Jump to content
Manos83

Led στην πλαφονιέρα

Recommended Posts

εχω να μαζεψω αρκετα σφαλματα δλδ στο επομενο σερβις καθως αλλαζω ολες τις λαμπες στο εσωτερικο σιγα σιγα...

Link to comment
Share on other sites

εχω να μαζεψω αρκετα σφαλματα δλδ στο επομενο σερβις καθως αλλαζω ολες τις λαμπες στο εσωτερικο σιγα σιγα...

ολες???καλα ρε τερας αλλαξες μεχρι και στα σκιαδια???

Link to comment
Share on other sites

Ναί, έχω Vag-Com και δεν μου βγάζει κανένα σφάλμα, και με το διαγνωστικό του συνεργείου (Vag 5052) επίσης.

Μπορείς να μας γράψεις το σφάλμα τι λέει? Το είδες με τα μάτια σου ή έτσι στο είπαν προφορικά τα αστέρια του συνεργείου?

Στο vag-com το βγάζει σα fault στα ηλεκτρικά. Δε θυμάμαι τι γράφει, θα το δώ όμως και θα σου πώ.

Στο συνεργείο μου είπαν οτι έχει ένα λάθος σε κάτι επαφες και πρέπει να το ψάξουν....καλά κρασά!

Link to comment
Share on other sites

ολες???καλα ρε τερας αλλαξες μεχρι και στα σκιαδια???

ναι κ εκει...τις αλλαξαμε σε ενα εος για αρχη κ τωρα σειρα εχω εγω..στα σκιαδια βαλαμε λεντ τυπου βαρελακι σαν αυτα στην πινακιδα...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι σχετικά νέος και δεν το έχω πολυψάξει, μπορεί κάποιος να μου πεί αν τα φώτα στις πλαφονιέρες του golf mk5 είναι λάμπακια w5w?

Αυτά κάνουν για να αντικαταστήσω όλα τα λαμπάκια απο τις πλαφονιέρες?

Επίσης τα σκιάδια τι τύπο λάμπας έχουν?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι σχετικά νέος και δεν το έχω πολυψάξει, μπορεί κάποιος να μου πεί αν τα φώτα στις πλαφονιέρες του golf mk5 είναι λάμπακια w5w?

Αυτά κάνουν για να αντικαταστήσω όλα τα λαμπάκια απο τις πλαφονιέρες?

Επίσης τα σκιάδια τι τύπο λάμπας έχουν?

Σωστά λες. Οι λάμπες στις πλαφονιέρες σου ειναι αυτές που λες (w5w σε διάφανο βέβαια): t-16339-92.gif

Αυτά που παραθέτεις είναι σωστά leds αλλά έχουν σύστημα anti-canbus για check καμένης λάμπας που δεν το χρειάζεσαι για όλες τις πλαφονιέρες σου πλην του φωτισμού δαπέδου αν έχεις, αλλά κάνουν για τα φώτα στα εμπρός φανάρια σου. Μπορείς να βάλεις κάτι σαν αυτές: Led w5w που τις βρίσκεις και Ελλάδα. Τις έχουμε δοκιμάσει και εγώ και αρκετοί γνωστοί μου και δουλεύουν καλύτερα αφού σκορπίζουν το φως γύρω γύρω.

Τα σκιάδια σου έχουν ακριβώς τις ίδιες λάμπες με αυτές της πινακίδας σου δηλαδή σαν αυτές:

festoon bulbs

Για την πινακίδα σου αν θες πρέπει να βάλεις με σύστημα anti-canbus για check καμένης λάμπας που είναι αυτές: canbus festoon bulbs

Μπορείς βέβαια όλες αυτές τις λάμπες να τις βρεις και από ebay που είναι πιο βολικό. Εγώ απλά έβαλα σαν παράδειγμα τις ιστοσελίδες που παραθέτω.

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Σωστά λες. Οι λάμπες στις πλαφονιέρες σου ειναι αυτές που λες (w5w σε διάφανο βέβαια): t-16339-92.gif

Αυτά που παραθέτεις είναι σωστά leds αλλά έχουν σύστημα anti-canbus για check καμένης λάμπας που δεν το χρειάζεσαι για όλες τις πλαφονιέρες σου πλην του φωτισμού δαπέδου αν έχεις, αλλά κάνουν για τα φώτα στα εμπρός φανάρια σου. Μπορείς να βάλεις κάτι σαν αυτές: Led w5w που τις βρίσκεις και Ελλάδα. Τις έχουμε δοκιμάσει και εγώ και αρκετοί γνωστοί μου και δουλεύουν καλύτερα αφού σκορπίζουν το φως γύρω γύρω.

Τα σκιάδια σου έχουν ακριβώς τις ίδιες λάμπες με αυτές της πινακίδας σου δηλαδή σαν αυτές:

festoon bulbs

Για την πινακίδα σου αν θες πρέπει να βάλεις με σύστημα anti-canbus για check καμένης λάμπας που είναι αυτές: canbus festoon bulbs

Μπορείς βέβαια όλες αυτές τις λάμπες να τις βρεις και από ebay που είναι πιο βολικό. Εγώ απλά έβαλα σαν παράδειγμα τις ιστοσελίδες που παραθέτω.

