Jump to content
digigram

Τριξιμο Πλαφονιερας

Recommended Posts

Γεια σε ολους,αν ακουτε θοριβο απο την ζωνη δεν ειναι τιποτα σε κανενα 2μηνο θα αλλαξετε τον μηχανισμο της ζωνης.Το λεω επειδη την πατησα 150 ΕΥΡΩ.

:wacko::unsure: :unsure: :unsure: :unsure:

Δεν είναι από το μηχανισμό μάλλον γιατί στην ψηλότερη θέση στον ρυθμιστή ύψους δεν ακούγεται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

οντως πρεπει να ειναι απο το πισω καθισμα το κλακ κλακ απο τον μηχανισμο (πεζει λιγο) κ αυτο σπανια κ οταν παω πισω κ το πειραξω λιγο σταματαει

αυτο που μου την σπαει ειναι το προσκεφαλο που τριζει στις λακουβες...θα παω να παρω σπρευ μπας κ σκασει

Link to comment
Share on other sites

Οντως ο ηχος του κεντρικου αεραγωγου και κυριως του επανω μερους ειναι ενοχλητικος. Οταν πεφτεις σε λακουβες νομιζεις οτι θα σπασει απο το τριξιμο. Ακομα και σε αποτομους ελιγμους του αμαξιου τριζει. Για να μην ακουγεται πρεπει να πας σε λειο δρομο τελειως σαν την Αττικη οδο π.χ.

Εγω ακουω επισης και εναν ελαφρυ ηχο απο την εταζιερα πισω, αλλα δε με ενοχλει τοσο οσο ο κεντρικος αεραγωγος. Ο ηχος απο τον ζωνη ειναι επισης γνωστος και τον ακουω καμια φορα κ αυτον αλλα δε με ενοχλει τοσο ουτε αυτος επειδη δεν ειναι δυνατος και δεν ακουγεται καν οταν εχεις εστω κ λιγη μουσικη.

Οσοι εχετε αντιμετωπισει το προβλημα με τον κεντρικο αεραγωγο πως το αντιμετωπισατε? κανατε τιποτα ή απλα μουσικουλα κι ολα καλα? εγω σκεφτομαι να το παω αντιπροσωπεια και να τους πω οτι δε τη παλευω αλλο με αυτο. Τωρα ειμαι 10.000km και το τριξιμο αρχισε πιο εντονα στα τελευταια χιλιομετρα, δυστυχως εξαιτιας των καροδρομων που εχουμε. στην αρχη δεν ακουγοταν...

Νομιζω οτι βασει καποιων manuals που ειδα σε ξενα forum πρεπει να μπαινει μονωση απο κατω, αφου ανοιχτει ο αεραγωγος. Κατι τετοιο λυνει το προβλημα? Οσοι εχουν κανει κατι παρομοιο ας αναφερουν λυσεις για να το κανω κι εγω. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Σιγα μη ξερουν να το διορθωσουν... απλα θα σου βαλουν αλλους αεραγωγους οπου μετα απο λιγο καιρο παλι θα τριζουν. Εχω αλλαξει ηδη 2 φορες.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος πώς βγαίνουν οι αεραγωγοί; Είναι απλό;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος πώς βγαίνουν οι αεραγωγοί; Είναι απλό;

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=17583

http://www.vwaudiforum.co.uk/forum/showthread.php?t=21273

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγώ έχω trendline με θήκη και δεν τρίζει....από εκεί τουλάχιστον....γιατί γενικότερα έχουμε από όλα τα καλά...τι κάτι δεξιά που ήταν μια βίδα και την βιδώσαμε με κόλλα (έφτιαξε βέβαια) αλλά κάτι βγήκε πάλι και ακούγεται.... που θα μου πάει όμως....θα το βρώ...

ξεκίνησε και το παράθυρο του οδηγού τώρα...όταν είσαι σε δυσβάτο δρόμο ή όταν βγαίνω από την πιλοτή ακούγεται ένα τρίξιμο....(εκεί σηκώνω τα χέρια ψηλά είναι η αλήθεια...δεν ξέρω αν έχει τύχει σε κανέναν να βοηθήσει πάντως...)και κάτι πίσω δεξιά σαν από τα πίσω καθήσματα ακούγεται αλλά άντε βρες το αυτό.....εχω βαρεθεί να χαμηλώνω μουσική καί να στύνω αυτί... για αυτό η λύση είναι μουσική τσίτα, τέρμα,φουλ και όλα τα σχετικά και με όποιον είναι στο αμάξι τα λέτε μετά!!!!χαχαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Δες μηπως ακουγονται τα αυτακια που ριχνουν τα καθισματα, ανοιγοκλεισετα λιγο. Εμενα απο εκει ηταν ενας θορυβος. Τωρα που κλεινω χρονο και 25000χλμ εχω παψει να ειμαι τοσο ψειρας tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα links (αν και το 2ο θέλει account) αλλά δεν εννοώ τον κεντρικό ψηλά. Εννοώ τους 4 εμπρόσθιους. :)

