Jump to content
jsimeon

Έφτασαν τα 220άρια!

Recommended Posts

Παιδιά, έχετε κατά νου εσείς με τα DSG ότι λόγω της έξυπνης διαχείρισης του κιβωτίου ΔΕΝ πρόκειται ποτέ να δείτε το over που βλέπουν οι φίλοι με τα χειροκίνητα. Γιατί μόλις πάει να σηκώσει μέγιστη ροπή σε χαμηλές στροφές το κιβώτιο κάνει kickdown! Οπότε όσο επιθετική και να είναι η ρύθμιση...

Link to comment
Share on other sites

Jovvani καλορίζικα όλα και καλά σκισίματα. Περιμένω να δω βιντεάκι με σένα και τον περιβόητο .... "γατούλι.... τον τιμωρό της ασφάλτου"! :lol:;):lol:

Γαμώτο ζηλεύω!! :rolleyes::rolleyes:

Μόνο που δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω ακόμα γιατί έχει αρχίσει και ακούγεται ένας θόρυβος όταν ξεκινάει το αμάξι με 1η στο συμπλεκτάρισμα :lol::lol: και μέχρι να μάθω τι είναι......

Link to comment
Share on other sites

λογω του οτι οι γνωσεις μου ειναι απειροελαχιστες στο χωρο της βελτιωσης,

εχω καποιες αποριες...

1.τι εισαγωγή προτεινει καποιος για το tsi? (καποιο συγκεκριμενο ονομα; ) Βελτιώνεται και ο ήχος;

2.καμια αξιολογη σκαστρα υπαρχει; γτ το μονο που εχω ακουσει ειναι το adaptor της forge.

3.η μιλτεκ μπορει να βρεθει μεσω ιντερνετ στα 1000ευρω,ετσι δεν ειναι;

4.ποιο ιντερκουλερ να προτιμησει κανεις; απο gti; s3; ή ενα τwincooler (καπως ετσι νομιζω ονομαζεται) ;

κατι ακόμη...

ειμαι γενικα δυσπιστος σαν χαρακτηρας,και αυτα τα 220+ αλογα μου φαινονται πολυ καλα για να ειναι αληθινα...

Όχι, δεν θελω να αμφισβητησω τον οποιονδηποτε βελτιωτικο οικο, απλα θα θελα καποια στιγμη να δω πως ανοιγει ενα 220αρι tsi στο δρομο για να πειστώ.

Σε γνωστο περιοδικο του χώρου,διάβασα,εδώ και καιρό,πως ο 1.4 ειναι σπριντερ,ενω ο 2.0tfsi μαραθωνοδρόμος... και πρεπει να ναι αληθεια , αφου το βελτιωμενο 1.4GT με τα 200+ στα πολλά έμενε πίσω...

Αλήθεια, έχει ποτέ ανοίξει κανεις απο εδω μεσα (στημενο ανοιγμα εννοω) με GTI μαμά ή TT2.0TFSI ;

και το λεω αυτο , διοτι εγω, όσες , μα όσες φορές , οδηγησα το μαμα TT κολλητου μου,μου εκανε μεγαλη εντυπωση γτ ακομα και σε ανοιγματα με μαμαGTI, το δευτερο έμενε πίσω παντα...

(τωρα βεβαια που ειναι στα 270ps περιπου, γενικά είναι αλλού σε ρεπριζ...τεσπα ασχετο)

ΌΜΩΣ... και πάλι ρε παιδια στα 270 δεν ξεκιναει με τπτ, αφηνει 1ες 2ες κατω... (ίσως να ειναι κ θεμα συνηθειας...)

Στα 220+ των tsi δεν συμβαινει τπτ παρομοιο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις !

Edited by -Mario-
Link to comment
Share on other sites

Jovvani καλορίζικα όλα και καλά σκισίματα. Περιμένω να δω βιντεάκι με σένα και τον περιβόητο .... "γατούλι.... τον τιμωρό της ασφάλτου"! :lol:;):lol:

Γαμώτο ζηλεύω!! :rolleyes::rolleyes:

Μόνο που δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω ακόμα γιατί έχει αρχίσει και ακούγεται ένας θόρυβος όταν ξεκινάει το αμάξι με 1η στο συμπλεκτάρισμα :lol::lol: και μέχρι να μάθω τι είναι......

