Jump to content
solaris2k7

Led για τα φώτα θέσης

Recommended Posts

Την στιγμή που σας μιλάω έχω βάλει κάποια λαμπάκια για τα φώτα θέσης (Daylight) τα οποία και είναι απίστευτα λευκά... και γαλαζίζουν λιγάκι... Έτσι ταιριάζουν απίστευτα με τις H7 λάμπες που έχω βάλει... τις οποίες το βράδυ τις περνάς άνετα για XENON, μιας και βγάζουν αυτό το γαλάζιο λευκό φως και κάνουν όλες τις άλλες λάμπες να φαίνονται κίτρινες.

Οι λάμπες που έβαλα είναι οι κλασικές W5W στα 5watt

Δοκίμασα να βάλω τις ίδιες λάμπες σε LED... το οποίο θα βγάλει το ίδιο χρώμα ... ΑΛΛΑ πολύ πιο φωτεινό... και θα είναι φοβερά φωτεινές ακόμα και την ημέρα...

Το θέμα είναι ότι δεν ανάβουν!!! και το λένε και οι πωλητές σε αυτά τα καταστήματα... Ανάβει μέσα η ένδειξη καμμένης λάμπας.

Μου είπαν ότι υπάρχει τρόπος να μπουν LEDs αλλά θέλει μία πατέντα με παράλληλη λάμπα...

Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να γίνει για να μπουν LEDs?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος πρεπει να παρεις ledakia με can-bus με μια αντισταση ενσωματωμενη γιατι τα led ειναι χαμηλοτερης δυναμης και τα διαβαζει σαν καμμενα.Δεν ξερω να στο εξηγησω αλλιως αλλα το εκανα και σε αλλο αυτοκινητο και δουλεψε.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος πρεπει να παρεις ledakia με can-bus με μια αντισταση ενσωματωμενη γιατι τα led ειναι χαμηλοτερης δυναμης και τα διαβαζει σαν καμμενα.Δεν ξερω να στο εξηγησω αλλιως αλλα το εκανα και σε αλλο αυτοκινητο και δουλεψε.

Κατάλαβα τι λες... γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω τέτοια LED?

Link to comment
Share on other sites

Την στιγμή που σας μιλάω έχω βάλει κάποια λαμπάκια για τα φώτα θέσης (Daylight) τα οποία και είναι απίστευτα λευκά... και γαλαζίζουν λιγάκι... Έτσι ταιριάζουν απίστευτα με τις H7 λάμπες που έχω βάλει... τις οποίες το βράδυ τις περνάς άνετα για XENON, μιας και βγάζουν αυτό το γαλάζιο λευκό φως και κάνουν όλες τις άλλες λάμπες να φαίνονται κίτρινες.

Οι λάμπες που έβαλα είναι οι κλασικές W5W στα 5watt

Δοκίμασα να βάλω τις ίδιες λάμπες σε LED... το οποίο θα βγάλει το ίδιο χρώμα ... ΑΛΛΑ πολύ πιο φωτεινό... και θα είναι φοβερά φωτεινές ακόμα και την ημέρα...

Το θέμα είναι ότι δεν ανάβουν!!! και το λένε και οι πωλητές σε αυτά τα καταστήματα... Ανάβει μέσα η ένδειξη καμμένης λάμπας.

Μου είπαν ότι υπάρχει τρόπος να μπουν LEDs αλλά θέλει μία πατέντα με παράλληλη λάμπα...

Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να γίνει για να μπουν LEDs?

ι) Απο τη μανα του δεν εχει το Scirocco Η7 λαμπες ή κανω λαθος? τι εννοεις τα "εβαλες" ?

ιι) Περνα μια βολτα απο το section του Golf. Κατι ειχε παρει το ματι μου

που ανεφεραν τετοια conflicts στον εγκεφαλο λογω αλλαγη λαμπων...

Link to comment
Share on other sites

ι) Απο τη μανα του δεν εχει το Scirocco Η7 λαμπες ή κανω λαθος? τι εννοεις τα "εβαλες" ?

Ναι...Η7 έχει... απλά αυτές που έβαλα είναι XENON-Like... (δηλαδή βγάζουν γαλάζο-άσπρο χρώμα.... και όχι κιτρινο-άσπρο)

Link to comment
Share on other sites

Solaris απο που πήρες τα ledakia για τα θέσεως ?

