Jump to content
Manos83

Led στην πλαφονιέρα

Recommended Posts

πολυ αναλυτικός, ευχαριστω πολύ. εχεις να μου προτεινεις καποιο μαγαζι ωστε να αγορασω τα λαμπακια.. απο ελλαδα αν γινεται και σε καλη τιμουλα... ευχαριστω.

Σε καλή τιμή λίγο δύσκολο γιατί το κάθε led έχει περίπου 7 ευρώ ενώ αυτα που εχω τα χτύπησα σε δημοπρασία στο ebay και πήρα το ένα ζευγάρι 0.40 ευρώ.

Edited by andrpyro_TSi
Link to comment
Share on other sites

!ωπα γιατί μπερδεύτηκα.. πρέπει να βάλουμε led με canbus?? δεν γίνεται να αντικαταστήσουμε τα εργοστασιακά λαμπάκια πυρακτώσεως με philips blue vision w5w παράδειγμα?

Edited by Kwstas_7
Link to comment
Share on other sites

!ωπα γιατί μπερδεύτηκα.. πρέπει να βάλουμε led με canbus?? δεν γίνεται να αντικαταστήσουμε τα εργοστασιακά λαμπάκια πυρακτώσεως με philips blue vision w5w παράδειγμα?

Δεν χρειάζεσαι canbus leds για τα φώτα καμπίνας-οροφής! Απλά τα blue-vision δεν είναι φωτεινά και θα έχεις πιο λίγο φωτισμό και από τις απλές λάμπες που εχεις τώρα!

Αν πας για led ΔΕΝ χρειάζεσαι canbus!!! Το λέω και δεν με ακούει κανείς!!! Τυχαίο? Δε νομίζω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι canbus leds για τα φώτα καμπίνας-οροφής! Απλά τα blue-vision δεν είναι φωτεινά και θα έχεις πιο λίγο φωτισμό και από τις απλές λάμπες που εχεις τώρα!

Αν πας για led ΔΕΝ χρειάζεσαι canbus!!! Το λέω και δεν με ακούει κανείς!!! Τυχαίο? Δε νομίζω!

Εγώ δεν έχω δοκιμάσει τα απλά led πήρα τα can bus για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο . Στα απλά led δεν λένε ότι μένουν λίγο αναμμένα ???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω δοκιμάσει τα απλά led πήρα τα can bus για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο . Στα απλά led δεν λένε ότι μένουν λίγο αναμμένα ???

Τα LEDs που έβαλα και αναφέρω στο post #109 δεν μένουν αναμμένα και φωτίζουν περισσότερο από όλα, και δεν χάνουν την φωτεινότητά τους μετά από χρόνια (τα έχω 2 χρόνια τώρα)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω σημερα αγορασα λαμπακια λεντ για την πλαφονιερα 2 ευρο το ενα, ειναι μονα λαμπακια (σαν πυρακτωσεο αλλα ειναι λεντ) λετε να εχω κανενα προβλημα και να μου μενουν αναμένα??? το λέω αυτο αν ειναι να ακυρωσω την παραγκελεία...

Link to comment
Share on other sites

Προσεξε να δεις φιλε μου τι γινεται. Σε μερικα μοντελα οπως λεει ο φιλος "ta6ape" οταν εχουμε ξεκλειδωτο το αμαξι μπορει 1 ή το πολυ 2 led να παραμεινουν ανοιχτα ΤΟΣΟ ΜΑ ΤΟΣΟ λιγο που δεν σε ενοχλει ή οταν οδηγας δεν θα εχεις προβλημα να ντιμαρουν και να σε ενοχλουν. Οταν θα κλειδωνεις το αμαξι φυσικα θα σβηνουν ΟΛΑ και εκει τελειωνει η υποθεση...μην αγχωνεσαι μην καουν και τπτ τετοια...ειναι παιχνιδακι η ιστορια αυτη...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!

ΝΑ ρωτήσω και κατι άλλο. άνοιξα και την πλαφονιέρα του πορτ μπαγκαζ αλλα δεν κατάλαβα τι λαμπίτσα παίρνει εκει. απο οτι διάβασα ποιο πάνω λετε οτι ειναι 42mm. μπορει καποιος να ανεβάσει μια φωτο για παραδειγμα?