problem_on_gti.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως μεσα στο Golf ακουγονται πολλα τριξιματα απο πολλα σημεια. Μερικα ειναι σταθερες αξιες οπως ο μηχανισμος ζωνης και ο κεντρικος αεραγωγος κι αλλα ερχονται και φευγουν...

Εγω σιγα σιγα προσπαθω να συνηθισω. βαζω λιγο μουσικουλα και το ξεχναω. παντως πιστευω οτι ακουγονται μεσα στο Golf τριξιματα περισσοτερο συγκριτικα με αλλα αμαξια, επειδη εχει πολυ καλη ηχομονωση απο το δρομο και το εξωτερικο περιβαλλον κι ακουγεται και το παραμικρο στο χωρο της καμπινας. αντιθετα σε αλλα αμαξια μεσα στο γενικοτερο θορυβο δε προσεχεις τριξιματα τοσο. Παρολα αυτα για να λεμε και την αληθεια, ο κεντρικος αεραγωγος ειναι απο φτηνο πλαστικο της πλακας κ μεγαλη μ@λ@κια...ενω ολα τα πλαστικα γυρω του ειναι πολυ καλα, απορω γιατι εβαλαν αυτη την βλακεια εκει στην μεση. λιγο αν κοπανησει η αναρτηση σε λακουβες τελειωσε το θεμα.

Θα δοκιμασω με κανα spray σιλικονης να δω αν γινεται δουλεια.

Edited by RedGolfGT
Link to comment
Share on other sites

Δουλειά γίνεται, αρκεί να εντοπίσεις την ακριβή πηγή προέλευσης. Γιατί συνήθως δεν είναι εύκολος ο εντοπισμός.

Link to comment
Share on other sites

για ρωτήστε κ κανέναν με θήκη μπροστά αντί για την σίτα που έχετε εσείς..όλα καλά με εκείνο το σημείο αλλά οι έμπροσθεν αεραγωγοί ακούγονται..ευτυχώς όχι πολύ κ όχι πάντα..η περίπτωση να τρίζει κ να σου κλονίζει το νευρικό σου σύστημα το κουμπάκι του χειρόφρενου έχει τύχει σε κανέναν??πώς να βάλεις συλικόνη εκεί??γίνεται??δεν γίνεται..

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως τις τελευταιες μερες ηταν σχετικα 'ησυχο' το δικο μου.... :lol:

Απλα του εριξα πιεση στα λαστιχα, που κοπαναγαν στις ανωμαλιες κι ειναι καλυτερα τωρα.

παντως μπορει τωρα εξαιτιας και της θερμανσης των πλαστικων λογω καλοκαιριου να μην τριζουν τοσο και μολις χαμηλωσει παλι η θερμοκρασια να ξεκινησει το βιολι του. :)

Link to comment
Share on other sites

για ρωτήστε κ κανέναν με θήκη μπροστά αντί για την σίτα που έχετε εσείς..όλα καλά με εκείνο το σημείο αλλά οι έμπροσθεν αεραγωγοί ακούγονται..ευτυχώς όχι πολύ κ όχι πάντα..η περίπτωση να τρίζει κ να σου κλονίζει το νευρικό σου σύστημα το κουμπάκι του χειρόφρενου έχει τύχει σε κανέναν??πώς να βάλεις συλικόνη εκεί??γίνεται??δεν γίνεται..

Εχεις απολυτο δικιο εγω εχω θηκη και τριζουν οι μπροστινοι αεραγωγοι αλλα οχι πολυ και σε δρομο πολυ ανωμαλο.Αλλα εχω βρει την λυση τους κατεβαζω τελειως οταν δεν βαζω κλιματισμο και ολα οκ.Αλλα απο την αλλη σκεφτομαι να αλλαξω την θηκη γιατι δεν την χρησιμοποιω καθολου και θελω να την κλεισω εκεινη την τρυπα

Edited by Nikos_Athens
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.