Jump to content
solaris2k7

Led για τα φώτα θέσης

Recommended Posts

εβγαλα αλλες δυο τωρα που νυχτωσε.. ;)

Την ημέρα πως φαίνονται???? Φέγγουν καθόλου.... Μοιάζουν σαν αυτά που έχουν τα Audi Α4,Α5 κλπ?

Γιατί τα δικά μου π.χ το βράδυ φαίνονται σαν LED... αλλά την ημέρα ...πάλι φαίνονται ...αλλά όχι τρελά!!!! καμία σχέση με αυτά των AUDI

Αυτές είναι οι δικές μου (όχι LED)

img0070bj.jpg

img0029b.jpgimg0031bm.jpg

img0035b.jpgimg0040bo.jpg

img0041bi.jpgimg0047b.jpg

Edited by solaris
Link to comment
Share on other sites

σολαρις καταπληκτικα τα φωτα μετα την αλλαγη..σαν χενον!!υπεροχο!να το χαιρεσαι!!!

υ.γ.

κ του φιλου scirocco καταπληκτικα!!ζητω συγνωμη,αλλα δεν ειδα τις φωτογραφιες πριν!!!κ επειδη ειναι οι φωτογραφιες τραβηγμενες νυχτα,μπερδεψα λιγο τα χρωματα κ νομιζα ηταν το ιδιο αυτοκινητο.. ;):ninja:dizzy2.gif

Edited by kwnstantinos
Link to comment
Share on other sites

αν δεις στη μια φωτογραφια που εχω ανοιχτο το καπο, του οδηγου ειναι με το led και του συνοδηγου ειναι μαμα! τεραστια διαφορα. το ρε φιλε δεν ξερω να σου πω πως δειχνουν....θα βγαλω κανα δυο φωτογραφιες αλλα ξερεις χανει πολυ στη φωτογραφια.

Edited by Scirocco08
Link to comment
Share on other sites

Το κατάστημα στην Γρ.Λαπράκη έχει και led λάμπες για το εσωτερικό; Με έχει μπριζώσει εκείνος ο κροάτης (ή μήπως τσέχος; :) )

υ.γ. Solaris οι λάμπες οι κανονικές που έχεις βάλει τι μάρκα-μοντέλο είναι; Από το ίδιο μαγαζί τις πήρες;

Link to comment
Share on other sites

υ.γ. Solaris οι λάμπες οι κανονικές που έχεις βάλει τι μάρκα-μοντέλο είναι; Από το ίδιο μαγαζί τις πήρες;

Οι λάμπες άμα δεις και σε άλλα post είναι οι RAZO Premium White ZERO και θα τις βρεις στο AUTOPLUS... Ηλικρινά έχω δει 1000άδες λάμπες.... σαν αυτές ΚΑΜΙΑ!!!! ούτε καν οι PIAA

Έχουν όμως 49ευρώ η ΜΙΑ..... και όλες οι άλλες της αγοράς 20-50ευρώ το ΣΕΤ.... άρα καταλαβαίνεις... ότι πληρώνεις παίρνεις....

αν δεις στη μια φωτογραφια που εχω ανοιχτο το καπο, του οδηγου ειναι με το led και του συνοδηγου ειναι μαμα! τεραστια διαφορα. το ρε φιλε δεν ξερω να σου πω πως δειχνουν....θα βγαλω κανα δυο φωτογραφιες αλλα ξερεις χανει πολυ στη φωτογραφια.

Ναι όντως ....φαίνονται πολύ πιο έντονες από την μαμά.... τα δικά μου λαμπάκια φέγγουν το ίδιο με τα μαμά....με την διαφορά ότι βγάζουν λευκό-γαλάζιο χρώμα... ίδιο με τα XENON και τις δικές μου λάμπες...

Κρίμα που μένω μπορώ να πω ΑΡΚΕΤΑ μακριά από τον ΣΟΥΜΑ και δεν μπορώ να πάω μέχρι εκεί... Θα ήθελα πάντως κάποια στιγμή να δω τις δικές σου από κοντά... Που μένεις είπαμε? στείλε PM

Edited by solaris
Link to comment
Share on other sites

ρε συ sol εχει και ενα μαγαζι απο οτι ειδα στο site στον περιφεριακο πολυγωνου Κ. Τσαλδαρη 86 κανε ενα τηλεφωνακι!

