Jump to content
Manos83

Led στην πλαφονιέρα

Recommended Posts

Ορίστε 3 πρόχειρες φωτό για να καταλάβεις πως.

post-12279-0-80788000-1298810618_thumb.j

post-12279-0-06047400-1298810628_thumb.j

post-12279-0-28312800-1298810638_thumb.j

Αν τα καταφέρνεις με κολλήσεις μπορείς με ένα κολλητήρι και λίγο καλαϊ να κολλήσεις τα ακρα της αντίστασης στα άκρα της λάμπας.

Σήμερα που έψαξα λίγο σε κάτι ξένα forum βάζεις και στις δύο λάμπες αντίσταση.

Το έκανα αυτό που λές αλλά ζεστάθηκε πολύ η αντίσταση και έλιωσε το διαφανές σωληνοτό καπάκι της λάμπας(ήταν πλαστικό).

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα αυτό που λές αλλά ζεστάθηκε πολύ η αντίσταση και έλιωσε το διαφανές σωληνοτό καπάκι της λάμπας(ήταν πλαστικό).

Εγώ δεν είχα πρόβλημα θερμοκρασίας.

Ίσως έχει να κάνει με την λάμπα, αν δείς και στις φωτό η λάμπα που έχω βάλει δεν έχει πλαστικό καπάκι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους. Αν κατάλαβα καλά για τις πλαφονιέρες το μόνο <<πρόβλημα>> που υπάρχει είναι αν μπουν led, σωστά? Και κάτι ακόμη, στην πίσω την πλαφονιέρα (στο Golf 6) η μεσαία λάμπα είναι και αυτή του τύπου w5w (ίδια με τις υπόλοιπες)?

Ευχαριστώ!

Edited by Styl_R
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους. Αν κατάλαβα καλά για τις πλαφονιέρες το μόνο <<πρόβλημα>> που υπάρχει είναι αν μπουν led, σωστά? Και κάτι ακόμη, στην πίσω την πλαφονιέρα (στο Golf 6) η μεσαία λάμπα είναι και αυτή του τύπου w5w (ίδια με τις υπόλοιπες)?

Ευχαριστώ!

Καλησπέρα, w5w παίρνουν και οι 5 λάμπες στις πλαφονιέρες καμπίνας στην οροφή (εκτός από αυτές στα σκιάδια που παίρνουν festoon 42mm)! Μπορείς να βάλεις ότι LED θες εκεί χωρίς να σε νοιάζει για canbus σφάλμα αφού δεν ελέγχονται... Εγώ έβαλα αυτές: http://kotitsas.gr/i...led/36-Led-0412 σε όλη την οροφή (δηλαδή 5 τέτοιες) και γίνεται μέρα όταν ανάβουν! Επίσης δεν χάνουν την ένταση της φωτεινότητας τους με το πέρασμα του χρόνου όπως οι κοινές led.

Για την πινακίδα που θέλει canbus-canceler έχω βάλει αυτές: http://cgi.ebay.co.u...e=STRK:MEWAX:IT , φέγγουν πάρα-πολύ, είναι ολόκληρες οι πλαφονιέρες-leds, δεν καίγονται μετά από 6 μήνες που κρατάνε οι τύπου festoon-led, δεν υπερθερμαίνονται, και δεν βγάζουν σφάλμα!!!

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια ta6ape!

Είμαι μεταξύ philips blue vision απλή λάμπα (http://www.saveltrade.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=141&category_id=141&option=com_virtuemart&Itemid=1) ή την ίδια σε led (http://www.saveltrade.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1758&category_id=153&option=com_virtuemart&Itemid=1).

Edited by Styl_R
Link to comment
Share on other sites

τα λαμπάκια της πλαφονιέρας αυτά που ντιμάρουν όταν κλείνει η πόρτα, μπoρούν να μπουν led? τα leds θα ντιμάρουν μετα ή θα λειτουργουν on-off?

