Jump to content
archery

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΚΑ

Recommended Posts

Έχω περάσει το ΕΤΚΑ Revision 7.0 προσπαθώ να κάνω UPDATE και όταν πάει να κάνει με ρωτάει με ένα ταμπελάκι "Question" Yes or No Update no:623(VW) από 622 που έχω εγώ, του πατάω το Yes και μου βγάζει ένα άλλο ταμπελάκι Returncode1 με ένα Error RR12! μπορεί να μου πει κάποιος που γνωρίζει τι μπορεί να φταίει η τι μπορεί να κάνω λάθος? Προσπαθώ να του κάνω Update ώστε να έχω τα αρχεία για το scirocco. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει το ΕΤΚΑ Revision 7.0 προσπαθώ να κάνω UPDATE και όταν πάει να κάνει με ρωτάει με ένα ταμπελάκι "Question" Yes or No Update no:623(VW) από 622 που έχω εγώ, του πατάω το Yes και μου βγάζει ένα άλλο ταμπελάκι Returncode1 με ένα Error RR12! μπορεί να μου πει κάποιος που γνωρίζει τι μπορεί να φταίει η τι μπορεί να κάνω λάθος? Προσπαθώ να του κάνω Update ώστε να έχω τα αρχεία για το scirocco. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω αλλα ουτε τι ειναι ΕΤΚΑ δεν ξερω!!! :D:rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει το ΕΤΚΑ Revision 7.0 προσπαθώ να κάνω UPDATE και όταν πάει να κάνει με ρωτάει με ένα ταμπελάκι "Question" Yes or No Update no:623(VW) από 622 που έχω εγώ, του πατάω το Yes και μου βγάζει ένα άλλο ταμπελάκι Returncode1 με ένα Error RR12! μπορεί να μου πει κάποιος που γνωρίζει τι μπορεί να φταίει η τι μπορεί να κάνω λάθος? Προσπαθώ να του κάνω Update ώστε να έχω τα αρχεία για το scirocco. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

η 623 που βρισκεται;ειναι μεσα σε υποφακελο ή μεσα στον φακελο updates;

παντως ,δεν ξερω βεβαια μεχρι πιο update εχεις αλλα εισαι πολυ πισω.τωρα πρεπει να ειναι στο 740+.χαρας το κουραγιο σου να τα περασεις ολα αυτα worthy.gif

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω αλλα ουτε τι ειναι ΕΤΚΑ δεν ξερω!!! B):rolleyes::rolleyes:

:lol: Ευχαριστώ βρε Θόδορε θα στο εξηγήσω κάποια άλλη ώρα.

η 623 που βρισκεται;ειναι μεσα σε υποφακελο ή μεσα στον φακελο updates;

παντως ,δεν ξερω βεβαια μεχρι πιο update εχεις αλλα εισαι πολυ πισω.τωρα πρεπει να ειναι στο 740+.χαρας το κουραγιο σου να τα περασεις ολα αυτα worthy.gif

Το θέμα είναι ότι στον δίσκο αυτά που κατέβασα είναι από 598-622 και για να βάλει τα ποιο καινούργια, τι και που πρέπει να πάω για να μπούνε?

Link to comment
Share on other sites

θα βρεις εναν φακελο που ονομαζεται updates.εκει μεσα πρεπει να μπουν ολα τα αρχεια.αν τα εχεις σε αλλο μερος δημιουργουνται προβληματα.ισως σε αυτο να οφειλεται το μηνυμα που σου βγαζει.δοκιμασε το B)

Link to comment
Share on other sites

Όχι joop τα έχω περάσει κανονικά σε κάθε μάρκα και update αλλά μέσα τα update που έχει είναι μόνο αυτά που σου ανέφερα τώρα που προσπαθώ να κάνω καινούργιο update δεν μου κάνει και δεν ξέρω μήπως θέλει καμία ρύθμισει το πρόγραμμα για να πάει να συνδεθεί με τον κύριο σέρβερ ώστε να κατεβάσει τα αρχεία!

