Jump to content
Quasar

Σκούπα (με νούμερα)

Recommended Posts

¶ν πήρε 5 αλογάκια το 1.4 με 100, το 1600 με 110΄θα έπαιρνε 5.5-6.

Πάντως, εκτός άν μιλάμε για το πολύ πάνω όριο του ταχύμετρου, τα 5 άλογα μάλλον είναι λίγο αισιόδοξα. Θα ήθελα να δώ ένα δυναμόμετρο, να δώ τέλοσπάντων τί δίνει η σκούπα συγκριτικά με το απλό φίλτρο, όσον αφορά τους υπόλοιπους παράγοντες που έλεγε και ο Φάνης.

Επειδή το Bernoulli είναι πολύ απλό φαινόμενο, μπορείς απλά να το προσθέσεις στο νούμερο του δυναμόμετρου για να βρείς το συνολικό κέρδος. Θα ήθελα να το δώ κάποια στιγμή (το τουτού μου όμως δεν παίρνει σκούπα).

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

αφου ρε παιδια αν δε καννω λαθος στο δυναμομετρο δεν μπορει να μετρησει την επιδοση της σκουπας γιατι δεν υπαρχει κατι για να του δινει αερα στην εισαγωγη ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

@ Fanis: ¶ψογα! Που μας λύνει και πολλές απορίες!

@Super Sayan... Ρε σύ... Διαβάζεις τίποτα ή μόνο το τελευταίο πόστ? Λέμε τόση ώρα οτι εκτός απο το effect που περιγράφω στο πρώτο post, η σκούπα προσφέρει και άλλα λόγω πιό ελεύθρτης αναπνοής, χαμηλότερης θερμοκρασίας αέρα, καλύτερων σωληνώσεων κ.λπ. κ.λπ. Λογικά στο δρόμο πρέπει να δίνει άλλο 1-2-3 άλογα, ανάλογα την ταχύτητα, πέρα απο αυτά τα 5...

Γενικά μάλλον μια πάρα πάρα πολύ καλή μετατροπή δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

@ Fanis: ¶ψογα! Που μας λύνει και πολλές απορίες!

@Super Sayan... Ρε σύ... Διαβάζεις τίποτα ή μόνο το τελευταίο πόστ? Λέμε τόση ώρα οτι εκτός απο το effect που περιγράφω στο πρώτο post, η σκούπα προσφέρει και άλλα λόγω πιό ελεύθρτης αναπνοής, χαμηλότερης θερμοκρασίας αέρα, καλύτερων σωληνώσεων κ.λπ. κ.λπ. Λογικά στο δρόμο πρέπει να δίνει άλλο 1-2-3 άλογα, ανάλογα την ταχύτητα, πέρα απο αυτά τα 5...

Γενικά μάλλον μια πάρα πάρα πολύ καλή μετατροπή δηλαδή...

1-2-3 aloga δηλαδη extra απο αυτα τα 5 που δυναμομετρηθηκαν απο το φαινομενο bernoulli??καπου ομως ειχαμε πει οτι τα δυναμομετρα ειναι και λιγο υπεραισιοδοξα..

μακαρι να παιρνει τοσα παντως..οτι εχει διαφορα σιγουρα εχει..απο 45 με 1η, 95 2η ,135 3η , 175 4η πλεον στον κοφτη με τη σκουπα μου δειχνει 50 με 1η ,90 με 2η(δε ξερω γιατι εκοψε απο τη δευτερα) ,140 με 3η και 180 με 4η.

και μου δινει την αισθηση οτι τα πιανει αυτα τα χιλιομετρα πιο γρηγορα,καλυτερη ανταποκριση το γκαζι στο πατημα.

και τελικη δε νομιζω να κοψε ειδα 205 σε ανηφορα αρκετα μεγαλη με δυο ατομα και 210 σε ισιαδι..αν και καποιοι αναφεραν κατι για 220 και λοιπα..τετοιες ταχυτητες δε βλεπω εγω απο φσι 1,6.

