγαει κ οχι να λεει δε βαριεσε.

Link to comment
Share on other sites

sorry ρε παιδια αλλα τι φταινε οι πολιτικοι αν εσυ πας με ογδοντα στην αριστερη κ αρνεισαι να βγεις δεξια? κ μαλιστα λες:" δε γ@μ..τ@ι ο βλακας? να περασει απο αλλου,αδειος ειναι ο δρομος,εγω μολις αναψα τσιγαρο." δε λεω , οι πολιτικοι θελουν αμετρητες κλωτσιες για πολλα θεματα ,οπως ποιοτητα οδοστρωματος,φωτισμος,σημανση και αμετρητα αλλα, αλλα οχι κ για τη μ@λ@κια που δερνει τον καθενα.η οδηγηση θελει να εισαι σε εγρηγορση κ αν εσυ βαρεθηκες κ κουραστηκες απο το ταξιδι πηγαινε στη δεξια με 40 η σταματα για καφε κ μη με βαζεις σε κινδυνο επειδη εγω παω με ενα ολοκαινουργιο κ ασφαλεστατο αυτοκινητο με 20 km παραπανω απο το οριο.ποιος ειναι πιο επικινδυνος δηλαδη?η μαγκια ειναι να κατσει ο καθενας και να μορφωθει στο πως πρεπει να οδηγαει κ οχι να λεει δε βαριεσε.

Ειναι θεμα παιδιας. Γνωριζουμε πολυ καλα, πως "βγαζουνε" τα διπλωματα, και ποσο "σκληρες και ολοκληρωμενες" εξετασεις δινουν οι υποψηφιοι οδηγοι. Αλλα, δυστηχως, ακομα και σε αυτο το Topic διαβασα πραγματα που δε το περιμενα. Ειμαστε ζωντοβολα τελικα οι Ελληνες. Αντε να ζησετε λιγακι σε καμμια χωρα που δεν ειναι "υπο-αναπτυκτη στην συμπεριφορα" οπως η Ελλαδα, και θα δουμε πως αλλαζετε συμπεριφορες.

Link to comment
Share on other sites

Guest Κωστας VR6
sorry ρε παιδια αλλα τι φταινε οι πολιτικοι αν εσυ πας με ογδοντα στην αριστερη κ αρνεισαι να βγεις δεξια? κ μαλιστα λες:" δε γ@μ..τ@ι ο βλακας? να περασει απο αλλου,αδειος ειναι ο δρομος,εγω μολις αναψα τσιγαρο." δε λεω , οι πολιτικοι θελουν αμετρητες κλωτσιες για πολλα θεματα ,οπως ποιοτητα οδοστρωματος,φωτισμος,σημανση και αμετρητα αλλα, αλλα οχι κ για τη μ@λ@κια που δερνει τον καθενα.η οδηγηση θελει να εισαι σε εγρηγορση κ αν εσυ βαρεθηκες κ κουραστηκες απο το ταξιδι πηγαινε στη δεξια με 40 η σταματα για καφε κ μη με βαζεις σε κινδυνο επειδη εγω παω με ενα ολοκαινουργιο κ ασφαλεστατο αυτοκινητο με 20 km παραπανω απο το οριο.ποιος ειναι πιο επικινδυνος δηλαδη?η μαγκια ειναι να κατσει ο καθενας και να μορφωθει στο πως πρεπει να οδηγαει κ οχι να λεει δε βαριεσε.

φταινε! ! και ξερεις γιατι φταινε φιλε μου? ? ? ?

γιατι δινουν το "κακο" παραδειγμα! απλα!

οταν κοιτανε την παρτη τους και μονο θες δες θες

σου περνανε το μνμα! και μετα ο "βλακας" ο Ελληνας (και εγω μαζι)

λεει " εδω και ο "ταδε" κοιταει την παρτη του εγω θα κανω τον μλκα? ? "

ετσι σιγα - σιγα ο καθενας κοιταει την εαυτο του και μονο

αδιαφοροντας αν κανει "κακο" στον συνανθρωπο του...περναει με κοκκινο

γιατι γουσταρει και χεστηκε για εσενα-καθετε στην αριστερη λωριδα..κλεβει απο την εφορια γιατι σου λεει...τι να τα δωσω...

μπας και θα μου ερθουν "πισω" ως παροχες σε παιδια-νοσοκομεια-δρομους κτλ? ? ? στην τσεπη τους θα τα βαλουν

απατα την γυναικα του γιατι σου λεει κοτζαμ πρωθυπουργος και εχει γκομενα....κτλ κτλ

αλλα ολα ειναι οπως ειπες και εσυ....."δεν βαριεσε....ολα σκατα ειναι εγω θα ειμαι σωστος ? ?"

ολα στο "ελα μορε..."

ουφ! ξεθυμανα...

Edited by Κωστας VR6
Link to comment
Share on other sites

Φταίνε και σε κάτι ακόμα κώστα, άν τα υπέυθυνα ( στην Ελλάδα λέγονται ανεύθυνα ) όργανα ελέγχου κάνανε σωστά τη δουλειά τους και δέν ήταν αγράμματοι γιδοβοσκοί που διορίστηκαν κάπου γιατί είχαν καλό βύσμα και προσπαθούν να ρυθμίσουν την κυκλοφορία λές και βόσκουν πρόβατα, τότε πολλά πράγματα θα ήταν διαφορετικά.....

Και όλους αυτούς ποιός τους διόρισε?????? Οι πολιτικοί μας.....

Link to comment
Share on other sites

Guest ksalex

καταρχην βλεπω οτι οι αποψεις διαφερουν λιγακι εδω μεσα αλλα καλο ειναι αυτο γιατι ειναι βασικη αρχη για να γινει διαλογος.δευτερον γουσταρω που το post μου αναψε λιγακι τα αιματα. tongue.gif .επανερχομαι στο θεμα.μερικοι θελετε να μου πειτε οτι καθεστε στη θεση του οδηγου να πατε ταξιδακι για διακοπες κ πριν βαλετε μπρος λετε "τι μ@λ@κας ο ταδε πολιτικος,αντε καλο ταξιδι να χουμε" ?? το πρωτο που ξεκαθαρισα ειναι οτι αυτοι φταινε για τα περισσοτερα."γιατι ρε καραγκιοζηδες μειωνεται τα τελη ταξινομησης κ γενικα κανετε διευκολυνσεις να παρει ο κοσμος καινουργιο,γρηγορο και καλο αυτοκινητο?να το παει που? στους κατσικοδρομους να σκοτωθει? ασε που στα παιρνουν μετα με αυξησεις σε φορους ,τελη, παραλογα αυξημενα διοδια και χιλια δυο σκατα". οποτε παιδια μαζι σας ειμαι σε ο,τι αφορα τους πολιτικους,μη με αφορισετε κιολας ;) .αυτο που εχει σημασια ομως ειναι να φτασεις στον προορισμο σου οπως ακριβως ξεκινησες και οχι απλα ζωντανος και σακατης για ολη σου τη ζωη.και ΝΑΙ σε αυτο δε σε βοηθαει το κρατος, απο τους πολιτικους μεχρι την αστυνομια.ο καθενας μας πρεπει να φροντισει τη ζωη του κ των συνεπιβατων του.καποιες φορες για να γινει αυτο πρεπει να εισαι εσυ αυτος που θα κανει πισω σε μια ενδεχομενη στραβη.τοτε ποιος ειναι ο μ@λ@κ@ς, αυτος που εμεινε 1km πισω και εσωσε μερικες ζωες ή το μοσχαρι που το παιζει μαγκας κ οποιον παρει ο χαρος?βλεπω καποια post με απιστευτες δοσεις εγωισμου κ μεγαλομανιας και ανησυχω μη βρεθω ποτε στο δρομο σας.ολοι κανουμε βλακειες στο δρομο αλλα ποσοι σκεφτομαστε μετα:"ρε τι εκανα ο ηλιθιος εκει πισω?θα ειχαμε σκοτωθει ολοι" και να εχουν το θαρρος να το παραδεχτουν στον εαυτο τους κ να το διορθωσουν?αυτοκριτικη χρειαζεται στην οδηγηση αλλα για να εισαι σε θεση να την κανεις απαιτει παιδεια, κ στη χωρα αυτη πασχουμε σοβαρα.

