Jump to content
dimitris7uk

Για τους ερωτευμενους με την αριστερη λωριδα

Recommended Posts

Να πω και εγω την εμπειρια μου στην αριστερη λωριδα την οποια χρησιμοποιω μεν αλλα δεν ειμαι ερωτευμενος μαζι της και σιγουρα σε καμια περιπτωση δεν θεωρω τον ευατο μου κυριαρχο της: Βρισκομουν λοιπον εγνατια οδο πριν 3 μερες και κινουμαι περιπου με 130-140κμ.Μπροστα μου δεξια βρισκοταν ενα αμαξι και σε αποσταση 200-300μ προπορευοταν νταλικα.Βγαινω λοιπον αριστερα και προσπερναω το αμαξι και συνεχιζω αναγκαστικα αριστερα για να φτασω την νταλικα αλλα εκεινη την στιγμη σκαει με 200κμ πισω μου μια mercedes καινουρια και αρχιζει να μου αναβοσβηνει τα φωτα σαν τρελος.Αν εκανα δεξια θα επρεπε να πεσω ασχημα στα φρενα για να μην σκασω πανω στην νταλικα!Παρεμεινα αριστερα κανοντας νοημα στη mercedes οτι προσπερνω την νταλικα και αμεσα θα κανω δεξια!Ε,και τι κανει ο εκτελεστης ο βλακας που δεν μπορουσε να κοψει για μερικα δευτερολεπτα?Προσπερνα απο δεξια εμενα και πεταγεται αριστερα μπροστα μου και περνα την νταλικα......Απλα κοντεψε να με σκοτωσει επειδη πηρε mercedes και εγινε , ο ΚΥΡΙΟΣ, ο αρχοντας του δρομου και ηθελε να βγαλει ολο του το κομπλεξ.. :crazy:

Συγνωμη για το μεγαλο post.

Edited by SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω την εμπειρια μου στην αριστερη λωριδα την οποια χρησιμοποιω μεν αλλα δεν ειμαι ερωτευμενος μαζι της και σιγουρα σε καμια περιπτωση δεν θεωρω τον ευατο μου κυριαρχο της: Βρισκομουν λοιπον εγνατια οδο πριν 3 μερες και κινουμαι περιπου με 130-140κμ.Μπροστα μου δεξια βρισκοταν ενα αμαξι και σε αποσταση 200-300μ προπορευοταν νταλικα.Βγαινω λοιπον αριστερα και προσπερναω το αμαξι και συνεχιζω αναγκαστικα αριστερα για να φτασω την νταλικα αλλα εκεινη την στιγμη σκαει με 200κμ πισω μου μια mercedes καινουρια και αρχιζει να μου αναβοσβηνει τα φωτα σαν τρελος.Αν εκανα δεξια θα επρεπε να πεσω ασχημα στα φρενα για να μην σκασω πανω στην νταλικα!Παρεμεινα αριστερα κανοντας νοημα στη mercedes οτι προσπερνω την νταλικα και αμεσα θα κανω δεξια!Ε,και τι κανει ο εκτελεστης ο βλακας που δεν μπορουσε να κοψει για μερικα δευτερολεπτα?Προσπερνα απο δεξια εμενα και πεταγεται αριστερα μπροστα μου και περνα την νταλικα......Απλα κοντεψε να με σκοτωσει επειδη πηρε mercedes και εγινε , ο ΚΥΡΙΟΣ, ο αρχοντας του δρομου και ηθελε να βγαλει ολο του το κομπλεξ.. :crazy:

Συγνωμη για το μεγαλο post.

Ή απλώς τον έπαιρνε άνετα να σε προσπεράσει και σε προσπέρασε γιατί τον καθυστερούσες....

Link to comment
Share on other sites

Ή απλώς τον έπαιρνε άνετα να σε προσπεράσει και σε προσπέρασε γιατί τον καθυστερούσες....

