Jump to content
Guest B.G

ΠΛΥΣΙΜΟ ΣΕ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ

Recommended Posts

Λοιπον προχθες πηγα σε ενα νεο πληντυριο το οποιο ειναι καθως ερχομαστε απο Κυμης προς Ολυμπιακο σταδιο στριβουμε δεξια στην Ηρακλειου και στα 200 μετρα ειναι δεξια...Car Wash γραφει...Με 6 ευρω(το πιο απλο) στο κανει λαμπικο και δν ειναι με βουρτσα αλλα με λαστιχενιες "τριχες" οπως της σφουγαριστρας!

Ναι αυτες ειναι οι νεες βουρτσες με υλικο vetex.Λογικα ειναι πιο ασφαλες για τπ χρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το αυτοκίνητο 6-7 μήνες... Σφουγγάρι το ακούμπησε μονάχα δυο φορές..

Το πλένω σε φιλαράκι μου που εχει ειδικά υγρά και το κάνουμε όλο με το πιεστικό... Αψογο πλύσιμο..

Φευγουν μυγάκια-λάσπες χαμηλά κτλ κτλ....

Απο ενα πιεστικό του ρίχνει μια σαπουνάδα παχύρευστη και έχει και πρόσθετο κερί πλυσίματος. Το αμάξι κάθε φορά ειναι σαν καινουριο.

Και φυσικα το χρωμα δεχεται τοση πιεση απο το πιεστικο που εγω προσωπικα δεν θα το εκανα.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι σιγουρος για αυτο...... tongue.gif

Εσυ μη μιλας γιατι σου εχω πολλα μαζεμενα για το S5.Ουτε ενα τηλ ετσι;Καλααααααααα... tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα πλυντήριο που πήγα μια μέρα από αυτά που πλένεις το αμάξι μόνος με πιεστικό και βάζεις κέρμα κάθε φορά που τελειώνει ο χρόνος του προγράμματος, ο υπεύθυνος μου ανέφερε ότι μέχρι 80bar πίεση η επιφάνεια του αυτοκινήτου (και με στίγματα) δεν έχει κανένα πρόβλημα(πιστοποίηση από γερμανική εταιρία λέει...!). Με αυτή τη πίεση όμως, η σκόνη που είχε κολλήσει πίσω στο αμάξι από ταξίδι στον αυτοκινητόδρομο με βροχή δε βγήκε! Ξανά πλύσιμο κλασικά με 2 διαφορετικά σφουγγαράκια!

Link to comment
Share on other sites

παιδες οποιοσ δεν εχει δει αυτοκινητο να πλενεται αφου εχει γινει νανοτεχνολογια τοτε δεν το πιστευει κανεις το ελεγα σε πλυντηρια αυτοκινητων

και λεγανε σιγα τωρα που πανε αυτοκινητα με νανοτεχνολογια λενε ειναι τρελλο το πως πλενονται και φευγουν τα παντα χωρις επιμονη με το πιεστικο απλα ενα περασμα.την νανοτεχνολογια percentaτην χρηματοδοτη το γερμανικο κρατος και ολες η γερμανικες εταιρειες το προτεινουν για τα αυτοκινητα και οχι μονο αυτες

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα πλυντήριο που πήγα μια μέρα από αυτά που πλένεις το αμάξι μόνος με πιεστικό και βάζεις κέρμα κάθε φορά που τελειώνει ο χρόνος του προγράμματος, ο υπεύθυνος μου ανέφερε ότι μέχρι 80bar πίεση η επιφάνεια του αυτοκινήτου (και με στίγματα) δεν έχει κανένα πρόβλημα(πιστοποίηση από γερμανική εταιρία λέει...!). Με αυτή τη πίεση όμως, η σκόνη που είχε κολλήσει πίσω στο αμάξι από ταξίδι στον αυτοκινητόδρομο με βροχή δε βγήκε! Ξανά πλύσιμο κλασικά με 2 διαφορετικά σφουγγαράκια!

