Jump to content
ted33

Media-in

Recommended Posts

ψαχνω αποτη τεταρτη που εγινε η παραγγελια να μαθω αν το media-in δεχεται εξωτερικο σκληρο δισκο αλλα τιποτα!τι google εβαλα,τι σε ξενα φορουμ μπηκα..τιποτα..τζιφος..κ για καποιο λογο δεν λειτουργει κ η αναζητηση μου στο φορουμ.θα παρακαλουσα οποιος γνωριζει ποια ειναι η μεγιστη χωριτικοτητα σε gb που μπορει να διαβασει το media-in,να με πληροφορησει..ευχαριστω.. :rolleyes:

Κοίτα.... θεωρητικά δεν θα έχεις πρόβλημα.... αν βέβαια έχεις τον σκληρό σε FAT32 και όχι NTFS

Τα 2 Gb περιορισμός είναι για το media-in επάνω στο RCD-510 και RNS-510 γιατί πολύ απλά δεν μπορεί να διαβάσει μνήμες HCSD

Όταν τώρα έχεις βάλει κάποιο media-in με USB δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα να βάλεις κανένα USB Powered σκληρό (κάποιον 2.5" δηλαδή)

Αν ήταν έτσι ....δεν θα μπορούσες να βάλεις ούτε τα ipod >2gb

Όλα αυτά όμως είναι θεωρητικά.... στην πράξη ποτέ δεν ξέρεις

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους..το πρωτο θεμα που κοιταξα στο φορουμ ηταν για τον αναπτορα..οι περισσοτεροι ερχονται με ανταπτορα usb ο οποιοσ δεν φορτιζει το ipod.. για να φορτισει,χρειαζεσαι ειδικο ανταπτορα για ipod της volkswagen που στοιχιζει περιπου 30¤(ετσι μου ειπαν στην ιταλια)...

Archery? tongue.gif

Comment: Ας μην το ανοίξουμε πάλι το θέμα... και κάνουμε edit μετά... απλά για χαβαλέ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα.... θεωρητικά δεν θα έχεις πρόβλημα.... αν βέβαια έχεις τον σκληρό σε FAT32 και όχι NTFS

Τα 2 Gb περιορισμός είναι για το media-in επάνω στο RCD-510 και RNS-510 γιατί πολύ απλά δεν μπορεί να διαβάσει μνήμες HCSD

Όταν τώρα έχεις βάλει κάποιο media-in με USB δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα να βάλεις κανένα USB Powered σκληρό (κάποιον 2.5" δηλαδή)

Αν ήταν έτσι ....δεν θα μπορούσες να βάλεις ούτε τα ipod >2gb

Όλα αυτά όμως είναι θεωρητικά.... στην πράξη ποτέ δεν ξέρεις

Και εγώ από ότι διάβασα το Manual RCD510 κάνει λόγο για 2 GB αλλά εγώ έχω διαφορετική άποψη είναι δυνατόν αυτό που πήρα εγώ aftermarket να δουλεύει άψογα την SD 4GB και το original της VW να μην τις δουλεύει??? Θα τρελαθώ! Ας το δοκιμάσει κάποιος βρε παιδιά και να μας πει.

Archery? tongue.gif

Comment: Ας μην το ανοίξουμε πάλι το θέμα... και κάνουμε edit μετά... απλά για χαβαλέ!!!

:rolleyes::lol::lol: Καλό!!! Πάω πάσο! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

To RCD510 λέει για την Secure Digital slot... που είναι πάνω του... και όχι για την USB Media-in που είναι στον τεμπέλη...

Οι Secure digital φτάνουν μέχρι 2 GB

Μετά τα 2gb λέγονται Secure Digital High Capacity (SDHC)

To όλο θέμα ειναι το τί card reader έχει η συσκευή.... από την στιγμή που εσένα Archery βλέπει την 4Gb... θα βλέπει και 8gb και ίσως και 16Gb

Edited by solaris
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι το βράδυ θα έχω κάνει και το παρακάτω πείραμα...

Έχω μία SDHC 8Gb και θα της περάσω καμία 10αριά τραγούδια να δω αν παίζει.... Έχω ακούσει ότι μπορεί να παίξει... ΑΛΛΑ ίσως να είναι λίγο αργή στο browsing... ΟΣΟ πιο μεγάλη κάρτα... τόσο πιο αργά

Αναμονή μέχρι το βράδυ

Αυτό που λογικά θα παίζει στα σίγουρα... είναι μία Micro-SD 8Gb σε αντάπτορα για SD

Edited by solaris
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι το βράδυ θα έχω κάνει και το παρακάτω πείραμα...