Edited by giannisGOLF_
Link to comment
Share on other sites

τα λαμπάκια της πλαφονιέρας αυτά που ντιμάρουν όταν κλείνει η πόρτα, μπoρούν να μπουν led? τα leds θα ντιμάρουν μετα ή θα λειτουργουν on-off?

Ναι! Όλες οι λάμπες LED μπορούν να δουλέψουν με λιγότερα volts-amps και να κάνουν και το εφέ του dimming! Όσες δοκίμασα στις πλαφονιέρες μου dimmάρουν...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα...γραφω γιατι...με το αμαξι τα εχω παιξειιιιιιιιιιιιιιι.

Αγορασα λοιπον 5 ψειρες led ..

http://www.dondeleo.com/images/products/3301679309551-coppia_lampadine_w5w_t10_led.jpg

αυτες..οι οποιες δεν ειναι can bus διοτι δεν χρειαζεται να ειναι..

Ξεκιναω την εγκατασταση..βαζω μπροστα αναβουν κυριλλε...

Παω πισω..ωπου διαπιστωνω παιρνει 3 λαμπες..αλλα το σποτακι εχει μονο 2 τρυπες..τεσπα..τις βαζω και αυτες.

Αναβω ολα κομπλε!Κλειδωνω...βλεπω ειναι λιγο αναμμενες...ωπας λεω..ανοιχτο πορτμπαγκαζ..κλεινω ..ξανακλειδωνω ολα κυριλλε πισω μονο.Δηλαδη..πριν κλεισω το πορτ μπαγκαζ μπροστα ειχα ξανα βγαλει τις led και εβαλα τις μαμα τις δικες του. Οποτε κλειδωνω και σβηνουν οι μπροστα οι μαμα και οι πισω οι led. Ωραια λεω..ας αλλαξω και τις μπροστα αλλαζω τις μπροστα..παπαλα! Δεν αναβε καμια μπροστα led εβαζα -εβγαζα οι led δεν αναβαν..οι ψειρες οι παλιες ομως κανονικα αναβαν.Ειχα 2-3 led παραπανω τα εβαλα πανω και δεν αναβε κανενα! Τωρα εχω το μισο αμαξι μπροστα κιτρινο και το μισο πισω ασπρο...τι φταιει ρε παιδια?

**Σημειωτεον..οι led που μου εμειναν αναβουν κανονικα μονο στην πλαφονιερα δεν αναβουν οσο και ανα αντιστρεψω την πολικοτητα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα...γραφω γιατι...με το αμαξι τα εχω παιξειιιιιιιιιιιιιιι.

Αγορασα λοιπον 5 ψειρες led ..

http://www.dondeleo....w5w_t10_led.jpg

αυτες..οι οποιες δεν ειναι can bus διοτι δεν χρειαζεται να ειναι..

Ξεκιναω την εγκατασταση..βαζω μπροστα αναβουν κυριλλε...

Παω πισω..ωπου διαπιστωνω παιρνει 3 λαμπες..αλλα το σποτακι εχει μονο 2 τρυπες..τεσπα..τις βαζω και αυτες.

Αναβω ολα κομπλε!Κλειδωνω...βλεπω ειναι λιγο αναμμενες...ωπας λεω..ανοιχτο πορτμπαγκαζ..κλεινω ..ξανακλειδωνω ολα κυριλλε πισω μονο.Δηλαδη..πριν κλεισω το πορτ μπαγκαζ μπροστα ειχα ξανα βγαλει τις led και εβαλα τις μαμα τις δικες του. Οποτε κλειδωνω και σβηνουν οι μπροστα οι μαμα και οι πισω οι led. Ωραια λεω..ας αλλαξω και τις μπροστα αλλαζω τις μπροστα..παπαλα! Δεν αναβε καμια μπροστα led εβαζα -εβγαζα οι led δεν αναβαν..οι ψειρες οι παλιες ομως κανονικα αναβαν.Ειχα 2-3 led παραπανω τα εβαλα πανω και δεν αναβε κανενα! Τωρα εχω το μισο αμαξι μπροστα κιτρινο και το μισο πισω ασπρο...τι φταιει ρε παιδια?

