Jump to content
spet

Ρεζέρβα Ανάγκης

Recommended Posts

Θέλω να αντικαταστήσω το κιτ επισκευής ελαστικών που έχει το αυτοκίνητό μου με ρεζέρβα ανάγκης,

μήπως γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω μια ρεζέρβα ανάγκης? (χωρίς να πάω στην αντιπροσωπεία και με σφάξουν)

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αντικαταστήσω το κιτ επισκευής ελαστικών που έχει το αυτοκίνητό μου με ρεζέρβα ανάγκης,

μήπως γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω μια ρεζέρβα ανάγκης? (χωρίς να πάω στην αντιπροσωπεία και με σφάξουν)

Ευχαριστώ :lol:

Τα περισσοτερα βουλκανιζατερ εχουν, απο ανταλλαγη+ διαφορα, κρατησει τις εργοστασιακες ζαντες. Παρε μια, βαλτου ενα καινουργιο λαστιχο, εκτος αν ειναι ενταξει και εισαι Ο.Κ. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Χωραει κανονικη ρεζερβα αλλα θα πρεπει να αλλαξει το πατωμα του πορτ-μπαγαζ και θα του μειωσει το χωρο αποσκευων. Ετσι οπως ειναι οχι δεν θα χωραει κανονικης διαστασης ζαντα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, πείτε μου αν το παρακάτω είναι λογικό.

Όταν παραγγέλνεις το αμάξι με 17άρες ζάντες απο το εργοστάσιο, δεν πρέπει και η ρεζέρβα ανάγκης να είναι 17άρα; Γιατι χτες διαπίστωσα οτι είναι 16άρα. Λογικά θα έχω πρόβλημα, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, πείτε μου αν το παρακάτω είναι λογικό.

Όταν παραγγέλνεις το αμάξι με 17άρες ζάντες απο το εργοστάσιο, δεν πρέπει και η ρεζέρβα ανάγκης να είναι 17άρα; Γιατι χτες διαπίστωσα οτι είναι 16άρα. Λογικά θα έχω πρόβλημα, σωστά;

Λάθος!

Αν οι διαστάσεις των δύο λάστιχων είναι ισοδύναμες, δεν έχεις κανένα πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, πείτε μου αν το παρακάτω είναι λογικό.

Όταν παραγγέλνεις το αμάξι με 17άρες ζάντες απο το εργοστάσιο, δεν πρέπει και η ρεζέρβα ανάγκης να είναι 17άρα; Γιατι χτες διαπίστωσα οτι είναι 16άρα. Λογικά θα έχω πρόβλημα, σωστά;

Αν ειχες το Α6, η ρεζερβα θα ηταν ιδια με τις αλλες.

Στα μικρομεσαια το κανουνε για λογους χωρου/οικονομιας(μικροτερη ρεζερβα, παραπανω λιτρα στο χωρο αποσκευων)

Η ρεζερβα στη περιπτωση μας, μας εξηπηρετη για να παμε μεχρι το βουλκανιζατερ μεχρι 80 χλμ/ωρα να φτιαξουμε αυτο που εχει τρυπησει/σκασει.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχες το Α6, η ρεζερβα θα ηταν ιδια με τις αλλες.

Στα μικρομεσαια το κανουνε για λογους χωρου/οικονομιας(μικροτερη ρεζερβα, παραπανω λιτρα στο χωρο αποσκευων)

Η ρεζερβα στη περιπτωση μας, μας εξηπηρετη για να παμε μεχρι το βουλκανιζατερ μεχρι 80 χλμ/ωρα να φτιαξουμε αυτο που εχει τρυπησει/σκασει.

+1000000 και ακου και το αλλο το περιεργο στο jetta υπαρχει ρεζερβα κανονικων διαστασεων. θα μου πεις μεγαλυτερος χωρος αποσκευων.

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι δεν χωραει σε golf 5.

Χωραει κανονικη ρεζερβα αλλα θα πρεπει να αλλαξει το πατωμα του πορτ-μπαγαζ και θα του μειωσει το χωρο αποσκευων. Ετσι οπως ειναι οχι δεν θα χωραει κανονικης διαστασης ζαντα.

Εμένα φοράει 16άρες και η ρεζέρβα του είναι κι αυτή 16άρα με το ίδιο σχέδιο που είναι και οι άλλες . Ο χώρος των αποσκευών δεν μειώθηκε καθόλου και δεν προεξέχει επίσης καθόλου .

Link to comment
Share on other sites

Εμένα φοράει 16άρες και η ρεζέρβα του είναι κι αυτή 16άρα με το ίδιο σχέδιο που είναι και οι άλλες . Ο χώρος των αποσκευών δεν μειώθηκε καθόλου και δεν προεξέχει επίσης καθόλου .

Ναι αλλα εσυ εχεις FSI ;):p:rofl::p :p :p :p :p :p :p

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα εσυ εχεις FSI :p:rofl::p :p :p :p :p :p :p :p

χαχα την επόμενη φορά θα μου δείξεις την ρεζέρβα σου ... και μετά θα δεις και την δική μου και θα μου πεις τι προτιμάς ;) Fsi ή Tsi 122 ? :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, πείτε μου αν το παρακάτω είναι λογικό.