ΥΓ. την κυριακη ενας θειος της κοπελας μου,που πηγαινε στη νιοπαντρη κορη του, περασε STOP και τρακαρε.αυτος νοσοκομειο, η γυναικα του σημερα κατεληξε και η μανα του στην εντατικη χαροπαλευει.το αμαξι σαπιοκουτι και αυτος ακαταλληλος για οδηγηση.ειχε διπλωμα ,ειχε κτεο και ασφαλεια και τελη κυκλοφοριας γιατι το κρατος ειναι μπουρδελο κ θελει μονο να τα παιρνει,συμφωνω.δεν ειχε παιδεια για να κανει αυτοκριτικη κ να αφησει το τιμονι.ουτε οι δικοι του ειχαν τα κοτσια να του το παρουν.

ΥΓ2.αν ο ανθρωπος που δεν εφταιγε , προλαβαινε να σταματησει(δεν ξερω αν μπορουσε αντικειμενικα) κ ας ειχε προτεραιοτητα, θα τον χαρακτηριζατε μ@λ@κα η νοημονα?

τεραστιο post.καθε παρατηρηση απο τους αdmin δεκτη αλλα θα εσκαγα.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην βλεπω οτι οι αποψεις διαφερουν λιγακι εδω μεσα αλλα καλο ειναι αυτο γιατι ειναι βασικη αρχη για να γινει διαλογος.δευτερον γουσταρω που το post μου αναψε λιγακι τα αιματα. tongue.gif .επανερχομαι στο θεμα.μερικοι θελετε να μου πειτε οτι καθεστε στη θεση του οδηγου να πατε ταξιδακι για διακοπες κ πριν βαλετε μπρος λετε "τι μ@λ@κας ο ταδε πολιτικος,αντε καλο ταξιδι να χουμε" ?? το πρωτο που ξεκαθαρισα ειναι οτι αυτοι φταινε για τα περισσοτερα."γιατι ρε καραγκιοζηδες μειωνεται τα τελη ταξινομησης κ γενικα κανετε διευκολυνσεις να παρει ο κοσμος καινουργιο,γρηγορο και καλο αυτοκινητο?να το παει που? στους κατσικοδρομους να σκοτωθει? ασε που στα παιρνουν μετα με αυξησεις σε φορους ,τελη, παραλογα αυξημενα διοδια και χιλια δυο σκατα". οποτε παιδια μαζι σας ειμαι σε ο,τι αφορα τους πολιτικους,μη με αφορισετε κιολας :D .αυτο που εχει σημασια ομως ειναι να φτασεις στον προορισμο σου οπως ακριβως ξεκινησες και οχι απλα ζωντανος και σακατης για ολη σου τη ζωη.και ΝΑΙ σε αυτο δε σε βοηθαει το κρατος, απο τους πολιτικους μεχρι την αστυνομια.ο καθενας μας πρεπει να φροντισει τη ζωη του κ των συνεπιβατων του.καποιες φορες για να γινει αυτο πρεπει να εισαι εσυ αυτος που θα κανει πισω σε μια ενδεχομενη στραβη.τοτε ποιος ειναι ο μ@λ@κ@ς, αυτος που εμεινε 1km πισω και εσωσε μερικες ζωες ή το μοσχαρι που το παιζει μαγκας κ οποιον παρει ο χαρος?βλεπω καποια post με απιστευτες δοσεις εγωισμου κ μεγαλομανιας και ανησυχω μη βρεθω ποτε στο δρομο σας.ολοι κανουμε βλακειες στο δρομο αλλα ποσοι σκεφτομαστε μετα:"ρε τι εκανα ο ηλιθιος εκει πισω?θα ειχαμε σκοτωθει ολοι" και να εχουν το θαρρος να το παραδεχτουν στον εαυτο τους κ να το διορθωσουν?αυτοκριτικη χρειαζεται στην οδηγηση αλλα για να εισαι σε θεση να την κανεις απαιτει παιδεια, κ στη χωρα αυτη πασχουμε σοβαρα.

ΥΓ. την κυριακη ενας θειος της κοπελας μου,που πηγαινε στη νιοπαντρη κορη του, περασε STOP και τρακαρε.αυτος νοσοκομειο, η γυναικα του σημερα κατεληξε και η μανα του στην εντατικη χαροπαλευει.το αμαξι σαπιοκουτι και αυτος ακαταλληλος για οδηγηση.ειχε διπλωμα ,ειχε κτεο και ασφαλεια και τελη κυκλοφοριας γιατι το κρατος ειναι μπουρδελο κ θελει μονο να τα παιρνει,συμφωνω.δεν ειχε παιδεια για να κανει αυτοκριτικη κ να αφησει το τιμονι.ουτε οι δικοι του ειχαν τα κοτσια να του το παρουν.

ΥΓ2.αν ο ανθρωπος που δεν εφταιγε , προλαβαινε να σταματησει(δεν ξερω αν μπορουσε αντικειμενικα) κ ας ειχε προτεραιοτητα, θα τον χαρακτηριζατε μ@λ@κα η νοημονα?

τεραστιο post.καθε παρατηρηση απο τους αdmin δεκτη αλλα θα εσκαγα.