**Σημειωτεον..οι led που μου εμειναν αναβουν κανονικα μονο στην πλαφονιερα δεν αναβουν οσο και ανα αντιστρεψω την πολικοτητα

1) Έλεγξε την πολικότητα! Οι λάμπες LED δεν δουλεύουν καθόλου εάν τις βάλεις λάθος! Απλά δοκίμασε να τις βάλεις "ανάποδα" δοκιμάζοντας να πετύχεις την σωστή πολικότητα.

2) Οι λάμπες LED ανάβουν και με ελάχιστο ρεύμα οπότε εάν μένουν λίγο αναμμένες μόλις κλειδώσει το αμάξι (σβήνουν τελείως μετά από λίγο) ή όταν οδηγείς το βράδυ, αυτό είναι φυσιολογικό! Για να λυθεί αυτό μπορείς να πάρεις LED με περισσότερα ledάκια επάνω σε κάθε λάμπα, οπότε και δεν θα δείχνουν και το ελάχιστο ρεύμα που περνάει και δεν στο δείχνουν οι απλές λάμπες πυρακτώσεως.

Link to comment
Share on other sites

1) Έλεγξε την πολικότητα! Οι λάμπες LED δεν δουλεύουν καθόλου εάν τις βάλεις λάθος! Απλά δοκίμασε να τις βάλεις "ανάποδα" δοκιμάζοντας να πετύχεις την σωστή πολικότητα.

2) Οι λάμπες LED ανάβουν και με ελάχιστο ρεύμα οπότε εάν μένουν λίγο αναμμένες μόλις κλειδώσει το αμάξι (σβήνουν τελείως μετά από λίγο) ή όταν οδηγείς το βράδυ, αυτό είναι φυσιολογικό! Για να λυθεί αυτό μπορείς να πάρεις LED με περισσότερα ledάκια επάνω σε κάθε λάμπα, οπότε και δεν θα δείχνουν και το ελάχιστο ρεύμα που περνάει και δεν στο δείχνουν οι απλές λάμπες πυρακτώσεως.

Φιλε σε ευχαριστω , πηρα και κατι αλλα Τ10 αλλης εταιρειας και θα τα δοκιμασω! Αν και δοκιμασα , ξαναδοκιμασα, ξαναξαναδοκιμασα τιποτα το ατιμο ΔΕΝ ΕΛΕΓΕ να αναψει!! Τωρα εχω ακομα την μαμα λαμπιτσα την κιτρινη..!! Σου εχει συμβει ποτε?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε σε ευχαριστω , πηρα και κατι αλλα Τ10 αλλης εταιρειας και θα τα δοκιμασω! Αν και δοκιμασα , ξαναδοκιμασα, ξαναξαναδοκιμασα τιποτα το ατιμο ΔΕΝ ΕΛΕΓΕ να αναψει!! Τωρα εχω ακομα την μαμα λαμπιτσα την κιτρινη..!! Σου εχει συμβει ποτε?

Μου έχει συμβεί μόνο όταν τις έβαζα ανάποδα (πολικότητα) και όταν η λάμπα ήταν καμμένη.

Τι λάμπες δοκιμάζεις (links ή photos)? Είναι 12volt?

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει συμβεί μόνο όταν τις έβαζα ανάποδα (πολικότητα) και όταν η λάμπα ήταν καμμένη.

Τι λάμπες δοκιμάζεις (links ή photos)? Είναι 12volt?