Δεν είναι LEDάκια αυτά που έχω τώρα... απλά είναι κλασικές λάμπες θέσης... Μόνο που οι συγκεκριμένες φωτίζουν εντελώς λευκό με μία απόχρωση γαλάζιου... ότι πρέπει για συνδυασμό με XENON

και είναι αγορασμένες με 14ευρώ το SET από ένα μαγαζί στην Κλεισθένους στον Σταυρό της Αγίας Παρασκευής

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι LEDάκια αυτά που έχω τώρα... απλά είναι κλασικές λάμπες θέσης... Μόνο που οι συγκεκριμένες φωτίζουν εντελώς λευκό με μία απόχρωση γαλάζιου... ότι πρέπει για συνδυασμό με XENON

και είναι αγορασμένες με 14ευρώ το SET από ένα μαγαζί στην Κλεισθένους στον Σταυρό της Αγίας Παρασκευής

Ωπ...Αρα μενουμε και κοντα...(Αγ.Παρασκευη εγω) οποτε πηγαινε σ αθτον παλι και πεστο του οτι σου βγαζει σφαλμα.Οπως ανεβαινεις προς Πεντελη αριστερα η δεξια ειναι το μαγαζι?(εχει ενα αριστερα ενα δεξια).

Link to comment
Share on other sites

Ωπ...Αρα μενουμε και κοντα...(Αγ.Παρασκευη εγω) οποτε πηγαινε σ αθτον παλι και πεστο του οτι σου βγαζει σφαλμα.Οπως ανεβαινεις προς Πεντελη αριστερα η δεξια ειναι το μαγαζι?(εχει ενα αριστερα ενα δεξια).

Είχαμε μιλήσει και με Messages αν θυμάσαι :lol: και κατά τις 18:30 θα πάω STARS... άρα μπορεί να ξανά δεις το Scirocco μου παρκαρισμένο κάπου εκεί :lol:

Το ξέρουν ότι βγάζουν σφάλμα... αυτοί μου είπαν να μην πάρω LED... και ότι θέλει μία διαδικασία παράλληλης σύνδεσης με κανονικά λαμπάκι....

Εμένα τώρα το αμάξι έχει ΚΑΝΟΝΙΚΑ λαμπάκια... απλά είναι optimized για αν βγάζουν λευκό-γαλάζιο χρώμα...

ΟΜΩΣ την ημέρα θα ήταν καλύτερα τα λαμπάκια αυτά να ήταν LED... για αυτό και ψάχνω τρόπο να βάλω και να δουλέψουν

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε μιλήσει και με Messages αν θυμάσαι :baby: και κατά τις 18:30 θα πάω STARS... άρα μπορεί να ξανά δεις το Scirocco μου παρκαρισμένο κάπου εκεί :thumbsup:

Το ξέρουν ότι βγάζουν σφάλμα... αυτοί μου είπαν να μην πάρω LED... και ότι θέλει μία διαδικασία παράλληλης σύνδεσης με κανονικά λαμπάκι....

Εμένα τώρα το αμάξι έχει ΚΑΝΟΝΙΚΑ λαμπάκια... απλά είναι optimized για αν βγάζουν λευκό-γαλάζιο χρώμα...

ΟΜΩΣ την ημέρα θα ήταν καλύτερα τα λαμπάκια αυτά να ήταν LED... για αυτό και ψάχνω τρόπο να βάλω και να δουλέψουν

Ναι εχεις δικιο sorry...Πηγαινε να τα αλλαξεις με led τηα ειναι πολυ ομορφα.Υπαρχει παρκαρισμενο ενα στενο πανω απ το Stars και ενα λευκο scirocco με μαυρες ζαντες.(πολυ ομορφο).

Edited by ted33
Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο sorry...Πηγαινε να τα αλλαξεις με led τηα ειναι πολυ ομορφα.Υπαρχει παρκαρισμενο ενα στενο πανω απ το Stars και ενα λευκο scirocco με μαυρες ζαντες.(πολυ ομορφο).

Το είδα σήμερα στην κάτω πλατεία.... δική μου γνώμη είναι ότι οι μαύρες ζάντες το κάνανε ΠΟΛΥ καγκουρέικο (κολοπαιδίστικο)

Link to comment
Share on other sites

Το είδα σήμερα στην κάτω πλατεία.... δική μου γνώμη είναι ότι οι μαύρες ζάντες το κάνανε ΠΟΛΥ καγκουρέικο (κολοπαιδίστικο)

Ξερεις ενα με πινακιδες ΧΗΜ ... αν δεν κανω λαθος.

