Jump to content
Manos83

Led στην πλαφονιέρα

Recommended Posts

Τοποθέτησα στην πλαφονιέρα του golf led σαν αυτό της φώτο παρακάτω αλλά οταν βάλεις μπροστά το αυτοκίνητο που κανονικά πρέπει να σβήσουν, αυτά δεν σβήνουν αλλά μένουν λίγο λίγο ανοιχτά.

Μπορώ να κάνω κάτι να διορθώθεί αυτό???

LEDw5wBlue.jpg

Link to comment
Share on other sites

πισω τι μπαινει ρε παιδες?γιατι κ πισω υπαρχει πλαφονιερα...ειστε σιγουροι οτι δεν σβηνουν?

Link to comment
Share on other sites

πισω τι μπαινει ρε παιδες?γιατι κ πισω υπαρχει πλαφονιερα...ειστε σιγουροι οτι δεν σβηνουν?

Μπρός-πίσω μπαίνουν w5w ψειράκια. Ναι φίλε μου, δεν σβήνουν τελείως αλλα μένουν λιγο λίγο ανοικτά(για τα led μιλάμε πάντα).

Link to comment
Share on other sites

Τοποθέτησα στην πλαφονιέρα του golf led σαν αυτό της φώτο παρακάτω αλλά οταν βάλεις μπροστά το αυτοκίνητο που κανονικά πρέπει να σβήσουν, αυτά δεν σβήνουν αλλά μένουν λίγο λίγο ανοιχτά.

Μπορώ να κάνω κάτι να διορθώθεί αυτό???

LEDw5wBlue.jpg

ΦΙλε μου θα πρεπει να βαλεις αντισταση παραλληλα (περιπου 220Ω την τιμη θα την βρεις με δοκιμη). Ως γνωστον τα Led καταναώνουν λιγοτερο ρευμα και αυτο μπερδευει τον εγκεφαλο ανεσης. Βαλε την αντισταση και θα το ξεγελάσεις.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχουν ετοιμα στο εμποριο πρεπει να κανουμε μοντες?

Υπαρχουν αλλα κανουν,30-35 ευρω το ζευγαρι!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για Golf V τότε δεν χρειάζεστε αντίσταση για led στη πλαφονιέρα εμπρός και πίσω!

Έχω αλλάξει και τις 5 λάμπες με led (δύο εμπροσ και 3 πίσω) και δεν βγάζουν κανένα σφάλμα στο καντραν ούτε και στο Vag-Com. Μόνο στα φώτα πατώματος -αν έχετε- θα βγάλει σφάλμα!

Τα led θα ανάβουν πολύ λίγο όταν δεν τα έχετε ανοιχτά μόνο όταν το αμάξι ειναι ξεκλέιδωτο ή σε λειτουργία. Μόλις κλειδώσετε σβείνουν τελείως οπως κάνουν και οταν βάλετε το διακόπτη της πλαφονιέρας στο Off.

(Συστήνω σέτ λάμπες με πολλά leds επάνω στην κάθεμια για καλύτερο φωτισμό, γιατι τα μονά led φέγγουν λιγότερο)

Link to comment
Share on other sites

δλδ αν ειμαστε εν κινησει κ εχουμε τον διακοπτη της πλαφονιερας στο off τα leds θα σβησουν η οχι?

επισης στην πισω πλαφονιερα στο κεντρο μπαινει παλι λεντακι η λεντ - βαρελακι?

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

δλδ αν ειμαστε εν κινησει κ εχουμε τον διακοπτη της πλαφονιερας στο off τα leds θα σβησουν η οχι?

επισης στην πισω πλαφονιερα στο κεντρο μπαινει παλι λεντακι η λεντ - βαρελακι?

Ναι και εν κινήσει ακόμα αμα κλείσεις το διακόπτη της πλαφονιέρας θα σβείσουν τελείως.