Κατ'αρχας λυπάμαι για το γεγονος που συναίβει στον θείο της κοπέλας σου. Κατά δεύτερον βλέπω οτι από ένα απλό τι μας έτυχε κάνουμε μια σωστή Κουβέντα. Δεν θα πώ πολλά, αλλά ας αναλογιστούμε κι εμείς ποιους ψηφίζουμε και γιατί. Όσον αφορά την νοοτροπία του οδηγού το Κράτος (αν υπάρχει στην Ελλάδα Κράτος) είναι καθ'όλα και αποκλειστικά ΥΠΕΥΘΥΝΟ. Το κράτος φταίει που η λέξη κίνδυνος κατά την οδήγηση είναι μια έννοια απόμακρη και αφηρημένη. Το κράτος φταίει για την χαμηλής ποιότητας οδηγηκή μας εκπαίδευση. Είναι πιο χρήσιμο βλέπετε να μάθει ο υποψήφιος οδηγος να παρκάρει σε ανηφόρα 5cm από το πεζοδρόμιο, η να ξέρει να κάνει οπισθογωνία, από το να μάθει να οδηγηγεί σε καθημερινές συνθήκες επικίνδυνης οδήγησης. Το κράτος φταίει που δεν ελέγχει τις σχολές οδηγών για τον τρόπο που γίνονται τα μαθήματα οδήγησς. Φταίει το κράτος που δεν απομακρύνει από το τιμόνι τους υπέργηρους παππούδες και γιαγιάδες αφαιρόντας τους το δίπλωμα οδήγησεις μετά από μια Α ηλικία. Φταίει το κράτος για το Εθνικό Οδικό Δίκτυο,σκέτη εθνική συμφορα, το γεμάτο μπαλώματα. Φταίει το κράτος για την εκτός τόπου και χρόνου σήμανση. Φταίει το κράτος για την ανύπαρκτη αστυνόμευση που δουλεία της έχει γίνει να γεμίζει μόνο τα άδεια ταμεία του κράτους. Φταίει το κράτος για τα λαδώματα στις εξετάσεις οδήγησης (τι θα μου δώσεις; Τίποτε; Κοπήκατε κύριε κατεβείτε απο το αυτοκίνητο), για τις παντελώς ανύπαρκτες θεωριτικές εξετάσεις (Ναι μαμα,πέρασα 2 λάθη έκανα μόνο - Η ΟΔΗΓΗΣΗ ΔΕΝ ΣΥΓΧΩΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΛΑΘΟΣ). Το κράτος φταίει για την παντελή έλλειψη καλλίτερων δρόμων, καλλίτερων ΜΜΜ, έξυπνα έργα διευκόλυνσης της κυκλοφόρίας. Το κράτος φταεί για την μη ύπαρξη μαθήματος κυκλοφοριακής αγωγής στα σχολεία. Και πάνω απ'ολα φταίμε εμείς που κάθε 4 χρόνια τους ψηφίζουμε αφού διόρισαν τον κανακάρι μας στο δημόσιο, σε μια θεσούλα να κάθεται και αυτός βρε αδερφε... Αυτά τα ολίγα από εμένα....

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχας λυπάμαι για το γεγονος που συναίβει στον θείο της κοπέλας σου. Κατά δεύτερον βλέπω οτι από ένα απλό τι μας έτυχε κάνουμε μια σωστή Κουβέντα. Δεν θα πώ πολλά, αλλά ας αναλογιστούμε κι εμείς ποιους ψηφίζουμε και γιατί. Όσον αφορά την νοοτροπία του οδηγού το Κράτος (αν υπάρχει στην Ελλάδα Κράτος) είναι καθ'όλα και αποκλειστικά ΥΠΕΥΘΥΝΟ. Το κράτος φταίει που η λέξη κίνδυνος κατά την οδήγηση είναι μια έννοια απόμακρη και αφηρημένη. Το κράτος φταίει για την χαμηλής ποιότητας οδηγηκή μας εκπαίδευση. Είναι πιο χρήσιμο βλέπετε να μάθει ο υποψήφιος οδηγος να παρκάρει σε ανηφόρα 5cm από το πεζοδρόμιο, η να ξέρει να κάνει οπισθογωνία, από το να μάθει να οδηγηγεί σε καθημερινές συνθήκες επικίνδυνης οδήγησης. Το κράτος φταίει που δεν ελέγχει τις σχολές οδηγών για τον τρόπο που γίνονται τα μαθήματα οδήγησς. Φταίει το κράτος που δεν απομακρύνει από το τιμόνι τους υπέργηρους παππούδες και γιαγιάδες αφαιρόντας τους το δίπλωμα οδήγησεις μετά από μια Α ηλικία. Φταίει το κράτος για το Εθνικό Οδικό Δίκτυο,σκέτη εθνική συμφορα, το γεμάτο μπαλώματα. Φταίει το κράτος για την εκτός τόπου και χρόνου σήμανση. Φταίει το κράτος για την ανύπαρκτη αστυνόμευση που δουλεία της έχει γίνει να γεμίζει μόνο τα άδεια ταμεία του κράτους. Φταίει το κράτος για τα λαδώματα στις εξετάσεις οδήγησης (τι θα μου δώσεις; Τίποτε; Κοπήκατε κύριε κατεβείτε απο το αυτοκίνητο), για τις παντελώς ανύπαρκτες θεωριτικές εξετάσεις (Ναι μαμα,πέρασα 2 λάθη έκανα μόνο - Η ΟΔΗΓΗΣΗ ΔΕΝ ΣΥΓΧΩΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΛΑΘΟΣ). Το κράτος φταίει για την παντελή έλλειψη καλλίτερων δρόμων, καλλίτερων ΜΜΜ, έξυπνα έργα διευκόλυνσης της κυκλοφόρίας. Το κράτος φταεί για την μη ύπαρξη μαθήματος κυκλοφοριακής αγωγής στα σχολεία. Και πάνω απ'ολα φταίμε εμείς που κάθε 4 χρόνια τους ψηφίζουμε αφού διόρισαν τον κανακάρι μας στο δημόσιο, σε μια θεσούλα να κάθεται και αυτός βρε αδερφε... Αυτά τα ολίγα από εμένα....

Συμφωνώ ρε φίλε σε όσα λες και πραγματικά λυπάμαι που βλέπω τέτοια αδιαφορία από το ανύπαρκτο κράτος, όχι μόνο σε θέματα συγκοινωνιών αλλά και σε άλλους τομείς. Δεν θέλω να μπω καν στην κατηγορία πολιτικά και να αρχίσω να γράφω διάφορα την στιγμή που όλοι μας κοροιδεύουν και όλοι κοιτάνε τον εαυτό τους.

Οσο για την αριστερή λορίδα κυκλοφορίας που γράφετε το βιώνω κάθε Σαββατοκύριακο που ανεβοκατεβαίνω Αθήνα Τρίπολη, απλά βλέπω οτι πλέον λορίδα προσπέρασης είναι η δεξιά (και η έκτακτης ανάγκης βεβαίως βεβαίως ορισμένες μέρες ) και λυπάμαι πραγματικά. Τίποτα άλλο καληνύχτα σας.

Link to comment
Share on other sites

καταρχας επειδη μπορει να εχω παρεξηγηθει να διευκρινησω οτι εγω μιλησα για επαρχια (κερκυρα) κ οτι εδω ετσι εχουν τα πραγματα. υπαρχουν δυο λωριδες πχ κυκλοφοριας που οδηγαμε κ στις δυο. λαθος; λαθος αλλα ετσι ειναι κ συν σε αυτους τους δρομους (λιγοι συγκεκριμενα) υπαρχει οριο ταχυτητας 70. κ μιλησα για ενα περιστατικο υπο συγκεκριμενες συνθηκες για μια φορα που εγινε. ενταξει δεν ειπα οτι ειναι σωστο αλλα ουτε οτι το κανω κ καθε μερα για να σπαμε @@. και αν το χω κανει εγω μια φορα, το χω φαει στην μαπα απειρες φορες.