Link to comment
Share on other sites

δεν κατεβαζει αρχεια ,δεν κανει online update επειδη ειναι σπασμενο και οχι δηλωμενο/νομιμο.τα updates τα βρισκεις εσυ και τα κατεβαζεις και τα βαζεις μεσα στον φακελο που πρεπει.οταν πας να ανοιξεις το ΕΤΚΑ τοτε αυτοματα πεταγεται ενα παραθυρο που σε ρωταει αν θελεις να αναβαθμισεις το συστημα.αν επιλεξεις ναι τοτε χρησιμοποιει το update που ηδη εχεις κατεβασει μεσα στον φακελο updates.γνωριζεις απο που θα βρεις τα updates του καθε μηνα;

Link to comment
Share on other sites

κριμα...

δυστυχως δεν γνωριζω και εγω να σε βοηθησω... B)

Σε ευχαριστώ πάντως! Η βοήθεια σου ήταν αρκετά σημαντική!

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα πάντως. Έχουν σπάσει τόσα και τόσα προγράμματα και για το συγκεκριμένο...ελάχιστα πράγματα. Φαντάζεστε να μπορούσαμε να ψάξουμε στοιχεία-ανταλλακτικά για το αυτοκίνητό μας με βάση τον αριθμό πλαισίου?

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα πάντως. Έχουν σπάσει τόσα και τόσα προγράμματα και για το συγκεκριμένο...ελάχιστα πράγματα. Φαντάζεστε να μπορούσαμε να ψάξουμε στοιχεία-ανταλλακτικά για το αυτοκίνητό μας με βάση τον αριθμό πλαισίου?

Δεν νομίζω να χρειάζεται αριθ. πλαισίου, την στιγμή που ξέρεις τι μοντέλο έχεις το βάζεις και σου βγάζει τα πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Archery, καποια στιγμη θα θελα να εξηγησεις τι ειναι το ΕΤΚΑ μιας και εγω δεν γνωριζω...

Φτιαξε ενα νεο θεμα αν ειναι να ρωταμε εκει οτι αποριες εχουμε πανω σε αυτο στο μελλον. :)

Link to comment
Share on other sites

Archery, καποια στιγμη θα θελα να εξηγησεις τι ειναι το ΕΤΚΑ μιας και εγω δεν γνωριζω...

Φτιαξε ενα νεο θεμα αν ειναι να ρωταμε εκει οτι αποριες εχουμε πανω σε αυτο στο μελλον. :lol:

Το απόγευμα θα κάτσω και θα γράψω εκτενέστερα, τι ακριβώς είναι το ΕΤΚΑ και τι ακριβώς κάνει! Και όποιος το θέλει, μπορώ να του το αντιγράψω και να το πάρει! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Απλά θα γράψω τι είναι και τι κάνει το ΕΤΚΑ επειδή το υποσχέθηκα. Λοιπόν το πρόγραμμα ΕΤΚΑ είναι ένα πρόγραμμα που χρησιμοποιούν και οι αντιπροσωπείες και πολλά μαγαζιά με ανταλλακτικά αυτοκινήτων. Υπάρχει σε σπασμένη μορφή και το έχω κατεβάσει το έχω βάλει σε dvd και από εκεί το εγκαθιστώ στο pc μετά πας και κατεβάζεις τα αρχεία update για τις χρονολογίες και για τις μάρκες των αυτοκινήτων grup vag δηλαδή VW, AUDI, SEAT & SKODA. Αν καμιά φορά συναντηθούμε θα σας το κοπιάρω και θα σας το δώσω! Τώρα ψάχνω να βρω να κατεβάσω τα update τα καινούργια για να έχει μέσα και το scirocco!.

Αν κάποιος αναρωτηθεί, τι χρειάζεται σε εμάς?

