Jump to content
John Beis

Τριξιμο μπαμπριζ

Recommended Posts

Γεια σας εδω και δυο μηνες ειμαι και εγω ευτυχης κατοχος ενος 2.0Τ Scirocco.Tο αυτοκινητο ειναι αστερι μονο ενα προβλημα που εχει βγαλει ως τωρα.Συγκεκριμενα σε μενα μερικες φορες οχι συνεχεια ακουγετε ενα τριξιμο μπροστα εκει που ενωνει το ταμπλο με το μπαμπριζ.Το πηγα δυο φορες στο service να το κοιταξουν αλλα και τις δυο φορες δεν το εκανε και ετσι δεν μπορεσαν να καταλαβουν τι ειναι.Το θεμα ειναι οτι εκει που δεν τριζει καθολου μερικες φορες τριζει τοσο πολυ ακομα και με το ρελαντι του μοτερ .Παντως οταν πιεζεις με το χερι το τζαμι η σφηνωσεις κατι εκει που ενωνουν το τριξιμο σταματα.Εμενα μου φενεται οτι κατι με το μπαμπριζ ειναι καπου δε πατα καλα τι να πω,μηπως το εχει παρατηρησει κανεις και απο σας στα δικα σας

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλησπέρα καλοτάξιδο το Sciroccaki σου. Να σου πω την αλήθεια ένα τρίξιμο ακούγεται και μένα στο ρελαντί σχεδόν πάντα σαν να ακούγεται μέσα απο το ταμπλώ είχα την εντύπωση αλλα στην αντιπροσωπεία μου είπαν και εμένα ότι δε μπρορεί να ξέρουν από τι είναι.... Εγω στην αρχή πίστευα ότι συντονιζόταν κάτι στο ταμπλω στο ρελαντι και γι αυτο ακουγοταν....

Η αιτία λες να είναι απο το παρμπρίζ? εμένα μου φαινόταν για τρίξιμο πλαστικών.....

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε λίγο καιρό ακόμα να ζεστάνει ο καιρός... με χαμηλές θερμοκρασίες είναι λογικό να υπάρχουν σε μερικά σημεία....χαζο-τριγμοί....

Πάντως αυτό που λες.. εμένα δεν το έχει...

κάτι χαζό-τριγμοί που είχα ήταν στο πίσω μέρος του αμαξιού και τους έφτιαξα

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε βαζοντας το χερι σου εκει που ενωνει το ταμλο με το τζαμι οταν σου κανει αυτο το τριξιμο που λες να δεις σταματαει τοτε.Εμενα τοτε σταματα η οταν πιεζω το τζαμι του μπαμπριζ χαμηλα εκει που τελιωνει στο ταμλο παλι σταματα και γι αυτο πιστευω οτι φταιει το μπαμπριζ γιατι πιεζω μονο το τζαμι χωρις να αγγιζω το ταμλο. Τι να πω ελπιζω να ειμαι τυχερος και να το κανει στη volkswagen οταν το ξαναπαω.Βλεπεις εγω εχω την ατυχια να μενω Ναυπακτο και μεχρι να παω Πατρα στο κοντυνοτερο service volkswagen απο εδω σταματα να το κανει μουλαρωνει ;):D :D

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε βαζοντας το χερι σου εκει που ενωνει το ταμλο με το τζαμι οταν σου κανει αυτο το τριξιμο που λες να δεις σταματαει τοτε.Εμενα τοτε σταματα η οταν πιεζω το τζαμι του μπαμπριζ χαμηλα εκει που τελιωνει στο ταμλο παλι σταματα και γι αυτο πιστευω οτι φταιει το μπαμπριζ γιατι πιεζω μονο το τζαμι χωρις να αγγιζω το ταμλο. Τι να πω ελπιζω να ειμαι τυχερος και να το κανει στη volkswagen οταν το ξαναπαω.Βλεπεις εγω εχω την ατυχια να μενω Ναυπακτο και μεχρι να παω Πατρα στο κοντυνοτερο service volkswagen απο εδω σταματα να το κανει μουλαρωνει ;):D :D

Δοκιμάστε να ακουμπήσετε ΑΠΛΑ και ΑΠΑΛΑ το παρμπρίζ. Αν σταματάει και πάλι.... χωρίς να ασκείτε δύναμη.... ΠΑΙΖΕΙ να κάνει συντονισμό δόνησης

