Jump to content
Manos83

Led στην πλαφονιέρα

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. ΕπΕιδή Και Εγώ ψαχνόμουν αρΚΕτό Καιρό για τα λαμπάΚια του ΕσωτΕριΚού σΚέφτηΚα να γράψω δυο λόγια μιας Και τα πέρασα πρόσφατα.

αρχιΚά έχουμΕ 5 λαμπάΚια στις πλαφονιέρΕς του ουρανού (2 μπροστα+3 στα πίσω Καθίσματα.) +1 προαιρΕτιΚό όποιος θέλΕι για το ντουλαπάΚι μΕ τα χαρτιά

Εγώ σΕ αυτά έβαλα smd T5 μΕ 5 led το Καθένα χωρισ canbus. Όποιος θέλΕι μπορΕί να βάλΕι μΕ λιγότΕρα led η πΕρισσότΕρα μΕ canbus ή χωρίς.

στα σΚιάδια. ο τύπος led Εδώ Είναι σωληνωτός 36mm . Εγώ έβαλα μΕ 6 led χωρισ canbus.

στα πόδια θέλουμΕ οπωσδήποτΕ μΕ canbus γιατί διαφορΕτιΚά θα μας βγάζΕι σφάλμα. Εγώ χρησιμοποίησα T10 μΕ 3 led.

τέλος στο Πορτ μπαγΚαζ χρΕιαζόμαστΕ σωληνωτή 42mm Εγώ χρησιμοποίησα μΕ 9 led.

φυσιΚά στο Καντράν δΕν ΕμφανίζΕται ΚάνΕ σφάλμα, Και φυσιΚά δΕν μένουν ανάμΕνα Ενώ οδηγΕίς.

ΜΕ αυτά που έβαλα Εγώ γίνΕται μέρα μέσα το αυτοΚίνητο για αυτό Και παραθέτω μΕριΚές φωτογραφίΕς για να δΕίτΕ πως αΚριβώς φαίνΕται το αποτέλΕσμα. Όποιος θέλΕι μπορΕί άνΕτα να χρησιμοποιήσΕι μΕ λιγότΕρα led

***

τι γιΝΕται ΜΕ τα γραΜατα : έγραψα το ΚΕίμΕνο στο word Και μΕριΚά Είναι ΚΕφάλαια μΕριΚά μιΚρά…

dsc00862h.jpg

dsc00863j.jpg

dsc00864wz.jpg

dsc00865ts.jpg

dsc00866x.jpg

dsc00867gx.jpg

dsc00868ug.jpg

dsc00869co.jpg

φιλΕ Κωστα μπορΕις να μου πΕις πως ΕβγαλΕς το ΚαπαΚι απο τα λαμπαΚια στα σΚιαδια Και στο ντουλαπαΚι??

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίος φωτισμός.Δεν χρειάστηκε να βάλεις canbus γιατί έχεις το πακέτο αισθητήρα φωτός βροχής και αντιθαμβωτικού εσωτερικού καθρέφτη.αν τον έχεις ενεργοποιημένο το βράΔυ Δεν παρατηρείται το φαινόμενο του αχνοανάμματος.

Link to comment
Share on other sites

@andrpyro_TSi

Για τα σκιάδια βάζεις ένα μυτερό αντικείμενο από την πλευρά που το πλαστικό τις πλαφονιέρας έχει μια εΓκοπή και τραβάς προς τα κάτω. βΓαίνει πολύ εύκολα δεν είναι τίποτα. Μην φοβάσαι δεν σπάει. τώρα Για το ντουλαπάκι μου βΓήκε η ψυχή. είναι πραΓματικά πολύ δύσκολο να βΓει. Προσπάθησε να βρεις πολύ μικρό μυτερό αντικείμενο που να κάνει 'Γ'. και όπως ανοίΓεις την πόρτα του συνοδηΓού υπάρχει δίπλα ένα πλαστικό, ξηλώσετε και αυτό και θα βρεθείς μέσα στο ταμπλό όπου από εκεί θα πατάς ολόκληρη την πλαφονιέρα προς τα κάτω να βΓει.

@Professor

και με απενερΓοποιημένο δεν έχω πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εβαλα λαμπακια με λεντ αλλα στην πισω πλαφονιερα απο τα τρια το κεντρικο δεν αναβει.το αλλαξα μηπως εχει λαθος πολικοτητα παλι δεν αναβε,δοκιμασα αλλο παλι δεν αναβε.παιζει να εκαψα τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή μερικά λεντάκια είναι μεγαλύτερα σε πάχος παίζει να σου άνοιξε πολύ τις

2 επαφές της πλαφωνιέρας στο κεντρικό λαμπάκι.