αυτα :D

Link to comment
Share on other sites

¶ν προσέξεις λίγο τους τύπους, θα δείς οτι στα 80 χμ/ώρα του δυναμομέτρου θα έχεις περίπου 0.2% αύξηση, δέν νομίζω οτι είναι άξιο λόγου... ούτε μισό άλογο. Τα αποτελέσματα του Bernoulli είναι αισθητά απο 150 και άνω...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Η συνολική διαδρομή που κάνει ο αέρας μέχρι να καταλήξει στην πεταλούδα (όχι το είδος της, αλλά το συνολικό μήκος της) παίζει ρόλο σε κάτι? Λογικά, η ταχύτητα του αέρα (που εξαρτάται από την επιφάνεια πχ. των σωληνώσεω) μένει σταθερή. Αλλάζει τίποτε άλλο όμως?

Link to comment
Share on other sites

Ναί. Η διάμετρος της σωλήνωσης, το μήκος της, η τραχύτητα του εσωτερικού της, στροφές, και τοπικές ανωμαλίες, όλες προκαλούν μια πτώση πίεσης. Σε γενικές γραμμές και για την περίπτωση που συζητάμε, πιθανολογώ οτι το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι οι στροφές των σωληνώσεων και οι τοπικές ανωμαλίες/στενώσεις (π.χ. το εσωτερικό του φιλτροκουτιού ή η πεταλούδα του γκαζιού, π.χ.), λιγότερο η διάμετρος, και ακόμα λιγότερο το μήκος. Θέλει πολύ προσεκτική και καταδικασμένη μελέτη όμως για να το βάλεις σε νούμερα, γιατι δέν υπάρχει τρόπος να υπολογίσεις θεωρητικά την πτώση πίεσης στις ανωμαλίες της σωλήνωσης.

Κοινώς, όσο πιό στενός, μακρύς και ανώμαλος είναι ο σωλήνας της εισαγωγής τόσο μικρότερη η πίεση (άρα και η μάζα) του αέρα που φτάνει στο μοτέρ.

Πιθανολογώ οτι άν κάνεις την όλη υπόθεση σχετικά ομαλή, η πτώση πίεσης πρέπει να είναι μάλλον αμελητέα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο υποθέτω και εγώ. Υπάρχει τρόπος να μονώσουμε εσωτερικά το περίβλημα της σκούπας ώστε να μην ζεσταίνεται από την ζέστη του μοτέρ??

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν νομίζω οτι είναι αρκετά κοντά στο μοτέρ για να ζεσταίνεται... Οι σωληνώσεις, ίσως, αλλά η σκούπα στη μετώπη? Λίγο ακραίο μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

¶σχετο αλλά μια αύξηση της τάξης του 1-2% απο θερμοδυναμικής απόψεως κερδίζουμε αν μονώσουμε το χταπόδι....γενικά λίγο από λίγο απο κει κατι παίρνεις το θέμα είναι ότι δεν αξίζει το χρήμα..

Δεν ξέρω ρε Φάνη, εγώ γενικά αυτές τις "μετατροπές" στήσίματος τις βλέπω με πολύ καλό μάτι, είναι πράγματα που για μένα θα έπρεπε να γίνονται στάνταρ, γιατί δεν έχουν κάποιο αντίτιμο, είναι απλά χαμένη απόδοση του κινητήρα τσάμπα το να μήν έχεις π.χ. καλά μονωμένη την εισαγωγή.

Δυστυχώς όμως η περίπτωση του χταποδιού ισχύει μόνο για τα τουρμπάτα, στα ατμοσφαιρικά δεν πρόκειται να κάνει τίποτα... Απολύτως τίποτα. Είναι για να μήν χάνεις ενέργεια απο τα καυσαέρια πρίν προλάβει να την ρουφήξει η τουρμπίνα...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όμως η περίπτωση του χταποδιού ισχύει μόνο για τα τουρμπάτα, στα ατμοσφαιρικά δεν πρόκειται να κάνει τίποτα... Απολύτως τίποτα.