εννοειται οτι δεν θα τολμουσα να κυκλοφορησω τοσο "ανετα" σε δρομους σε συνθηκες εγνατιας ας πουμε η αθηνας πχ η εξωτερικο.

μπορει να φταινε σε πολλα οι πολιτικοι αλλα ειναι κ η γενικοτερη νοοτροπια του ελληνα ετσι που δεν μας αφηνει να παμε μπροστα.

και αν θελετε πιο συγκεκριμενα για την οδικη συμπεριφορα, αληθεια ποσο χειροτερο ειναι απο το θεμα της αριστερης λωριδας, να περνας με κοκκινο; η να τρεχεις σαν τρελος θετοντας σε κινδυνο αλλους οδηγους η ακομα κ πεζους, να οδηγας μεθυσμενος, να μην παραχωρεις προτεραιοτητα, να εισαι ταξιτζης η φορτηγατζης κ να νομιζεις οτι ο δρομος (επειδη δουλευεις σε αυτον) σου ανηκει κ κανεις οτι θες; να λαδωνεις για να παρεις το διπλωμα κ βλεπεις κ οδηγανε σχεδον ολοι ξερουν δεν ξερουν, μπορουν δεν μπορουν;; ειναι πολυ χειροτερα. δεν συνεχιζω γιατι ολοι μας εχουμε απο πολλα επιχειρηματα κ παραδειγματα για να χαρακτηρισουμε την "νοοτροπια του ελληνα" στους δρομους.

ποσο χειροτερο ειναι οτι στην σχολη που εβγαλα διπλωμα το εβγαλα σε 9 μερες με μολις 7 μαθηματα ουτε μισαωρα (κ ενω δεν ηξερα κ πολλα πραγματα πριν) κ επισης δεν μου ζητησαν οχι βιβλιαριο υγειας η καποιο χαρτι απο γιατρο, αλλα δεν με ρωτησαν καν αν ειχα μυωπια η ειχα καποιο προβλημα υγειας γενικοτερα. τα μαθηματα κ η ολη εκπαιδευση ξερετε ολοι πιο αθλιο συστημα ακολουθουν κ το μονο που σου προσφερουν ειναι ενα χαρτι στο τελος που υποτιθεται οτι με αυτο γνωριζεις να οδηγας.

ολοι κανουμε βλακειες στο δρομο αλλα ποσοι σκεφτομαστε μετα:"ρε τι εκανα ο ηλιθιος εκει πισω?θα ειχαμε σκοτωθει ολοι" και να εχουν το θαρρος να το παραδεχτουν στον εαυτο τους κ να το διορθωσουν?αυτοκριτικη χρειαζεται στην οδηγηση αλλα για να εισαι σε θεση να την κανεις απαιτει παιδεια, κ στη χωρα αυτη πασχουμε σοβαρα.

βασικα συγνωμη για το μεγαλο ποστ κ για το λιγο offtopic αλλα μου ρθε τετοια ωρα ορεξη να τα γραψω αυτα. φιλε G3T απλα τα ειπες ολα σε αυτη τη προταση :D

Link to comment
Share on other sites

Αν σε συναντήσω ή με συναντήσεις στο πεζοδρόμιο και πέσω καταλάθος πάνω σου ή πέσεις εσύ και οι δύο πιστεύω θα ζητήσουμε συγνώμη, γιατί όμως όταν πιάνουμε το τιμόνι μεταμορφωνόμαστε ; Ασχετο επι του θέματος αλλά το χουμε και αυτό εμείς οι Ελληνες.

Link to comment
Share on other sites

Guest ksalex

φιλε spyrous προς θεου δεν εννοουσα εσενα.καθως ψαχουλευα το forum, βρηκα το post και το διαβασα μονοκοπανια,οποτε μου εκατσαν ασχημα μερικα που διαβασα.δε το ειπα για σενα,απλα αφορμη πηρα απο εσενα. <_< τωρα για οτι λεει ο Clopyright,ολοι τα ξερουμε,ολοι τα βιωνουμε καθημερινα και αν καποια στιγμη τους αρχιζαμε με τις πετρες εγω θα εριχνα την πρωτη.για του λογου το αληθες τους τελευταιους μηνες διασχιζω αρκετα συχνα το δρομο Κορινθο-Πατρα και ηδη ψαχνω πως θα καλυφθω νομικα ωστε να μην πληρωνω ουτε εγω διοδια στους πουστ..δες.αυτοι θα επρεπε να με πληρωνουν γιατι απο τη διελευση μου κερδιζουν φορους απο παντου κατα τη διαρκεια του ταξιδιου μου(βενζινη,καφες,φαι κτλ) ή μηπως εχω αδικο? το προηγουμενο post μου ΟΜΩΣ δεν εγινε για να τους τα χωσουμε ομαδικα, εγινε για να αναλογιστουμε ολοι τις προσωπικες μας ευθυνες.κ για να μη μακρηγορω κ σας κουραζω παλι ,ιδου το πιο χαρακτηριστικο παραδειγμα:το διπλωμα μας το πηραμε ολοι με τροπο παρομοιο με το spyrous.ειδατε ποτε ληγει το διπλωμα που πηρατε οταν ησασταν 18 χρονων παιδι?μετα απο 40φευγα χρονια,δηλαδη γυρω στα 60-65.τι σημαινει πρακτικα αυτο?οτι μεχρι τοτε το κρατος σε θεωρει ικανο οδηγο."κ αμα εγω ρε ηλιθιοι εχω παθει τρια εγκεφαλικα,εχω κανει οκτω bypass ,εχω κατεβασει καταρρακτη, εχω γινει κουφαλογο, και γενικα η σαρα η μαρα κ το κακο συναπαντημα εχουν εγκατασταθει μεσα μου και εχω οδηγησει σε τροχαιο καμια δεκαρια ανθρωπους με τις μ@λ@κιες μου ,λογω υγειας,ακομα ικανος θα ειμαι?"κανεις δε με ρωτησε ποτε αν απεκτησα προβληματα υγειας ή αν παιρνω ηρεμιστικα για το αγχος κ μετα οδηγαω.κ μη γελατε γιατι στο δαφνι υπαρχουν κ παιδια της ηλικιας μας.κ φυσικα κανεις δε με υποχρεωνει να τον ενημερωσω αν αποκτησω κουσουρι μεχρι τοτε κ δεν ειμαι ικανος για οδηγηση. ΝΑΙ ΦΤΑΙΝΕ. εμεις απο την πλευρα μας ως μοναδες τι κανουμε για να προστατεψουμε τον εαυτο μας ειναι το θεμα κ πανω σε αυτο εχω αδιαλλακτη σταση, να με συγχωρεσετε.για τη δικια μας ζωη προκειται,οχι του αλλου.και να μη μεταθετουμε τις δικιες μας μ@λ@κιες αλλου,δεν ειναι ουτε αντρικιο,ουτε δειγμα παιδειας κ πολιτισμου.ας οδηγει ο καθενας μας σωστα κ ταυτοχρονα τους πλακωνουμε κ στο ξυλο που εχουν το θρασος να ζητανε κ ψηφο.στο κατω κατω θες να κλεψεις την εφορια,κλεψε πριν σε κλεψει αυτη, αλλα στο δρομο γιατι τοσο εγωισμος?θελεις να κλεψεις τη ζωη του αλλου μηπως?