Και φυσικά χρησιμεύει και σε εμάς καταρχήν θέλεις να αλλάξεις τα τακάκια η την σιαγόνα η και τους δίσκους σου, λέω εγώ τώρα! Μπαίνεις μέσα στο σύστημα ΕΤΚΑ σας στέλνω μια Φώτο για να πάρετε μια γεύση,

2009-03-03_224901.jpg

πας στο μοντέλο σου και βρίσκεις τον σύστημα πέδησης βλέπεις στην αριστερή πλευρά βλέπεις το σχεδιάγραμμα αναλυτικά και δεξιά έχει τις επιλογές, αν πατήσεις επάνω στο σχεδιάγραμμα σε κάποιον από τους αριθμούς θα σε παραπέμψει στον δεξιό πίνακα μόλις κάνεις διπλό κλικ στην επιλογή σου τότε θα σου βγάλει έναν άλλο πίνακα που θα σου λέει πόσο κοστίζει το ανταλλακτικό σου. π.χ ότι τα τακάκια κάνουν τόσο, ο δίσκος, κάνει τόσο! Και οι σιαγόνες, τόσο! και αν κατέχεις κάποια πράγματα μπορείς να καταλάβεις πως να τα αλλάξεις μόνος σου!

Θα πρέπει να ευχαριστήσω δημοσίως και τον φίλο και συνονόματο “Joop” για την βοήθεια του. Εφόσον υπάρχει ανοιχτό θέμα ΕΤΚΑ καλό είναι να μεταφερθούμε εκεί για να μην υπάρχει σύγχυση.

Φιλικά

Χρήστος

Edited by archery
Link to comment
Share on other sites

Χρηστο, σε ευχαριστω προσωπικα (και εγω και οι αλλοι σιγουρα)...

Θα καθησω να το ψαξω καποια στιγμη τωρα που το εμαθα, οχι τιποτα

αλλο, αλλα για να ξερουμε πανω κατω ποσο θα πηγαινει και η χρεωση

στο καθε service... Μην μας πιανουν και εντελως μλκες... ;)

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την χαζομάρα μου για την ενεργοποίηση του ΕΤΚΑ οι μεν νόμιμοι έχουν το usb SafeKey hardlock οι παράνομοι το κατεβάζουν από το νετ σε software μορφή .

Τώρα όσο αφoρά το update οι μεν νόμιμοι πάνε εδω https://www.etkainfo.com/myetkainfo/init.do?module=service και εδώ http://www.lex-com.net/home/html/en/products.html οι δε παράνομοι το κατεβάσουν από αλλού ;)

Για τις τιμές είναι απλά ενδεικτικές και αποκλίνουν πολύ από την πραγματικότητα οι παράγοντες πολλοί να μην το σχολιάσουμε ο νοών νοείτω.

Ο σημαντικότερος λόγος που νομίζω εγώ ότι πρέπει να κάνης update δεν είναι οι τιμές όσο οι αντικαταστάσεις των ανταλλακτικών καθώς μέσα από τις αντικαταστάσεις υπάρχει η αναβάθμιση και η βελτίωση τους .

Οπότε όταν έχεις ένα κωδικό ανταλλακτικού μπορεί να μην ισχύει, το πρώτο που πρέπει να ρωτήσεις κατά την αγορά αν έχει αντικατασταθεί.

Όσο αφορά το service δεν μπορείς να στηριχτείς στο etka, εκεί παίζει η εργατοώρα που μόνο το Elsa μπορεί να στο πει , δηλαδή η εξαγωγή και επανατοποθέτηση ενός κιβωτίου ταχυτήτων έχει τάδε χρονομονάδες (100 χρονομονάδες είναι 1 ώρα ) έτσι στηρίζεται η χρέωση π.χ. το service είναι 220 χρονομονάδες .

Εκεί πρέπει να ρωτήσεις στο συνεργείο πόσο πάει η εργατοώρα π.χ. 100 χρονομονάδες =55 ευρώ +φπα.

Στο ΕΤΚΑ λοιπόν έχεις μια τιμή κατά προσέγγιση που αποκλίνει από την πραγματικότητα και μόνο όσο αφορά το κόστος των ανταλλακτικών

Edited by panozz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.