Jump to content
Quasar

Σκούπα (με νούμερα)

Recommended Posts

Λοιπόν, ήθελα να το γράψω αυτό γιατι τον τελευταίο καιρό βασανιζόμαστε συνεχώς με το "αυτό πρέπει να είναι καλύτερο", "αυτό δίνει λίγο χαμηλά, τίποτα ψηλά" κ.λπ. Αφού λοιπόν η σκουπίτσα είναι τόσο απλή, της έκανα μιά μελετούλα να δούμε τί κάνει (και τί όχι).

Λοιπόν, όσον αφορά τη λειτουργία της σκούπας, έριξα μια ματιά στα αντίστοιχα φαινόμενα. Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι το εξής: Η σκούπα, αν εγκατασταθεί σωστα, τραβάει τον αέρα της απο την μετώπη του αυτοκινήτου. Η μετώπη είναι μια περιοχή υψηλής πίεσης, λόγω του φαινομένου Bernoulli. Όταν ρεύμα αέρα ανακόψει ταχύτητα (πέφτοντας στην μούρη του αυτοκινήτου δηλαδή), η πίεσή του αυξάνεται.

Edit 1:

Όταν σε ένα αέριο αυξήσουμε την πίεσή του, αυξάνουμε αυτόματα και την πυκνότητά του κατα το ίδιο ποσοστό. Έτσι λοιπόν, άν εμείς χρησιμοποιήσουμε αυτόν τον υψηλότερης πίεσης αέρα που συγκεντρώνεται στην μετώπη για να τροφοδοτήσουμε το μοτέρ, θα είναι πυκνότερος, με αποτέλεσμα απευθείας αύξηση της ροπής και ιπποδύναμης του μοτέρ μας κατά το ίδιο ποσοστό (όσο η διαφορά πυκνότητας του αέρα στο χώρο της μηχανής και μπροστά απο το αμάξι). Αυτή είναι και η λογική της σκούπας, αναλαμβάνει δηλαδή να τροφοδοτήσει το μοτέρ μας με τον "ελαφρά συμπιεσμένο" αέρα της μετώπης του αυτοκινήτου. Ας δούμε πόσο:

End Edit1.

Ο τύπος αύξησης της πίεσης λοιπόν είναιείναι:

ΔΡ= 1/2 ρ ν1^2 - 1/2 ρ ν2^2

ΔΡ η διαφορά πίεσης, ρ η πυκνότητα του αέρα (1.29 kgr/m3), v1 η ταχύτητα του ρεύματος πρίν, ν2 μετά (στο τετράγωνο). Το πρώτο πράγμα που θα ΄ψυλλιαστήκαν ήδη οι αετομάτηδες, είναι οτι αφού η ταχύτητα είναι στο τετράγωνο, τα αποτελέσματα θα είναι ψόφια κάτω, τρελλά πάνω. Έ, περίπου.

Θεωρώντας (φυσικά) το αυτοκίνητο ώς ακίνητο και τον αέρα ως κινούμενο γύρω του, υπάρχει περιοχή ακίνητου αέρα στη μετώπη (v2=0)

Αυτό είναι μιά καλύ προσέγγιση ακόμα και άν ο αέρς κινείται λίγο, γιατί η ταχύτητες είναι στο τετράγωνο (οπότε τα 30 km/h αέρα συγκριτικά με τα 100km/h είναι τυρόπιτες, μια αναλογία 1/10). Επίσης έτσι βλέπουμε το μέγιστο της θεωρητικής απόδοσης της σκούπας. Υπολόγισα επίσης και την ταχύτητα εισροής του αέρα και την βρήκα αμελητέα (τάξη μεγέους 3-10 km/h) για τις ανάγκες της ανάλυσης.

¶ς δούμε τί ψάρια πιάνουμε με αυτά, για διάφορες ταχύτητες του αυτοκινήτου. Το αποτέλεσμα θεωρητικά πρέπει να είναι αισθητό σε κάθε φάσμα στροφών, αφού αλλάζουμε την πίεση του αέρα.

*Για 50 km/h (=13.9m/sec): ΔΡ=0.5*1.29*13.9^2=124.6 Pa = 0.12KPa => ΔΡ=0.0012Bar . Περίπου 0.1% αύξηση πίεσης του αέρα (και της ιπποδύναμης!). ¶μα το δείξει δυναμόμετρο, δηλαδή, βάφτο μπλέ και πέτα το στη θάλασσα. 0.1 άλογο κέρδος για 100 άλογα μοτέρ.

*Για 100 km/h (=27.8 m/sec): ΔΡ=0.5*1.29*27.8^2=498.4 Ρα = 0.50ΚΡα => ΔΡ=0.005 Bar . 0.5% αύξηση ιπποδύναμης, δηλαδή. Κάπως καλύτερα, τουλάχιστον άν έχεις 200 άλογα μοτέρ, θα δείξει +1 άλογο το δυναμόμετρο. Αξίζει 250 ευρώ?????