Πρώτα απ'όλα σ'ευχαριστώ για την βοήθεια.

Αυτές οι λάμπες (led) που μου προτείνεις για τα φώτα στις πλαφονιέρες και τα σκιάδια δεν θα έχουν πρόβλημα με το canbus? Δεν γίνεται check σε αυτές όπως στα υπόλοιπα φώτα? (φώτα δαπέδου δεν έχω)

Επίσης έχω διαβάσει σε διάφορα threads εδώ ότι εγκαθιστώντας κοινά led στις πλαφονιέρες αντί να σβήνουν όταν πρέπει, έχουν πάντα ένα αμυδρό φώς. Αληθεύει?

Link to comment
Share on other sites

αληθευει ειναι απο ρευμα επιστροφης κ το αποτελεσμα ειναι ομορφο δε θα σε χαλασει δλδ ουτε καταλανωνουν ρευμα απο την μπαταρια σου

κ ναι οι λαμπες που σου προτεινε ο ta6ape ειναι οκ χωρις σφαλμα

Link to comment
Share on other sites

αληθευει ειναι απο ρευμα επιστροφης κ το αποτελεσμα ειναι ομορφο δε θα σε χαλασει δλδ ουτε καταλανωνουν ρευμα απο την μπαταρια σου

κ ναι οι λαμπες που σου προτεινε ο ta6ape ειναι οκ χωρις σφαλμα

Αυτο φιλε γινεται μονο οταν το κληδει ειναι στη μιζα η κ οταν το κληδωνουμε κ φευγουμε?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο φιλε γινεται μονο οταν το κληδει ειναι στη μιζα η κ οταν το κληδωνουμε κ φευγουμε?

Μόνο όταν έχεις το αμάξι ξεκλείδωτο. Μόλις κλειδώσεις σβήνουν τελείως!

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάποιον οδηγό για το πως βγαίνουν οι 2 πλαφωνιέρες σε Golf VI;

Λέω να βάλω λαμπάκια w5w bluevision της Philips που είναι αρκετά πιο

λευκά από τα μαμά (όπως έκανα και στα φώτα θέσης μπροστά και στον φωτισμό ποδιών).

Στα σκιάδια μπήκαν σωληνωτά λεντάκια χωρίς πρόβλημα για την ώρα.

Επίσης οι πόρτες έχουν φωτισμό τελικά κάτω χαμηλά ή είναι απλό αντανακλαστικό

αυτό το κόκκινο που βλέπω βρε παιδιά γιατί αναμένο δεν το έχω δει ακόμη...

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάποιον οδηγό για το πως βγαίνουν οι 2 πλαφωνιέρες σε Golf VI;

Λέω να βάλω λαμπάκια w5w bluevision της Philips που είναι αρκετά πιο

λευκά από τα μαμά (όπως έκανα και στα φώτα θέσης μπροστά και στον φωτισμό ποδιών).

Στα σκιάδια μπήκαν σωληνωτά λεντάκια χωρίς πρόβλημα για την ώρα.

Επίσης οι πόρτες έχουν φωτισμό τελικά κάτω χαμηλά ή είναι απλό αντανακλαστικό

αυτό το κόκκινο που βλέπω βρε παιδιά γιατί αναμένο δεν το έχω δει ακόμη...

+1 για το πως βγαινουν οι πλαφονιερες.εχω ποσο καιρο τα w5w bluevision της Philips,αλλα φοβαμαι μην σπασω κανα πλαστικο.

Οι πλαφονιέρες είναι ακριβώς ίδιες με του Μκ5, οπότε κάνετε ακριβώς αυτά που περιγράφονται απο το post 07 και πέρα: http://www.golfmkv.com/forums/showthread.php?t=101008&highlight=interior+lights

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστούμε πολύ!!!

Μένει τώρα να λύσουμε το μυστήριο με το αν φωτίζονται οι

πόρτες κάτω χαμηλά όταν είναι ανοιχτές...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστούμε πολύ!!!

Μένει τώρα να λύσουμε το μυστήριο με το αν φωτίζονται οι

πόρτες κάτω χαμηλά όταν είναι ανοιχτές...

Αν έχεις απλό ανακλαστήρα τότε θα έιναι όλος κόκκινος, ενώ αν έχει και φωτισμό το πλαστικό είναι μισό κόκκινο και μισό διάφανο (εαν δεν φέγγει)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο...είναι μάλλον απλός ανακλαστήρας καθώς είναι όλος κόκκινος.

Στο Leon I που είχα ήταν μισοί κόκκινοι μισοί λευκοί και φωτιζώμενοι..

Και πάλι έγραψες και σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Οι πλαφονιέρες είναι ακριβώς ίδιες με του Μκ5, οπότε κάνετε ακριβώς αυτά που περιγράφονται απο το post 07 και πέρα: http://www.golfmkv.com/forums/showthread.php?t=101008&highlight=interior+lights

Η πίσω πλαφωνιέρα με τον ίδιο τρόπο βγαίνει και αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου!