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν περνεις scirocco με Dsg και οδηγείς με το ενα χερι στο τιμόνι και το ενα χερι στο παμπριζ για να μην τριζει. Αν στους δυο μηνες τριζει το παμπριζ στα δυο χρονια θα τριζει ολοκληρο, οποτε σταματας να ασχολησε απο τωρα και δυναμώνεις την μουσική κατι που κανουν οι περισσότεροι κατοχοι VW.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν περνεις scirocco με Dsg και οδηγείς με το ενα χερι στο τιμόνι και το ενα χερι στο παμπριζ για να μην τριζει. Αν στους δυο μηνες τριζει το παμπριζ στα δυο χρονια θα τριζει ολοκληρο, οποτε σταματας να ασχολησε απο τωρα και δυναμώνεις την μουσική κατι που κανουν οι περισσότεροι κατοχοι VW.

:D:D;) Καλό!!!

Υ.Γ. Ευτυχώς είμαι ένας από αυτούς που το έχουν παραγγείλει με DSG!

Edited by archery
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εδω και δυο μηνες ειμαι και εγω ευτυχης κατοχος ενος 2.0Τ Scirocco.Tο αυτοκινητο ειναι αστερι μονο ενα προβλημα που εχει βγαλει ως τωρα.Συγκεκριμενα σε μενα μερικες φορες οχι συνεχεια ακουγετε ενα τριξιμο μπροστα εκει που ενωνει το ταμπλο με το μπαμπριζ.Το πηγα δυο φορες στο service να το κοιταξουν αλλα και τις δυο φορες δεν το εκανε και ετσι δεν μπορεσαν να καταλαβουν τι ειναι.Το θεμα ειναι οτι εκει που δεν τριζει καθολου μερικες φορες τριζει τοσο πολυ ακομα και με το ρελαντι του μοτερ .Παντως οταν πιεζεις με το χερι το τζαμι η σφηνωσεις κατι εκει που ενωνουν το τριξιμο σταματα.Εμενα μου φενεται οτι κατι με το μπαμπριζ ειναι καπου δε πατα καλα τι να πω,μηπως το εχει παρατηρησει κανεις και απο σας στα δικα σας

Καλώς ήρθες και στο φόρουμ! καλορίζικο καλοτάξιδο με πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα!

Link to comment
Share on other sites

βασικά με VW και να μην έχει τριγμούς δεν παίζει :D οπότε όπως είπε και ο Capamaru λίγο ποιο δυνατά την μουσικούλα και όλα ΟΚ :D

Link to comment
Share on other sites

βασικά με VW και να μην έχει τριγμούς δεν παίζει οπότε όπως είπε και ο Capamaru λίγο ποιο δυνατά την μουσικούλα και όλα ΟΚ

χαχα ωραια λυση του δωσαμε του παιδιου...παντως και εγω ειμαι τις αποψης,,,τερμα η μουσικη...

Link to comment
Share on other sites

άντε πες ότι το ψάχνεις το βρίσκεις... πας να το διορθώσεις κου σου λεει μπλα μπλα μπλα πχ να μπεί βγει παρμπριζ... θα το δεχώσουνε και brand new car τέτιο πράγμα για να μην κάνει τριγμό?

Υ.Γ. βέβαια αυτό είναι σκεψη δικιά μου μπορεί να μην παίζει να γίνει έτσι όπως το λέω... και γίνετε τπτ με καμία πχ σιλικόνη η καμιά ταινία η κόλα...

Link to comment
Share on other sites

Πιθανον να ναι συντονισμος αυτο το τριξιμο που κανει παντως τυχαινει και αρκετες μερες να μην κανει καθολου ισως να παιζει ρολο και ο καιρος ζεστη κρυο υγρασια.Τι να πω συμβαινουν αυτα και θα λυθει καπως. Αυτο ειναι μεν προβλημα ,λεπτομερεια δε,σε σχεση με την γενικοτερη εικονα του αυτοκινητου.Αυτο το αμαξι ειναι φτιαγμενο για οδηγικη απολαυση με προυποθεση να υπαρχουν και δρομοι και οχι ελληνικοι κατσικοδρομοι ειδικα εδω στη Ναυπακτο Εδω οι δρομοι ειναι καταληλοι αν θες να κανεις test ride το αμαξι σου για τριγμους, ερχεσαι για κανα μηνα κανεις βολτες και αν ειναι τριξει κατι θα φανει. .Εδω οχι scirocco αλλα και γαιδουρι να χεις θα αρχισει και αυτο να τριζει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εμενα παντως ο ηχος δεν ειναι το παρμπριζ απλα συντονισμος απο τα πλαστικα στο ταμπλω.