*Για 150 km/h (=41.7 m/sec): ΔΡ=1119.8Ρα => ΔΡ= 0.011 Bar! Έλα, πιάσαμε το 1%! Κυριλλέ, σε 100 άλογα μηχανή, 101, σε 200, 2 άλογα κέρδος. Δεν έγινε τούρμπο, αλλά είναι μισο φτερό μπροστά σε μιά μεγάλη κόντρα.

*Για 200 km/h (=55.5 m./sec):ΔΡ=1990.7Ρα => ΔΡ=0.02 Bar. 2% ιπποδύναμη γεμάτο. 2 αλόγατα για 100, 4 αλόγατα για 200. Όχι και άσχημα, έ?

Όμως, υπάρχει πλέον η απορία "τί να τα κάνω στα 200km/h"? Παρ' όλα αυτά, ας δούμε έτσι για πλάκα στην Ferrari.

*300 km/h (=...) ΔΡ=4480Pa = 0.05 Bar! 5% ιπποδύναμη! Μισή ροϊκή εξέλιξη, δηλαδή. Η, αλλιώς, στην Ferrari των 300 αλόγων, θα δώσει 15 άλογα, με 6η στο κιβώτιο όμως. Έτσι? Όχι βέβαια, γιατη η αεροδυναμική της Ferrari δέν έχει πλέον "μετωπική επιφάνεια πρόσπτωσης αέρα" για να μηδενίσει την ταχύτητα, αλλιώς δεν θα έπιανε 300... Παρ' όλα αυτά, ήταν μια ιδέα έτσι για να χαρούμε...

Με λίγα λόγια, η κριτική της σκουπίτσας είναι η εξής:

Μπορούμε μεν να δούμε κέρδη μέχρι 1-2%, δηλαδή πρακτικά 2-3 άλογα στις ψηλές σε ένα κλασσικό μοτέρ, αλλά ΜΟΝΟ σε χιλιόμετρα απο 150 και πάνω. Συνεπώς, το αποτέλεσμα είναι υπαρκτό, αλλά συνήθως δεν βοηθάει πολύ. Για να κάνει διαφορά στην κόντρα θα πρέπει να είναι ιδανικά απο ρολλαριστές 3ες μέχρι 200+, και πάλι μην περιμένεις θαύματα. Για την πόλη είναι απολύτως άχρηστη. ¶ν μπορείς να βρείς μια φθηνά, βάλτην, το αποτέλεσμα δεν είναι μόνο η ιδέα, άν όμως θες αποτέλεσμα, μάζεψε τα λεφτουδάκια σου και βάλε εξάτμιση πρώτα.

ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΘΕΙ ΤΟ ΕΞΗΣ: Η περιγραφή παραπάνω δεν δίνει όλα τα πλεονεκτήματα της σκούπας, παρα μόνο το διαχωριστικό της στοιχείο απο μια "κοινή" φιλτροχοάνη ή κάτι αντίστοιχο. Δεν μελετάει το συνολικό ΠΙΘΑΝΟ κέρδος απόδοσης λόγω κρύου αέρα, λιγότερης πτώσης πίεσης στο φίλτρο σε σχέση με το φίλτρο στο φιλτροκούτι κ.λπ. Μελετάει απλά το φαινόμενο που κάνει διαφορετική τη σκούπα απο οποιοδήποτε άλλο φίλτρο.

Για τα άλογα σε συνάρτηση της θερμοκρασίας του αέρα, σαν καλή προσέγγιση μπορεί να ληφθεί κάθε 3-3.5 βαθμούς κάθοδος θερμοκρασίας, 1% αύξηση ιπποδύναμης, και αντίστροφα. 3 βαθμοί ζεστότερος αέρας απο τον ατμοσφαιρικό, είναι ένα σχετικά καλά επιλεγμένο σημείο για φιλτροχοάνη, 10-15 βαθμοί σε περίπτωση τοποθέτησης κοντά στη μηχανή ή απο πίσω κ.λπ., δηλαδή ένα 3% χαμένα άλογα απο το τίποτα. Φυσιολογικά, μια σκουπίτσα τραβάει φρέσκο φρέσκο αέρα εξωτερικής θερμοκρασίας σε οποιοδήποτε περίπτωση, εν αντιθέση με κάποιο άλλου είδους φίλτρο για το οποίο βαριόμασταν να κάνουμε μια σωστή εγκατάσταση. Επίσης αν έίχαμε ένα ιδιαίτερα περιοριστικό φίλτρο πρόν, πιθανόν να έχουμε πάρει κάποιο κέρδος 0.3-0.6% λόγω μικρότερης πτώσης πίεσης κατα τη διέλευση απο το φίλτρο. Οπότε, θα εκτιμούσα ένα 0.5-1% κέρδος ιπποδύναμης σε σχέση με ένα άλλο φίλτρο, λόγω θερμοκρασίας του αέρα. Και αυτό λογικά θα το δείξει το δυναμόμετρο.