αυτα τα πλυντηρια ειναι που δεν εμπιστευομαι με τιποτα.σου φαινονται ολα ωραια και καλα αλλα αν το εισαι ψειρας με το αμαξι θα παρατηρησεις πως μετα απο καθε πλυσιμο 'κοβει' το χρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Ποτε πλυσιμο σε μαγαζια και ειδικα ποτε στις κολοβουρτσες. Ακομα και με ένα πλυσιμο το χρωμα γεμιζει γραμουλες ωσπου στο τελος γινεται μια θαμπη μ____α που σιχαινεσαι να την βλεπεις.

Χιλιες φορες καλυτερα το αυτοκινητο να είναι μεσ’ την μπιχλα για μηνες παρα να τσαλαπαταει μεσα ο κάθε καραγκιοζης με τα σ___πανα του, που πριν ερθει στην Ελλαδα κυκλοφορουσε με καμηλα και τωρα ξαφνικα μου εγινε ειδικος στο πλυσιμο αυτοκινητων.

Πλυσιμο από τα χερακια μου και με δικα μου υλικα που ξερω και μονο κ ας το κανω και μ_______ο δεν με νοιαζει, από το να μου το κανουν μ_______ο τα χασανακια και να τα πληρωνω κιολας το προτιμω.

Edited by Speedy
Μη επιτρεπόμενες λέξεις
Link to comment
Share on other sites

Ποτε πλυσιμο σε μαγαζια και ειδικα ποτε στις κολοβουρτσες. Ακομα και με ένα πλυσιμο το χρωμα γεμιζει γραμουλες ωσπου στο τελος γινεται μια θαμπη μ____α που σιχαινεσαι να την βλεπεις.

Χιλιες φορες καλυτερα το αυτοκινητο να είναι μεσΆ την μπιχλα για μηνες παρα να τσαλαπαταει μεσα ο κάθε καραγκιοζης με τα σ___πανα του, που πριν ερθει στην Ελλαδα κυκλοφορουσε με καμηλα και τωρα ξαφνικα μου εγινε ειδικος στο πλυσιμο αυτοκινητων.

Πλυσιμο από τα χερακια μου και με δικα μου υλικα που ξερω και μονο κ ας το κανω και μ_______ο δεν με νοιαζει, από το να μου το κανουν μ_______ο τα χασανακια και να τα πληρωνω κιολας το προτιμω.

+1.000.000.000.000.000.000 !!!!!!!!!!!!!!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

μακρια απο βουρτσες και πανια auto wash,μακρια απο δυνατα χημικα,μακρια απο σφουγγαρια και πετσια,μακρια απο πακισταν και συναφων χωρων καθως οι ανθρωποι δεν γνωριζουν το αντικειμενο,μακρια απο λεπιδες σιλικονης.

ναι στον κουβα με καθαρο γαργαρο νερακι,ναι στα καλα σαμπουαν αυτοκινητου,ναι στα καλης ποιοτητας πανια mf,ναι στα sheepskin-mf mitts.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι που το χω απορια.Εχω παραγγειλει και μου εχουν ερθει δυο προιοντα της meguiars το ενα ειναι το κερι gold class και το αλλο μια αλοιφη για προετοιμασια του χρωματος.Και οι δυο εχουν ενα κιτρινο σφουγγαρακι για την επαλοιψη αλλα δε μου γεμιζει το ματι.Το θεωρω καπως σκληρο το σφουγγαρι αυτο και φοβαμαι να το ακουμπησω στο χρωμα εστω και αλοιφωντας με μικρη πιεση.Εχει κανεις υποψιν του ποιο σφουγγαρι εννοω;Το εχει δοκιμασει;Φοβαμαι μην δημιουργησω αραχνη.Τουλαχιστον στην αλοιφη για την προετοιμασια χρωματος θα χρειαστει μια μικρη πιεση.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι που το χω απορια.Εχω παραγγειλει και μου εχουν ερθει δυο προιοντα της meguiars το ενα ειναι το κερι gold class και το αλλο μια αλοιφη για προετοιμασια του χρωματος.Και οι δυο εχουν ενα κιτρινο σφουγγαρακι για την επαλοιψη αλλα δε μου γεμιζει το ματι.Το θεωρω καπως σκληρο το σφουγγαρι αυτο και φοβαμαι να το ακουμπησω στο χρωμα εστω και αλοιφωντας με μικρη πιεση.Εχει κανεις υποψιν του ποιο σφουγγαρι εννοω;Το εχει δοκιμασει;Φοβαμαι μην δημιουργησω αραχνη.Τουλαχιστον στην αλοιφη για την προετοιμασια χρωματος θα χρειαστει μια μικρη πιεση.