Να σας πω την αλη8εια δε με ενοχλει...

Κανει λιγο σα ταξι στις 1800-2000 στροφες περιπου αλλα μετα σταματαει δε με ενοχλει και ουτε στο ρελαντι κανει τωρα....

Τι τα ψειριζουμε αυτοκινητα ειναι....

Εμενα πιο πολυ με πειραζει που το εχω 3 μηνες και με εχουν ακουμπησει ξεπαρκαροντας 3 "ανοιχτοματηδες" και εχω 3 μαυρακια στο τελειο κωλαρακι του,

ευτυχως μικρα σαν ελιτσες και πρεπει τωρα να το φτιαξω..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Παντως ρε παιδια αυτα με τους τριγμους στα vw ειναι απαραδεχτα πραγματα.Τριζουν απο τους πρωτους μηνες!!Εμενα στο 5αρι μου ωρες ωρες με ξενερωνει αφανταστα αυτο το πραγμα(να τριζει).ΟΚ να το δεχτω ελληνικοι δρομοι και τα λοιπα αλλα οχι και ετσι.Oχι απο τους πρωτους μηνες.Δηλαδη αμα κλεινουν 5ετια τα VW θα κανουν σαν 10 ετων.Μιλαμε για αυτοκινητα που κοστιζουν πανω απο 20.000ε.Εχω μπει σε Leon και σε Focus και εχουν πιο λιγους τριγμους, και τωρα αρχισαν και τα scirocco??Ενδιαφερωμαι να το αγορασω αλλα απο αυτα που ακουω απο τωρα δεν θελω να εχω τα ιδια με το golf.Κριμα πραγματικα γιατι ειναι πολυ ωραιο αμαξι και πολυ ολοκληρωμενο.Ευχομαι φιλε μου να ειναι το τελευταιο ενωχλητικο πραγμα στο αμαξι σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που είμαι και λίγο? κουφός και δεν θα δίνω βάση! tongue.gif:lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δε μπορει να ειναι το παρμπριζ.Εχετε ιδεα ποσο δυνατη ειναι η κολλα που βαζουν;Το πιθανοτερο ειναι να συντονιζει το ταμπλω σε εκεινο το σημειο.

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα αμαξια λιγο πολυ εχουν τριγμους φιλε μου Εγω επειδη εχω τρελα με τα αυτοκινητα (για να καταλαβεις την τελευταια δεκατια εχω αλλαξει 8 αυτοκινιτα και ολα καινουργια δηλαδη εχω χαλασει μια περιουσια) και αυτη τη στιγμη στην οικογενια μου εχουμε 3 το scirocco,ενα tiguan και ενα mitsubishi l200 αγροτικο,ολα μα ολα τριγμους και τα μικροπροβληματακια τους τα εχουν Και leon ειχα το 1.8Τ 4Χ4 και αυτο ετριζε και το Honda civic που ειχα πριν το scirocco απο την πρωτη μερα που το πηρα αρχιζε και ετριζε το τζαμακι στο κοντερ του,το Tiguan εχει καποιο θορυβο πισω ακομη και το L200 που ειναι καθαρο 4χ4 και αυτο τριζει.Τελος αυτο που θελω να σου πω ειναι μη σε απογοητευει το γεγονος (καινουργειο αμαξι γιατι να τριζει) γιατι ολα μα ολα κατι θα κανουν Ακομη και αμαξια των 80-100000 ευρω παρουσιαζουν προβληματα τετοια.Σημασια εχει η γενικη εικονα ενος αυτοκινητου και οταν με το καλο οδηγησης το scirocco θα πεις ειναι αεροπλανο.Βεβαια θα μου πεις γιατι ανοιξα αυτο το θεμα με το συγκεκριμενο προβλημα?Δε το εκανα για να βγαλω σκαρτο το αμαξι λογω ενος τριγμου ουτε για αποτρεψω κανεναν υποψηφιο αγοραστη.Το εβαλα για να κανω μια ερευνα και απο αλλους κατοχους να δω αν το κανει και σε αλλους για να βρουμε μια λυση να το κανουμε απο 99%100% τελοιο.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ένα αμάξι είναι στην εγγύηση... κοιτάς και τα φτιάχνεις όλα... δεν μπορούν να σου βγάλουν το ΤΕΛΕΙΟ αμάξι που δεν θα έχει τίποτα...Αν το κατάφερναν αυτό...σίγουρα θα είχε πολύ περισσότερο...

