Jump to content
Manos83

Led στην πλαφονιέρα

Recommended Posts

Όχι, μόνος μου το έκανα και νομίζω πιο ανώδυνα και από το βίντεο..

Ο τύπος εκεί μάλλον έχει πολύ λεπτά δάχτυλα και βγάζει εύκολα τον

καθρέφτη στην αρχή..Τα δικά μου δεν χωράγανε καθόλου οπότε με μία

φαρδιά σπάτουλα σιδερένια και με ελάχιστη πίεση ξεκούμπωσα τον καθρέφτη

και μετά τα υπόλοιπα ήταν πολύ εύκολα όπως φαίνεται και από το βίντεο.

Έβαλα 5 x smd leds w5w χωρίς can bus τσιπάκι.

P.S. Ο Αλέκος να έκανε άραγε τίποτα με τις αντιστάσεις στα λεντ για

την πινακίδα; :rolleyes:

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

με τις αντιστασεις που ειχα διαθεσιμες στο σπιτι,δεν καταφερα να κανω κατι.θα πρεπει να ψωνισω την τριτη και βλεπουμε...

παραγγειλα και βαρελακια να βαλω στα σκιαδα και στο πορτμπαγκαζ,οποτε μετα θα ειμαι και γω κομπλε με λευκο φωτισμο παντου...εκτος βεβαια απο τα φωτα μερας Η15 machinegun.gif

Edited by alekos-tsi
Link to comment
Share on other sites

Όχι, μόνος μου το έκανα και νομίζω πιο ανώδυνα και από το βίντεο..

Ο τύπος εκεί μάλλον έχει πολύ λεπτά δάχτυλα και βγάζει εύκολα τον

καθρέφτη στην αρχή..Τα δικά μου δεν χωράγανε καθόλου οπότε με μία

φαρδιά σπάτουλα σιδερένια και με ελάχιστη πίεση ξεκούμπωσα τον καθρέφτη

και μετά τα υπόλοιπα ήταν πολύ εύκολα όπως φαίνεται και από το βίντεο.

Έβαλα 5 x smd leds w5w χωρίς can bus τσιπάκι.

P.S. Ο Αλέκος να έκανε άραγε τίποτα με τις αντιστάσεις στα λεντ για

την πινακίδα; :good:

Τα έκανα και εγω με την σειρά μου...Πράγματι δεν ήταν και τόσο επώδυνο όσο φαινόταν.Το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό και ειδικά το βράδυ!Τελικά το ιντερνετ κάνει θαύματα!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, απο τι θυμαμαι δεν εχει αναφερθει πιο πισω...

στο φως μεσα στο πορτμπαγκαζ,η λαμπα(βαρελακι) δεν ειναι 36mm,σαν τις μπροστινες των σκιαδων,αλλα 42mm...δυστυχως το ειδα οταν ειχα ηδη παραγγηλει 36mm... new_grrrr.gif και ετσι αναγκαστικα αφησα την κιτρινια :angry:

αν δεν βαριεμαι,το απογευμα θα δοκιμασω παλι να κολλησω αντισταση πανω στα λεντακια w5w που ειχα παρει,ωστε να φυγει η ενδειξη καμμενης λαμπας...

Edited by Speedy
Εγινε συγχωνευση των διαδοχικων δημοσιευσεων.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κανείς αν έχουνε βγει τίποτα led για την μπροστά πλαφονιέρα τα οποία να μην φωτιζουνε καθόλου όταν είναι έν κίνηση το αυτοκίνητο... Εννοώ το λίγο φωτισμό που βγαζουνε όταν δεν ειναι αναμενα...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κανείς αν έχουνε βγει τίποτα led για την μπροστά πλαφονιέρα τα οποία να μην φωτιζουνε καθόλου όταν είναι έν κίνηση το αυτοκίνητο... Εννοώ το λίγο φωτισμό που βγαζουνε όταν δεν ειναι αναμενα...

Εγώ έχω βάλει αυτά: http://kotitsas.gr/index.php/led/36-Led

Για όλο τον ουρανό μου χρειάστηκα 5 τέταοια.

Δεν ανάβουν απο μόνα τους όταν έχεις κλειστές τις πόρτες, όπως κάνουν τα άλλα LED και φέγγουν Πραγματικό Λευκό και δυνατό φως!!!