Δεν θα συμφωνησω.Γιατι οταν πεταχτηκε μπροστα μου με τον ελιγμο που εκανε επρεπε να πατησω φρενο για να μην σκοτωθουμε ολοι εκει.Σημειωτεον επισης οτι ηδη ειχα πιασει 160κμ και ολα εγιναν ξυστα απο την νταλικα. Δηλαδη τοοοοσο πολυ τον εκοβα που επρεπε να προσπερασει απο δεξια και να δημιουργηθει κινδυνος?Αυτο δεν μπορω να χωνεψω,γιατι αν καθομουν επιτηδες αριστερα με 100 κμ να πω οκ εχει τα χιλια δικια αλλα οχι απο δεξια με ελιγμο μετα να μην πεσει στην νταλικα.Αυτο θεωρω εγω κομπλεξ και κουραδομαγκιες στον δρομο που βαζουν σε κινδυνο ανθρωπινες ζωες.... :excl:

Edited by SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συμφωνησω.Γιατι οταν πεταχτηκε μπροστα μου με τον ελιγμο που εκανε επρεπε να πατησω φρενο για να μην σκοτωθουμε ολοι εκει.Σημειωτεον επισης οτι ηδη ειχα πιασει 160κμ και ολα εγιναν ξυστα απο την νταλικα. Δηλαδη τοοοοσο πολυ τον εκοβα που επρεπε να προσπερασει απο δεξια και να δημιουργηθει κινδυνος?Αυτο δεν μπορω να χωνεψω,γιατι αν καθομουν επιτηδες αριστερα με 100 κμ να πω οκ εχει τα χιλια δικια αλλα οχι απο δεξια με ελιγμο μετα να μην πεσει στην νταλικα.Αυτο θεωρω εγω κομπλεξ και κουραδομαγκιες στον δρομο που βαζουν σε κινδυνο ανθρωπινες ζωες.... :excl:

Ναι δε λέω, εσύ ξέρεις καλύτερα.

Απλώς πολλές φορές ο υπολογισμός των αποστάσεων και της επικινδυνότητας δεν είναι αντικειμενικός.

Μπορεί κατά την κρίση του να χωρούσε άνετα και χωρίς κίνδυνο και να θεώρησε την παραμονή σου στην αριστερή λωρίδα δικό σου κόμπλεξ.

Αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω την εμπειρια μου στην αριστερη λωριδα την οποια χρησιμοποιω μεν αλλα δεν ειμαι ερωτευμενος μαζι της και σιγουρα σε καμια περιπτωση δεν θεωρω τον ευατο μου κυριαρχο της: Βρισκομουν λοιπον εγνατια οδο πριν 3 μερες και κινουμαι περιπου με 130-140κμ.Μπροστα μου δεξια βρισκοταν ενα αμαξι και σε αποσταση 200-300μ προπορευοταν νταλικα.Βγαινω λοιπον αριστερα και προσπερναω το αμαξι και συνεχιζω αναγκαστικα αριστερα για να φτασω την νταλικα αλλα εκεινη την στιγμη σκαει με 200κμ πισω μου μια mercedes καινουρια και αρχιζει να μου αναβοσβηνει τα φωτα σαν τρελος.Αν εκανα δεξια θα επρεπε να πεσω ασχημα στα φρενα για να μην σκασω πανω στην νταλικα!Παρεμεινα αριστερα κανοντας νοημα στη mercedes οτι προσπερνω την νταλικα και αμεσα θα κανω δεξια!Ε,και τι κανει ο εκτελεστης ο βλακας που δεν μπορουσε να κοψει για μερικα δευτερολεπτα?Προσπερνα απο δεξια εμενα και πεταγεται αριστερα μπροστα μου και περνα την νταλικα......Απλα κοντεψε να με σκοτωσει επειδη πηρε mercedes και εγινε , ο ΚΥΡΙΟΣ, ο αρχοντας του δρομου και ηθελε να βγαλει ολο του το κομπλεξ.. :crazy:

Συγνωμη για το μεγαλο post.

Κλασσική περίπτωση ανυπόμονου μακάκα...! Εντελώς εγκληματικό, ώρες ώρες θα σου πω τι κάνω... ....νόημα με το χέρι να περάσουν από πάνω αν είναι μάγκες και μπορεί το jet τους να μετατραπεί παράλληλα σε ελικόπτερο... ....παρόμοιας συνομοταξίας ζώα είναι εκείνοι που ενώ είναι πηγμένη η εθνική και πάνε όλα τα αμάξια με 100-120 στην αριστερή και με ελάχιστες αποστάσεις παίζουν τα φώτα για να κάνεις δεξιά όπου η οποία δεξιά λωρίδα είναι επίσης πηγμένη με πολλά αμάξια και οι μάγκες θέλουν να περάσουν παρόλα αυτά 50 αυτοκίνητα στην σειρά..

...και δεν μιλάω για ανθρώπους που συμβαίνει κάτι έκτακτο ή επείγον και βιάζονται, αλλά για νεόπλουτους με τις γνωστές τάσεις επιδειξιομανίας και φιγούρας...