Για τα βαρελάκια τα φαινόμενα μου πέφτουν κάπως δύσκολα, θα δώ όμως μήπως βρώ κάποια έτοιμη ανάλυση κ.λπ.

Enjoy!

Υ.Γ. : Πήρα ώς δεδομένο, οτι αυξάνοντας την πίεση (κατα συνέπεια την μάζα) του αέρα που μπαίνει στην μηχανή, αυτόματα αυξάνεται και η παροχή της βενζίνης για να καεί ο επιπλέον αέρας και να αυξηθούν τα άλογα. Αυτό ισχύει σε αυτοκίνητα που χρησιμοποιούν ΜΑΡ ή ίσως και MAF για την μέτρηση του αέρα, αλλά όχι πάντα, και όχι σε αυτοκίνητα που ογκομετρούν τον αέρα. Θα τα πάρεις όμως σίγουρα και αυτούσια, ασχέτως αυτοκινήτου, άν κάνεις αυτό που θα έπρεπε κάθε σοβαρός tuner να κάνει μετά απο κάθε μόντα, να βάλεις custom πρόγραμμα, ρυθμισμένο στο δρόμο.

Υ.Γ.2 : Για όποιον μπερδεύτηκε με τις μονάδες: Ατμοσφαιρική πίεση 1atm=~1bar = 100 KPa = 100.000 Pa όλες είναι πίεση. Τις ανάγω σε bar για να δούμε ποσοστό αύξησησ % σε σχέση με το 1 bar της ατμόσφαιρας.

Pa= Pascal = Newton/m^2

Υ.Γ. 3: ΤΟ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟ ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟΥ ΤΙΠΟΤΑ ΤΙΠΟΤΑ απο όλα αυτά που περιγράφουμε, και θα κάνει λάθος. Είναι μιά διαφορά που θα φανεί ΜΟΝΟ στο δρόμο, γιατι εξαρτάται απο την ΤΑΧΥΤΗΤΑ του ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ και όχι απο τις στροφές του κινητήρα. Όταν λέω "το δυναμόμετρο θα δείξει τόσο", είναι σχήμα λόγου. ¶ν δείξει κάτι το δυναμόμετρο θα είναι μόνο λόγω του κρύου αέρα και της μειωμένης απώλειας πίεσης του φίλτρου. Το επιπλέον αποτέλεσμα του Bernoulli είναι ΠΑΝΩ απο ότι δείξει το δυναμόμετρο, και θα το μετρήσεις μόνο με χρονόμετρο στις ρεπρίζ. Θές νούμερα του δυναμόμετρου ή απόδοση του αμαξιού?

Edited by Quasar
Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

οποτε μιλαμε για σχεδον τιποτα αποτελεσματα ετσι?Δεν αξιζει τοσα λεφτα να δωσουμε

Link to comment
Share on other sites

Quasar το γεγονος οτι για την ιπποδυναμη κρινεται η πιεση που επικρατει μεσα στην εισαγωγη και οχι στην μετωπικη επιφανεια του αυτοκινητου επηρεαζει ?

Πιο απλα η πιεση στην μετωπη ειναι αυτη που ανεφερες στα 3 παραδειγματα αλλα θα ειναι και η ιδια μετα απο την διαδρομη του αερα μεσα απο την σκουπα - plenum - φιλτρο αερα - στενεμα σωληνα ? Περιπου ιδια θα ειναι αλλα ακριβως ?

Επισης η αυξηση της πιεσης του αερα δεν αυξανει και την πυκνοτητα του - μαζα επηρεαζοντας θετικα και την ιπποδυναμη ?

Μιλαω για μικροδιαφορες παντα , αλλα υπαρχουν ?

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχάς thanks σε όλους!!!!! :wub:love.gif:D:D

Quasar το γεγονος οτι για την ιπποδυναμη κρινεται η πιεση που επικρατει μεσα στην εισαγωγη και οχι στην μετωπικη επιφανεια του αυτοκινητου επηρεαζει ?

Πιο απλα η πιεση στην μετωπη ειναι αυτη που ανεφερες στα 3 παραδειγματα αλλα θα ειναι και η ιδια μετα απο την διαδρομη του αερα μεσα απο την σκουπα - plenum - φιλτρο αερα - στενεμα σωληνα ? Περιπου ιδια θα ειναι αλλα ακριβως ?

Επισης η αυξηση της πιεσης του αερα δεν αυξανει και την πυκνοτητα του  - μαζα επηρεαζοντας θετικα και την ιπποδυναμη ?