Link to comment
Share on other sites

φιλε spyrous προς θεου δεν εννοουσα εσενα.καθως ψαχουλευα το forum, βρηκα το post και το διαβασα μονοκοπανια,οποτε μου εκατσαν ασχημα μερικα που διαβασα.δε το ειπα για σενα,απλα αφορμη πηρα απο εσενα.

οκ φιλε μου εγω τα ειπα απλα για να ξεκαθαρισω την θεση μου <_<

τους τελευταιους μηνες διασχιζω αρκετα συχνα το δρομο Κορινθο-Πατρα και ηδη ψαχνω πως θα καλυφθω νομικα ωστε να μην πληρωνω ουτε εγω διοδια στους πουστ..δες.αυτοι θα επρεπε να με πληρωνουν γιατι απο τη διελευση μου κερδιζουν φορους απο παντου κατα τη διαρκεια του ταξιδιου μου(βενζινη,καφες,φαι κτλ) ή μηπως εχω αδικο?

αυτα τα διοδια δεν μπορουσα ποτε να τα χωνεψω ισως επειδη ειμαι κ απο επαρχια. δλδ δεν φτανει τους φορους που πληρωνω με βενζινες κ τοσους που πληρωσα οταν πηρα το αυτοκινητο κ με τοσους αλλους φορους που πληρωνουμε, θα μας απαγορευουν να μετακινουμαστε μεσα στην ιδια μας την πατριδα ελευθερα, κ θα πρεπει να πληρωνουμε κ απο πανω; να πληρωσω γιατι; για τους σωστους δρομους που δηθεν εχει κατασκευασει το κρατος κ την υποτιθεμενη συντηρηση τους;;

το διπλωμα μας το πηραμε ολοι με τροπο παρομοιο με το spyrous.ειδατε ποτε ληγει το διπλωμα που πηρατε οταν ησασταν 18 χρονων παιδι?μετα απο 40φευγα χρονια,δηλαδη γυρω στα 60-65.τι σημαινει πρακτικα αυτο?οτι μεχρι τοτε το κρατος σε θεωρει ικανο οδηγο."κ αμα εγω ρε ηλιθιοι εχω παθει τρια εγκεφαλικα,εχω κανει οκτω bypass ,εχω κατεβασει καταρρακτη, εχω γινει κουφαλογο, και γενικα η σαρα η μαρα κ το κακο συναπαντημα εχουν εγκατασταθει μεσα μου και εχω οδηγησει σε τροχαιο καμια δεκαρια ανθρωπους με τις μ@λ@κιες μου ,λογω υγειας,ακομα ικανος θα ειμαι?"κανεις δε με ρωτησε ποτε αν απεκτησα προβληματα υγειας ή αν παιρνω ηρεμιστικα για το αγχος κ μετα οδηγαω.

κανονικα μετα απο καποιο διαστημα θα πρεπει να γινεται καποιος επανελεγχος της ικανοτητας μας να οδηγαμε και μετα απο καποια ηλικια προχωρημενη πχ 70 να μην εχουμε πια διπλωμα στα χερια μας.

κ δεν ειναι μονο τα ηρεμιστικα φιλε g3t, ειναι ολα τα φαρμακα. οποιοδηποτε φαρμακο παρουμε μπορει να επηρεασει την ικανοτητα μας να οδηγησουμε, ειτε αυτο ειναι ηρεμιστικο, ειτε χαπι για αλλεργια η σιροπι για τον βηχα ειτε για οποιαδηποτε ασθενεια μπορει να προκαλεσει παρενεργειες.

επισης υπαρχουν καποιες ποινες για το αν οδηγησει κανεις μεθυσμενος. σωστα. αλλα ειμαι σιγουρος οτι πολυ μεγαλυτερο ποσοστο ατυχηματων ευθυνεται στην κουραση κ στην ελλειψη υπνου. χωρις πλακα, τοσο εχει προχωρησει η επιστημη δεν νομιζω να μην μπορει να γινει καποιο τεστ αναλογο κ να εφαρμοστει γιατι ειναι αρκετα σημαντικο κατα την αποψη μου και σε ολους μας εχει τυχει να οδηγησουμε κουρασμενοι η νυσταγμενοι κ να δουμε ποσο πολυ επηρεαζομαστε. ειχα ακουσει κατι τρελα πραγματα για οδηγους νταλικας πχ που οδηγουσαν απιστευτες ωρες σερι χωρις ξεκουραση κ υπνο.

οσο για την "εκπαιδευση" μας κ ολων των οδηγων, δεν το συζητω. κυμαινεται στα ιδια χαμηλα επιπεδα γενικα του συστηματος παιδειας κ εκπαιδευσης μας, με την μονη διαφορα ομως οτι στον δρομο παιζεται η ζωη μας, κ οχι το μελλον μας ή η επαγγελματικη μας σταδιοδρομια που ειναι λιγοτερο σημαντικα.

οσο για τον εγωισμο κ την επιδειξιομανια που υπαρχει στον δρομο, το νιωθω στο πετσι μου αυτες τις μερες που λογω προβληματος δεν μπορω να πηγαινω πανω απο 40-50 χλμ....... :lol:

αυτα. σορρυ παλι για το μεγαλο μηνυμα το συμπυκνωσα οσο μπορουσα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest ksalex

φιλε μου οταν εχεις πονολαιμο κ παιρνεις σιροπι εξαρταται απο εσενα κ εξαλλου θα κρατησει 3-4 μερες.εδω ομως υπαρχουν ανθρωποι που κατεβαζουν χουφτες τα χαπια για ολη τους τη ζωη κ οδηγουν.κανενας δεν ενημερωνει κανενα.αναρχια,τελος.οσο για τα διοδια τα πληρωνω ευχαριστα οταν μου προσφερουν αντιστοιχες υπηρεσιες.οχι ομως Κορινθο-Πατρα,αρκετα μ@λακ@ς πιαστηκα μεχρι τωρα.τωρα ειναι η σειρα τους να κανουν το καθηκον τους.επισης πληρωνω ευχαριστα κλησεις της τροχαιας για υπερβολικη ταχυτητα οταν κανουν σωστα τη δουλεια τους.γραφουν εμενα αλλα γραφουν και το σαραβαλο που περναει διπλα κ ειναι ζητημα αν λειτουργουν τα φρενα του,γραφουν τα φορτηγα στην αριστερη λωριδα κ γενικα ελεγχουν κοσμο με σκοπο την ασφαλεια ολων κ οχι την κονομα. κ να σου πω κ κατι τελευταιο? αν θελει το κρατος να εχει εσοδα ας επανεξεταζει για το διπλωμα καθε τοσο για να κανει εισπραξη κ ελεγχο μαζι.αλλα τι λεω ,στην Ελλαδα ειμαι.αν γινει αυτο οι εξεταστες θα γινουν πλουσιοι απο το λαδακι αλλιως θα κοβουν αβερτα για να εισπραξει το κρατος στην επομενη εξεταση.ποιος να ελεγξει το παρακρατος?τελικα ειμαι πολυ αφελης κ αθωος :wacko:

Link to comment
Share on other sites

καταρχην βλεπω οτι οι αποψεις διαφερουν λιγακι εδω μεσα αλλα καλο ειναι αυτο γιατι ειναι βασικη αρχη για να γινει διαλογος.δευτερον γουσταρω που το post μου αναψε λιγακι τα αιματα. tongue.gif .επανερχομαι στο θεμα.μερικοι θελετε να μου πειτε οτι καθεστε στη θεση του οδηγου να πατε ταξιδακι για διακοπες κ πριν βαλετε μπρος λετε "τι μ@λ@κας ο ταδε πολιτικος,αντε καλο ταξιδι να χουμε" ?? το πρωτο που ξεκαθαρισα ειναι οτι αυτοι φταινε για τα περισσοτερα."γιατι ρε καραγκιοζηδες μειωνεται τα τελη ταξινομησης κ γενικα κανετε διευκολυνσεις να παρει ο κοσμος καινουργιο,γρηγορο και καλο αυτοκινητο?να το παει που? στους κατσικοδρομους να σκοτωθει? ασε που στα παιρνουν μετα με αυξησεις σε φορους ,τελη, παραλογα αυξημενα διοδια και χιλια δυο σκατα". οποτε παιδια μαζι σας ειμαι σε ο,τι αφορα τους πολιτικους,μη με αφορισετε κιολας :lol: .αυτο που εχει σημασια ομως ειναι να φτασεις στον προορισμο σου οπως ακριβως ξεκινησες και οχι απλα ζωντανος και σακατης για ολη σου τη ζωη.και ΝΑΙ σε αυτο δε σε βοηθαει το κρατος, απο τους πολιτικους μεχρι την αστυνομια.ο καθενας μας πρεπει να φροντισει τη ζωη του κ των συνεπιβατων του.καποιες φορες για να γινει αυτο πρεπει να εισαι εσυ αυτος που θα κανει πισω σε μια ενδεχομενη στραβη.τοτε ποιος ειναι ο μ@λ@κ@ς, αυτος που εμεινε 1km πισω και εσωσε μερικες ζωες ή το μοσχαρι που το παιζει μαγκας κ οποιον παρει ο χαρος?βλεπω καποια post με απιστευτες δοσεις εγωισμου κ μεγαλομανιας και ανησυχω μη βρεθω ποτε στο δρομο σας.ολοι κανουμε βλακειες στο δρομο αλλα ποσοι σκεφτομαστε μετα:"ρε τι εκανα ο ηλιθιος εκει πισω?θα ειχαμε σκοτωθει ολοι" και να εχουν το θαρρος να το παραδεχτουν στον εαυτο τους κ να το διορθωσουν?αυτοκριτικη χρειαζεται στην οδηγηση αλλα για να εισαι σε θεση να την κανεις απαιτει παιδεια, κ στη χωρα αυτη πασχουμε σοβαρα.

ΥΓ. την κυριακη ενας θειος της κοπελας μου,που πηγαινε στη νιοπαντρη κορη του, περασε STOP και τρακαρε.αυτος νοσοκομειο, η γυναικα του σημερα κατεληξε και η μανα του στην εντατικη χαροπαλευει.το αμαξι σαπιοκουτι και αυτος ακαταλληλος για οδηγηση.ειχε διπλωμα ,ειχε κτεο και ασφαλεια και τελη κυκλοφοριας γιατι το κρατος ειναι μπουρδελο κ θελει μονο να τα παιρνει,συμφωνω.δεν ειχε παιδεια για να κανει αυτοκριτικη κ να αφησει το τιμονι.ουτε οι δικοι του ειχαν τα κοτσια να του το παρουν.

ΥΓ2.αν ο ανθρωπος που δεν εφταιγε , προλαβαινε να σταματησει(δεν ξερω αν μπορουσε αντικειμενικα) κ ας ειχε προτεραιοτητα, θα τον χαρακτηριζατε μ@λ@κα η νοημονα?

τεραστιο post.καθε παρατηρηση απο τους αdmin δεκτη αλλα θα εσκαγα.

συμφωνώ μαζί σου g3t!!! Επαθα πλακα με τις απαντήσεις που γράψαν ορισμένοι σε αυτό το thread!!! πολύ κομπλεξισμός και μαγκια πέφτει ρε παιδιά!!! έλεος!!!! εξυπνάδα είναι να είσαι στην αριστερή και να μην κάνεις δεξια? είναι εξυπνάδα ή μαγκια αμα σου παίξει ο άλλος τα φωτα να γκαζώσεις για να το παίξεις γρηγορος? Αλλάξτε μυαλά και μην βλέπεται το δρόμο ρινγκ!

Link to comment
Share on other sites

Η αριστερή λωρίδα είναι ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΗ και τίποτε άλλο. Στην Ελλάδα τα έχουμε μπλέξει λίγο τα πράγματα.

Καλησπέρα παιδιά, καλώς σας βρήκα, και συγνώμη που επαναφέρω το ζήτημα από 2 σελίδες πριν, αλλά μόνο για αυτό έχω άποψη.

Όταν σπούδαζα στην Αγγλία είχα παρατηρήσει ότι σε δρόμους με πολλές λωρίδες το μποτιλιάρισμα τις μπούκωνε όλες εκτός από την πιο γρήγορη. Την δεξιά δηλαδή, που είναι αντίστοιχη με τη δική μας αριστερή. Δεν βγαίνεις για προσπέραση όταν έχει κίνηση ώστε να "μη μπορείς" -πωπω τι πάθαμε- να χωρέσεις να ξαναμπείς, οποτε κινείσαι στη λωρίδα προσπέρασης επ' άπειρον. Όταν ο κόσμος βλέπει ότι δεν έχει που να μπει αν προσπεράσει τον μπροστινό του, κάθεται στα αυγά του και περιμένει.

Το νόημα είναι ότι όσο και αν βιάζεσαι εσύ, πρέπει να υπάρχει πάντα μια λωρίδα ελεύθερη για εκείνους που βιάζονται περισσότερο (ασθενοφόρα, πυροσβεστικά, περιπολικά, κλπ). Δεν ξέρω αν υπάρχει νομική δέσμευση για αυτό ή απλά θεωρείται "κοινή λογική" εκεί.

Επειδή είμαστε λίγο "

" στην οδήγηση άλλά και στη νομοθεσία μας εδώ στην Ελλάδα και έχω ξεχάσει και αυτά που ξέρω, έλεγξα τον ΚΟΚ για τα σχετικά άρθρα. Όποιος δε βαριέται ας ρίξει μια ματιά:

...