Στην χαλαρή Εθνική κινούνται πάλι τα εξής ζώα π.χ. το μεσημέρι :

1. Δεξια λωρίδα ο χάρος με το φορτηγό (συνήθως νέος και άσχετος)... ...το οποίο συνήθως μπαλατζάρει και έχει θέμα με τις πλαινές γραμμές (δεν είναι και πολύ στην μέση της λωρίδας).

2. Μεσαία λωρίδα τα αγροτικά που ήταν στις λαικές της Αθήνας, με χίλια πεντακόσια πράγματα στην καρότσα.. ...το ένα να φύγει ο Μάσσα πέρασε απλό γδαρσιματάκι μπροστά σε αυτό που μπορεί να σου τύχει.

3. Αριστερή λωρίδα οι Βατάνεν των ΚΤΕΛ... ...αλήθεια όλοι ραλλίστες έχουν βγει αυτοί?? Όπου ο Βατάνεν είναι εντελώς παράλογο να στηθεί πίσω από τον χάρο με το φορτηγό ή τον λαικατζή με το αγροτικό... ...έτσι αυτοανακηρύσσεται ο άρχοντας της αριστερής λωρίδας και μόνιμος κάτοικος.. ...αν δείξει μεγαλοψυχία ή μιλάει με την γκόμενα στο κινητό ή κάνει τσιγάρο απορροφημένος στον σπορ φμ μπορεί και να σου κάνει την χάρη να μπει στην μεσαία για να τον περάσεις...

...κλασσική εικόνα από το τμήμα Περιστέρι - Βαρυμπόμπη..

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινα σε ενα στενο χαλαρα με 40-50 σκοταδι παντου δεξια αριστερα παρκαρισμενα και τελευταια στιγμη βλεπω εναν χωρις φωτα. Σταματαω αριστερα ανοιγει το παραθυρο. Χωρις φωτα που πας του λεω? Α συγγνωμη μου λεει. Αν τρακαρεις κανενα θα σου φταιει ο αλλος μετα.? Ο μ@λ@κ@αςειχε και μωρο μεσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περιστατικό από μερικά χρόνια πριν, αλλά από αυτά που μένουν...

Βρίσκομαι σε εποχή προ VW με ένα Toyota Celica ST 22 μοντέλο 1975. Βρίσκομαι αριστερή και πραγματοποιώ προσπέραση 3 ή 4 αυτοκινήτων με 130/140 χ/ω, επιστρέφοντας από (Θ)Ξεσσαλονίκη... Προφυλακτήρα εμφανίζεται από το πουθενά ένα κίτρινο Fiat Punto με ΤΕΡΑΣΤΙΑ γράμματα GT στις πόρτες.

Φώτα...... Του κάνω νόημα από τον καθρέπτη μου ότι δεν έχω κάπου να 'χωθώ'.. Ξανά φώτα, κόρνα και πλέον καρφίτσα δεν πέφτει ανάμεσα από τους προφυλακτήρες μας. Βρίσκω ευκαιρία και μπαίνω μεσαία, όπου η κοπέλα του τύπου μου δείχνει την δυσαρέσκειά της με την γνωστή παλινδρομική κίνηση του χεριού της....

Όπως καταλαβαίνετε έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι και αρχίζουμε ένα κυνηγητό που θα το ζήλευε και ο Ove Anderson.. Ο τύπος, κλασικός ευθυάκιας (καμία επαφή με racing line και τα συναφή) μου έριχνε καρότσες στις ευθείες και αναρωτιόταν πως ο μ......ς με το 'σαράβαλο'΄κατάφερνε στις στροφές να τον φτάνει...

Φτάνουμε σε ανοιχτές στροφές χωρίς κίνηση, του ανταποδίδω το κόλλημα σαν την βδέλλα και βγαίνοντας από μία καταπληκτική δεξιά με 5η και ότι στροφές είχε να μου δώσει το κουρασμένο και σε μεγάλο βαθμό ασυντήρητο 1600 μοτεράκι μου...........

Σκάω τρελό φρενάρισμα, κατεβάζω 4η και κάνω τον σταυρό μου.... ΜΠΛΟΚΟ!!!

Το punto περνάει σφαίρα μπροστά από έναν έξαλλο αστυνομικό ο οποίος έχει πάθει υστερία και κουμπώνει όπισθεν για να φτάσει στο μπλόκο. Και οι 5 συνάδελφοι του αστυνομικού επικεντρώνουν το ενδιαφέρον τους στο Fiat και περνάω κύριος από μπροστά με 95-100 χ/ω.

