Jump to content
John Beis

Τριξιμο μπαμπριζ

Recommended Posts

Παντως ρε παιδια αυτα με τους τριγμους στα vw ειναι απαραδεχτα πραγματα.Τριζουν απο τους πρωτους μηνες!!Εμενα στο 5αρι μου ωρες ωρες με ξενερωνει αφανταστα αυτο το πραγμα(να τριζει).ΟΚ να το δεχτω ελληνικοι δρομοι και τα λοιπα αλλα οχι και ετσι.Oχι απο τους πρωτους μηνες.Δηλαδη αμα κλεινουν 5ετια τα VW θα κανουν σαν 10 ετων.Μιλαμε για αυτοκινητα που κοστιζουν πανω απο 20.000ε.Εχω μπει σε Leon και σε Focus και εχουν πιο λιγους τριγμους, και τωρα αρχισαν και τα scirocco??Ενδιαφερωμαι να το αγορασω αλλα απο αυτα που ακουω απο τωρα δεν θελω να εχω τα ιδια με το golf.Κριμα πραγματικα γιατι ειναι πολυ ωραιο αμαξι και πολυ ολοκληρωμενο.Ευχομαι φιλε μου να ειναι το τελευταιο ενωχλητικο πραγμα στο αμαξι σου.
Η ποιότητα είναι κορυφαία... απλά τα αμάξια της VW έχουν τόσο καλή ηχομόνωση που ακούς και το παραμικρό "τσικ"... όταν είσαι τώρα μέσα σε μία απόλυτη βουβαμάρα... και ακούς την μουσικούλα μου σε πολύ χαμηλή ένταση... αν για κάποιο λόγο κάτι τρίξει... θα του δώσεις σημασία!!!

Τελικά ρε παιδιά τι από τα δύο ισχύει ?

Διαφωτίστε κι εμένα !

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ρε παιδιά τι από τα δύο ισχύει ?

Διαφωτίστε κι εμένα !

Φιλε μου εγω που ειμαι ψειρας με το αμαξι μου ψαχνομαι με το παραμικρο γιατι το θελω τελειο.Απο κει και περα ολα τα αμαξια εχουν τριγμους, απλα στα vw ισως γινονται πιο ευκολα αντιληπτοι οι τριγμοι λογω της πολυς καλης ηχομονωσης που προσφερουν.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω που ειμαι ψειρας με το αμαξι μου ψαχνομαι με το παραμικρο γιατι το θελω τελειο.Απο κει και περα ολα τα αμαξια εχουν τριγμους, απλα στα vw ισως γινονται πιο ευκολα αντιληπτοι οι τριγμοι λογω της πολυς καλης ηχομονωσης που προσφερουν.

Θα συμφωνησω και εγω με τον Μαρινο!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι από Αγγλικό forum και ίσως βοηθήσει το πρόβλημα του koukos

για δοκίμασε να κάνεις μία βόλτα με τους καθαριστήρες σηκωμένους ψηλά έτσι ώστε να μην ακουμπάνε στο τζάμι

Hi

I picked my new Roco up at the start of December. From the day I drove it away from the showroom I have heard a creeking noise coming from the windscreen - it sounded like the windscreen flexing where it meets the sunroof. It has been driving me mad for the last few weeks (so much so I have been turning up the music just so I could not hear it !). Just before Christmas I found out what it was .... it is the windscreen wipers 'rattling' or 'stuck and creeking' on the windscreen when they are parked - it seems to happen when I pull away or start the car from scratch - I now wipe the wipers once and the noise stops and does not come back. Has anyone else heard of this - could it be there are problems with the wipers. I do get a smear across the windscreen as they have wiped and returning back to the stationary position - very annoying - wiping again just makes it worse. Just curious if this is just a one off -- or if I need to get back to the dealer. Apart from this ... still think its fab -- black/truffle does get the heads turning.

Link to comment
Share on other sites

Sorry παιδια που χαθηκα τοσο καιρο αλλα δεν ειχα κατι νεοτερο Προσφατα το πηγα και τους εξηγησα για το μαυρο πλαστικο που ενωνει το μπαμπριζ οτι οταν βρεχει σταματαει ο θορυβος μου εβαλε σπραυ σιλικονης στην ενωση και το αφησαμε να δουμε αν σταματησει.Τις 2 πρωτες μερες σταματησε αλλα μετα αρχισε παλι ο τριγμος Σημερα το πηγα παλι στην volkswagen και το ανοιξαν να το καθαρισουν ειχε ποιασει μεσα βρωμιες και σκονες το καθαρισαν αλλα για κακη μου τυχη σημερα βρεχει εδω οποτε δεν μπορω να ξερω αν τελικα διορθωθηκε η οχι Παραθετω και μια φωτο για να καταλαβεται για ποιο σημειο λεω

post-11755-1239720052_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, να σας πω κ εγώ τη δική μου κουφή ιστορία..

