Jump to content
digigram

Τριξιμο Πλαφονιερας

Recommended Posts

Χαιρετε κι απο μενα το κλασσικο προβλημα των γκολφ στην πλαφονιερας η οποια βρισκεται πανω απο τους αεραγωγους ΤΡΙΖΕΙ υπαρχει καπιος τροπος να την φτιαξουμε η οχι ?

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε κι απο μενα το κλασσικο προβλημα των γκολφ στην πλαφονιερας η οποια βρισκεται πανω απο τους αεραγωγους ΤΡΙΖΕΙ υπαρχει καπιος τροπος να την φτιαξουμε η οχι ?

...φίλε μου συγνώμη που στο λέω....αλλά υπάρχουν πάρα πολλα θέματα για το πρόβλημά σου....μην ανοίγουμε θέματα χωρίς να ψάχνουμε...γιατί μετά δν βρίσκουμε τίποτα εδώ μέσα.....

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε κι απο μενα το κλασσικο προβλημα των γκολφ στην πλαφονιερας η οποια βρισκεται πανω απο τους αεραγωγους ΤΡΙΖΕΙ υπαρχει καπιος τροπος να την φτιαξουμε η οχι ?

Προσωπικα εχω αλλαξει μια φορα τους αεραγωγος και δεν ειδα βελτιωση. Χθες αλλαξα και τη σιτα του πανω αεραγωγου και προς το παρον δεν τριζει αλλα 100% με τους δρομους που εχουμε σε καμια βδομαδα θα αρχισει να τριζει.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εχω αλλαξει μια φορα τους αεραγωγος και δεν ειδα βελτιωση. Χθες αλλαξα και τη σιτα του πανω αεραγωγου και προς το παρον δεν τριζει αλλα 100% με τους δρομους που εχουμε σε καμια βδομαδα θα αρχισει να τριζει.

εγώ που τα έχω αλλάξει όλα, μετά από μια εβδομάδα, ήταν σαν να μην τα είχα αλλάξει ποτέ. μην σου πω έτριζαν και πιο πολύ....

Συμβουλή στους παθόντες...μην το αλλάξετε τσάμπα θα είναι....και παίζει να σας κάνουν και ζημιά όπως εμένα....που άμα δείτε πως μου έχουν βάλει τα πλάστικά θα φρίξετε..κενά από εδώ και εκεί......έχουν κάνει γρατζουνιές....καλύτερα να μην τα άλλαζα ποτέ....αμα θέλετε βάζω φωτό....

Link to comment
Share on other sites

ναι συμφωνω δεν την βαζουνε οπως ηταν η εργοστασιακη..ρε κοσπα με τις ζωνες τι εκανες κ το κλακ κλακ που κανουν?ασε που ακουω κ ενα κλακ κλακ απο το προσκεφαλο κ μου ανεβαινει η πιεση δεν ξερω ποση over εχω....

Link to comment
Share on other sites

ναι συμφωνω δεν την βαζουνε οπως ηταν η εργοστασιακη..ρε κοσπα με τις ζωνες τι εκανες κ το κλακ κλακ που κανουν?ασε που ακουω κ ενα κλακ κλακ απο το προσκεφαλο κ μου ανεβαινει η πιεση δεν ξερω ποση over εχω....

...και εμένα στην αρχή μου ανέβαζε τρελό over αλλά το καλό ήταν που μου την κράταγε και σταθερή.....αφού δν το έχω σπάσει αυτό το αμάξι θαύμα είναι.....

...Λοιπόν με τις ζώνες, απλά έχω ανεβάσει το μοχλό τέρμα πάνω και έχει λίγο περιοριστεί το κλικ κλικ...αλλά μου έχει κάνει σημαδάκι στον λαιμό η ζώνη γιατί είναι ψηλά και με γδέρνει....αλλά χαλάλι...τα πάθη του Ιησού περνάω με αυτό το αμάξι....

Πλεον κάνει τόσους θορύβους που δεν προλαβαίνω να τους αντιμετωπίσω όλους......

Edited by kospasTSI12345
Link to comment
Share on other sites

ελεος ανα8εμα τα τριξιματα μου μεσα λεω να ψεκασω με σπρευ σιλικονης τα προσκεφαλα κ τις ζωνες...οχι οτι θα γινει κατι αλλα λεμε τωρα

Link to comment
Share on other sites

...Λοιπόν με τις ζώνες, απλά έχω ανεβάσει το μοχλό τέρμα πάνω και έχει λίγο περιοριστεί το κλικ κλικ...αλλά μου έχει κάνει σημαδάκι στον λαιμό η ζώνη γιατί είναι ψηλά και με γδέρνει....αλλά χαλάλι...τα πάθη του Ιησού περνάω με αυτό το αμάξι....