Εγώ έβαλα αυτα στη φωτο και στη πίσω πλαφονιέρα (11¤ το ζευγάρι), και στις 5 θέσεις βαζουμε τα ίδια λαμπάκια (τα Golf V μετα το 2006 εχουν το ίδιο βίσμα)

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Ναι και εν κινήσει ακόμα αμα κλείσεις το διακόπτη της πλαφονιέρας θα σβείσουν τελείως.

Εγώ έβαλα αυτα στη φωτο και στη πίσω πλαφονιέρα (11¤ το ζευγάρι), και στις 5 θέσεις βαζουμε τα ίδια λαμπάκια (τα Golf V μετα το 2006 εχουν το ίδιο βίσμα)

Αυτά που αναφέρω στο πρώτο ποστ έβαλα και εγώ (χωρίς να βγάζουν κανένα σφάλμα) αλλα δεν μ'αρεσει που μένουν έστω και λίγο αναμένα κατα τη διάρκεια της οδήγησης οπότε τα έβγαλα και ξαναέβαλα τα Philips blue vision που είχα πριν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που αναφέρω στο πρώτο ποστ έβαλα και εγώ (χωρίς να βγάζουν κανένα σφάλμα) αλλα δεν μ'αρεσει που μένουν έστω και λίγο αναμένα κατα τη διάρκεια της οδήγησης οπότε τα έβγαλα και ξαναέβαλα τα Philips blue vision που είχα πριν.

Πολύ ωραία επιλογή τα Philips blue vision! Αυτά εχω βάλει στη μικρή σκάλα στα εμπρός μου φανάρια.

Το καλό ειναι οτι δεν ελέγχονται οι πλαφονιέρες μας απο τον εγκέφαλο άνεσης.

Προσωπική μου άποψη ειναι οτι φαίνεται "cool" να ανάβουν ετσι λίγο τα leds όταν ειναι σβηστά. Βοηθάνε κιώλας στη πίσω πλαφονιέρα στο πλήρες σκοτάδι να βρείς το κουμπί για να τα ανάψεις οταν θές. Μερικούς συνεπιβάτες μου τους άρεσε η όλη φάση.

Βέβαια, προσωπικά γούστα ειναι αυτά! B)

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για Golf V τότε δεν χρειάζεστε αντίσταση για led στη πλαφονιέρα εμπρός και πίσω!

Έχω αλλάξει και τις 5 λάμπες με led (δύο εμπροσ και 3 πίσω) και δεν βγάζουν κανένα σφάλμα στο καντραν ούτε και στο Vag-Com. Μόνο στα φώτα πατώματος -αν έχετε- θα βγάλει σφάλμα!

Τα led θα ανάβουν πολύ λίγο όταν δεν τα έχετε ανοιχτά μόνο όταν το αμάξι ειναι ξεκλέιδωτο ή σε λειτουργία. Μόλις κλειδώσετε σβείνουν τελείως οπως κάνουν και οταν βάλετε το διακόπτη της πλαφονιέρας στο Off.

(Συστήνω σέτ λάμπες με πολλά leds επάνω στην κάθεμια για καλύτερο φωτισμό, γιατι τα μονά led φέγγουν λιγότερο)

φιλε ta6ape εβαλες το vag-com και δεν σου εβγαλε σφαλμα για τα μεσα τα φωτα τα led???εισαι σιγουρος???αν ειναι ετσι ισως εισαι και το μαναδικο GOLF 5 που δεν βγαζει σφαλμα.στον Βολο εχω κοιταξει 5 GOLF με διαφορετικες ψειρες led και ολα μα ολα εβγαλαν ακριβως το ιδιο σφαλμα.το σφαλμα δεν εμφανιζεται σαν σφαλμα λαμπας αλλα σαν σφαλμα στο ηλεκτρικο κυκλωμα.(καπως ετσι δεν θυμαμε πως ακριβως το λεει.