ειναι κατι σαν αυτη? :

http://www.google.gr/imgres?q=w5w+festoon&um=1&hl=el&biw=1141&bih=639&tbm=isch&tbnid=BxGiX---vXH2gM:&imgrefurl=http://www.alibaba.com/product-gs/423550059/hid_HID_led_light_LED_211.html&docid=zmycBwil7f-2MM&itg=1&w=495&h=660&ei=kkRuTp-gM4rDtAa_14nWBA&zoom=1&iact=hc&vpx=466&vpy=266&dur=24&hovh=259&hovw=194&tx=137&ty=247&page=1&tbnh=172&tbnw=122&start=0&ndsp=16&ved=1t:429,r:12,s:0

Edited by Kwstas_7
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!

ΝΑ ρωτήσω και κατι άλλο. άνοιξα και την πλαφονιέρα του πορτ μπαγκαζ αλλα δεν κατάλαβα τι λαμπίτσα παίρνει εκει. απο οτι διάβασα ποιο πάνω λετε οτι ειναι 42mm. μπορει καποιος να ανεβάσει μια φωτο για παραδειγμα?

ειναι κατι σαν αυτη? :

http://www.google.gr/imgres?q=w5w+festoon&um=1&hl=el&biw=1141&bih=639&tbm=isch&tbnid=BxGiX---vXH2gM:&imgrefurl=http://www.alibaba.com/product-gs/423550059/hid_HID_led_light_LED_211.html&docid=zmycBwil7f-2MM&itg=1&w=495&h=660&ei=kkRuTp-gM4rDtAa_14nWBA&zoom=1&iact=hc&vpx=466&vpy=266&dur=24&hovh=259&hovw=194&tx=137&ty=247&page=1&tbnh=172&tbnw=122&start=0&ndsp=16&ved=1t:429,r:12,s:0

ναι σαν αυτη που δειχνεις πιο πανω...

Δες αυτη την προσφορα αλλα σε 4 ωρες τελειωνει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σήμερα λοιπόν που είχα χρόνο κάθησα και ασχολήθηκα με τα φώτα κάτω από τους καθρέπτες. Γενικά είναι μέτριας δυσκολίας η αλλαγή.

Το ποιο δύσκολο κομμάτι είναι ίσως η αφαίρεση του τζαμιού του καθρέπτη, Μετά δεν είναι τίποτα.

Σε αυτή την διαδικασία με βοήθησε το θέμα από το sciroccoclub

(Δεν ξέρω γιατι αλλα δεν μπορώ να βάλω το link, μου λεει οτι είναι απογορευμένο)

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/forum/viewtopic.php?f=24&t=1299

-Να σημείωση επίσης πως για την αλλαγή θα χρειαστείτε κλειδιά torx και όχι άλεν.. Εγώ το κατάλαβα αφού άνοιξα τον καθρέπτη και έτρεχα να βρω μεσημεριάτικα…

-Τα λαμπάκια που χρησιμοποίησα είναι ακριβώς τα ίδια με αυτά που αναφέρει το παιδί από το sciroccoclub.

Edited by Kwstas_7
Link to comment
Share on other sites

P1951_06-09-11.jpg

Λοιπόν για να βγάλεις τα μπροστινά λαμπάκια βγάζεις πρώτα με ένα πολύ ψιλό κατσαβίδι από την μεριά που είναι οι κόκκινοι κύκλοι. Μόλις το ανοίξεις αυτό ανοίγει σαν το ντουλαπάκι όπως στην εικόνα μετά ξεβιδώνεις τις βίδες που είναι σε μωβ κύκλο . μόλις τις ξεβιδώσεις στα σημεία που είναι οι βίδες θα δεις έχει κάτι σαν κλιψακι πίσω από τις βίδες βάζεις το κατσαβίδι και τα πιέζεις προς τα κάτω και βγαίνει η πλαφονιέρα.

P195401_06-09-11.jpg

Μετά ξεβιδώνεις (εγώ τα ξεβίδωσα με μυτοτσίμπιδο )τα μαύρα στρογγυλά πλαστικά που έχω κυκλώσει με κόκκινο και βγήκαν τα λαμπάκια.