Οι λαμπες ειναι της εταιρειας Trifa (made in Germany) εχω παρει παρα πολλα ζευγαρια και προβλημα δεν ειχα.Ειναι 12v .

http://www.ele*μη επιτρεπόμενο @ URL*/Images/Upload/Items/Thumb_1094.jpg

Δινω και τα χαρακτηριστικα

http://trifa.de/cms/front_content.php?idcat=7&id=324

Edited by Panos140
Link to comment
Share on other sites

Οι λαμπες ειναι της εταιρειας Trifa (made in Germany) εχω παρει παρα πολλα ζευγαρια και προβλημα δεν ειχα.Ειναι 12v .

http://www.ele*μη επιτρεπόμενο @ URL*.../Thumb_1094.jpg

Ερώτηση: έχεις σύστημα "come home-leave home" με φώτα (όχι τα κίτρινα-φλας) κάτω από τους εξωτερικούς καθρέπτες?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: έχεις σύστημα "come home-leave home" με φώτα (όχι τα κίτρινα-φλας) κάτω από τους εξωτερικούς καθρέπτες?

Οχι οχι ....απλα οταν ξεκλειδωνω το αμαξι...αναβει ο εσωτερικος φωτισμος τιποτα αλλο..

Link to comment
Share on other sites

Οχι οχι ....απλα οταν ξεκλειδωνω το αμαξι...αναβει ο εσωτερικος φωτισμος τιποτα αλλο..

Τότε δοκίμασε άλλου τύπου LED, γιατί έτσι και αλλιώς αυτές που μας δείχνεις δεν φεύγουν και τόσο πολύ! Φαίνεται ότι δεν μπορεί να δουλέψει με τόσο οικονομικές σε ρεύμα η πλαφονιέρα σου ή έχει έλεγχο canbus (που αμφιβάλλω). Αν βγάλεις κάποια λάμπα απο την πλαφονιέρα και βάλεις μπρος μηχανή ανάβει κάποιο check για καμμένη λάμπα στο καντράν σου???

Εγώ έχω δοκιμάσει τέτοιες:

http://kotitsas.gr/index.php/led/61-led-t10-b3

και

http://kotitsas.gr/index.php/led/36-Led%200412

Και δούλεψαν τέλεια. Τώρα φοράω τις τελευταίες γιατί φεύγουν πάρα πολύ όπως το ήθελα και δεν μένουν καθόλου αναμμένες όταν κλειδώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Λες να ετυχε σε εμενα να εχει ελεγφο can bus...θα τρελαθω...καλα δεν το νομιζω 12/06 ειναι το αμαξι...

Πηρα τωρα κατι ιταλικες led θα δοκιμασω και θα σου πω!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ολα καλα....δουλεψαν ολα...τωρα κατι δεν πηγε δεν μπορω να καταλαβω....παντως απο φως φτωχα πολυ...δλδ ενταξει οχι και προβολακια οπως αλλα smd...δεν ξερω αν θα τα κρατησω..!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ άλλαξα χθες όλα τα λαμπάκια στην πλαφονιέρα και έβαλα τέτοια : T10-W5W-LED-Canbus-Light-T10WG04X-5050SMD-.jpg από ότι θυμάμαι δεν μένει κανένα αναμμένο , βγάζουν τέλειο φωτισμό και δεν βγάζει ένδειξη για καμένη λάμπα στο καντράν.Μόνο που υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα ότι είναι λίγο πιο μακριά τα Led από το περιθώριο που έχει για την πίσω πλαφονιέρα .Μπαίνει κανονικά και κουμπώνει κανονικά το πλαστικό το εξωτερικό. Σκέφτηκα να τα κόψω λίγο ..ΤΙ ΛΕΤΕ????