6. O oδηγός, υπoχρεoύται μετά τo πρoσπέρασμα, να επαναφέρει τo όχημά

τoυ πλησίoν τoυ δεξιoύ άκρoυ τoυ oδoστρώματoς, χωρίς κίνδυνo γιΆ αυτoύς

πoυ πρoσπερνά.

Aν όμως κινείται σε oδόστρωμα με δύo τoυλάχιστoν λωρίδες κυκλoφoρίας

κατά κατεύθυνση και πρoτίθεται να πρoσπεράσει περισσότερα από ένα oχή-

ματα, μπoρεί να παραμείνει στη λωρίδα πoυ χρησιμoπoιεί για τo πρoσπέρασμα,

αν η ενέργειά τoυ αυτή δεν πρoκαλεί δυσχέρεια στoυς oδηγoύς ταχύτερων

oχημάτων πoυ τoν πλησιάζoυν από πίσω.

...

8. α) Σε μoνόδρoμoυς και oδoύς διπλής κατεύθυνσης, πoυ υπάρχoυν δύo

τoυλάχιστoν λωρίδες κυκλoφoρίας, κατά κατεύθυνση, μέσα σε κατoικημένες

περιoχές και τρεις εκτός αυτών, διαχωριζόμενες με κατά μήκoς διαγραμμί-

σεις, επιτρέπεται η κυκλoφoρία σε παράλληλες σειρές (στoίχoυς).

β) Στην περίπτωση αυτή, αλλαγή λωρίδας επιτρέπεται μόνoν εφόσoν δεν

πρoκαλείται κίνδυνoς ή παρακώλυση της κυκλoφoρίας και δίνεται έγκαιρα

πρoειδoπoίηση, σύμφωνα με τo άρθρo 21 παράγραφος 2 τoυ παρόντoς Kώ-

δικα.

γ) Στην περίπτωση που προβλέπεται στο εδάφιο α΄ της παρούσας παρα-

γράφου, ο προβλεπόμενος τρόπος οδήγησης δε θεωρείται ότι αποτελεί προ-

σπέρασμα κατά την έννοια του παρόντος άρθρου.

...

9. Aν η πυκνότητα της κυκλoφoρίας είναι τέτoια ώστε τα oχήματα να

καταλαμβάνoυν oλόκληρo τo πλάτoς τoυ oδoστρώματoς πρoς την κατεύθυν-

ση της κυκλoφoρίας και κινoύνται με την ταχύτητα τoυ πρoπoρευόμενoυ αυ-

τών oχήματoς, αλλαγή λωρίδας επιτρέπεται μόνo πρoκειμένoυ τo όχημα να

στρίψει δεξιά ή αριστερά ή να σταθμεύσει.

10. Στις περιπτώσεις κίνησης των oχημάτων σε παράλληλες σειρές (στoί-

χoυς), oι oδηγoί των βραδυπoρoύντων oχημάτων υπoχρεoύνται να κινoύν

αυτά στη δεξιά λωρίδα τoυ oδoστρώματoς.

Συγνώμη για το τεράστιο post.

Link to comment
Share on other sites

Ξεθαβω λιγο το τοπικ.Τα πραγματα ειναι απλα.Θες να τρεξεις χωρις να θεσεις σε κινδυνο τους αλλους?(για εθνικη μιλαω παντα στους αλλους δρομους ειναι αλλο παππα ευαγγελιο)Πιανεις αριστερη λωριδα και αν σου το επιτρεπει ο δρομος(ευθειες) κινεισαι με μια σεβαστη ταχυτητα που συνηθως ειναι πανω απο το οριο.Οταν βλεπεις αυτοκινητο μπροστα ελλατωνεις ταχυτητα κρατας μια αποσταση ασφαλειας ετσι ωστε να μπορεις να αντιδρασεις στο ο,τιδιποτε συμβει και περιμενεις να σε δει ο προπορευομενος για να κανει δεξια.Ουτε κολλας προφυλαχτηρα πανω του ουτε του αναβοσβηνεις συνεχομενα τα φωτα ουτε πατας τις κορνες σαν τρελος γιατι το μονο που μπορεις να προκαλεσεις ειναι νευρα.Τωρα αν δεν κανει με τιποτα δεξια του παιζεις στιγμιαια τα φωτα γιατι μπορει να μην σε εχει δει,ανθρωποι ειμαστε.Αν και παλι δεν κανει δεξια κοιτας δεξι καθρευτη και μονο εαν δεν υπαρχει αυτοκινητο μπροστα η πισω επιχειρεις προσπερασμα απο δεξια.Βεβαια ολα αυτα γινονται αν ο μπροστινος σου επιχειρει προσπεραση οχι να κινειται με 100χιλιομετρα και να μην προσπερναει κανεναν επειδει ετσι του αρεσει.Τελος για κατι ατομα τα οποια την εχουν δει λυτρωτες της ασφαλτου , πανικοβαλοντας τον αλλο που τολμησε και δεν τους αντιληφθηκε κανοντας απευθιας δεξια(πολυ συχνα τσαντιζονται και αφου προσπερνανε απο δεξια με ιλλιγγυοδη ταχυτητα μπαινουν μπροστα και πλακωνονται στα φρενα για να προκαλεσουν φοβο)καλυτερα να επιχατυνουν απο καμια κατηφορα και να πεσουν στο πλησιεσστερο γκρεμο.

Link to comment
Share on other sites

στους μεγάλους αυτοκινητοδρόμους του εξωτερικού η αριστερή είναι μόνο για προσπέραση .....δεν θα δεις ποτέ αυτοκίνητα να κινούνται σ'αυτή τη λωρίδα ...εδώ κινούνται οι ανεγκέφαλοι ή αυτοί που θέλουν να δείξουν ποσο πολύ μπορούν να τρέξουν.... το αστείο, να βλέπω συχνά να παίρνουν κλήση για υπέρβαση ορίου ταχύτητας .... new_killother.gif

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλαδα δεν υπαρχουν λωριδες ο καθενας οδηγει οπως γουσταρει , οπου του γουσταρει...σημερα μου πεταχτηκε μπροστα καποιος με 70χλμ ενω εγω ερχομουν με 200+ (μην πεταχτει κανεις να μου πει γιατι ετρεχα τοσο, δεν ειναι αυτο το θεμα μας) και συνεχιζε να κινειται με αυτη την ταχυτητα για να προσπερασει εναν αλλον που κινουταν με 60χλμ στην αμεσως πιο δεξια λωριδα (προφανως για να μην καψει βενζινη).

Αφου του αναψα τα φωτα για να επιταγχυνει συνεχιζε να κινειται αριστερη λωριδα με 70χλμ !! και στο τελος μου εβαλε χερι γιατι πηγαινα με 200!! Γινανε ολοι αστυνομικοι και νομιζουν οτι θα επιβαλουν ποσο θα οδηγουν οι αλλοι.