2 ημερών το αυτοκίνητο, και άκουγα από το δεξί κάτω άκρο του παρμπρίζ ένα περίεργο τρίξιμο-συντονισμό κυρίως σε "άγρια" άσφαλτο.

¶ρχισα τα %$&/*#*\! καινούργιο αυτοκίνητο, αλλά τελικά ο τριγμός ήταν απ τα γυαλιά ηλίου μέσα στη θήκη :lol::lol::lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν εκανα τιποτα παλι τα ιδια και χειροτερα μετα απο 10 μερες.Τελικα κατι παιζει με το μαυρο πλαστικο που πατουν οι τζαμοκαθαριστηρες.Φιλε Solaris αυτο που ειχες γραψει το δοκιμασα οταν οι τζαμοκαθαριστηρες ειναι στο τζαμι ανασηκωμενοι τοτε δεν τριζει ακομη και οταν δουλευουν οταν ειναι στο τζαμι δεν τριζει,οταν ακουμπαει κατω τριζει Φιλε μου μηπως μπορεις να με με βοηθησεις με το αγγλικο κειμενο του ξενου forum γιατι τα αγγλικα μου ειναι φτωχα

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν εκανα τιποτα παλι τα ιδια και χειροτερα μετα απο 10 μερες.Τελικα κατι παιζει με το μαυρο πλαστικο που πατουν οι τζαμοκαθαριστηρες.Φιλε Solaris αυτο που ειχες γραψει το δοκιμασα οταν οι τζαμοκαθαριστηρες ειναι στο τζαμι ανασηκωμενοι τοτε δεν τριζει ακομη και οταν δουλευουν οταν ειναι στο τζαμι δεν τριζει,οταν ακουμπαει κατω τριζει Φιλε μου μηπως μπορεις να με με βοηθησεις με το αγγλικο κειμενο του ξενου forum γιατι τα αγγλικα μου ειναι φτωχα

Δοκίμασε να δεις τι από τα 2 φταίει... ο καθαριστήρας που χτυπάει στο πλαστικό.. ή το πλαστικό που χτυπάει στον καθαριστήρα

Από ότι διάβασα στο Αγγλικό site σχετικά με αυτό το πρόβλημα...το έχουν ΠΑΡΑ πολλοί!!!!!

Μερικοί λένε ότι βάζοντας λίγο λαδάκι στην ένωση του καθαριστήρα... με τον μεταλλικό βραχίονα που τον κουνάει.. σταμάτησε...

¶λλοι έλεγαν πως είναι το πλαστικό κομμάτι κάτω από τον μηχανισμό των καθαριστήρων... Δεν είναι καλά και σφιχτά τοποθετημένο... μερικοί βάζοντας ταινία κατά μήκος αυτού του πλαστικού για να το κολλήσουν καλά κάτω... σταματούσε ο θόρυβος....

Για μένα πρέπει να κάνεις

1. Να βάλεις λαδάκι ή σπρέι σιλικόνης στην ένωση του καθαριστήρα με τον μεταλλικό βραχίονα... δηλαδή εκεί που ξεκουμπώνεις τον καθαριστήρα για να τον αλλάξεις.... και μέσα εκεί που είναι και το ελατηριάκι...

2. Να πάρεις μία μονωτική ταινία... ή χαρτοταινία... και να κολλήσεις δοκιμαστικά ΟΛΟ το πλαστικό κατά μήκος του παρμπρίζ...

Έτσι πιστεύω... αν σταματήσει ο θόρυβος.... θα ξέρεις τουλάχιστον τι φταίει...

Edited by solaris
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να δεις τι από τα 2 φταίει... ο καθαριστήρας που χτυπάει στο πλαστικό.. ή το πλαστικό που χτυπάει στον καθαριστήρα

Από ότι διάβασα στο Αγγλικό site σχετικά με αυτό το πρόβλημα...το έχουν ΠΑΡΑ πολλοί!!!!!

Μερικοί λένε ότι βάζοντας λίγο λαδάκι στην ένωση του καθαριστήρα... με τον μεταλλικό βραχίονα που τον κουνάει.. σταμάτησε...

¶λλοι έλεγαν πως είναι το πλαστικό κομμάτι κάτω από τον μηχανισμό των καθαριστήρων... Δεν είναι καλά και σφιχτά τοποθετημένο... μερικοί βάζοντας ταινία κατά μήκος αυτού του πλαστικού για να το κολλήσουν καλά κάτω... σταματούσε ο θόρυβος....