Η μεγάλη πλάκα....? Περνώντας δίπλα από το Punto ανταποδίδω στους επιβαίνοντες την ίδια χειρονομία που μου είχε κάνει η κοπέλα του οδηγού.

Αποτέλεσμα...

Celica.. 1

Punto.. -500 έως -800 ευρώ σε κλήσεις..

Ηθικό δίδαγμα.. Σεβάσου όλα και όλους στον δρόμο γιατί εάν δεν το κάνεις ο δρόμος θα σε τιμωρήσει .. με τον έναν τρόπο ή με τον άλλον.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι την αριστερή την χρησιμοποιούμε μόνο για προσπέραση. Γενικά πας από την δεξιά λωρίδα. Όλες τις άλλες "αριστερές" λωρίδες τις έχουμε μόνο για προσπέραση και μόλις τελειώσει η προσπέραση ξαναπάμε στην δεξιά. Τώρα το τι γίνεται στην Ελλάδα είναι άλλο θέμα.

+1000000000000000000000000000000000000 α μπραβο γεια στο στομα σου...
Link to comment
Share on other sites

Το ότι πάνε σιγά στην αριστερή λουρίδα και κομμάτια στις άλλες 2 πραγματικά μόνο στην Ελλάδα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Akaleo αυτο ειναι λογικο μονο οταν αυτος στην αριστερη πηγαινει με 120...ε τοτε τι να κανουν οι υπολοιποι?

 

Εγω κατι αλλο που δεν εχω καταλαβει ειναι το εξης....Ολοι λενε πως η αριστερη ειναι μονο για προσπερασεις....Και ρωτω εγω...Ενας που κινειται σταθερα με 150χλμ θα πρεπει να πηγαινοερχεται μεσαια-αριστερη?μου φαινεται παραλογο

Link to comment
Share on other sites

Μα ανέκαθεν η αριστερή είναι για τους γρήγορους! Για αυτούς που λες με 150. Αλλά στην Ελλάδα τα πράγματα είναι ανάποδα γιατί ο καθένας κάθεται όπου του αρέσει ανεξαρτήτως της ταχύτητας του.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε economist, βάσει νόμου, η αριστερή είναι μόνο για προσπέραση. Πηγαίνοντας 150, προφανώς κ δεν ενδιαφέρεσαι ιδιαίτερα για το νόμο, οπότε κάνεις ό,τι σου αρέσει! 

 

Υ.Γ. τα λέω φιλικά κ για να γελάσουμε, δεν θέλω να το παίξω κάποιος κ να ξεκινήσω εμφόρουμιο πόλεμο :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειδικα εν μεσω της κρισης που ολοι,εχουν πιασει την μεσαια και την δεξια,πηγαινωντας με 80-100,με το ενα ματι στο δρομο και το αλλο στo Trip computer, η αριστερη ειναι μονοδρομος.

Δηλαδη για να ταξιδεψεις με μια φυσιολογικη ταχυτητα,150-160,αναγκαζεσαι να εισαι μονιμα αριστερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε economist, βάσει νόμου, η αριστερή είναι μόνο για προσπέραση. Πηγαίνοντας 150, προφανώς κ δεν ενδιαφέρεσαι ιδιαίτερα για το νόμο, οπότε κάνεις ό,τι σου αρέσει! 

 

Υ.Γ. τα λέω φιλικά κ για να γελάσουμε, δεν θέλω να το παίξω κάποιος κ να ξεκινήσω εμφόρουμιο πόλεμο :p

Δεν διαφωνω...αλλα και το ταξιδι με 130 ειναι λιγο κουραστικο...γενικα οι εχοντες την εξουσια πρεπει να αναθεωρησουν λιγο τα ορια

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με 120 κοντερισια και cc την κατα βρίσκω!!! Και απολαμβάνω εσάς τους γρήγορους να Καίτε βενζίνη και υγραεριο ή οτι αλλο βάζετε :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με 120 κοντερισια και cc την κατα βρίσκω!!! Και απολαμβάνω εσάς τους γρήγορους να Καίτε βενζίνη και υγραεριο ή οτι αλλο βάζετε :p

Ναι με 120 θα καψεις 8 λιτρα,με 140-150 θα καψεις 10,σε ενα ταξιδι δηλαδη 500 χιλιομετρα θα γλυτωσεις 10-15 ευρω????