"ρισκάρουν" και αν βγάλει κάτι... έχεις την εγγύηση... Αν βγάλει κάτι "χοντρό" ανακοινώνουν ανάκληση με βάση αριθμό πλαισίου. Εμένα 2 χαζό τριγμούς που είχα τους έφτιαξα... (Ευτυχώς όχι στο παρμπρίζ)

Απλά θέλει προσοχή ...γιατί καμιά φορά...μπαίνει τόσο βαθιά το χέρι του τεχνικού... που μπορεί να σου φτιάξει το 1.....και να έχεις μετά 2-3 καινούργια..

Φυσικά στην περίπτωσή σου .... η αλλαγή παρμπρίζ δεν θα ήταν και ότι πιο φρόνιμο...

Εγώ όπως σου είπα και πιο πάνω..θα περίμενα να ζεστάνει λίγο ο καιρός... κατά μεγάλη πιθανότητα θα σταματήσει..

Στην τελική δοκίμασε να πάρεις κανένα σπρέι σιλικόνης να ρίξεις λίγο εκεί... να δεις αν συνεχίζει να το κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Για να αλλαξω μπαμπριζ δεν νομιζω ακομη,θα το παρακολουθησω να ζεστανει και ο καιρος να δω πως θα εξελιχτη μηπως καταφερω και το ακουσει και καποιος τεχνικος.Οσο για τη λυση με το σπραυ σιλικονης που λες,λες να το ψεκασω απο μεσα εκει που ενωνει με το ταμπλο η απο εξω εκει που ενωνει το μπαμπριζ στο μαυρο πλαστικο.Γιατι ισως να φταιει και αυτο να μην παταει καλα εκει καπου.Δεν ξερω ειναι λιγο μυστηριο αυτο το τριξιμο ακουγεται απο μεσα στο κεντρο εκει που ενωνει το μπαμπριζ με το ταμπλο εκει οταν πιεζω με το χερι το τζαμι(ομολογουμενος με δυσκολια γιατι πρεπει να εχεις μακρυ χερι για να το φτασεις) τοτε σταματα,μια φορα ειχα σφηνωση εκει ενα πακετο χαρτομαντηλα και τοτε το εκανε λιγοτερο Αυτο που θελω να πω ειναι οτι το σημειο ειναι λιγο μυστηριο ειναι απο μεσα?ειναι απο εξω το πλατικο που ειναι κολημενο το μπαμπριζ?

Link to comment
Share on other sites

Για να αλλαξω μπαμπριζ δεν νομιζω ακομη,θα το παρακολουθησω να ζεστανει και ο καιρος να δω πως θα εξελιχτη μηπως καταφερω και το ακουσει και καποιος τεχνικος.Οσο για τη λυση με το σπραυ σιλικονης που λες,λες να το ψεκασω απο μεσα εκει που ενωνει με το ταμπλο η απο εξω εκει που ενωνει το μπαμπριζ στο μαυρο πλαστικο.Γιατι ισως να φταιει και αυτο να μην παταει καλα εκει καπου.Δεν ξερω ειναι λιγο μυστηριο αυτο το τριξιμο ακουγεται απο μεσα στο κεντρο εκει που ενωνει το μπαμπριζ με το ταμπλο εκει οταν πιεζω με το χερι το τζαμι(ομολογουμενος με δυσκολια γιατι πρεπει να εχεις μακρυ χερι για να το φτασεις) τοτε σταματα,μια φορα ειχα σφηνωση εκει ενα πακετο χαρτομαντηλα και τοτε το εκανε λιγοτερο Αυτο που θελω να πω ειναι οτι το σημειο ειναι λιγο μυστηριο ειναι απο μεσα?ειναι απο εξω το πλατικο που ειναι κολημενο το μπαμπριζ?

Στο κέντρο κάνει!!!! μήπως είναι ο πλαστικός αισθητήρας εκει!!!???

Επίσης μπορεί να είναι και ο πλαστικός αεραγωγός που στέλνει αέρα στο παρμπρίζ. Μπορεί να συντονίζει το τζάμι με τα πλαστικά και να τρίζει

Πάντως να φταίει το τζάμι το αποκλείω... είναι πολύ καλά κολλημένο... και έχει και πολύ βάρος...