Εχεις δικιο πολυ καγκουρια ειναι...!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις ενα με πινακιδες ΧΗΜ ... αν δεν κανω λαθος.

Εχεις δικιο πολυ καγκουρια ειναι...!!!

Ερχόμουν από Μεσογείων και αυτός έστριβε στην Χαλανδρίου... δεν μπόρεσα να δω...

Εγώ ΑΝ έβαζα μαύρες... λέω ΑΝ έβαζα... θα έβαζα αυτές

5578_wh-254_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ερχόμουν από Μεσογείων και αυτός έστριβε στην Χαλανδρίου... δεν μπόρεσα να δω...

Εγώ ΑΝ έβαζα μαύρες... λέω ΑΝ έβαζα... θα έβαζα αυτές

5578_wh-254_1.jpg

Ωραιες αλλα περιττο εξοδο εχουμε ζαντες κριμα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Ερχόμουν από Μεσογείων και αυτός έστριβε στην Χαλανδρίου... δεν μπόρεσα να δω...

Εγώ ΑΝ έβαζα μαύρες... λέω ΑΝ έβαζα... θα έβαζα αυτές

5578_wh-254_1.jpg

Αυτές τις είχα βάλει στο μάτι εδώ και πολύ καιρό, είχα ρωτήσει και μου είχαν πει 1200¤!!! τιμή αλλά δεν ήξερα το ofset αν κάνει.

Συμφωνώ με τον "ted33" και αυτές που έχει επάνω είναι πανέμορφες, να πάς να δώσεις τόσα λεφτά δεν λέει!

Υ.Γ. Συγνώμη για το oftopic! αλλά παρασήρθηκα!

Edited by archery
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ας μεινουμε στα φωτα θεσης :)

Στον Souma Μπαταριες Γρ. Λαμπράκη ΚΟρυδαλλός έχει λαμπάκια led canbus 25 ευρώ το ζευγάρι.

Link to comment
Share on other sites

αμα ηταν πανω σε λευκο θα πηγαινανε τρελα!!!!

τις εχω δει φορεμενες πανω σε μια γκολφαρα mk4 .... αλλο αμαξι ειναι.....

και μην συγχεεται την καγκουρια με την "αγριαδα"... γιατι αυτες οι ζαντες το κανουν πιο αγριο.. αλλα και το ομορφαινουν.. δενουν με τ αμαξι καλυτερα!

καγκουρια θα ναι να πας να του κοτσαρεις καμια τεραστια γελοια αεροτομη....

το αμαξι αυτο μεχρι ζαντες θελει για αλλαγη ...τπτ αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Αντονη Κ για πες ακριβως διευθυνση...Γρ Λαμπρακη ποσο?

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ TMTUNING.COM

Hello,

thank you for your e-mail.

Please note that you will have to install a resistor as all LED's needs just a fraction of power compared to a regular bulb. The CAN-BUS system in your car recognize a power difference so it will not provide power to the "broken light bulb".

I can offer you such resistors to install LED bulbs as parking lights for US$ 35.00 including shipping and handling.

In regards to your question about the OEM VW parts, we will add a special Scirocco 3 section to our website shortly. If you need anything in the meantime, please let me know and I will provide you with detailed information.

Best regards,

Robert

TM Tuning

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, καλησπερα σας.

με αρκετη βοηθεια απο τον SOLARIS και αρκετο πεδεμα για να βγαλω την ψειρα απο το φαναρι του συνοδηγου(μου τα εκανε τσουρεκια) rocket.gif

αλλαξα τις ψειρες σε LED.

το αποτελεσμα ομορφο και χωρις να βγαζει ενδειξη καμενης λαμπας.

τα ledακια τα αγορασα απο τον σουμα(Γρ. Λαμπρακη 256 , www.soumas.gr) 20¤ το ζευγαρι, εγω πηρα δυο για καβατζα.

σημειωση τα ledακια θελουν λιγο λιμαρισμα για να μπουν στην φισα.

Edited by Scirocco08
Link to comment
Share on other sites

σημειωση οι λαμπες μου στα μεσαια ειναι τυπου XENON ειναι MTEC Super White 4350Κ.

και οι ψειρες δειχνουν πιο λευκα και απο αυτες φανταστειτε τις μαμισιες που ειναι παρεπιπτοντως μπλε σαν τις philips w5w

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτισω κατι ψιλοofftopic επιδη εχετε ασχολι8ει με τα 8εσης....Η λαμπα του φλας ειναι κιτρινη η το κρισταλακι κιτρινιζει?????????

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.