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

φιλε ta6ape εβαλες το vag-com και δεν σου εβγαλε σφαλμα για τα μεσα τα φωτα τα led???εισαι σιγουρος???αν ειναι ετσι ισως εισαι και το μαναδικο GOLF 5 που δεν βγαζει σφαλμα.στον Βολο εχω "διαβασει" 5 GOLF με διαφορετικες ψειρες led και ολα μα ολα εβγαλαν ακριβως το ιδιο σφαλμα.

Είμαι απολύτως σίγουρος για τα leds στις πλαφονιέρες. Δεν είναι το μοναδικό Golf 5 (το δικό μου) που συμβαίνει αυτό!

Μάλιστα αν ψάξετε και σε ξένα φορουμς θα δείτε ότι λένε το ίδιο: τα φώτα εμπρός και πίσω πλαφονιέρων δεν ελέγχονται για καμένες λάμπες, ακόμα και χωρίς λάμπες να τα αφήσεις δεν ανάβει ένδειξη καμένης λάμπας στο καντράν σου ούτε καταγράφεται στον εγκέφαλο μέσω διαγνωστικού μηχανήματος.

Όλες οι άλλες λάμπες της καμπίνας όπως φώτα δαπέδου, φώτα σκιαδιών, φώτα πορτών (τα μικρά κόκκινα κάτω κάτω) ελέγχονται από τον εγκέφαλο άνεσης.

Μάλλον κάποια άλλη λάμπα αφαίρεσαν στα αυτοκίνητα που έλεγξες στο Βόλο και σου έβγαλε το ίδιο σφάλμα.

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα εχω και εγω στο 3αρι μου....που εχω πλαφoνιερα απο απο PASSAT W12

εχει 4 led 2 κεντρικα που δουλευουν με τις πορτες και 2 ακριανα με ανεξαρτητο διακοπτη για οδηγο-συνοδηγο.

τα κεντρικα λοιπον μενουν ελαχιστα αναμενα αν ο διακοπτης βρισκετε στη θεση των πορτων,αν μπει στην θεση 0 σβηνουν εντελως.

δεν ξερω γιατι γινετε αυτο,με οποιαδειποτε αλλη απλη λαμπα δεν γινετε.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα εχω και εγω στο 3αρι μου....που εχω πλαφoνιερα απο απο PASSAT W12

εχει 4 led 2 κεντρικα που δουλευουν με τις πορτες και 2 ακριανα με ανεξαρτητο διακοπτη για οδηγο-συνοδηγο.

τα κεντρικα λοιπον μενουν ελαχιστα αναμενα αν ο διακοπτης βρισκετε στη θεση των πορτων,αν μπει στην θεση 0 σβηνουν εντελως.

δεν ξερω γιατι γινετε αυτο,με οποιαδειποτε αλλη απλη λαμπα δεν γινετε.

Ανάβουν γιατί γίνεται επιστροφή ρεύματος. Αυτή είναι η διάγνωση φίλου ηλεκτρολόγου. Δυστυχώς δεν ζήτησα περαιτέρω εξηγήσεις οπότε δεν είμαι σε θέση να αναλύσω την διάγνωση.

Link to comment
Share on other sites

Ανάβουν γιατί γίνεται επιστροφή ρεύματος. Αυτή είναι η διάγνωση φίλου ηλεκτρολόγου. Δυστυχώς δεν ζήτησα περαιτέρω εξηγήσεις οπότε δεν είμαι σε θέση να αναλύσω την διάγνωση.

Επίσης είναι και λόγο της πολύ χαμηλής κατανάλωσης ρεύματος που έχουν τα Led. Μία απλή λάμπα πηράκτωσης (ψειρούλα) καταναλώνει 5 Watt τη στιγμή που τα Led ειναι 2 με 3 Watts το πολύ, και με πολύ λίγα Volts μπορεί να ανάψει λίγο σε αντίθεση με τις απλές λάμπες. Στην επιστροφή ρεύματος ανταποκρίνονται λοιπόν μόνο τα Led και ανάβουν πολύ λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι απολύτως σίγουρος για τα leds στις πλαφονιέρες. Δεν είναι το μοναδικό Golf 5 (το δικό μου) που συμβαίνει αυτό!