Edited by solaris
Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω λεω οτι φταιει το τζαμι εκει που ενωνει με τα πλαστικα καπου ειναι το προβλημα Εντωμεταξι ακριβως τον ιδιο τριγμο (γιατι ο ηχος που κανει ειναι πολυ χαρακτηριστικος) τον εκανε και σε ενα Toyota RAV που ειχα καποτε και τοτε και εγω αλλα και στη Toyota που το ακουσαν ειπαν σιγουρα απ το ταμπλο ακουγετε ειχαν λυση ολο το ταμπλο αλλα ματαια. Και τελικα κατι καθαρισαν απο εξω που παταει το τζαμι και διορθωθηκε αλλα ελα ντε που δεν θυμαμαι τι ακριβως και το παληκαρι τοτε που το βρηκε τωρα δεν δουλευει πλεον Ναυπακτο. Που θα παει θα την βρω την ακρη και φυσικα θα σας πω τελικα τι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

βασικά με VW και να μην έχει τριγμούς δεν παίζει :D οπότε όπως είπε και ο Capamaru λίγο ποιο δυνατά την μουσικούλα και όλα ΟΚ ;)

Dark Angel, με αυτό που λες μου καταρρίπτεις ένα μύθο.

Δεν είχα ποτέ VW, αλλά πάντοτε πίστευα ότι από τους "λαϊκούς" κατασκευαστές, η VW έφτιαχνε αυτοκίνητα με την καλύτερη -απτή και ουσιαστική- ποιότητα κατασκευής.

Αν αυτό που λες ισχύει, τότε προς τι οι ανέκαθεν τσιμπημένες τιμές των VW, όταν τα συγκεκριμένα αυτοκίνητα δεν διακρίνονταν ποτέ ιδιαίτερα ούτε για το design, ούτε -μέχρι πρότινος- για τις επιδόσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Dark Angel, με αυτό που λες μου καταρρίπτεις ένα μύθο.

Δεν είχα ποτέ VW, αλλά πάντοτε πίστευα ότι από τους "λαϊκούς" κατασκευαστές, η VW έφτιαχνε αυτοκίνητα με την καλύτερη -απτή και ουσιαστική- ποιότητα κατασκευής.

Αν αυτό που λες ισχύει, τότε προς τι οι ανέκαθεν τσιμπημένες τιμές των VW, όταν τα συγκεκριμένα αυτοκίνητα δεν διακρίνονταν ποτέ ιδιαίτερα ούτε για το design, ούτε -μέχρι πρότινος- για τις επιδόσεις τους.

Η ποιότητα είναι κορυφαία... απλά τα αμάξια της VW έχουν τόσο καλή ηχομόνωση που ακούς και το παραμικρό "τσικ"... όταν είσαι τώρα μέσα σε μία απόλυτη βουβαμάρα... και ακούς την μουσικούλα μου σε πολύ χαμηλή ένταση... αν για κάποιο λόγο κάτι τρίξει... θα του δώσεις σημασία!!!

Δεν υπάρχει αμάξι που να μην έχει ΕΣΤΩ και κάτι

Απλά στην VW αν κάτι ακούσεις... θα το κοιτάξουν και θα στο φτιάξουν.... ενώ αν πας π.χ στην FIAT θα σου πει.... "δεν μας γ.......ας τώρα ρε φίλε!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Γεια και παλι απο μενα εχω νεα σχετικα με το μυστηριο τριξιμο στο μπαμπριζ. Συγκεκριμενα το προβλημα μαλον ειναι μπροστα εκει που ειναι κολημενο το τζαμι στο μαυρο πλαστικο(οχι στο ταμπλο αλλα εξω εκει που ειναι και οι τζαμοκαθαριστηρες) Εκει στην ενωση που κανει το μαυρο πλαστικο στο οποιο παταει το τζαμι εκει μοιαζει σαν να μην εχει καλα κολησει αυτο το μαυρο πλαστικο .Το χα δει απο καιρο αλλα προσεξα αυτες τις μερες οτι οταν εβρεχε δεν ετριζε και οταν ο καιρος ηταν καλος ετριζε.Και ετσι μια μερα που ετριζε εριξα νερο σε εκεινο το σημειο και ο θορυβος σταματησε.Τι να πω, ξερω ακουγεται λιγο κουφο πως με τη βροχη σταματα αλλα τις μερες που βρεχει δεν το κανει. Με την πρωτη ευκαιρια θα παω να το κοιταξουν και ελπιζω να βρεθει η λυση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.