Μιλαω για μικροδιαφορες παντα , αλλα υπαρχουν ?

Λοιπόν, με ανάποδη σειρά:

**GolfIVT**

Επισης η αυξηση της πιεσης του αερα δεν αυξανει και την πυκνοτητα του - μαζα επηρεαζοντας θετικα και την ιπποδυναμη ?

**********

Η αύξηση της πίεσης του αέρα αναλογικά αυξάνει την μάζα του, και κατα συνέπεια (αν του δίνεις βενζίνη να κάψει, όπως λέω και στο Υ.Γ.) την ιπποδύναμη.

Ακριβώς αυτό ρε συ περιγράφω στην ανάλυση :excl: , οτι αυξάνει η πίεση, άρα η ιπποδύναμη. Δέν καταλαβαίνω τελικά όμως την ερώτηση? Αυτό ακριβώς δεν περιγράφω στην ανάλυση? Οτι αυξάνεται η πίεση του αέρα που χρησιμοποιεί το μοτέρ κατα ΔΡ= ξερω γω 1%, άρα τα άλογα κατα 1%? Λόγω της αύξησης μάζας είναι! 1% πίεση=>1% πυκνότητα =>1%μάζα στον ίδιο όγκο => 1% ροπή => 1% ιπποδύναμη. Σε αυτό αναφερόμουν σε όλη την ανάλυση φίλε μου!

**GolfIVT**

Quasar το γεγονος οτι για την ιπποδυναμη κρινεται η πιεση που επικρατει μεσα στην εισαγωγη και οχι στην μετωπικη επιφανεια του αυτοκινητου επηρεαζει ?

Πιο απλα η πιεση στην μετωπη ειναι αυτη που ανεφερες στα 3 παραδειγματα αλλα θα ειναι και η ιδια μετα απο την διαδρομη του αερα μεσα απο την σκουπα - plenum - φιλτρο αερα - στενεμα σωληνα ? Περιπου ιδια θα ειναι αλλα ακριβως ?

**********

Αυτό που λές είναι σωστόταατο, αλλά δεν προκαλεί καμμία διαφορά στα περιγραφέντα. Τραβώντας με σωλήνα (την σκούπα) τον αέρα απο την μετώπη, αυτό το ΔΡ μεταφέρεται μέχρι την εισαγωγή. Ότι πτώση πίεσης είχες πρίν, θα έχεις και μετά. Οπότε, άν είχες πτώση πίεσης απο τα σωληνάκια κ.λπ. έστω 0.1 bar, τότε: τραβώντας τον αέρα της μηχανής (1 bar) , 1-0.1=0.9 bar. Με την σκούπα άν τραβήξεις αέρα απο την μετώπη (που είναι ελαφρά συμπιεσμένος) π.χ. 1.01 bar, με πτώση πίεσης 0.01 πάλι, θα είχες πιεση 0.91 bar. Πρακτικά δηλαδή πάλι περίπου 1% αύξηση πίεσης (0.91/0.9). Η αύξηση της πίεσης είναι αύξηση της πίεσης, το πιάνεις? Ασχέτως εισαγωγής ;) . Ναί αυτό που κρίνει τα άλογα είναι η πίεση του αέρα στην πολλαπλή εισαγωγής, μετά τα σωληνάκια κ.λπ. ¶ν εμείς αυξήσουμε την πίεση κατα λίγο τραβώντας τον αέρα απο την μετώπη αντί για τον χώρο της μηχανής, αυτό το λίγο θα μεταφερθεί στην πολλαπλή μας τελικά, παρά τις απώλειες, οι απώλεις και πρίν και μετά υπάρχουν. Κατανοητό πλέον έτσι?

Δηλαδή, εγώ αναφέρομαι απλά στην αύξηση της ιπποδύναμης σε σχέση με πρίν, οπότε τα σταθερά στοιχεία του κινητήρα δεν παίζουν ρόλο. 1% είναι 1%, είτε σε καλοσχεδιασμένο είτε σε κακοσχεδιασμένο μοτέρ, μέ ή χωρίς πτώσεις πίεσης, άσχετα απο απόδοση, άλογα κ.λπ.

Edit: Νομίζω οτι κατάλαβα την παρανόηση. Κάνω edit τις πρώτες γραμμές της ανάλυσης για να είναι πιό ξεκάθαρο το φαινόμενο.

Edited by Quasar
Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε φιλε χαρας στην υπομονη σου για την καλη αναλυση που εχεις κανει.

Ειναι πολυ κοντα στην πραγματικοτητα.

Kαποιες προσθηκες που εγιναν ολοκληρωσαν την αναφορα.

:D

1% πίεση=>1% πυκνότητα =>1%μάζα στον ίδιο όγκο => 1% ροπή => 1% ιπποδύναμη

Στην τελευταια συνεπαγωγη εχω απορια δλδ αν το 1% μεταφραζεται σε 1% κερδος ιπποδυναμης -ροπης.