Link to comment
Share on other sites

κανε ενα τηλεφωνακι ρε συ R1der! www.soumas.gr

Thanks!!! B)

Οι λάμπες άμα δεις και σε άλλα post είναι οι RAZO Premium White ZERO και θα τις βρεις στο AUTOPLUS... Ηλικρινά έχω δει 1000άδες λάμπες.... σαν αυτές ΚΑΜΙΑ!!!! ούτε καν οι PIAA

Έχουν όμως 49ευρώ η ΜΙΑ..... και όλες οι άλλες της αγοράς 20-50ευρώ το ΣΕΤ.... άρα καταλαβαίνεις... ότι πληρώνεις παίρνεις....

Ναι ε; Πολύ ακριβές ρε συ. Θα κάνω μια έρευνα αγοράς γιατί στην autoplus ειναι και λίγο πιασο...

ρε συ sol εχει και ενα μαγαζι απο οτι ειδα στο site στον περιφεριακο πολυγωνου Κ. Τσαλδαρη 86 κανε ενα τηλεφωνακι!

Ααααα, δίπλα μου είναι αυτό. Θα περάσω κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ε; Πολύ ακριβές ρε συ. Θα κάνω μια έρευνα αγοράς γιατί στην autoplus ειναι και λίγο πιασο...

Έχω δοκιμάσει 4 διαφορετικά ΣΕΤ (όχι στο scirocco.... αλλά στο GOLF GT που είχα)

Ότι και να δοκίμασα.... με ότι τιμή και να είχαν.... σε σύγκριση με τις RAZO φαίνονταν κίτρινες....

Οι RAZO βγάζουν αυτό το γαλαζο-άσπρο χρώμα.... και όχι απλά λευκό....

Οι RAZO που έχω είναι στα 4550k... αλλά πρέπει να είναι άλλη κλίμακα... γιατί σαν απόδοση λευκού βγάζουν το ίδιο με 6000k-8000k των XENON

Έβαλα κάποια στιγμή ένα ΣΕΤ με 4870k στα 35 ευρώ το ΣΕΤ...ήταν πιο λευκές από τις μαμά αλλά φαινόταν αρκετά πιο κίτρινες από τις RAZO

Για μένα απλά είναι μονόδρομος αν δεν θέλεις να μπλέξεις με τοποθέτηση κάποιου φτηνού πακέτου XENON

Link to comment
Share on other sites

σολ ανεβαζω κατι προχειρο και υποσχομαι αυριο να ειναι καλυτερη ποιοτητα!

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει τηλ σε αρκετά μαγαζιά και δεν τις έχουν τις razo, κάποιοι μάλιστα απορούν τι είναι αυτό; Η ασχετοσύνη του έλληνα έμπορα σπάει κόκκαλα. Θα κοιτάξω μήπως βρω κάτι από ebay, στα πρόχειρα που είδα, βρήκα ένα ζευγάρι premium white Η4 με 13 δολλάρια!!!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κρατωντας την υποσχεση επανερχομαι να ανεβασω δυο φωτογραφιες...μιας και σημερα απεργουμε καταφερα να το πλυνω γιατι απο μπλε ειχε γινει καναρινακι :lol:

μην προσπαθησει κανεις να συγκρινει ενταση με το Α3 ή Α4 γιατι το πρωτο εχει 7 λεντακια και το δευτερο 11 οποτε ειναι φυσιολογικο να κανει μπαμ απο μακρια

Edited by Scirocco08
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει τηλ σε αρκετά μαγαζιά και δεν τις έχουν τις razo, κάποιοι μάλιστα απορούν τι είναι αυτό; Η ασχετοσύνη του έλληνα έμπορα σπάει κόκκαλα. Θα κοιτάξω μήπως βρω κάτι από ebay, στα πρόχειρα που είδα, βρήκα ένα ζευγάρι premium white Η4 με 13 δολλάρια!!!!