Να σαι καλα ψηλε.....ελα σε κανενα meeting να δεις Live τον "γατουλι" να τρωει σκονη!

Link to comment
Share on other sites

λογω του οτι οι γνωσεις μου ειναι απειροελαχιστες στο χωρο της βελτιωσης,

εχω καποιες αποριες...

1.τι εισαγωγή προτεινει καποιος για το tsi? (καποιο συγκεκριμενο ονομα; ) Βελτιώνεται και ο ήχος;

2.καμια αξιολογη σκαστρα υπαρχει; γτ το μονο που εχω ακουσει ειναι το adaptor της forge.

3.η μιλτεκ μπορει να βρεθει μεσω ιντερνετ στα 1000ευρω,ετσι δεν ειναι;

4.ποιο ιντερκουλερ να προτιμησει κανεις; απο gti; s3; ή ενα τwincooler (καπως ετσι νομιζω ονομαζεται) ;

κατι ακόμη...

ειμαι γενικα δυσπιστος σαν χαρακτηρας,και αυτα τα 220+ αλογα μου φαινονται πολυ καλα για να ειναι αληθινα...

Όχι, δεν θελω να αμφισβητησω τον οποιονδηποτε βελτιωτικο οικο, απλα θα θελα καποια στιγμη να δω πως ανοιγει ενα 220αρι tsi στο δρομο για να πειστώ.

Σε γνωστο περιοδικο του χώρου,διάβασα,εδώ και καιρό,πως ο 1.4 ειναι σπριντερ,ενω ο 2.0tfsi μαραθωνοδρόμος... και πρεπει να ναι αληθεια , αφου το βελτιωμενο 1.4GT με τα 200+ στα πολλά έμενε πίσω...

Αλήθεια, έχει ποτέ ανοίξει κανεις απο εδω μεσα (στημενο ανοιγμα εννοω) με GTI μαμά ή TT2.0TFSI ;

και το λεω αυτο , διοτι εγω, όσες , μα όσες φορές , οδηγησα το μαμα TT κολλητου μου,μου εκανε μεγαλη εντυπωση γτ ακομα και σε ανοιγματα με μαμαGTI, το δευτερο έμενε πίσω παντα...

(τωρα βεβαια που ειναι στα 270ps περιπου, γενικά είναι αλλού σε ρεπριζ...τεσπα ασχετο)

ΌΜΩΣ... και πάλι ρε παιδια στα 270 δεν ξεκιναει με τπτ, αφηνει 1ες 2ες κατω... (ίσως να ειναι κ θεμα συνηθειας...)

Στα 220+ των tsi δεν συμβαινει τπτ παρομοιο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις !

Mario,

Δεν θα προσπαθησουμε να σε πεισουμε, ετσι κι αλλιως η βελτιωση ειναι προσωπικο θεμα, δεν το κανεις για το χαιρονται οι αλλοι, πρωτιστος το χαιρεσαι εσυ...αρα κανεις δεν θελει να κοροιδευει τον εαυτό του!

Εισαγωγη μπορεις να βαλεις πολλα απο forge, pipercross, simota, bmc, etuners....απλα γνωμη μου να ειναι με αποληξη στο προβολακι του οδηγου και οχι στην "σκουπα" μπροστα.

Miltek βρηκα απο ιντερνετ αλλα οταν τους εστειλα email για την παραγγειλω (1000 ευρω ολοσωμη!!!!) ιδου η απαντηση:

hello many thanks for your inquiry

all miltek sales for greece have to go through

MilltekSport Hellas Ltd.

Hasias 145,

Ilion

Athens

13122

Greece

T: 0030-210.262.6363

www.millteksport.gr/

regards Alex

JD MotorSport Ltd / RiceRocketUk

www.ricerocketuk.co.uk

01372843675

07831147200

Ιντερκουλερ? Δεν εχω πειστει ουο χρειαζομαστε μεγαλυτερο απο αυτο που φοραμε τωρα (του Gti), το καλοκαιρι θα ποσταρω log με θερμοκρασιες για να δουμε αν οντως χρειαζεται. Παντως καλυτερη λυση και πιο σωστη: S3

Το σπριντερ και μαραθωνοδρόμος ειναι σωστο απλα μεταφραζεται διαφορα ροπης στα ψηλα (αρα δυναμης στρεψεις στροφαλοφορου) που σημαινει οτι ο TFSI δεν θα "κουραζεται" να περπατει το 1,3 tn σε ανηφοριες-κατηφοριες ενω ο 1400 τα παιζει!