Οσον αφορα τις διαφορες με το βαρελακι θα ελεγα οτι ειναι μηδαμινες αν τοποθετηθει σωστα το βαρελακι σε σχεση με την σκουπα.

Σαφως υπαρχει διαφορα απο μια απλη χοανη ¨πεταμενη¨ μεσα στο μηχανοστασιο.

Edited by GOLF IVt
Link to comment
Share on other sites

@ GolfIVt: Ναι. Η ιπποδύναμη είναι ροπή*rpm για κάθε σημείο λειτουργίας. Όλα αυτά που λέμε ισχύουν για το πλήρες φάσμα στροφών, απο ρελαντί μέχρι κόφτη, όχι για κάποιο μέγιστο. Όταν λέω 2% ιπποδύναμη στο συγκεκριμένο ποστ, εννοώ ότι είχες πρίν (140 άλογα) +2%*140 (2.:D = 142.8 άλογα. Για την ακρίβεια, δεν μιλάμε για 1% ΜΕΓΙΣΤΗ ιπποδύναμη, μιλάμε για 1% ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΚΑΜΠΥΛΗ της ιπποδύναμης και ροπής.

@Mike... Αυτό δεν είπα και εγώ :D ? Υπάρχει σαφές αποτέλεσμα, 1-2% ιπποδύναμη-ροπή παντού είναι αισθητό αποτέλεσμα. Ένα νορμάλ φτιαξιματάκι. Ούτε τέρατα, ούτε κοροϊδία.

Edited by Quasar
Link to comment
Share on other sites

Γεράσιμε συγχαρητήρια για την ανάλυση! :D:D:D

Παντως, για να ειναι ακομα πιο πλήρης θα ήταν καλο να αναφερθούν και ορισμενα ακομα πραγματα σχετικα με την σκουπα, οπως πχ το φαινομενο του hydrolocking και την αυξημένη πιθανότητα εισροής σκονης στον κινητηρα. Διαβασα επίσης οτι κάποιοι το χειμώνα βγάζουν την σκουπα και ξαναβάζουν τον παπα (για να αποφυγουν το hydrolocking, συν το οτι τον χειμώνα ο αερας ειναι κρυος και ο παπας τραβαει λιγοτερο παγωμενο αερα στο ξεκινημα του κινητηρα).

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio

worthy.gifworshippy.gifΓΕΡΑΣΙΜΕ ΕΙΣΑΙ ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ!!! worthy.gif

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ eusa_clap.gifeusa_clap.gifΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΜΑ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΤΟΜΟ ΤΟΥ CLUB!!!

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ (ΕΧΩ ΚΑΤΟΥΡΗΘΕΙ ΠΑΝΩ ΜΟΥ) ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ MAZI ΜΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!! cheers.giflove-smiley-013.gifrallysmiley.gif

aband[1].gif

spotting.gifDance.gifspotting.gif

Link to comment
Share on other sites

:):wub::D Παλιοσκορπιέ με συγκίνησες! Thank you φίλε!!! Χαίρομαι που σου άρεσε!

Γεράσιμε συγχαρητήρια για την ανάλυση!  :thumbsup:  :thumbsup:  :thumbsup:

Παντως, για να ειναι ακομα πιο πλήρης θα ήταν καλο να αναφερθούν και ορισμενα ακομα πραγματα σχετικα με την σκουπα, οπως πχ το φαινομενο του hydrolocking και την αυξημένη πιθανότητα εισροής σκονης στον κινητηρα. Διαβασα επίσης οτι κάποιοι το χειμώνα βγάζουν την σκουπα και ξαναβάζουν τον παπα (για να αποφυγουν το hydrolocking, συν το οτι τον χειμώνα ο αερας ειναι κρυος και ο παπας τραβαει λιγοτερο παγωμενο αερα στο ξεκινημα του κινητηρα).

Φίλε μου τα φαινόμενα στα οποία αναφέρεσαι είναι "εμπειρικά" οπότε δέν μπορώ να τα αναλύσω μαθηματικά με αυτόν τον τρόπο, και δεν μου έχουν συμβεί για να τα περιγράψω-αναλύσω, ούτε έχω ακούσει κάτι εμπεριστατωμένο πάνω σε αυτά. Εδώ βασικά αναφέρθηκα στην διαφορά ΑΠΟΔΟΣΗΣ της σκούπας σε σχέση με ένα "βασικό" φίλτρο. ¶ν θέλεις όμως, πές μας εσύ κάτι περισσότερο, κατ' αρχάς τί ακριβώς είναι το hydrolocking? Δέν το έχω ξαναακούσει...