Όπως έχω δηλώσει ξανά... τις RAZO (Ράζο) θα τις βρεις μόνο στην AUTOPLUS

http://www.autoplus.gr/

Οι premium white κιτρινίζουν λίγο.... να πάρεις αν είναι τις premium white zero

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κρατωντας την υποσχεση επανερχομαι να ανεβασω δυο φωτογραφιες...μιας και σημερα απεργουμε καταφερα να το πλυνω γιατι απο μπλε ειχε γινει καναρινακι ;)

μην προσπαθησει κανεις να συγκρινει ενταση με το Α3 ή Α4 γιατι το πρωτο εχει 7 λεντακια και το δευτερο 11 οποτε ειναι φυσιολογικο να κανει μπαμ απο μακρια

Ωραία φαίνονται... θα πρέπει να κανονίσουμε να βρεθούμε για κανένα 30λεπτο στα μέρη σου να γνωριστούμε....να τις δω από κοντά και να στις αγοράσω.... tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω δηλώσει ξανά... τις RAZO (Ράζο) θα τις βρεις μόνο στην AUTOPLUS

http://www.autoplus.gr/

Οι premium white κιτρινίζουν λίγο.... να πάρεις αν είναι τις premium white zero

ΟΚ! Θα ρίξω μια ματιά στο ebay γιατί όσο καλές και να είναι 100 ευρώ για 2 λάμπες είναι ολίγον πολλά!!!

Link to comment
Share on other sites

πηρα τηλεφωνο πανο στο μαγαζι και μου ειπαν οτι τα λεντακια αυτα δεν ειναι canbus, εχουν καποια που ειναι canbus αλλα υπερθερμενετε η αντισταση τους και καιγονται οποτε βαζουν εξωτερικα μια αντισταση και το λυνουν το θεμα ετσι(πατεντα)

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα κάπως και έτσι βρήκα αυτές!

Είναι H7 Metal White οι οποίες πρέπει να είναι οι καλύτερες της σειράς της RAZO σύμφωνα με τη σελίδα της. Βλέποντας και τις τιμές αποστολής για International Shipping είναι νομίζω γύρω στα 67$ με άλλα λόγια 48¤ και είναι ζευγάρι.

Νομίζω οτι είναι καλύτερα απο την Οτοπλάς που δεν πρέπει κανονικά ουτε απέξω να περνάς...

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα κάπως και έτσι βρήκα αυτές!

Είναι H7 Metal White οι οποίες πρέπει να είναι οι καλύτερες της σειράς της RAZO σύμφωνα με τη σελίδα της. Βλέποντας και τις τιμές αποστολής για International Shipping είναι νομίζω γύρω στα 67$ με άλλα λόγια 48¤ και είναι ζευγάρι.

Νομίζω οτι είναι καλύτερα απο την Οτοπλάς που δεν πρέπει κανονικά ουτε απέξω να περνάς...

Επειδη φοραω τις 4550 κ και ηδη μπλεδιζουν ισως το 4750 να παραπαει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διαβάζοντας στα διάφορα forums για Xenon look λάμπες έχω αρχίσει και μπερδεύομαι αντί να βγάζω κάποια άκρη.

Με απλά λόγια, για εμάς που δεν έχουμε βάλει Xenon στο Scirocco, με ποιες λάμπες μπορείς να έχεις ότι πιο κοντά σε Xenon και την καλύτερη δυνατή απόδοση, που να είναι και νόμιμες ταυτόχρονα? Αναφέρομαι σε μεσαία και μεγάλα φώτα, αλλά και στα μικρά που να ταιριάζουν με τα άλλα.

Διαβάζω για διάφορες μάρκες όπως Razo Premium white, MTEC super white, PIAA, Philips Blue Vision, Osram Night Breaker κλπ. Επίσης για τα μικρά φώτα ακούω και την εκδοχή των led, αλλά δεν θέλω να μπω στην διαδικασία με πατέντες στις αντιστάσεις. Ποιος είναι ο καλύτερος συνδυασμός τελικά?

Link to comment
Share on other sites

ολα ειναι θεμα τσεπης φιλε μου!