Ακριβώς το ίδιο έχω πάθει-κάνει κι εγώ tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

κ τι εκανες για την αντιμετωπιση του τριξιματος?

Εγω δεν την παλευω αλλο με τον κεντρικο αεραγωγο (τον πανω στο ταμπλο εννοω)...ειλικρινα τι τους ηρθε και εβαλαν αυτη την μ@λ@κια..

Ειμαι ετοιμος να τον βγαλω και να το τσιμενταρω....

Αληθεια τα Golf trendline απο πανω δεν ειχαν τιποτα. Ειχαν μια θηκη. Εαν βγαλουμε την σιτα δεν μπαινει κατι τετοιο??

Υπαρχει κανεις με trendline να μας πει??

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν την παλευω αλλο με τον κεντρικο αεραγωγο (τον πανω στο ταμπλο εννοω)...ειλικρινα τι τους ηρθε και εβαλαν αυτη την μ@λ@κια..

Ειμαι ετοιμος να τον βγαλω και να το τσιμενταρω....

Αληθεια τα Golf trendline απο πανω δεν ειχαν τιποτα. Ειχαν μια θηκη. Εαν βγαλουμε την σιτα δεν μπαινει κατι τετοιο??

Υπαρχει κανεις με trendline να μας πει??

Όπως είπε και ο kospasTSI12345 "ψάξε λιγο και θα το βρείς". Βάλτε λίγη υφασμάτινη ταινία και λίγο σπρέι antifriction της VW-Audi στα σημεία επαφής και τέλος τα τριξίματα for ever!

Ναι μπορείς να βγάλεις τη σίτα και να βάλεις τη θήκη μικροαντικειμένων(60-70¤) κανονικότατα! ¶ν βάλεις τη θήκη που έχει το trendline θα περιοριστεί το τρίξιμο, πολλοί φίλοι μου το έχουν κάνει για τον παραπάνω χόρο που προσφέρει και ησύχασαν απο τριξίματα.

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

υφασματινη ταινια?χμμ απο που την αγοραζουμε (υποθετω οτι πρεπει να βγαλουμε την σιτα για να την τοποθρτησουμε...)

οσο για το σπρευ το υπαρχει στις αντιπροσωπεις φανταζομαι,,,

αυτο το σπρευ κανει και για τις ζωνες?

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

κ τι εκανες για την αντιμετωπιση του τριξιματος?

Αν ρωτάς για το κλακ κλακ στη ζώνη του οδηγού τότε με το ανέβασμα του ύψους τέρμα επάνω δεν ακούγεται τίποτα!

Επίσης παρόμοιος ήχος ακουγότανε από το πίσω δεξιά κάθισμα στον μηχανισμό της πλάτης που πατάμε για να ξαπλώσει και λύθηκε με ένα μικρό κομμάτι χαρτί το οποίο το σφήνωσα κάπου στη λαβή ;) .

Link to comment
Share on other sites

χμμ τερμα πανω την εχω tongue.gif...αλλα ψιλιαζομουνα οτι μπορει να προερχεται κ απο τα πισω καθισματα γιατι μια φορα που εδωσα τα κλειδια σε αλλον να οδηγησει κ εγω καθησα πισω

για να καταλαβω απο που προερχοτανε ο τριγμος (εκατσα ακριβως πισω απο τον οδηγο) δεν ακουσα τπτ οποτε ισως ειναι απο το πισω καθισμα

που ακριβως εβαλες το χαρτι?στην λαβη?

Link to comment
Share on other sites

Αν ακουμπίσεις την λαβή χωρίς να την τραβήξεις για να ανοίξει η πλάτη θα δεις ότι παίζει λίγο, ε κάπου εκεί βάλε λίγο χαρτάκι για να σφήξει και να μην έχει κενά. Δοκίμασέ το στο αυτοκίνητο και θα καταλάβεις που να βάλεις το χαρτάκι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να βγάλεις τη σίτα και να βάλεις τη θήκη μικροαντικειμένων(60-70¤) κανονικότατα! ¶ν βάλεις τη θήκη που έχει το trendline θα περιοριστεί το τρίξιμο, πολλοί φίλοι μου το έχουν κάνει για τον παραπάνω χόρο που προσφέρει και ησύχασαν απο τριξίματα.

60-70 ευρω η θηκη?? εισαι σιγουρος??

Παντως για κατι τετοιο θα παω. Θα εχω και χωρο για μικροαντικειμενα. Οτι και να κανεις με τους κωλοδρομους θα τριζει μια ζωη.

Αλλα μετα τι γινεται με την του ροη αερα που δεν θα εχει διεξοδο??? Δεν θα υπαρχει προβλημα??

