Jump to content
cram

Vag-com . Τι κάνω λάθος;

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω ένα σειριακό καλώδιο για το VAG-COM και αντιμετοπίζω τα εξής:

Στις εκδόσεις 303.1 κ 311.2 ενώ αναγνωρίζει το καλώδιο,

μπορώ να δω τα fault codes του κινητήρα(ευτυχώς δεν υπάρχουν), αλλά δε μπορώ να δω το [46 - Cent. Conv.] βγάζοντας μήνυμα ότι δε μπόρεσε να βρει το interface. (πήγα να υλοποιήσω αυτό με το κλείδωμα θυρών μετά από τα 15χλμ/ώρα)

Δοκίμασα με νεότερες εκδοσεις 607.3 κ 704.1 αλλά εκεί που επέλεγα τη COM θύρα και πατούσα το TEST δε το αναγνώριζαν με αποτέλεσμα να μην μπορώ να χρησιμοποιήσω το πρόγραμμα (ήταν locked όλα τα μενού).

Υποψιάζομαι ότι το καλώδιο δεν είναι και πολύ καλό... Από τη μεριά που συνδεέται στο diagnostic interface του αυτοκινήτου διακρίνω μονο 4 pins.

Τα δυο πάνω (θέσεις 2 κ 5), και τα 2 κάτω (θέσεις 1 κ 2 ).

Please τα φώτα σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω ένα σειριακό καλώδιο για το VAG-COM και αντιμετοπίζω τα εξής:

Στις εκδόσεις 303.1 κ 311.2 ενώ αναγνωρίζει το καλώδιο,

μπορώ να δω τα fault codes του κινητήρα(ευτυχώς δεν υπάρχουν), αλλά δε μπορώ να δω το [46 - Cent. Conv.] βγάζοντας μήνυμα ότι δε μπόρεσε να βρει το interface. (πήγα να υλοποιήσω αυτό με το κλείδωμα θυρών μετά από τα 15χλμ/ώρα)

Δοκίμασα με νεότερες εκδοσεις 607.3 κ 704.1 αλλά εκεί που επέλεγα τη COM θύρα και πατούσα το TEST δε το αναγνώριζαν με αποτέλεσμα να μην μπορώ να χρησιμοποιήσω το πρόγραμμα (ήταν locked όλα τα μενού).

Υποψιάζομαι ότι το καλώδιο δεν είναι και πολύ καλό... Από τη μεριά που συνδεέται στο diagnostic interface του αυτοκινήτου διακρίνω μονο 4 pins.

Τα δυο πάνω (θέσεις 2 κ 5), και τα 2 κάτω (θέσεις 1 κ 2 ).

Please τα φώτα σας.

Αν όταν χρησιμοποιείς το καλώδιο ή το πρόγραμμα και είσαι και στο ιντερνετ, τότε το καλώδιο εχει μπλοκάρει από update.

Link to comment
Share on other sites

Αν όταν χρησιμοποιείς το καλώδιο ή το πρόγραμμα και είσαι και στο ιντερνετ, τότε το καλώδιο εχει μπλοκάρει από update.

Μπα, δε παίζει αυτό...

Τα έχω εγκαταστήσει στο Laptop, που ποτέ δεν το έχω συνδέσει στο internet (νέα εγκατάσταση)

Χ.

Link to comment
Share on other sites

Μπα, δε παίζει αυτό...

Τα έχω εγκαταστήσει στο Laptop, που ποτέ δεν το έχω συνδέσει στο internet (νέα εγκατάσταση)

Χ.

κανείς δε ξέρει; κανείς δε μπορεί να παραθέσει πως είναι το δικό του καλώδιο;

Μήπως κανένας δεν έχει VAG-COM;

Link to comment
Share on other sites

Στα settingsδοκιμασε να αλλαξεις το baud rate απο 0 σε 9600

Εννοείς στο start baud από 0 σε 9600;

Έτσι το έχετε κάνει όσοι χρησιμοποιείτε το vag-com;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς στο start baud από 0 σε 9600;

Έτσι το έχετε κάνει όσοι χρησιμοποιείτε το vag-com;

Τζίφος. Δε δούλεψε.

Σε εκδόσεις μεγαλύτερες από 5.xx στο test βγάζει port status ok και interface not found.

Ενώ στην έκδοση 3 περνάει κανονικά το τεστ κάνω reg. και μετα το μόνο controller που αναγνωρίζει είναι αυτό της μηχανής(engine).

...

Να και μια φωτογραφία του καλωδίου.. Γιατί κάτι μου λέει ότι θα πρέπει να το πετάξω;:blush:

post-268-1236115118_thumb.png

Edited by cram
Link to comment
Share on other sites

Τζίφος. Δε δούλεψε.

Σε εκδόσεις μεγαλύτερες από 5.xx στο test βγάζει port status ok και interface not found.

Ενώ στην έκδοση 3 περνάει κανονικά το τεστ κάνω reg. και μετα το μόνο controller που αναγνωρίζει είναι αυτό της μηχανής(engine).

...

Να και μια φωτογραφία του καλωδίου.. Γιατί κάτι μου λέει ότι θα πρέπει να το πετάξω;:rolleyes:

Αν κάποιος έχει σειριακό (RS-232) καλώδιο που χρησιμοποιεί το VAG-COM, θα μπορούσε να μου πει αν έχει τα ίδια pins με το καλώδιο που φαίνεται στη φώτο;

Ευχαριστώ όσους απαντήσουν.

Χ.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος έχει σειριακό (RS-232) καλώδιο που χρησιμοποιεί το VAG-COM, θα μπορούσε να μου πει αν έχει τα ίδια pins με το καλώδιο που φαίνεται στη φώτο;

Ευχαριστώ όσους απαντήσουν.

Χ.

Εμένα πάντως έχει όλα τα pins (έχω το γνήσιο αγορασμένο απο Ross-Tech)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.