Όσο για την σκόνη, εδώ πλέον μπορώ να πώ οτι λογικά κατα 90% είναι ραδιοαρβύλα της BMC ;) . Πότε ήταν η τελευταία φορά που άκουσες αυτοκίνητο να έχει πρόβλημα με σκόνη με οποιουδήποτε είδους επώνυμο φίλτρο? Μπορώ να καταλάβω οτι επειδή η σκούπα τραβάει τον αέρα απο μπρός, σε ιδιαίτερα "βρώμικες" συνθήκες θα βρωμίζει αρκετά γρηγορότερα, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ αυτή τη στιγμή φίλτρο στην παραγωγή να αφήνει σκόνη να περάσει στο μοτέρ... Πέρα απο το οτι σε ικανότητα συγκράτησης, είναι απλά μια φιλτροχοάνη, δηλαδή τα ίδια ακριβώς με ένα Κ&Ν ή Green. Απλά όπως όλα τα φίλτρα γάζας, θέλει προσεκτικό καθάρισμα και λάδωμα. Εκτός άν γνωρίζεις προσωπικά σάν γεγονός για κάποιον που είχε πρόβλημα σκόνης με την σκούπα, ενώ την κράταγε καθαρή και λαδωμένη, οπού τότε το πράγμα αλλάζει εντελώς και πέστο να έχουμε το νού μας. Αλλά απο κεί και πέρα έχουν ακουστεί διάφορα για την κάθε εταιρία, για την λειτουργικότητα των φίλτρων (πρώτη απο όλους στην μπούκα η Κ&Ν, παρ' όλα αυτά στα ράλλυ της Σαχάρας οι ¶ραβες ορκίζονται στο όνομα του Κ&Ν μέσα στην άμμο), και τελικά τίποτα απολύτως δεν αποδεικνύεται, δεν έχω δεί ακόμα αυτοκίνητο με το φίλτροπ οκ και σκόνηστον κινητήρα, και αποδεικνύονται όλα ραδιο-αρβύλες...

Edited by Quasar
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να ξεκαθαρίσω οτι δεν είμαι ειδικός και δεν εχω εμπειρία από σκούπα. Αν η τεχνική ανάλυση αναφέρεται αποκλειστικά και μόνο στην ισχύ που προσφέρει μια σκούπα τότε είμαι off-topic.

Διάβασα αυτό:

http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=2006158

και σκεφτηκα ότι αν καποιος ξέρει περισσότερα ας τα πεί. Κι αυτός είναι ο λόγος που απλά ανέφερα το hydrolocking. Το μόνο που ξέρω είναι ότι πέρνει νερό ο κινητήρας από την σκούπα και σπάει κάτι. withstupid.gif

Οσον αφορά τις σκόνες το θέμα είναι μάλλον stock φίλτρα vs ελευθέρας ροής καιαν δεν κανω λάθος η σκούπα χρησιμοποιεί τα δεύτερα.

http://www.bobistheoilguy.com/airfilter/airtest3.htm

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς... Το φιλτράκι που χρησιμοποιεί η σκούπα είναι μια κλασσική φιλτροχοάνη (ελευθέρας ροής). Φιλτράρει-δε φιλτράρει-φιλτράρει-δε φιλτράρει (μαδάω μια μαργαρίτα!)

Έριξα και μια ματιά στο hydrolock (σάν καλό παιδί κάνω το homework μου), δεν είναι κάτι σχετικό βασικά με τη σκούπα, έχει να κάνει με το να βουτήξεις την εισαγωγή σου σε νερό :D , και κολλάνε τα πιστόνια... Όχι και πολύ σχετικό με το αντικείμενό μας, πάντως μην βουτήξετε τη σκούπα σε κουβά με νερό όσο δουλεύει το μοτέρ knife.gif:wub::) .

Edited by Quasar
Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian
πάντως μην βουτήξετε τη σκούπα σε κουβά με νερό όσο δουλεύει το μοτέρ  knife.gif  :D  :) .

:wub: με χαλασες γιατι σκοπευα να της κανω ενα λουσιματακι!

Link to comment
Share on other sites

To hydrolocking μεταφραζεται στα ελληνικα και σαν ¨υδραυλικη¨

Τι ακριβως συμβαινει :

Περναει μεγαλη ποσοτητα νερου μεσα στο μοτερ με συνεπεια να αντικαθιστα τον αερα γεμιζοντας τον κυλινδρο με νερο.Ο αερας ειναι συμπιεστος το νερο οχι.Ετσι λοιπον ο κινητηρας που δουλευει βρισκει αντισταση στο νερο και τσακιζει μπιελα- ες η και στροφαλο.

Κατι τετοιο εχει συμβει αρκετες φορες αλλα οχι απο σκουπα απο οσο ξερω αλλα απο λαθος τοποθετημενη χοανη.