Υπαρχει κανεις εδω στο φορουμ που να το εκανε?? Κανα how to

Link to comment
Share on other sites

υφασματινη ταινια?χμμ απο που την αγοραζουμε (υποθετω οτι πρεπει να βγαλουμε την σιτα για να την τοποθρτησουμε...)

οσο για το σπρευ το υπαρχει στις αντιπροσωπεις φανταζομαι,,,

αυτο το σπρευ κανει και για τις ζωνες?

Την υφασμάτινη ταινία της tesa θα την βρείς σε ηλεκτρολογεία ή σε συνεργεία ηχοσυστημάτων, πάντως κάνει δουλειά βάζοντάς την κάτω απο την σίτα και τους αεραγωγούς στα σημεία επαφής. :D

Το σπρέι το βρίσκεις σε αντιπροσωπίες με κωδικό G 052 172 A2, και αυτό κάνει δουλειά αλλά δεν μπορείς να το βάλεις στις ζώνες γιατί λερώνει (αφήνει στην επιφάνεια κάτι σαν λεπτό γράσο) :blink:

60-70 ευρω η θηκη?? εισαι σιγουρος??

Παντως για κατι τετοιο θα παω. Θα εχω και χωρο για μικροαντικειμενα. Οτι και να κανεις με τους κωλοδρομους θα τριζει μια ζωη.

Αλλα μετα τι γινεται με την του ροη αερα που δεν θα εχει διεξοδο??? Δεν θα υπαρχει προβλημα??

Υπαρχει κανεις εδω στο φορουμ που να το εκανε?? Κανα how to

Δέν είμαι τελείως σίγουρος για την τιμή, να μας πεί κάποιος στα σίγουρα!

Με την ροή του αέρα δεν θα έχεις πρόβλημα αφού απλά σφραγίζεται η διέξοδος με την υποδοχή που έχει η θήκη στο κάτω μέρος της. ¶ν βγάλετε την θήκη ενός trendline (αφαιρείτε το λαστιχένιο πατάκι του και ξεβιδώνετε με torx δυο βίδες) θα δείτε οτι υπάρχρει θέση για την σίτα και σε αυτη την "φτηνή" εκδοση Golf 5 trendline.

Ένα How To που βρήκα ειναι αυτο: http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=3002075

Αυτά τα λέω απο εμπειρία που είχα σε αντιπροσωπία (ώς τεχνικός σύμβουλος) βλέποντας μερικούς φίλους μου ηλεκτρολόγους να δουλεύουν σε τέτοια ζητήματα :blink:

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους,αν ακουτε θοριβο απο την ζωνη δεν ειναι τιποτα σε κανενα 2μηνο θα αλλαξετε τον μηχανισμο της ζωνης.Το λεω επειδη την πατησα 150 ΕΥΡΩ.

Link to comment
Share on other sites

οταν λες θα αλλαξουμε μηχανισμο τι εννοεις μονο απο το τριξιμο η θα χαλασει κ τπτ αλλο?

μηχανισμος εννοεις το πανω κατω στην κολωνα να υποθεσω?

Link to comment
Share on other sites

Την υφασμάτινη ταινία της tesa θα την βρείς σε ηλεκτρολογεία ή σε συνεργεία ηχοσυστημάτων, πάντως κάνει δουλειά βάζοντάς την κάτω απο την σίτα και τους αεραγωγούς στα σημεία επαφής. :D

Το σπρέι το βρίσκεις σε αντιπροσωπίες με κωδικό G 052 172 A2, και αυτό κάνει δουλειά αλλά δεν μπορείς να το βάλεις στις ζώνες γιατί λερώνει (αφήνει στην επιφάνεια κάτι σαν λεπτό γράσο) :D

μηπως εχεις κ εδω σωσμενο κανα how to να δω κ καμια φωτο κυριε τεχνικε συμβουλε ?

Link to comment
Share on other sites

μηπως εχεις κ εδω σωσμενο κανα how to να δω κ καμια φωτο κυριε τεχνικε συμβουλε ?

Σε λίγο καιρό θα αλλάξω το rcd300 μου με το Witson 720 που τα κάνει όλα, οπότε στο λύσιμο που θα κάνω θα βγάλω φωτογραφίες και θα γράψω ένα How To. Εκτός αν με έχει προλάβει άλλος μέσα στο φόρουμ, κάνε ένα Search!

(πρώην τεχνικός σύμβουλος)

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους,αν ακουτε θοριβο απο την ζωνη δεν ειναι τιποτα σε κανενα 2μηνο θα αλλαξετε τον μηχανισμο της ζωνης.Το λεω επειδη την πατησα 150 ΕΥΡΩ.

...εγώ εδώ και δύο χρόνια δεν τον εχω αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.