Την τραβάς προς τα κάτω από τις άκριες (με μια πλαστική σφήνα ή τα δάχτυλά σου) προσέχοντας την ταπετσαρία του ουρανού σου, και ξεκουμπώνει το κάλυμμα της και μετά αλλάζει τις λάμπες.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,επιτελους μετα απο ποσο καιρο,καθισα και αλλαξα τις λαμπες στις πλαφονιερες.μετα ειδα οτι συνολο οι λαμπες ειναι 5 που πρεπει να αλλαχτουν,και γω ειχα 4,οποτε θα πρεπει να ξανανοιξω την πισω πλαφονιερα να βαλω ενα ακομα λαμπακι.

εβαλα τις philips crystal vision w5w και φαινεται ηδη η διαφορα σε σχεση με την 'κιτρινιλα'.το βραδυ θα φανει καλυτερα!!!

τραβηξα και καποιες βοηθητικες φωτο γιαυτους που τυχον φοβουνται μηπως σπασουν καποιο πλαστικο.

Μπροστινη πλαφονιερα.

**αφου παιδευτηκα λιγο να βγαλω το πλαστικο τελικα βγηκε,ευτυχως χωρις να σπασω τιποτε, και να μια φωτο που φαινονται τα 6 κουμπωματα που εχει πανω του και θα πρεπει εσεις να βαλετε ενα μικρο λεπτο κατσαβιδακι ωστε να ξεκουμπωθουν.

th_10042010046.jpg

**στην συνεχεια βγαζουμε και τον ανακλαστηρα που ξεκουμπωνει ευκολα,βγαζοντας τον απο τα 4 του κουμπωματα.

th_10042010043.jpgth_10042010044.jpg

**τωρα μπορουμε ευκολα να βγαλουμε και να αλλαξουμε τα λαμπακια μας...

th_10042010042.jpg

**παρακατω βλεπετε την διαφορα μεταξυ των καινουριων ασπρων και της παλιας κιτρινιλας.

th_10042010048.jpgth_10042010047.jpg

Πισω πλαφονιερα

**βγαζουμε πρωτα το πλαστικο καλυμμα απο τις λαμπες και μετα ολο την πλαστικη κουμπωτη βαση της πλαφονιερας,'τρεχοντας' απλα το χερι σας γυρω γυρω απο την βαση ωσπου να ξεκουμπωσει ολη.

th_10042010049.jpg

**μετα απο αυτα αλλαζουμε ευκολα τα λαμπακια μας

th_10042010050.jpg

αυτα...

Edited by alekos-tsi
Link to comment
Share on other sites

Η πίσω πλαφονιέρα είναι απλά γελοία στο βγάλε-βάλε , αυτή που είναι ζόρικη είναι η μπροστινή ! Εκεί θέλει σταθερό χέρι κι όχι απότομες κινήσεις γιατί μετά ....

Παρεμπιπτόντως , ωραίο DIY ! Congs !

Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβως.σταθερο χερι και οχι αποτομες κινησεις γιατι αμα σπασουν τα κουμπωματα τοτε αστοοοο.απλα δειτε την φωτο την πρωτη για να ξερετε σε ποιες θεσεις ειναι τα κουμπωματα ωστε να τα ξεκουμπωσετε ενα ενα με προσοχη. η πισω πραγματικα ειναι γελοια στο να βγει.

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει και πιο ανώδυνος τρόπος για να βγούν οι λάμπες από την μπροστινή πλαφονιέρα.Αφού βάλεις μια κάρτα στο πίσω μέρος της και ξεκουμπώσεις το πλαίσιο με τις μικρές τρυπίτσες,μ΄ ένα torx 20 ξεβιδώνεις τις 2 λαμαρινόβιδες που συγκρατούν την βάση της πλαφονιέρας και ξεκουμπώνεις προς τ΄αριστερά τις λάμπες με το ντουί τους μαζί.Αλλάζεις τις λάμπες και μετά κάνοντας την αντίθετη διαδικασία επανατοποθετείς την πλαφονιέρα στην θέση της.

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει και πιο ανώδυνος τρόπος για να βγούν οι λάμπες από την μπροστινή πλαφονιέρα.Αφού βάλεις μια κάρτα στο πίσω μέρος της και ξεκουμπώσεις το πλαίσιο με τις μικρές τρυπίτσες,μ΄ ένα torx 20 ξεβιδώνεις τις 2 λαμαρινόβιδες που συγκρατούν την βάση της πλαφονιέρας και ξεκουμπώνεις προς τ΄αριστερά τις λάμπες με το ντουί τους μαζί.Αλλάζεις τις λάμπες και μετά κάνοντας την αντίθετη διαδικασία επανατοποθετείς την πλαφονιέρα στην θέση της.

+1 σε 5' λεπτα εχεις καθαρισει,ουτε να φοβασαι μηπως σπασεις το τζαμακι,ουτε τπτ ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.