Ξερω τι λες...το εχω χρησιμοποιησει!Μολις το χρησιμοποιησεις για λιγο θα μαλακωσει τοσο σε σημειο που θα σου σκιστει κιολας απο την πιεση!Τουλαχιστον ετσι εγινε σε μενα!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι που το χω απορια.Εχω παραγγειλει και μου εχουν ερθει δυο προιοντα της meguiars το ενα ειναι το κερι gold class και το αλλο μια αλοιφη για προετοιμασια του χρωματος.Και οι δυο εχουν ενα κιτρινο σφουγγαρακι για την επαλοιψη αλλα δε μου γεμιζει το ματι.Το θεωρω καπως σκληρο το σφουγγαρι αυτο και φοβαμαι να το ακουμπησω στο χρωμα εστω και αλοιφωντας με μικρη πιεση.Εχει κανεις υποψιν του ποιο σφουγγαρι εννοω;Το εχει δοκιμασει;Φοβαμαι μην δημιουργησω αραχνη.Τουλαχιστον στην αλοιφη για την προετοιμασια χρωματος θα χρειαστει μια μικρη πιεση.

Τα σφουγαράκια της Meguiars τα χρησιμοποιώ παραπάνω από ένα χρόνο και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

meguiars-foam-applicator-pad-lg.jpg

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Εγω απο τοτε που εχω το αμαξι το πλενω μονος μου...Shampoo Autoglym ή Meguiar's wash and wax και το χειμωνα shampoo ONR!!!Πλυσιμο χωρις ξςβγαλμα παρακαλω!!!

Καλο ειναι μετα το πλυσιμο και η εφαρμοφη ενος quick detailer για συντηρηση και προστασια του κεριου και του χρωματος.

Link to comment
Share on other sites

επιπλεον το QD δημιουργει ενα ειδος λίπανσης στην επιφανεια αποφευγοντας ετσι την τριβη της πετσετας στεγνωματος με το χρωμα και αρα την δημιουργια αραχνης.''μαζευει'' και σημεια που πιθανον εχουν ξεφυγει απο το ματι :wacko:

ισως ασχετο με το θεμα αλλα μιας που το θυμηθηκα(γεραματα)το αναφερω.καλο ειναι να αποφευγονται πλυντηρια νεου τυπου που ''πλενουν'' με ατμο.

Link to comment
Share on other sites

επιπλεον το QD δημιουργει ενα ειδος λίπανσης στην επιφανεια αποφευγοντας ετσι την τριβη της πετσετας στεγνωματος με το χρωμα και αρα την δημιουργια αραχνης.''μαζευει'' και σημεια που πιθανον εχουν ξεφυγει απο το ματι :p

ισως ασχετο με το θεμα αλλα μιας που το θυμηθηκα(γεραματα)το αναφερω.καλο ειναι να αποφευγονται πλυντηρια νεου τυπου που ''πλενουν'' με ατμο.

Σωστοοοοοοοοςςςςςςςς!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.