ενα απλο σετακι λαμπες τυπου ξενον (mtec-philips) εχουν 25-30¤

ενα σετακι PIAA 100

για τις razo οσο εχει πει o solaris.

μετα παμε σε ξενον κιτακι οπου ενα καλης ποιοτητας κιτ εχει 350.(ειναι δυνατα τα φωτα αλλα λογω οτι ειναι χαμηλο το αυτοκινητο δεν ειναι ενοχλητικα!)

τωρα για την ιστορια των λεντ ακομα το ψαχνουμε! θελει πατεντα για να μπει.

Link to comment
Share on other sites

ολα ειναι θεμα τσεπης φιλε μου!

ενα απλο σετακι λαμπες τυπου ξενον (mtec-philips) εχουν 25-30¤

ενα σετακι PIAA 100

για τις razo οσο εχει πει o solaris.

μετα παμε σε ξενον κιτακι οπου ενα καλης ποιοτητας κιτ εχει 350.(ειναι δυνατα τα φωτα αλλα λογω οτι ειναι χαμηλο το αυτοκινητο δεν ειναι ενοχλητικα!)

τωρα για την ιστορια των λεντ ακομα το ψαχνουμε! θελει πατεντα για να μπει.

Μάλιστα, για την ώρα λοιπόν ξεχνάμε τα LED. Σε μη-LED ποιά είναι η καλύτερη επιλογή για τα μικρά? Διαβάζω καλά λόγια για τις MTEC w5w. Είναι πράγματι καλύτερες από τις υπόλοιπες Philips κλπ.?

Για τα μεσαία/μεγάλα λέω να αποφύγω τα aftermarket xenon για να μην έχω κανένα πρόβλημα με το νόμο, και για να μην στραβώνω τους άλλους καθώς αμφιβάλω κατά πόσο θα τα ρυθμίσουν σωστά. Σε αλογόνου ανεξαρτήτως τιμής ποιές θεωρούνται οι καλύτερες? PIAA? Razo? Και έχουν αισθητή διαφορά αυτές από τις φτηνότερες των 25-30¤ άλλων εταιριών ή πληρώνεις μόνο όνομα?

Τέλος χρειάζεται να αλλάξω και τα μεγάλα φώτα ή πιστεύετε ότι μόνο τα μεσαία αρκούν για να βλέπεις καλύτερα και για να δείχνει πιο όμορφο το αυτοκίνητο?

Edited by click
Link to comment
Share on other sites

και μια λαμπα αλογονου αν δεν ειναι καλα ρυθμισμενη "βαραει"

τελος παντων...οι PIAA ειναι οι καλυτερες ειναι οι μονες που δινουν εγγυηση 6 μηνων,οι RAZO εδειχναν σουπερ στον solaris αλλα να πω την αληθεια δεν τις ηξερα! η τιμη αγορας δειχνει οτι πρεπει να ειναι καλες!

οι υπολοιπες ειναι καλες αλλα μεχρι εκει!

δοκιμασε ενα σετακι mtec και αν δεν σου κανουν ψαξε για κατι καλυτερο παντως οτι και να βαλεις δεν θα ειναι ξενον....θα φαινονται λευκα αλλα δεν θα φωτιζουν οσο τα ξενον, ασε που θα μπλεδιζει και το φαναρι.

οτι και να παρεις παντως μην παρεις πολλα Κ...4300 καλα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Αυτο που έχω ακούσει είναι ότι με τους πολλούς βαθμούς kelvin, πάνω από 4500 στις λάμπες αλογόνου βελτιώνεται μεν το έντονο ασπρο-μπλε χρώμα αλλά χάνει η λάμπα σε ισχύ και δεν φωτίζει καλά. Ισχύει αυτό?

Το ξέρω ότι το αποτέλεσμα των xenon δεν πρόκειτε να το πετύχω ούτε σε χρώμα ούτε σε ισχύ με τις αλογόνου, αλλά θέλω όσο περισσότερο να το πλησιάσω, στο βαθμό που αυτό είναι δυνατό.

Να αλλάξω και τα μεγάλα? Ο λαμπτήρας είναι ο ίδιος με τα μεσαία?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.