Για μένα πρέπει να κάνεις

1. Να βάλεις λαδάκι ή σπρέι σιλικόνης στην ένωση του καθαριστήρα με τον μεταλλικό βραχίονα... δηλαδή εκεί που ξεκουμπώνεις τον καθαριστήρα για να τον αλλάξεις.... και μέσα εκεί που είναι και το ελατηριάκι...

2. Να πάρεις μία μονωτική ταινία... ή χαρτοταινία... και να κολλήσεις δοκιμαστικά ΟΛΟ το πλαστικό κατά μήκος του παρμπρίζ...

Έτσι πιστεύω... αν σταματήσει ο θόρυβος.... θα ξέρεις τουλάχιστον τι φταίει...

Σε ευχαριστω φιλε μου για την αμεση απαντηση σου Θα προσπαθησω να το διορθωσω αν και εγω πιστευω οτι ειναι η δευτερη εκδοχη στο δικο μου με το πλαστικο του μπαμπριζ γιατι οταν το ελυσαν στην volkswagen και το καθαρισαν σταματησε για λιγο καιρο.Και απο τη στιγμη που στο εξωτερικο το προβλημα το εχουν και αλλοι ας ενημερωθουν και ας βρουν την λυση γιατι εχω παει γι αυτο 5 φορες ως τωρα στην πατρα (Volkswagen)Εντομεταξυ υπαρχει και κατι αλλο που μου κανει τις τελευταιες μερες Οταν φυσαει πολυ η οταν τρεχω πανω απο 100-120 ακουγεται απο τα παραθυρα αερας λες και τα τζαμια δεν κλεινουν καλα???Διαβαζωντας μηπως αναφερετε πουθενα για το προβλημα με το μπαμπριζ σε ενα Γερμανικο forum εχθες γιατι τα αγγλικα δεν τα κατεχω,ολος τυχαιως ειδα οτι εκει το προβλημα με τον αερα απο τα τζαμια το εχουν πολλοι και εχουν βρει και την λυση στις γερμανικες αντιπροσωπιες Το αναφερω και αυτο μηπως και το εχετε προσεξει και εσεις στα αυτοκινητα σας

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εδω και δυο μηνες ειμαι και εγω ευτυχης κατοχος ενος 2.0Τ Scirocco.Tο αυτοκινητο ειναι αστερι μονο ενα προβλημα που εχει βγαλει ως τωρα.Συγκεκριμενα σε μενα μερικες φορες οχι συνεχεια ακουγετε ενα τριξιμο μπροστα εκει που ενωνει το ταμπλο με το μπαμπριζ.Το πηγα δυο φορες στο service να το κοιταξουν αλλα και τις δυο φορες δεν το εκανε και ετσι δεν μπορεσαν να καταλαβουν τι ειναι.Το θεμα ειναι οτι εκει που δεν τριζει καθολου μερικες φορες τριζει τοσο πολυ ακομα και με το ρελαντι του μοτερ .Παντως οταν πιεζεις με το χερι το τζαμι η σφηνωσεις κατι εκει που ενωνουν το τριξιμο σταματα.Εμενα μου φενεται οτι κατι με το μπαμπριζ ειναι καπου δε πατα καλα τι να πω,μηπως το εχει παρατηρησει κανεις και απο σας στα δικα σας

Καλημέρα,

Το συγκεκριμένο πρόβλημα το αντιμετώπισα πριν από πολύ καιρό και αφειέρωσα πολύ χρόνο προσπαθώντας να καταλάβω απο που προέρχεται ο θόρυβος!!!

Η πρώτη σκέψη μου ήταν ότι κάτι συμβαίνει με το μπαρμπρίζ.

Τελικά στη δική μου περίπτωση υπήρχε κάποιο σκουπίδι (ξερό φύλλο) στο σημείο που μαζεύονται τα νερά των υαλοκαθαριστήρων.

Από τότε το έχω αντιμετωπίσει συνολικά 3 φορές.

Ελπίζω να βοήθησα αν όχι όλους σίγουρα κάποιους.

Με εκτίμηση,

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!! Εδω και ενα μηνα οταν περναω καποιες ανωμαλιες ακουω εναν συντονισμο πλαστικου απο εμπρος δεξια στο μπαρμπριζ... δεν μπορω να βρω απο που ειναι...στην αρχη νομιζα οτι κουνιεται ο εγκεφαλος αλλα τελικα δεν ειναι ο εγκεφαλος...σαν να παιζει λιγο ο νεροχυτης που εχει να συγκρατει τα νερα κατω απο το πλαστικο κατω απο τους υαλοκαθαριστηρες η το πλαστικο το ιδιο που εχει κατω απο το μπαμπριζ. Δεν ξερω που μπορω να το αποδωσω... η αδερφη μου στο δικο της golf το ακουει απο αριστερα.. ξερει κανεις να βοηθησει;;;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.