Έχω μία SDHC 8Gb και θα της περάσω καμία 10αριά τραγούδια να δω αν παίζει.... Έχω ακούσει ότι μπορεί να παίξει... ΑΛΛΑ ίσως να είναι λίγο αργή στο browsing... ΟΣΟ πιο μεγάλη κάρτα... τόσο πιο αργά

Αναμονή μέχρι το βράδυ

Αυτό που λογικά θα παίζει στα σίγουρα... είναι μία Micro-SD 8Gb σε αντάπτορα για SD

Ok! κοίτα τα π.μ σου!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια για τις πληροφοριες..ελπιζω να μην ξαναανοιξα 8εμα που ειχατε 8εωρησει κλειστο..γιατι μαλλον κατι τετοιο καταλαβα..δεν ειχα σκοπο να κουρασω ανοιγοντας κ παλι ενα 8εμα που το 8εωρειτε ολοκληρωμενο..οποτε,αν ειναι οντως ετσι,ζηταω συγνωμη..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια για τις πληροφοριες..ελπιζω να μην ξαναανοιξα 8εμα που ειχατε 8εωρησει κλειστο..γιατι μαλλον κατι τετοιο καταλαβα..δεν ειχα σκοπο να κουρασω ανοιγοντας κ παλι ενα 8εμα που το 8εωρειτε ολοκληρωμενο..οποτε,αν ειναι οντως ετσι,ζηταω συγνωμη..

Μη ζητάς συγνώμη, δεν υπάρχει λόγος! ;)

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις εγω ειχα ανοιξει αυτο το θεμα αλλα θα με ενδιεφερε να μαθω και εγω για το Media-In μια και το εχω παραγγειλει...!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά το δοκίμασα και το RCD510 μπορεί και παίζει πολύ άνετα την SDHC 8Gb Memory Card.. Αργεί λίγο περισσότερο από την 2Gb να την πρωτοδιαβάσει... αλλά μετά δουλεύει το ΙΔΙΟ γρήγορα

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά το δοκίμασα και το RCD510 μπορεί και παίζει πολύ άνετα την SDHC 8Gb Memory Card.. Αργεί λίγο περισσότερο από την 2Gb να την πρωτοδιαβάσει... αλλά μετά δουλεύει το ΙΔΙΟ γρήγορα

Επιβεβαιωνω και εγω!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από ότι διάβασα το Manual RCD510 κάνει λόγο για 2 GB αλλά εγώ έχω διαφορετική άποψη είναι δυνατόν αυτό που πήρα εγώ aftermarket να δουλεύει άψογα την SD 4GB και το original της VW να μην τις δουλεύει??? Θα τρελαθώ! Ας το δοκιμάσει κάποιος βρε παιδιά και να μας πει.

:D:D:lol: Καλό!!! Πάω πάσο! tongue.gif

Τελικά παιδιά το δοκίμασα και το RCD510 μπορεί και παίζει πολύ άνετα την SDHC 8Gb Memory Card.. Αργεί λίγο περισσότερο από την 2Gb να την πρωτοδιαβάσει... αλλά μετά δουλεύει το ΙΔΙΟ γρήγορα

tongue.gifB) Το πέρασα και εδώ http://www.eleni-ioannou.com/Scirocco.htm

Edited by archery
Link to comment
Share on other sites

Το οτι αργησε να το διαβασει λιγο παραπανω των 8, δεν ειναι προβλημα

του ηχοσυστηματος. Ετσι γινεται και στα πισι και σε ολα τα ειδη που δεχοντε

SD καρτες. Αλλωστε το διαπιστωσες και μονος σου οτι μετα πηγαινε σφαιρα.

0.1ms για searching μεσα στο δισκακι ειναι κατι το απιστευτο... φαντασου

οι σκληροι δισκοι ειναι στα 4ms αυτη τη στιγμη (και αυτο το καταφερνουν

αυτοι που ειναι στις 10k rpm).

Link to comment
Share on other sites

Το οτι αργησε να το διαβασει λιγο παραπανω των 8, δεν ειναι προβλημα

του ηχοσυστηματος. Ετσι γινεται και στα πισι και σε ολα τα ειδη που δεχοντε

SD καρτες. Αλλωστε το διαπιστωσες και μονος σου οτι μετα πηγαινε σφαιρα.