Προτιμαω να απολαυσω ταξιδακι με 150-160,αλλωστε με 100-120 ειναι βασανηστηριο δεν ειναι ταξιδι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχυει,την προσωπικη μου γνωμη εγραψα.

Εγω παντως με 100 με το Passat με πιανει ο υπνος,με το Micra παω με 110 και νομιζω οτι τρεχω κιολας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παλιό το τοπικ, το δίαβασα όλο. Ένα πράγμα δεν είδα να αναφέρεται πουθενά από σεβαστούς συμφορουμίτες. Καμιά φορά φταίει η κατάσταση οδοστρώματος που ωθεί τους οδηγούς στην αριστερή λωρίδα. Στους δρόμους με δύο λωρίδες ανά κατεύθυνση στην δεξιά οδηγούν τα λεωφορεία, φορτηγά κλπ με αποτέλεσμα η δεξιά λωρίδα να είναι γεμάτη με ρωγμές, κύματα, βαθουλώματα, που ακόμα και με 80-90 η οδήγηση γίνεται ταλαιπωρία και τεστ αντοχής για την ανάρτηση. Οπότε ή πρέπει να κατεβάσεις στα 60-70 ή να βγεις αριστερά. Αλλά εν πάση περιπτώσει, ακόμα και τότε πρέπει να την αφήνεις και να κάνεις δεξιά όταν έρχεται κάποιος πιο γρήγορος από πίσω. 

Ένας φίλος έγραψε το 2010 (πριν 6 χρόνια!) πως όταν περπατάμε στο πεζοδρόμιο και ακουμπάμε, ζητάμε συγγνώμη, αλλά δεν δείχνουμε ευγένεια όταν είμαστε στο αυτοκίνητο. Και απόρησε γιατί γίνεται αυτό. Έχει γίνει σχετική έρευνα για το συγκεκριμένο φαινόμενο και αποδίδεται στην ανθρώπινη, σωματική επαφή, ακόμη και άουρα ας πούμε. Ουσιαστικά, λένε οι επιστήμονες, όταν είσαι στο αυτοκίνητο, είσαι περιτριγυρισμένος από μέταλλο, πλαστικό και ουσιαστικά απομονωμένος από το περιβάλλον και από άλλους ανθρώπους. Οπότε σε κατάσταση ανάγκης (όλα αυτά που περιγράφουμε εδώ) δεν νιώθεις τον άλλον σαν άνθρωπο, δεν υπάρχει ανθρώπινη επαφή και για αυτό συμπεριφερόμαστε διαφορετικά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ένας από αυτούς είμαι και γω, όχι που θα κάτσω να γ**ήσω τη σαύρα. Άντε να αυξήσω και λίγο ταχύτητα όσο αναγκαστικά κάθομαι αριστερά αλλά οι πολύ βιαστικοί που μετρούν και το δευτερόλεπτο παρακαλούνται όπως καταβάλουν 1000 ευρώ έκαστος και το επόμενο δευτερόλεπτο θα πέσω στους κρατήρες, stunt car θα το κάνω από λοφάκι σε λοφάκι θα πηδάω.

Πολύ ενδιαφέρον φίλε μου αυτό με την έρευνα και λογική εξήγηση του φαινομένου.

Link to comment
Share on other sites

Όταν συναντώνται δύο μακάκες την πληρώνουν όλοι. Ένας ο σουπερ γρήγορος, ο άλλος ο "τιμωρός" ή ο "τυπικος - δεν παω πιο γρήγορα από το όριο"...

https://youtu.be/9s6KrzI1zg8?t=6m34s

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago , Bitnik said:

Όταν συναντώνται δύο μακάκες την πληρώνουν όλοι. Ένας ο σουπερ γρήγορος, ο άλλος ο "τιμωρός" ή ο "τυπικος - δεν παω πιο γρήγορα από το όριο"...

https://youtu.be/9s6KrzI1zg8?t=6m34s

Κανονικά έπρεπε να κατέβει ο νταλικιέρης και να τους αρχίσει και τους δύο στις μπουνιές. Ο ένας ο καραγκιόζης με το pick up νευρίασε που ο άλλος πήγε να τον περάσει από δεξιά και δεν έκανε στην άκρη για να τον "συνετίσει" και το άλλο το δίποδο ζώο θεώρησε καλό να βγει εκτός δρόμου για να περάσει. Κρίμα για τον οδηγό του φορτηγού που έπεσε θύμα της ανθρώπινης μαλ@@κιας.. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.