P201203_06-09-11.jpg

Για τα πίσω λαμπάκια βγαίνει με τα χέρια απλά δεν θέλει πολύ πίεση θα βάλεις το ένα χέρι στον έναν πορτοκαλή κύκλο και το άλλο χέρι στον άλλον το τραβάς προς τα κάτω κάθετα (δεν θέλει πολύ δύναμη γιατί ξεκουμπώνει πολύ εύκολα).

Φιλε μου εαν σοθ ειναι ευκολο στηλε μου λιγο με PM τον αριθμο πλαισιου του αυτοκινητου σου για να παραγκήλω τισ πλαφονιερες. σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγνώμη αν έχω κάνει κάποιο λάθος αλλά γράφω πρώτη φορά.

Έχω το Golf V και έχω αλλάξει όλα τα led στις πλαφονιέρες μπρος-πίσω,εμένα μου άναβαν λίγο μέχρι που έβαλα τα πίσω led με ballast και τώρα δεν μου βγάζει ούτε ένα πρόβλημα,ούτε μένουν λίγο ανοικτά αν το έχω να ανάβουν όταν ανοίγουν οι πόρτες ούτε αν το κλειδώνω το αμάξι.

Αν έχω κάνει κάποιο λάθος στο post ας μου το πει κάποιος

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά,

εγώ που στο δικό μου (golf 4) έβαλα όλο το σετ, πλαφονιέρα, πλαϊνά, πίσω, μερικές φορές δεν μου ανάβουν καθόλου και μερικές φορές λειτουργεί κανονικά το σύστημα όπως και με τις κλασικές απλές λάμπες... καμιά ιδέα????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Την πεμπτη πηγα κι εγω το golfακι μου(golf 6) στο fotologic και μου αλλαξε ολες τις λαμπες στην καμπινα(ντουλαπακι,μπλαφονιερες,πορ παγκαζ,στα ποδια),στους καθρεπτες,στα φωτα και στην πινακιδα.ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΓΑΛΗ για το πως θα βγαλετε τα κρυσταλα στους καθρεπτες,πρωτα ξεκουμπωνουμε απο αριστερα το κρυσταλο χωρις μεγαλη πιεση.Απεχτω το παλικαρι και το κατεχει το αθλημα ουτε σφαλμα ουτε τιποτα.Το μονο που μου εμεινε ειναι τα φωτα πορειας και η μεγαλη σκαλα Η15.Ειχε μια λυση το παλικαρι αλλα για να μπει κιτακι xenon με μια μικρη πατεντα.Δεν το τολμησα ομως.Εχουμε κανα νεοτερο για Η15 γιατι οπου ρωτησα μου ειπαν οτι δυσκολα θα βγαλει καποια εταιρια αλλη λαμπα τετοιου τυπου ?????????????

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...θα ηθελα να μου προτεινετε λαμπες λεντ για το εσωτερικο χωρις να βγαζουν σφαλμα και χωρις να μενουν λιγο αναμμενες...και γενικα να μην εχουν προβλημα

Edited by alex19871987
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω βαλει αυτα εδω : http://i834.photobuc...4X-5050SMD-.jpg σε ολα τα λαμπακια τις πλαφονιερας και δεν βγαζει τιποτα ουτε σφαλμα ουτε μενει αναμμενο κανενα led. Επισης εγω τα παραγγηλα απο το ebay πανφθηνα σε δημοπρασιες το ενα ζευγαρι το πηρα 0,40€ και το αλλο 1,68€. Πιστευω οτι δεν θα εχεις προβλημα αλλα θα χωρανε στις πλαφονιερες?? Βρηκα στο ebay πολυ πιο ακριβα απ'οτι τα πηρα αλλα πιο φθηνα απ'οτι τα πηρες εσυ εδω:http://www.ebay.com/itm/2-X-T10-4-SMD-5050-LED-car-Wedge-Light-Canbus-1-8W-50LM-?cmd=ViewItem&hash=item2c5d670316&item=190545593110&pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&vxp=mtr .

Edited by andrpyro_TSi
Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με τα μαμά δεν τίθεται θέμα.Θα φέγγουν ίσως λιγότερα από τα w5w με τα 5 λεντ ας πούμε που κατά την

γνώμη μου κάνουν ολίγον καρναβάλι το εσωτερικό με τόσο φως..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.