0.1ms για searching μεσα στο δισκακι ειναι κατι το απιστευτο... φαντασου

οι σκληροι δισκοι ειναι στα 4ms αυτη τη στιγμη (και αυτο το καταφερνουν

αυτοι που ειναι στις 10k rpm).

Ναι και την καθυστέρηση την κάνει ΜΟΝΟ την 1η φορά που την βάζεις... μέχρι να διαβάσει το index

Το θέμα είναι ότι η 2Gb είναι γεμάτη με 1gb τραγούδια... ενώ η 8gb είχε μέσα μόνο 10 τραγούδια

Θα πρέπει κάποια στιγμή να περάσω 4-5gb μουσικής.... εκεί θα δούμε αν είναι γρήγορη ή όχι...

Εμένα το καλό είναι ότι δεν μου χρειάζονται πάνω από 2gb... και βρήκα και αυτην την μνήμη που είναι μαύρη... για να μην φαίνεται άσχημα (μιας και όλες σχεδόν οι μνήμες είναι μπλε)

Τέλος θα ήθελα να σημειώσω ότι η 2gb είναι ΕΧΤRΕΜΕ ΙΙΙ ... στα χαρτιά είναι πολύ πιο γρήγορη από μία απλή SD... Όμως στην πράξη είδα ότι το RCD510 δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί αυτή την εξτρά ταχύτητα... και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να παίζουν και οι 2 το ίδιο.

Για μένα από την στιγμή που το Media-in του RCD510 μπορεί να δουλέψει άριστα μία 8Gb SDHC (και γιατί όχι και μία 16Gb) δεν υπάρχει λόγος να υπάρχει και το universal media-in στο ντουλαπάκι....

Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω κ εγω με τη σειρα μου πως επειτα απο αρκετο ψαξιμο μαλλον βρηκα απαντηση στο θεμα της χωρητικοτητας ενος εξωτερικου σκληρου δισκου συνδεμενου στο media-in μεσω usb..συμφωνα με οσα αναφερουν κατοχοι απο αγγλια,διαβαζει ανετα δισκο western digital 320gb,αλλα σε δισκο western digital 500gb οταν σβηνεις το αυτοκινητο δεν συνεχιζει απο το τραγουδι που το αφησες(θελει μικροτερο partition στον δισκο..).κατι που για μενα δεν αποτελει προβλημα μιας κ εχω σκοπο να συνδεσω εναν εξωτερικο σκληρο δισκο 80gb..αν βεβαια καποιο μελος κατοχος γνωριζει κατι παραπανω,ελευθερος να μας διαφωτισει..επισης θα ηθελα να ρωτησω ποσο στοιχιζει να αγορασω αργοτερα ενα rcd510..σε περιπτωση που θεωρεισω οτι το απλο 310 δεν μου ειναι αρκετο..ακουσα για 240€ αλλα απο οτι ξερω,αφορουν την εσωματωση προ συναρμολογησης του αυτοκινητου..οποτε για την μετα συναρμολογησης εγκατασταση η τιμη παραμενει η ιδια?σημειωση πως αν προβω σε αντικατασταση του 310 με το 510,θα γινει μονο εφοσον δεν ικανοποιηθω κ μονο για αισθητικους λογους(αλλο οθονη 6.95'' αφης κ αλλο μονοχρωματικη οθονη μιας γραμμης..)+ την ανεση της θυρας sd :rolleyes:

υ.γ.

το ξερω οτι θα μπορουσα να ενημερωθω τηλεφωνικως για το παραπανω θεμα,αλλα απο την αλλη γιαυτο δεν υπαρχουν τα φορουμ(για το θεμα χωρητικοτητας του media-in usb,δεν γνωριζαν τιποτα οι πωλητες στις αντιπροσωπιες)? B)

Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω κ εγω με τη σειρα μου πως επειτα απο αρκετο ψαξιμο μαλλον βρηκα απαντηση στο θεμα της χωρητικοτητας ενος εξωτερικου σκληρου δισκου συνδεμενου στο media-in μεσω usb..συμφωνα με οσα αναφερουν κατοχοι απο αγγλια,διαβαζει ανετα δισκο western digital 320gb,αλλα σε δισκο western digital 500gb οταν σβηνεις το αυτοκινητο δεν συνεχιζει απο το τραγουδι που το αφησες(θελει μικροτερο partition στον δισκο..).κατι που για μενα δεν αποτελει προβλημα μιας κ εχω σκοπο να συνδεσω εναν εξωτερικο σκληρο δισκο 80gb..αν βεβαια καποιο μελος κατοχος γνωριζει κατι παραπανω,ελευθερος να μας διαφωτισει..επισης θα ηθελα να ρωτησω ποσο στοιχιζει να αγορασω αργοτερα ενα rcd510..σε περιπτωση που θεωρεισω οτι το απλο 310 δεν μου ειναι αρκετο..ακουσα για 240¤ αλλα απο οτι ξερω,αφορουν την εσωματωση προ συναρμολογησης του αυτοκινητου..οποτε για την μετα συναρμολογησης εγκατασταση η τιμη παραμενει η ιδια?σημειωση πως αν προβω σε αντικατασταση του 310 με το 510,θα γινει μονο εφοσον δεν ικανοποιηθω κ μονο για αισθητικους λογους(αλλο οθονη 6.95'' αφης κ αλλο μονοχρωματικη οθονη μιας γραμμης..)+ την ανεση της θυρας sd :rolleyes:

υ.γ.

το ξερω οτι θα μπορουσα να ενημερωθω τηλεφωνικως για το παραπανω θεμα,αλλα απο την αλλη γιαυτο δεν υπαρχουν τα φορουμ(για το θεμα χωρητικοτητας του media-in usb,δεν γνωριζαν τιποτα οι πωλητες στις αντιπροσωπιες)? B)

Είναι 240¤ κατά την παραγγελία....

και περίπου 900-1000¤ αν το βάλεις μετά (αν θυμάμαι καλά)

Βέβαια στα 900-1000¤ θα πρέπει μετά να προσθέσεις και ένα extra κόστος (το οποίο δεν ξέρω) για αγορά και τοποθέτηση του MEDIA-in

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την ταχυτατη απαντηση σολαρις!!αν κ απο οτι βλεπω..καλη κ η μονοχρωματικη τελικα!την μουσικη σου να ακους μωρε... :whistling::rolleyes:B)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια! στο rcd510 η υποδοχη για memory card υπαρχει η πρεπει να το ζητησεις?

συγνωμη αν εχει ηδη απαντηθει αυτο!απλα θελω να ξερω γιατι το εχω παραγγειλει

Link to comment
Share on other sites

εχει ηδη απο μονο του εισοδο ενσωματωμενη ακριβως κατω απο την οθονη,αναμεσα στα κυκλικα χειριστηρια του ηχοσυστηματος :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Το RCD 510 έρχεται με CDέρα που είναι ενσωματωμένη μέσα στον τεμπέλη. Το media in έχει τη USB σύνδεση επίσης μέσα στον τεμπέλη. ¶ν κάποιος παραγγείλει το RCD 510 μαζί με το media-in όπως έχω κάνει έγω, που βρίσκεται η CDέρα και που το USB input?

Link to comment
Share on other sites

Η σιντιέρα είναι μέσα στο 510 δηλαδή βάζεις μέσα στο 510, 6 CD! Kαι το media in στο δικό μου είναι μέσα στον τεμπέλη!

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΟΙ ΜΟY ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑ ΤΑ EIΔΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΙΟ ΠΑΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑ ΑΚΡH... ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΤΟ ΑUΧ ΙΝ ΦΟΡΤΙΖΕΙ ΤΙΝ ΣΥΣΚΕΥΗ ΗΧΟY ΚΑΙ ΑΝ ΦEΝΩΝΤΑΙ ΣΤΙΝ ΟΘΟΝΙ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ...!? ΕΡΧΕΤΕ ΤΟ ΑΜΑΚΣΙ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΟΙ ΜΟY ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑ ΤΑ EIΔΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΙΟ ΠΑΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑ ΑΚΡH... ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΤΟ ΑUΧ ΙΝ ΦΟΡΤΙΖΕΙ ΤΙΝ ΣΥΣΚΕΥΗ ΗΧΟY ΚΑΙ ΑΝ ΦEΝΩΝΤΑΙ ΣΤΙΝ ΟΘΟΝΙ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ...!? ΕΡΧΕΤΕ ΤΟ ΑΜΑΚΣΙ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!

Όχι! το AUX IN δεν φορτίζει το ipod ούτε δείχνει στην οθόνη τα τραγούδια. Είναι απλή είσοδος ήχου. Αυτά τα κάνει το Media-In το οποίο το βάζεις extra.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα παιδιά. Ψαγμένο και χρήσιμο για πολλούς. Συνεχίστε την καλή δουλειά.

Καθάρισα μερικά περιττά posts και το κάνω pinned γατί αξίζει τον κόπο και μπορεί να βοηθήσει και πολύ κόσμο μιας και το Media In φοριέται πολύ από ότι βλέπω :o

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.