Για τσέκαρε το και αυτό το ενδεχόμενο..

Link to comment
Share on other sites

Όσα και αν δοκίμασα στην πινακίδα (με can bus εννοείται) έβγαζαν όλα σφάλμα.

Σε εγκεφάλους δικτύου με λογισμικό 06xx υπάρχει επιλογή μέσω vcds να δηλώσεις

πως έχεις led στην πινακίδα...

Εγώ εφάρμοσα την παρακάτω πατέντα-λύση:

http://www.vwclub.gr...showtopic=30985

(posts 7,8 & 9)

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ GOLF V GT 170HP 6/2006 ΕΒΑΛΑ ΛΑΜΠΕΣ LED ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΙ ΠΙΝΑΚΙΔΑ ΕΞΩ

ΜΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΚΟΣΤΟΣ Η ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΗ ΛΑΜΠΑ 3 ΕΥΡΩ CAN BAS ΖΗΤΗΣΑ ΤΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΤΗΣ ΕΧΩ 2 ΧΡΟΝΙΑ

ΚΑΜΙΑ ΚΑΜΕΝΗ. ΟΥΤΕ ΜΟΥ ΕΦΗΝΟΥΝΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΦΩΤΙΣΜΟ ΣΒΗΝΟΥΝΕ ΤΕΛΕΙΟΣ

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΦΩΤΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ - 2 ΠΛΑΦΟΝΙΕΡΕΣ ΜΕΣΑ - ΣΤΗΣ ΠΟΡΤΕΣ - ΠΙΝΑΚΙΔΑ - ΚΑΙ ΜΙΚΡΑ ΦΩΤΑ ΕΜΠΡΟΣ ΜΕΡΟΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ

ΤΑ ΒΡΗΚΑ ΣΤΟ INTERNET ΚΑΤΑ ΤΥΧΗ - ΠΑΡΤΕ ΜΙΑ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ 1 ΟΡΟΦΟ

ΙΝΝ DVD Video Club, Χρυσσίπου 1 Τηλ. 210 7754932

ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΙΝΝ Video Club

επισημη σελιδα ΙΝΤΕΡΝΕΤ

http://www.ledmania.gr/el/

ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ

ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΠΡΩΤΑ ΤΗΣ ΕΒΓΑΛΑ ΟΛΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΙΧΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΔΕΙΞΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΤΗΣ

ΑΝΤΙΣΤΗΧΕΣ ΠΑΝΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΣΕ CAN BAS ΕΤΣΙ ΠΕΣΤΕ ΤΟΥΣ ΟΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΣ ΠΑΡΕΤΕ

--- ΚΑΤΙ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ Η ΜΑΚΡΟΣΤΕΝΕΣ ΛΑΜΠΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΑΝΑΠΟΔΗ ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΘΝ ΟΠΩΣ ΤΗΣ ΒΑΛΕΤΕ ΘΕΛΟΥΝ ΑΝΑΠΟΔΑ --

Edited by steve111
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχω και εγω μια ερώτηση...

Άλλαξα προσφατα τις ψείρες στα φανάρια με led με canbus με 5 smd το καθένα. Μου είπαν φίλοι και το είδα και γω σε ενα υπόγειο πάρκινγκ ότι μόλις μπαίνω στο αμάξι και γυρνάω το κλειδί οι ψείρες μπροστά αναβοσβήνουν 2-3 φορές. Αυτό είναι φυσιολογικό?

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις τσεκάρει να είσαι έξω και να κοιτάς τα φώτα και να ανοίξει άλλος απο μέσα τον διακόπτη;

Επίσης μιλάμε για Golf 6 και δεν ξέρω αν το θέμα υφίσταται μόνο σε αυτό το μοντέλο..

Link to comment
Share on other sites

ϊσως στο Golf 6 να υφίσταται το θέμα και με κάποια led συγκεκριμένα ..

Και ας είναι free can bus error..

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.co.u...984.m1439.l2649

Εγώ έβαλα αυτά. Δεν βγάζουν error αλλά κάνουν αυτό το μικρό φλας με το διακόπτη

Αν δεν σου αρέσει το φλασάρισμα απενεργοποίησε με το vagcom το cold diagnosis στο 09 central electronics.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.