Για ξεκινηματα νομιζω οτι πανω απο 220 θες 245 προφιλ λαστιχο αλλα και παλι ειναι δυσκολο μη την δευτερα....καλα πρωτη δεν το συζηταμε....

Εγω δεν εχω ανοιξη με μαμα GTi (ποσα κυκλοφορουν μαμα?)......

Και για το ΤΤ ποιο ηταν με τα 220 ή 180 (20VT) ή με TFSI?

Edited by JOVANNI
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ανοιξει με μαμα GTi και ακομα και στα πολλα εχω γυρω στα 4 αυτοκινητα διαφορα υπερ μου..

το μαμα gti ηξερε οτι ανοιγει μαζι σου??? :rolleyes: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

μην ειρωνεύεσαι γιατί μπορεί.

οκ......μονο και μονο επειδη το ειπες εσυ γιωργο το παιρνω πισω επειδη ξερω οτι δεν θα ελεγες ποτε μαλ@κιες.....αλλα για τα tsi 220αρια που παιρνουν gti εχω αποδειξει σε κανα 2-3 απο δω οτι αυτο που λενε δεν ισχυει...το ειδαν και με το ενιωσαν κι ολας...μαζι μου...τωρα αν ειναι κουλα τα ατομα που τρεχουν τα gti τι να πω??

Link to comment
Share on other sites

πάντα παίζει ρόλο ο οδηγός. Το μοναδικό TSi που με είχε περάσει φτερό-καπό ήταν ο shaddow ,οταν φορούσα το πρόγραμμα με τα 217hp.

Τότε εγώ ήμουν μπροστά απο μαμά GTi. απο 1 αμάξι μέχρι και σχεδόν κολώνα.

Κάθε πάτημα είναι ξεχωριστώ.

Link to comment
Share on other sites

πάντα παίζει ρόλο ο οδηγός. Το μοναδικό TSi που με είχε περάσει φτερό-καπό ήταν ο shaddow ,οταν φορούσα το πρόγραμμα με τα 217hp.

Τότε εγώ ήμουν μπροστά απο μαμά GTi. απο 1 αμάξι μέχρι και σχεδόν κολώνα.

Κάθε πάτημα είναι ξεχωριστώ.

ναι αλλα και εγω εχω ανοιξει με astra opc και ημουν μπροστα 1,5 αμαξι ρε γιωργο..αλλα πιστευω οτι οδηγος του opc ηταν χαλβας oxi oti δεν παει το opc!!!...τεσπα δεν εχω αμφιβολιες για τον φιλο shadow.το κοβω και σορρυ για την εριστικη μου συμπεριφορα.

Link to comment
Share on other sites

οποτε κατεβεις α8ηνα ευχαριστως να ανοιξουμε και μαζι που εσυ 8α ξερεις οτι ανοιγεις μαζι μου.. :rolleyes:

ok man και εσυ οποτε ανεβεις βολο η φλωρινα ειμαι διαθεσιμος...

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα και εγω εχω ανοιξει με astra opc και ημουν μπροστα 1,5 αμαξι ρε γιωργο..αλλα πιστευω οτι οδηγος του opc ηταν χαλβας oxi oti δεν παει το opc!!!...τεσπα δεν εχω αμφιβολιες για τον φιλο shadow.το κοβω και σορρυ για την εριστικη μου συμπεριφορα.

ΔΕΝ το ειδα αυτο το ποστ σου..οποτε και ακυρο το δικο μου πιο πανω..και να ξερεις οπως και ξερει και ο Twoface οτι ειμαι απο τους λιγους μαλλον που γνωριζω τι καβαλω και ξερω που κυμαινομαι φιλε μου..και εχω κανει ενα σωρο δοκιμες..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε JOVANNI

ελπιζω να μην παρεξηγησες,ουτε εσυ ουτε κανενας αλλος φιλος, την καλοπροαιρετη αμφισβητηση μου...

Ξαναλεω δεν εχω σκοπο να προσβαλω κανενα,απλα μεχρι να δω με τα ιδια μου τα ματια αυτα τα 220+ αλογα ,εχω καθε δικαιωμα να αμφιβαλλω.

Τωρα... μπορεις να μου εξηγησεις λιγο αυτο που λες

“...απλα γνωμη μου να ειναι με αποληξη στο προβολακι του οδηγου και οχι στην "σκουπα" μπροστα ...”