Όταν παραγγέλνεις το αμάξι με 17άρες ζάντες απο το εργοστάσιο, δεν πρέπει και η ρεζέρβα ανάγκης να είναι 17άρα; Γιατι χτες διαπίστωσα οτι είναι 16άρα. Λογικά θα έχω πρόβλημα, σωστά;

Αν κατάλαβα καλά (...θεϊκός Καψής...), δεν υπάρχει πρόβλημα αν π.χ έχω 17άρες ζάντες η διάμετρος των οποίων (μαζί με το προφίλ του λάστιχου) είναι ίση με τη διάμετρο της 16άρας ρεζέρβας ανάγκης (πάλι μαζί με το προφίλ).

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ετσι.εβαλα τα στοιχεια μιας μαμα 17αρας και μιας ρεζερβας.τα αποτελεσματα στις εικονες.

screenhunter01feb281225.jpg

screenhunter02feb281225.jpg

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

joop δικιο εχεις.Αλλα μηπως το λαστιχο που εχει η ρεζερβα ειναι καποια περιεργη διασταση και τελικα βγαινει ιδιο σε διαμετρο?Και εμενα δεν νομιζω η σιδερενια κοκκινη ζαντουλα να ειναι 16".Παντως τωρα που εβαλα 17" και την χρειαστηκα,δεν ειχα κανενα προβλημα.Μην ξεχνας οτι εχει και μεγαλους περιορισμους στην ταχυτητα και στην αποσταση.Οποτε και μια διαφορα μικρη να εχει στην διασταση θα φτασεις στο βουλκανιζατερ.

Link to comment
Share on other sites

η ρεζερβα ειναι 125/70/16 με J3.5 και ET25

γι'αυτο και οταν βαζουμε τον τροχο αναγκης το αμαξι χανει ολα τα οδηγικα χαραχτηριστικα του και ειναι αλλου για αλλου.ειναι εντελως ακαταλληλος ο τροχος.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

η ρεζερβα ειναι 125/70/16 με J3.5 και ET25

γι'αυτο και οταν βαζουμε τον τροχο αναγκης το αμαξι χανει ολα τα οδηγικα χαραχτηριστικα του και ειναι αλλου για αλλου.ειναι εντελως ακαταλληλος ο τροχος.

μήπως απο τη στιγμή που παραγγέλνεις το αμάξι με 17άρες να έπρεπε η αντιπροσωπεία να φροντίζει για την καταλληλότητα της ρεζέρβας ανάγκης τότε; αν είναι "κουτσό" το αμάξι πως θα αποτραπεί κάποιο δυστύχημα; Όσοι παραγγέλνουν δλδ το golf τους με 17άρες, η ρεζέρβα είναι στις διαστάσεις που λέει ο joop;

Link to comment
Share on other sites

μήπως απο τη στιγμή που παραγγέλνεις το αμάξι με 17άρες να έπρεπε η αντιπροσωπεία να φροντίζει για την καταλληλότητα της ρεζέρβας ανάγκης τότε; αν είναι "κουτσό" το αμάξι πως θα αποτραπεί κάποιο δυστύχημα; Όσοι παραγγέλνουν δλδ το golf τους με 17άρες, η ρεζέρβα είναι στις διαστάσεις που λέει ο joop;

Φίλε PanoKrator

Ποστάρησε εδώ τις διαστασεις των ελαστικών σου.

Εννοώ, αυτά που φοράς στ' αμάξι και τη διάσταση της ρεζέρβας

Μετά, θα σου απαντήσω εάν έχεις πρόβλημα χρήσης της ρεζέρβας σου

Βαγγέλης

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να ξερω τον λογο αλλα μονο να υποθεσω γιατι δεν βαζουν 17 ιντσων τους τροχους αναγκης.το δικο μου ειναι με μαμα 17αρα ελαφρου κραματος και εχει 16αρη τροχο αναγκης.του πεθερου μου ειναι με μαμα 17αρα ελαφρου κραματος και εχει κανονικη ρεζερβα 17αρα αλλα σιδερενια.η λογικη εξηγηση που δινω ειναι ο χωρος του πορτμπαγκαζ ποσο μεγαλος ειναι και πως ειναι φτιαγμενος.ετσι αν αυτο ειναι εφικτο τοτε βαζουν κανονικη ρεζερβα.παντως μην νομιζετε οτι γινεται για θεμα κοστους.ο τροχος αναγκης κοστιζει 160 ευρω,δεν ειναι και λιγα.

Link to comment
Share on other sites

και θεμα χωρου.Σημερα το καταλαβε ο speedy.Στο αμαξι του εχει κανονικη ρεζερβα και εγω στο δικο μου αναγκης.Το βαθος του πορτ-παγκαζ ηταν το μισο απο οτι το δικο μου.Τωρα για την διαφορα στις 16 και 17 θα μας την λυσει την απορια ο κουμπαρος.

Link to comment
Share on other sites

και θεμα χωρου.Σημερα το καταλαβε ο speedy.Στο αμαξι του εχει κανονικη ρεζερβα και εγω στο δικο μου αναγκης.Το βαθος του πορτ-παγκαζ ηταν το μισο απο οτι το δικο μου.Τωρα για την διαφορα στις 16 και 17 θα μας την λυσει την απορια ο κουμπαρος.

Ο κουμπάρος να την λύσει, αλλά περιμένει κάποια στοιχεία από το φίλο spet, που ακόμα δεν τα έχει ποστάρει.

Link to comment
Share on other sites

Ο κουμπάρος να την λύσει, αλλά περιμένει κάποια στοιχεία από το φίλο spet, που ακόμα δεν τα έχει ποστάρει.

συγνώμη για την καθυστέρηση, λοιπόν έχουμε:

ζαντολάστιχα: 225/45/R17

ρεζέρβα αναγκης: 125/70/R16

πώς το βλέπεις; περπατάει; ή....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.