Πολλοι θελοντας να εχουν κρυο αερα και υπο καποια πιεση στο μοτερ τους κατεβαζουν την χοανη χαμηλα στον προφυλακτηρα μεσω ενος σωληνα.Αυτη η λυση δουλευει ,ουτε και εχεις καποιο προβλημα σε βροχη αλλα αν πεσεις σε βαθια λακουβα η στρωμα νερου για καποια ωρα συνεχομενα την εβαψες.

Φυσικα οποιαδηποτε σκουπα -χοανη η οποια εχει επαφη με την μετωπη του αυτοκινητου ενδεχεται σε πολυ δυνατη βροχη να αφησει να περασουν σταγονες νερο μεσα στον κινητηρα αλλα αυτο δεν μπορει να προκαλεσει ουτε υδραυλικη ουτε κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

@Mike... Αυτό δεν είπα και εγώ  :) ? Υπάρχει σαφές αποτέλεσμα, 1-2% ιπποδύναμη-ροπή παντού είναι αισθητό αποτέλεσμα. Ένα νορμάλ φτιαξιματάκι. Ούτε τέρατα, ούτε κοροϊδία.

Ενδειικτικα ας αναφερω δυο παραδειγματα.

Το 1ο με τον γνωστο, περιβοητο, also known as "τοιχο-τοιχο μη σε πετυχω" BCB, του Χρονη, Ανοιγαμε παλια απο 4η εγω και 5η αυτος εν κινησει, απο τα 100.

Παλια ανοιγα μια καροτσα, και μετα πλεον με μαζευε.

Μετα την σκουπα, ανοιγω πολυ παραπανω, ας πει ο Χρονης ποσο, δν θυμαμαι.

Το 2ο παραδειγμα ειναι με Polo 9N 75ps, το οποιο παλια με ειχε και στο μπαμ αλλα και στη συνεχεια. Λογω βαρους βεβαια, αφου ειναι και λιγοτερα αλογα...

Μετα την σκουπα, ειμαστε μαζι 1η 2α, και μετα πλεον περναω μια καροτσα μπροστα.

Αν ανοιξουμε και απο ρολαριστες 3ες, η κατασταση ειναι πολυ καλυτερη υπερ μου..

Τα ανωτερω σαφως και δεν μπορουν να αποδειξουν τιποτα μα τιποτα. Απλα ειναι μια ενδειξη και μονο...Ενδειξη και οχι αποδειξη ξαναλεω. Αποδειξεις ειναι μονο οι αριθμοι... :D

Edited by Mike
Link to comment
Share on other sites

Ενδειικτικα ας αναφερω δυο παραδειγματα.

Το 1ο με τον γνωστο, περιβοητο, also known as "τοιχο-τοιχο μη σε πετυχω" BCB, του Χρονη, Ανοιγαμε παλια απο 4η εγω και 5η αυτος εν κινησει,  απο τα 100.

Παλια ανοιγα μια καροτσα, και μετα πλεον με μαζευε.

Μετα την σκουπα, ανοιγω πολυ παραπανω, ας πει ο Χρονης ποσο, δν θυμαμαι.

λοπον τα γεγονοτα εχουν ως εξης.

οταν καναμε την πρωτη δοκιμη, απο τα 100 μεχρι τα 120 δικα μου ο Mike μου εφευγε λιγο αντε να ειχαμε μια κενη.απο τα 120 και μετα τον μαζευα ανετα..

μεχρι που ηρθε το meeting της κατερινης και του λεω να παμε αλλη μια να δουμε τι και πως...

ανοιγουμε παλι απο τα 100 αυτος 4η εγω 5η...

αν σας πω οτι ΑΡΧΗΣΑ να μαζευω ΜΕΤΑ ΤΑ 140-150 θα με πιστεψετε?μιλαω για 3 κενες .....

εγω παντως προς στιγμη ειχα τρομαξει αλλα ....bcb ειναι αυτο δε μασαει tongue.gif

Edited by NforN_xronis
Link to comment
Share on other sites

Quasar είσαι απόλυτα σωστός στο φαινόμενο που περιγράφεις αλλά δεν είναι το μόνο που γίνεται με την σκούπα....υπάρχουν φαινόμενα στροβιλισμού αέρα, σταθερής υποπίεσης, χαμηλής θερμοκρασίας, ταχύτητας εισερχόμενου αέρα κλπ. που αποδεδειγμένα επιρρεάζουν και αυτά στην αποτελεσματική πλήρωση του θαλάμου κάυσης με αεράκι, ακόμη και ο σχεδιασμός μιας εισαγωγής παίζει ρόλο (βλέπε fsi με μεταβλητού μήκους εισαγωγή) Οπότε τα ωφέλη συνήθως κυμαίνονται στο 4-5% περίπου και όχι στο 1% που γράφεις...