Ειναι κατι ευκολο να κανω την εγκατασταση ενος φιλτρου μονος μου;

Για το ΤΤ 2.0TFSI μιλαω πριν.

Shaddow20 τί φοραει το Golfaki σου αν επιτρεπεται;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε JOVANNI

ελπιζω να μην παρεξηγησες,ουτε εσυ ουτε κανενας αλλος φιλος, την καλοπροαιρετη αμφισβητηση μου...

Ξαναλεω δεν εχω σκοπο να προσβαλω κανενα,απλα μεχρι να δω με τα ιδια μου τα ματια αυτα τα 220+ αλογα ,εχω καθε δικαιωμα να αμφιβαλλω.

Τωρα... μπορεις να μου εξηγησεις λιγο αυτο που λες

“...απλα γνωμη μου να ειναι με αποληξη στο προβολακι του οδηγου και οχι στην "σκουπα" μπροστα ...”

Ειναι κατι ευκολο να κανω την εγκατασταση ενος φιλτρου μονος μου;

Για το ΤΤ 2.0TFSI μιλαω πριν.

Shaddow20 τί φοραει το Golfaki σου αν επιτρεπεται;

Όχι φίλε μου δεν σε παρεξηγώ, και εγώ ετσι ήμουν δύσπιστος....

Όσο για το προβολάκι, δές υπάρχει ένα θεμα "εισαγωγη pipercross" η δες αυτο το link και θα καταλαβεις:

http://www.carsinspections.com/forum/viewtopic.php?t=49

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε Γιαννακη τουμπανο!!! Αντε και Κ04 να μην μας κουνιετε και ο Τολιας !!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα ψηλε.....ελα σε κανενα meeting να δεις Live τον "γατουλι" να τρωει σκονη!

Μακάρι να μπορούσα αλλά όλο και κάτι συμβαίνει και.....

Τελικά δε μας είπες, έγινε το "θέμα" μεταξύ σας ή ακόμα;

Θα δούμε κανένα βιντεάκι με το άνοιγμα να γουστάρουμε λίγο κι εμείς οι πιο αργοί;

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μπορούσα αλλά όλο και κάτι συμβαίνει και.....

Τελικά δε μας είπες, έγινε το "θέμα" μεταξύ σας ή ακόμα;

Θα δούμε κανένα βιντεάκι με το άνοιγμα να γουστάρουμε λίγο κι εμείς οι πιο αργοί;

Εγινε ψηλέ έγινε την Κυριακή......δεν λέω τίποτα άλλο tongue.giftongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγινε ψηλέ έγινε την Κυριακή......δεν λέω τίποτα άλλο tongue.giftongue.giftongue.gif

Όχι να πεις να πεις, γιατί να μην πεις;

Φοβάσαι μήπως πληγώσεις κανέναν; ε; tongue.giftongue.gif

Αν θες στείλε πμ αλλιώς θα αρχίσω να "παρενοχλώ" τον γατούλη για να μάθω τα αποτελέσματα 8)

Link to comment
Share on other sites

Όχι να πεις να πεις, γιατί να μην πεις;

Φοβάσαι μήπως πληγώσεις κανέναν; ε; tongue.giftongue.gif

Αν θες στείλε πμ αλλιώς θα αρχίσω να "παρενοχλώ" τον γατούλη για να μάθω τα αποτελέσματα :D

Κοιταξε ....ηταν και ένα κόκκινο "πριόνι" (1.6Τ OverLoad....225+) και μας "πελεκισε" κανονικά......

Αλλά δεν έχω τελείωσει το προγραμμα....δεν είναι έτοιμα ακόμα..... :D :D :baby:

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε ....ηταν και ένα κόκκινο "πριόνι" (1.6Τ OverLoad....225+) και μας "πελεκισε" κανονικά......

Αλλά δεν έχω τελείωσει το προγραμμα....δεν είναι έτοιμα ακόμα..... :D :D :D

Κατι μου θυμισες τωρα μ'αυτα τα προγραμματα που ποτε δεν τελειωνουν!!!

Ωραια ηταν οντως ,ειδικα οταν ανοιγατε με το Γιωργο και σας χαζευα να χτυπιεστε.

Οποιος απο σας βαλει πρωτος αντλια θα ραψει κοσμο παντως.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.