Δεν σκεφτηκε ομως ο βλαχαρος , οτι το ζωο απο πισω του που παει με 230χλμ (εγω ειμαι αυτος) μπορει να μην προλαβει να φρεναρει και να σκοτωσει αυτον την οικογενεια του και ολους τους αλλους γυρω του.

Και αναγνωριζοντας την ευθυνη μου αναρωτιεμαι παραλληλα ποσο *μη επιτρεπόμενη λέξη* πρεπει να ειναι ο τυπος να με βλεπει (γιατι με ειδε) να ερχομαι με τετοια ταχυτητα και παρολα αυτα να βγει μπροστα μου και να διατηρησει χαμηλη ταχυτητα.

Το προβλημα ειναι οτι δεν καταλαβαινει κανενας μας...ολοι εχουμε την ευθυνη μας. Το ποιος ειναι πιο επικυνδηνος (αυτος που τρεχει η αυτος που μπαινει αριστερη λωριδα σε δρομο ταχειας κυκλοφοριας με 70χλμ) θα το κρινετε εσεις.

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να πω οτι μου έχει τυχει κατι αντίστοιχο 3:00-4:00 το βράδυ στην Ε.Ο. πηγαινα γ@μιόντας μεσαια λωρίδα μιας και δεν υπηρχε αμάξι μπροστά μεχρι που συναντησα ενα φορτηγάκι τυπου van το οποιο θυμήθηκε οτι θελει να αλλάξει λωρίδα τελευταία στιγμή ...ενώ ήταν άδειος ο δρόμος απο δεξιά που ηταν μπήκε μεσαία και δεν πηγαινε ουτε με 100... παραλιγο και θα γινομασταν αμορφη μάζα... εκει που θέλω να καταλήξω ειναι στο οτι ναι μεν μακακας και αυτος που υποτειθεται χωθηκε τελευταια στιγμή αλλά αλλο τοσο ειμαι και εγώ που με δική μου ευθυνη παω με ταχύτητα 160-180 γιατι καλως η κακως σε περίπτωση ατυχήματος, με τετοια ταχύτητα αν ειναι και αλλοι γύρω το πιο πιθανό είναι να τους παρεις και αυτους μαζι σου... Τα όρια για καποιον λογο έχουν μπει, άσχετα αν εμείς τα παραβιάζουμε και αν μας τυχει κατι ριχνουμε το φτέξιμο στον καθε μακακα και στην προκειμενη περιπτωση τον τυπο με το van

Link to comment
Share on other sites

Μα αναμφισβητητα εχουμε ευθυνη...αλλα ξερεις...ειναι σαν να κανεις σκοποβολη με οπλο , εσυ κρατας το οπλο αλλα την ωρα που στοχευεις τον dummie στοχο καποιος σου σπρωχνει το χερι και πετυχαινεις καποιον ανθρωπο.

Ναι μεν το οπλο ειναι επικυνδηνο αλλα εσυ δεν θα σκοτωνες κανεναν αν ο μακακας δεν σε σπρωχνε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ειμαι νεος εδω μεσα αλλα οχι και στο τιμονι.

Για εμενα ειναι απαραδεκτο να μην αφηνεις καποιον που τρεχει περισσοτερο απο εσενα να περασει.

Και ειναι τουλαχιστων τρελο να πατας ( ακουσον ακουσον ) ΦΡΕΝΟ οταν σε πλησιαζει καποιος για προσπεραση. Εγω σηνηθως τρεχω αλλα σεβωμαι την βιασυνη του οποιουδηποτε που μπορει να εχει καποιο ιδιετερο λογο

που τρεχει.

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλαδα δΕν υπαρχουν λωριδΕς ο καθΕνας οδηγΕι οπως γουΣταρΕι , οπου του γουΣταρΕι...ΣημΕρα μου πΕταχτηκΕ μπροΣτα καποιος μΕ 70χλμ Ενω Εγω Ερχομουν μΕ 200+ (μην πΕταχτΕι κανΕις να μου πΕι γιατι ΕτρΕχα τοΣο, δΕν Ειναι αυτο το θΕμα μας) και ΣυνΕχιζΕ να κινΕιται μΕ αυτη την ταχυτητα για να προΣπΕραΣΕι Εναν αλλον που κινουταν μΕ 60χλμ Στην αμΕΣως πιο δΕξια λωριδα (προφανως για να μην καψΕι βΕνζινη).

αφου του αναψα τα φωτα για να ΕπιταγχυνΕι ΣυνΕχιζΕ να κινΕιται αριΣτΕρη λωριδα μΕ 70χλμ !! και Στο τΕλος μου ΕβαλΕ χΕρι γιατι πηγαινα μΕ 200!! γινανΕ ολοι αΣτυνομικοι και νομιζουν οτι θα Επιβαλουν ποΣο θα οδηγουν οι αλλοι.

δΕν ΣκΕφτηκΕ ομως ο βλαχαρος , οτι το ζωο απο πιΣω του που παΕι μΕ 230χλμ (Εγω Ειμαι αυτος) μπορΕι να μην προλαβΕι να φρΕναρΕι και να ΣκοτωΣΕι αυτον την οικογΕνΕια του και ολους τους αλλους γυρω του.

και αναγνωριζοντας την Ευθυνη μου αναρωτιΕμαι παραλληλα ποΣο *μη ΕπιτρΕπόμΕνη λέξη* πρΕπΕι να Ειναι ο τυπος να μΕ βλΕπΕι (γιατι μΕ ΕιδΕ) να Ερχομαι μΕ τΕτοια ταχυτητα και παρολα αυτα να βγΕι μπροΣτα μου και να διατηρηΣΕι χαμηλη ταχυτητα.

το προβλημα Ειναι οτι δΕν καταλαβαινΕι κανΕνας μας...ολοι ΕχουμΕ την Ευθυνη μας. το ποιος Ειναι πιο Επικυνδηνος (αυτος που τρΕχΕι η αυτος που μπαινΕι αριΣτΕρη λωριδα ΣΕ δρομο ταχΕιας κυκλοφοριας μΕ 70χλμ) θα το κρινΕτΕ ΕΣΕις.

Ti θα ακουΣουμΕ ακομα Εδω μΕΣα θΕΕ...Σ'αυτα που γραφΕις πΕριμΕνΕις υποΣτηρικτΕς??? η' απλα τα γραφΕις για να πΕις την παπαρα Σου?? και κατι ακομα...οΣοι Σ αυτο το τοπικ γραφουν και κατηγορουν καποιον για κατι που Επαθαν Στο δρομο Ειμαι ΣιγουροΣ οτι πρωτοι το Εχουν κανΕι αυτοι...και τΕλΕυταιο...δΕν Ειναι τυχαιο που οι χΕιροτΕροι οδηγοι golf "κατοικουν" ΣΕ tsi και οχι ΣΕ gti...χωρις να τους παιρνΕι ολους η μπαλα...καποιοι μΕτακομιΣαν απο peugeot και nissan ΣΕ tsi...και γινανΕ ξαφνικα ΕκτΕλΕΣτΕς..και ξΕχαΣαν που ηταν..κατι Σαν τον νΕοπλουτο ΣΕ αιΣθηΣη δλδ..;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.