Μάλιστα αν ψάξετε και σε ξένα φορουμς θα δείτε ότι λένε το ίδιο: τα φώτα εμπρός και πίσω πλαφονιέρων δεν ελέγχονται για καμένες λάμπες, ακόμα και χωρίς λάμπες να τα αφήσεις δεν ανάβει ένδειξη καμένης λάμπας στο καντράν σου ούτε καταγράφεται στον εγκέφαλο μέσω διαγνωστικού μηχανήματος.

Όλες οι άλλες λάμπες της καμπίνας όπως φώτα δαπέδου, φώτα σκιαδιών, φώτα πορτών (τα μικρά κόκκινα κάτω κάτω) ελέγχονται από τον εγκέφαλο άνεσης.

Μάλλον κάποια άλλη λάμπα αφαίρεσαν στα αυτοκίνητα που έλεγξες στο Βόλο και σου έβγαλε το ίδιο σφάλμα.

φιλε ta6ape δεν ειπα οτι αναβει καμμενη λαμπα.ειπα οτι το vag-com το βγαζει σαν σφαλμα.επειδη δεν εχει αντισταση το led περναει απεριοριστο ρευμα και ετσι το βλεπει σαν σφαλμα.

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν μενουν αναμενα γιατι εχω πλαφονιερα comfort me 3 φωτα και μετραει και το κεντρικο λαμπακι που δεν ειναι led..αλλα σφαλμα βγαζει στο vag com!!τελος!!!μονο με αντιστασεις μπορεισ να τολυσεις το προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Είμαι απολύτως σίγουρος για τα leds στις πλαφονιέρες. Δεν είναι το μοναδικό Golf 5 (το δικό μου) που συμβαίνει αυτό!

Μάλιστα αν ψάξετε και σε ξένα φορουμς θα δείτε ότι λένε το ίδιο: τα φώτα εμπρός και πίσω πλαφονιέρων δεν ελέγχονται για καμένες λάμπες, ακόμα και χωρίς λάμπες να τα αφήσεις δεν ανάβει ένδειξη καμένης λάμπας στο καντράν σου ούτε καταγράφεται στον εγκέφαλο μέσω διαγνωστικού μηχανήματος.

Όλες οι άλλες λάμπες της καμπίνας όπως φώτα δαπέδου, φώτα σκιαδιών, φώτα πορτών (τα μικρά κόκκινα κάτω κάτω) ελέγχονται από τον εγκέφαλο άνεσης.

Μάλλον κάποια άλλη λάμπα αφαίρεσαν στα αυτοκίνητα που έλεγξες στο Βόλο και σου έβγαλε το ίδιο σφάλμα.

Exeis vag-com?

Emena to sfalma mou to evgale kai sto sunergio!

Link to comment
Share on other sites

Exeis vag-com?

Emena to sfalma mou to evgale kai sto sunergio!

Ναί, έχω Vag-Com και δεν μου βγάζει κανένα σφάλμα, και με το διαγνωστικό του συνεργείου (Vag 5052) επίσης.

Μπορείς να μας γράψεις το σφάλμα τι λέει? Το είδες με τα μάτια σου ή έτσι στο είπαν προφορικά τα αστέρια του συνεργείου?

Link to comment
Share on other sites

Ναί, έχω Vag-Com και δεν μου βγάζει κανένα σφάλμα, και με το διαγνωστικό του συνεργείου (Vag 5052) επίσης.

Μπορείς να μας γράψεις το σφάλμα τι λέει? Το είδες με τα μάτια σου ή έτσι στο είπαν προφορικά τα αστέρια του συνεργείου?

φιλε ta6ape, το ιδιο σφαλμα βγαζει σε ολους.στο vag-com και στο διαγνωστικο του συνεργειου. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.