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια έχω βάλει και εγώ παντού.Αν τα κόψεις λογικά μόνο από την κάτω πλευρά που

έχει και αρκετό περιθώριο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ άλλαξα χθες όλα τα λαμπάκια στην πλαφονιέρα και έβαλα τέτοια : T10-W5W-LED-Canbus-Light-T10WG04X-5050SMD-.jpg από ότι θυμάμαι δεν μένει κανένα αναμμένο , βγάζουν τέλειο φωτισμό και δεν βγάζει ένδειξη για καμένη λάμπα στο καντράν.Μόνο που υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα ότι είναι λίγο πιο μακριά τα Led από το περιθώριο που έχει για την πίσω πλαφονιέρα .Μπαίνει κανονικά και κουμπώνει κανονικά το πλαστικό το εξωτερικό. Σκέφτηκα να τα κόψω λίγο ..ΤΙ ΛΕΤΕ????

Οι καλύτερες λάμπες για πλαφονιέρα σε Golf V είναι αυτές: http://www.ebay.co.u...984.m1438.l2649 με 9 LED ανα βύσμα, και τις βρίσκετε και Ελλάδα ( http://www.fotologic...d/36-Led%200412 ) με 12 LED ανα βύσμα και με πιο πολλά βύσματα!

Δεν μένουν αναμμένα! Φέγγουν κάτασπρα+πολύ δυνατά και δεν χάνουν την φωτεινότητά τους μετά από χρόνια! Και δεν ζεσταίνονται όπως αυτές με canbus chips! Δεν χρειάζεστε canbus canceller για τις εσωτερικές πλαφονιέρες οροφής του πενταριού!

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια έχω βάλει και εγώ παντού.Αν τα κόψεις λογικά μόνο από την κάτω πλευρά που

έχει και αρκετό περιθώριο.

Και εγώ αυτό σκέφτηκα…

Για οποιον ενδιαφερεται βρηκα αυτά τα Led : can bus Led 1 , can bus Led2 , can bus Led3

Edited by andrpyro_TSi
Link to comment
Share on other sites

Παιδια η πλαφονιέρα πως ανοίγει? φοβάμαι μην σπάσω κανενα κλιπάκι.

**Βγαλτε και καμια φοτο να δουμε το αποτελεσμα.

UPDATE: οι απαντησεις στις ερωτησεις μου ειναι στο post #44 :p

Edited by Kwstas_7
Link to comment
Share on other sites

Παιδια η πλαφονιέρα πως ανοίγει? φοβάμαι μην σπάσω κανενα κλιπάκι.

**Βγαλτε και καμια φοτο να δουμε το αποτελεσμα.

UPDATE: οι απαντησεις στις ερωτησεις μου ειναι στο post #44 :p

P1951_06-09-11.jpg

Λοιπόν για να βγάλεις τα μπροστινά λαμπάκια βγάζεις πρώτα με ένα πολύ ψιλό κατσαβίδι από την μεριά που είναι οι κόκκινοι κύκλοι. Μόλις το ανοίξεις αυτό ανοίγει σαν το ντουλαπάκι όπως στην εικόνα μετά ξεβιδώνεις τις βίδες που είναι σε μωβ κύκλο . μόλις τις ξεβιδώσεις στα σημεία που είναι οι βίδες θα δεις έχει κάτι σαν κλιψακι πίσω από τις βίδες βάζεις το κατσαβίδι και τα πιέζεις προς τα κάτω και βγαίνει η πλαφονιέρα.

P195401_06-09-11.jpg

Μετά ξεβιδώνεις (εγώ τα ξεβίδωσα με μυτοτσίμπιδο )τα μαύρα στρογγυλά πλαστικά που έχω κυκλώσει με κόκκινο και βγήκαν τα λαμπάκια.

P201203_06-09-11.jpg

Για τα πίσω λαμπάκια βγαίνει με τα χέρια απλά δεν θέλει πολύ πίεση θα βάλεις το ένα χέρι στον έναν πορτοκαλή κύκλο και το άλλο χέρι στον άλλον το τραβάς προς τα κάτω κάθετα (δεν θέλει πολύ δύναμη γιατί ξεκουμπώνει πολύ εύκολα).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.