Ναί. Τό ανέφερα εξ'άλλου ήδη. Το 1-2% που λέω, είναι above and beyond ότι κέρδη γενικά έχεις (και τα δείξει το δυναμόμετρο). Κατα την κρίση μου (και μόνο):

*Το σημαντικότερο αποτέλεσμα είναι η θερμοκρασία του αέρα.

*Δεύτερο έρχεται οτι το φιλτροχοανοειδές φίλτρο έχει πολύ πιό άνετη αναπνοή.

**Η ταχύτητα εισερχομένου αέρα, άν και δεν αναφέρεται ξεχωριστά, περιλαμβάνεται κατ' ουσίαν σε αυτά που γράφω, δεν θα το αναλύσω ξεχωριστά. Δεν έχει όμως αισθητό αποτέλεσμα, διαμορφώνεται απο την πολλαπλή πρακτικά ασχέτως φίλτρου.

**Ο στροβιλισμός γενικά είναι εμπορική "απάτη" για τα twister κ.λπ. Η ροή του αέρα διαμορφώνεται απο την πολλαπλή και όχι στο το φίλτρο, (συγκεντρώεται στο plenum, σπάει στα 4 στους αυλούς κ.λπ.), και φτάνει στον κινητήρα σε παλμούς, και όχι συνεχόμενα (ενώ μπαίνει στο plenum _σχεδόν_ συνεχόμενα). Μην περιμένεις αποτέλεσμα απο κεί.

Παρ' όλα αυτά, θα συμφωνήσω με το παραπάνω νούμερο σάν άνω όριο κέρδους, συγκρίνοντας με το τυπικό εργοστασιακό φίλτρο. Δεν νομίζω όμως οτι μπορείς να το "υποσχεθείς", προυποθέτει ένα αρκετά κακοσχεδιασμένο μαμά φίλτρο. Όπως και να έχει η κεντρική ιδέα είναι η ίδια, έχεις κάποιο στάνταρ κέρδος θερμοκρασίας (παντού), ένα στάνταρ κέρδος λόγω ελευθερίας φίλτρου (σε κάποια φάσματα στροφών μόνο) , και ένα επιπρόσθετο λόγω των φαινομένων Bernoulli. Τα υπόλοιπα είναι λίγο "αμφισβητήσιμα" φοβάμαι, και ακόμα περισσότερο φοβάμει οτι ειδικά ο στροβιλισμός είναι όρος του μάρκετινγκ και όχι της φυσικής (ώς μέσον να κερδίσεις ισχύ). ¶ν τσιμπήσω πάντως ένα πρόγραμμα εξομοίωσης ρευστών, νομίζω θα απαντήσουμε σε πολλά περισσότερα. Είδομεν.

Link to comment
Share on other sites

Αν και μου φαινονται πολλα Φανη, ο,τι και να πηρα, εχει καποια αισθητη διαφορα και αυτο με χαροποιει ιδιαιτερα, δεδομενου και του κοστους της σκουπας που δεν ηταν και πολυ υψηλο :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το να πάρεις αλογάκια δεν είναι λιγάκι δύσκολο????

Ολοι μιλάτε για κάποιον αριθμο αλόγων με εισαγωγη φιλτρου-σκουπας κλπ..

Μου φαίνεται λίγο δυσκολο να παιρνεις έτσι χαλαρα 5-10 άλογα!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το να πάρεις αλογάκια δεν είναι λιγάκι δύσκολο????

Ολοι μιλάτε για κάποιον αριθμο αλόγων με εισαγωγη φιλτρου-σκουπας κλπ..

Μου φαίνεται λίγο δυσκολο να παιρνεις έτσι χαλαρα 5-10 άλογα!!!

Μιά κουβέντα είναι το "χαλαρά"... Τις περισσότερες φορές τα παίρνεις απο κεί που δεν τα περιμένεις. Πάντως θυμήσου ένα γενικό κανόνα, άν βρείς τρόπο να αυξήσεις την πίεση της εισαγωγής (ότι κάνει το turbo) ή να κατεβάσεις τη θερμοκρασία του αέρα, παίρνεις άλογα, κανονικότατα και πραγματικά, ζεστά ζεστά και άσε να λένε για στραγάλια. Δεν είναι όλες οι μόντες ίδιες. Για αυτό άν έιδες έδωσα μόνο τα "σίγουρα" κέρδη...

skepsou mono poso polyploka einai ta pragmata...oi mixanikoi tis f1 akoma psaxnontai me to thema eisagogi...

Γ...σέ τα όμως. Τρελές δουλειές... Δύσκολη άσκηση η εισαγωγή φίλε Φάνη (σκέψου πόσοι στην Ελλάδα κάνουν καθημερινά ροϊκές και ακόμα δεν έχουν καταφέρει να το κάνουν σωστά... knife.gif Μετρημένοι στα δάχτυλα είναι αυτοί που ξέρουν τί κάνουν).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.