Έχουν σχεδόν όλα τα βίσματα που υπάρχουν (με αντάπτορες στη συσκευασία τους) έτσι ώστε να μπένουν παντού. Δεν έχουν canbus canceller αλλά βέβαια η πλαφονέρα μας δεν το χρειάζεται (πλην των footwells).

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει αυτά: http://kotitsas.gr/i.../36-Led%2004.12

Για όλο τον ουρανό μου χρειάστηκα 5 τέταοια.

Δεν ανάβουν απο μόνα τους όταν έχεις κλειστές τις πόρτες, όπως κάνουν τα άλλα LED και φέγγουν Πραγματικό Λευκό και δυνατό φως!!!

Έχουν σχεδόν όλα τα βίσματα που υπάρχουν (με αντάπτορες στη συσκευασία τους) έτσι ώστε να μπένουν παντού. Δεν έχουν canbus canceller αλλά βέβαια η πλαφονέρα μας δεν το χρειάζεται (πλην των footwells).

To link δε δουλεύει... Μήπως μπορείς να το ξαναβάλεις...

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

To link δε δουλεύει... Μήπως μπορείς να το ξαναβάλεις...

Ευχαριστώ...

Το διόρθωσα στο post μου και εδώ: http://kotitsas.gr/index.php/led/36-Led

Link to comment
Share on other sites

Ποσο κοστίζει το καθένα απο αυτά???

Τιμή: 13.60€ όπως λέει εδώ κάτω κάτω: http://kotitsas.gr/en/led.html

Link to comment
Share on other sites

Αρα σε ολα τα Golf V FSI/TSI εχουμε μπροστα στην πλαφονιερα

2x5w5

και πισω παλι 2x5w5

Στο πορτ μπαγκαζ 42mm με can bus

Ντουλαπακι συνοδηγου 37mm can bus

πινακιδα?? 36mm ή 42mm?

Αν εγω παραγγειλω ολα τα φωτακια με can bus υπαρχει καποιο προβλημα στην ολη φαση? Δλδ θα κλεινω πορτες και θα σβηνουν να υποθεσω κανονικα...

Link to comment
Share on other sites

Αρα σε ολα τα Golf V FSI/TSI εχουμε μπροστα στην πλαφονιερα

2x5w5

και πισω παλι 2x5w5

Στο πορτ μπαγκαζ 42mm με can bus

Ντουλαπακι συνοδηγου 37mm can bus

πινακιδα?? 36mm ή 42mm?

Αν εγω παραγγειλω ολα τα φωτακια με can bus υπαρχει καποιο προβλημα στην ολη φαση? Δλδ θα κλεινω πορτες και θα σβηνουν να υποθεσω κανονικα...

Right Version:

Εμπρός 2x5w5 (και σε παλαιότερα + μια festoon 37mm) χωρίς can bus

Πίσω 3x5w5 χωρίς can bus

Στο πόρτ μπαγκάζ 1x festoon 42mm χωρίς can bus

Ντουλαπάκι συνοδηγού 1x festoon 37mm με can bus

Πινακίδα 2x festoon 37mm με can bus

Αν παραγγείλεις όλα τα φώτα με can bus απλά θα ξοδέψεις παραπάνω λεφτά χωρίς λόγο!

Αν βάλεις αυτά που γράφω πιο πάνω στις πλαφονιέρες-ουρανού μέσα στη καμπίνα, ΔΕΝ θα έχεις το "θέμα" που μένουν λίγο αναμένα τα led όταν έχεις κλειστές τις πόρτες με αναμένη την μηχανή βέβαια! (γιατί όποια και να βάλεις, με το που θα κλειδώσεις το αμάξι με το κλειδί σου θα σβείσουν τελείως οι πλαφονίερες led στον ουρανό)

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Εισαι κατατοπιστηκος φιλε μου...σε ευχαριστω!!!!!Παραγγελνω αμμεσα!!!!..........ερωτηση....αν πινακιδα βαλω 36 ή 41 θα πρεπει να την στριμωξω οριακα?

Link to comment
Share on other sites

Εισαι κατατοπιστηκος φιλε μου...σε ευχαριστω!!!!!Παραγγελνω αμμεσα!!!!..........ερωτηση....αν πινακιδα βαλω 36 ή 41 θα πρεπει να την στριμωξω οριακα?

Thank you...

