Jump to content
maniac_tsi

φησιμα

Recommended Posts

καλησπερα παιδια!ειμαι νεος στο club κ θα ηθελα βοηθεια σ'ενα προβλημα που αντιμετωπιζω με το golfaki μου.εχω ενα tsi με τα 140,ειχα ενα τρακαρισμα πριν κανενα μηνα,κ απο τοτε που πηρα το αμαξι οταν παταω το γκαζι οταν ανοιγει η τουρμινα ναι μεν κανει το φυσιολογικο θορυβο του σφυριγματος αλλα κανει κ ενα φυσιμα σαν να χανει απο καπου αερα.πιεση το αυτοκινητο δεν χανει γιατι η αποδοση ειναι ιδια(μαλλον εχει παρα πολυ μικρη διαφορα).το πηγα σε συνεργειο κ μου λενε οτι μπορει να ειναι το intercooler.μηπως μπορειτε να με βοηθησετε?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!ειμαι νεος στο club κ θα ηθελα βοηθεια σ'ενα προβλημα που αντιμετωπιζω με το golfaki μου.εχω ενα tsi με τα 140,ειχα ενα τρακαρισμα πριν κανενα μηνα,κ απο τοτε που πηρα το αμαξι οταν παταω το γκαζι οταν ανοιγει η τουρμινα ναι μεν κανει το φυσιολογικο θορυβο του σφυριγματος αλλα κανει κ ενα φυσιμα σαν να χανει απο καπου αερα.πιεση το αυτοκινητο δεν χανει γιατι η αποδοση ειναι ιδια(μαλλον εχει παρα πολυ μικρη διαφορα).το πηγα σε συνεργειο κ μου λενε οτι μπορει να ειναι το intercooler.μηπως μπορειτε να με βοηθησετε?

Τι παει να πει "μπορει";Να κατσουν να βρουν τι φταιει.Να επιμεινεις να το κοιταξουν.Τι χροια εχει το αλλο φυσιμα που ακους;

Link to comment
Share on other sites

η χροια του ειναι σαν να ακους να χανει αερα απο καπου αλλα η πιεση ειναι ιδια.απο τα κολαρα ειναι σιγουρο πως δεν χανει

Link to comment
Share on other sites

Αν η απώλεια είναι μικρή, δε θα φανεί τόσο στην πίεση ή στις επιδόσεις αλλά στην απόκριση. Αν η ζημιά ήταν μπροστά μπορεί να έχει ανοίξει κάπου το i/c. Η άλλη περίπτωση είναι κάποιο σωληνάκι ή το ίδιο το σύκλωμα πίεσης. Πες στο συνεργείο αν μπορούν να το πρεσσάρουν με κάποιον τρόπο (με σβηστό το μοτέρ εννοείται) ώστε να διαπιστώσουν αν υπάρχει διαρροή.

Link to comment
Share on other sites

η ζημια μπροστα ηταν.υπαρχει περιπτωση να θελει η τουρμπινα αλλαγμα?το i/c να πρεσαρουν?

Edited by maniac_tsi
Link to comment
Share on other sites

Σαν αποτέλεσμα του τρακαρίσματος? Σπάνιο. Εάν η χρήση που κάνεις είναι σκληρή, είναι πιθανότερο. Αλλά και πάλι, εδώ υπάρχουν τόσα βελτιωμένα GT που φτύνουν αίμα μέρα-νύχτα και δεν έχουν βγάλει turbo. Η ζημιά πόσο μεγάλη ήταν? ¶λλαξες τραβέρσα και μετώπη? Τα άκρα του i/c είναι πλαστικά, αν στρέβλωσε ίσως να έχασαν την στεγανότητά τους με τον μεταλλικό πυρήνα. Και πάλι υποθέσεις κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

αλλαξα:προφυλακτιρα,εσωτερικη βαση,μετωπι,φαναρι αριστερο.συνολικα μου πηγε 3500 γιατι ειχαν ανοιξει κ αεροσακοι.το i/c στο κατω μερος εχει 2 βασεις(κατι στρογγυλες αν δεν κανω λαθος)οι οποιες εμενα μετα το τρακαρισμα εσπασαν χωρις ομως να εχουν προκαλεσει καποιο προβλημα.αν το i/c χανει απο καποια κυψελη υπαρχει τροπος για να το δουν?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά. Το ταπώνουν από τη μία, πρεσσάρουν αέρα από την άλλη και προσπαθούν να δουν αν ακούγεται φύσημα. Τα ψυγεία σου τη γλύτωσαν? Το i/c είναι σάντουιτς ανάμεσα στα 2 ψυγεία (air-con & μηχανής) αλλά αν έσπασαν οι 2 του βάσεις κάτω ίσως να άνοιξε κάπου. Σκέψου πως σε αυτοκίνητα με front-mounted i/c ανοίγουν κυψέλες από πετραδάκια που εκτοξεύονται από προπορευόμενα οχήματα.

Link to comment
Share on other sites

μηχανικα το αμαξι την γλιτωσε απο θαυμα δεν ξερω πως κ γιατι αλλα γλυτωσαν ολα.ελπιζω πως την αλλη εβδομαδα θα μαθω τι ειναι ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

δεν ηξερα οτι υπαρχει τετοια ενδειξη στο ταμπλο.παντως παιδια επειδη το αμαξι το χρησιμοποιω κανει λες κ εχω βαλει 3αρα garrett!!μου φαινεται πολυ περιοργο να κανει αυτο τον θορυβο κ να μην χανει απο πουθενα πιεση.υπαρχει περιπτωση να μην εχει κουμπωσει καλα το φιλτρο κ να κανει ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Guest basilis81

Το σπιραλ της εξατμισης το κοιταξανε μηπως εχει σπασει απο το χτυπημα?Ειναι πολυ ευαισθητα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

η αυριο η μεθαυριο θα εχω την απαντηση το τι ειναι.παντως εγω σημερα εκανα ταξιδι κ το αυτοκινητο εχει την ιδια αποδοση.υπαρχει περιπτωση να εχει ραγισει σε καποιο σημειο η τουρμπινα?η καποιο φιλτρο να μην εχει κουμπωσει σωστα?

Link to comment
Share on other sites

παιδες πηγα το αμαξι το λυσανε κ δεν βρηκανε τιποτα κ το αμαξι συνεχιζει να κανει τον ιδιο θορυβο κ φοβαμαι μηπως καποια στιγμη με παρατησει.θα με αναγκασει να το πουλησω κ δεν θελω

Link to comment
Share on other sites

παιδες ξαναπηγα το αμαξι αυτη την φορα στο θειο μου (daras develoment καποιοι μπορει να τον ξερετε) κ μου ειπε οτι ειναι η το ρουλεμαν του κομπρεσορα η το ρουλεμαν της τουρμπινας.δεν εκανα τιποτα διοτι επρεπε να μεινει το αυτοκινητο 3 μερες μεσα κ ειχα ταξιδι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.