Η 41 δεν θα χωρέσει στη πλαφονιέρα... και η 36 θα στέκεται οριακά!

Αν θες να το κάνεις "ημέρα" από το φως βάλε κάτι τέτοιο: http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=190390311900&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

Αυτά έχω βάλει κι εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Right Version:

Εμπρός 2x5w5 (και σε παλαιότερα + μια festoon 37mm) χωρίς can bus

Πίσω 3x5w5 χωρίς can bus

Στο πόρτ μπαγκάζ 1x festoon 42mm χωρίς can bus

Ντουλαπάκι συνοδηγού 1x festoon 37mm με can bus

Πινακίδα 2x festoon 37mm με can bus

Αν παραγγείλεις όλα τα φώτα με can bus απλά θα ξοδέψεις παραπάνω λεφτά χωρίς λόγο!

Αν βάλεις αυτά που γράφω πιο πάνω στις πλαφονιέρες-ουρανού μέσα στη καμπίνα, ΔΕΝ θα έχεις το "θέμα" που μένουν λίγο αναμένα τα led όταν έχεις κλειστές τις πόρτες με αναμένη την μηχανή βέβαια! (γιατί όποια και να βάλεις, με το που θα κλειδώσεις το αμάξι με το κλειδί σου θα σβείσουν τελείως οι πλαφονίερες led στον ουρανό)

ποσο μπορουμε να τα βρουμε περιπου ολα τα παραπανω ΧΩΡΙΣ αυτο για το πορτ μπαγκαζ???

καποιο λινκ?

η τοποθέτηση ειναι απλή?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ποσο μπορουμε να τα βρουμε περιπου ολα τα παραπανω ΧΩΡΙΣ αυτο για το πορτ μπαγκαζ???

καποιο λινκ?

η τοποθέτηση ειναι απλή?

ευχαριστω

Ρίξε μια ματιά εδώ: http://kotitsas.gr/el/led.html

Προς το τέλος συστήνω (iLight 0412) εγώ για πλαφονιέρες οροφής στα 68 ευρώ τα 5 κομμάτια!

Και για (πινακίδες ή) ντουλαπάκι αυτά: http://www.saveltrad...lypage.tpl.html

ή αυτά: http://www.vwclub.gr...showtopic=44328 που πουλάει ο theog60 μέλος του vw-club!

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Καλισπερα!Ρωτησα ενα γνωστο μου ηλεκτρονικο για λαμπες πινακιδας καν μπας.μου ειπε οτι μπορει με καποια πατεντα να κανει με απλες λαμπες να μην αναβει λαμπακι.

Δηλαδη θα βαλει καποια αντισταση?κοψε ραψε?Ξερει κανεις?

κ αν ειναι καλο να το κανω η θα εχω μπερδεματα...

οποιος ξερει ας με βοηθηση...!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει λάμπες με λεντάκια. Στη μία απο αυτές βάζεις παράλληλα μια αντίσταση των 100Ω για να ξεγελάσεις το τεστ του εγκεφάλου. Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι οτι μου έχει καεί η μιά λάμπα δύο φορές σε διάστημα 6 μηνών. Πιστεύω οτι θέλει λίγο μικρότερη αντίσταση. Δέν το έχω δοκιμάσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει λάμπες με λεντάκια. Στη μία απο αυτές βάζεις παράλληλα μια αντίσταση των 100Ω για να ξεγελάσεις το τεστ του εγκεφάλου. Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι οτι μου έχει καεί η μιά λάμπα δύο φορές σε διάστημα 6 μηνών. Πιστεύω οτι θέλει λίγο μικρότερη αντίσταση. Δέν το έχω δοκιμάσει ακόμα.

Την αντισταση μπορω να τιν βαλω κ μονος μου?Υπαρχει καποιο σχεδιο η καποια φωτο?Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε 3 πρόχειρες φωτό για να καταλάβεις πως.

post-12279-0-80788000-1298810618_thumb.j

post-12279-0-06047400-1298810628_thumb.j

post-12279-0-28312800-1298810638_thumb.j

Αν τα καταφέρνεις με κολλήσεις μπορείς με ένα κολλητήρι και λίγο καλαϊ να κολλήσεις τα ακρα της αντίστασης στα άκρα της λάμπας.

Σήμερα που έψαξα λίγο σε κάτι ξένα forum βάζεις και στις δύο λάμπες αντίσταση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.