===========

Αυτο θελει καποια συζητηση......

Υπαρχει κερδος και στα ατμοσφαιρικα μικρης ταξεως οπως ειπε και ο Fanis ειτε με χρηση θερμομονωτικης ταινιας ειτε με κεραμικη επιστρωση.

Στα τουρμπο σαφως ειναι μεγαλυτερα τα πλεονεκτηματα.

Link to comment
Share on other sites

Αμα ειναι να δωσετε τοσες ωρες παιδια και χρημα για 1 αλογο καλυτερα να εχετε 5 - μπουκαλια νιτρομεθανολης στο πορτ παγαζ και τελος.....

Αυτες οι τεχνικες που εχει φερει ο εξυπνος ο Λουης ειναι για αποκλειστικα αγωνιστικη χρηση αν τωρα νομιζετε οτι τα αμαξια σας εινια αγωνιστικα τοτε συμφωνω αλλιως σας παιρνουν τα λεφτα....

Οπως λεω μια ζωη αφηστε τα δυναμομετρα και τις παπαριες ριχτε ριχτε ριχτε στο golfaki sas οτι θελετε και παρτε ενα εργοστασιακο και στηστε τα..... μονο τοτε θα καταλαβετε αν κανατε δουλεια η αν ειστε μιση καροτσα μπροστα απο ενα εντελως μαμα αμαξι....

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχουν φορες που ατομα που καυχιουνται για τις βελτιωσεις στο αμαξι τους τρωνε καροτσες απο ιδια μαμα αυτοκινητα...και εκει ειναι να τρελενεσαι...Μην το γελας , συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες!

Γιαυτο πρεπει πρωτα να την εχεις ψαξει την δουλεια , να ξερεις 2-3 πραγματα για το αυτοκινητο σου και αυτο που πας να μεταβαλεις (οτι και αν ειναι αυτο) τι επιπτωσεις και τι οφελει θα εχει.

Εγω χαρακτηριστικα εχω να πω οτι σε Clio 1.2 16v (οταν αρχισα να προτοασχολουμε με βελτιωσεις) πανω στον ενθουσιασμο πηγα και αγορασα απο K-tec racing kit φιλτροχοανης με ειδικη αλουμινενια βαση , εσκασα 160 ευρω και το μονο που καταφερα ειναι να ταιζω το μοτερ υπερβολικο αερα και να στεγνωνει ψηλα! Και σαν να μην φτανει αυτο τα τιναξε και ο MAP sensor και το αυτοκινητο ολο βλαβη εβγαζε και εσβηνε! Απο τοτε μονο ελευθερο φιλτρο στον παπα...

Link to comment
Share on other sites

Quasar να κανω ενα σχολιο πανω στον υπολογισμο σου, χρησιμοποιεισ Bernoulli,ωραια,υπολογιζεις αυξηση πιεσης στην μετωπη για διαφορετικες ταχυτητες 100km/h, 150km/h κλπ. , ωραια,αλλα με ποια σχεση συσχετιζεις την διαφορα πιεησς με τα αλογα :D λες για παραδειγμα στα 100km/h Δp=0,005 bar αρα 0,5 % αυξηση τησ υπποδυναμης, Πως το λες αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Βενζίνη προσθέτεις όση χρειάζεσαι, με το πρόγραμμα. Το ζήτημα είναι ο αέρας.

Το μείγμα που καίγεται έχει σταθερό όγκο (τον κυβισμό του αυτοκινήτου + τον όγκο του θαλάμου καύσεως), άρα αυξάνοντας την πίεση αυξάνεις την μάζα του μείγματος που καίγεται, άρα και την ενέργεια που αποδίδει η καύση. Το μοτέρ προφανώς αποδίδει ισχύ (ενέργεια ανα χρόνο) ανάλογη με την ενέργεια που παράγονται απο τις καύσεις στους κυλίνδρους ανα χρόνο. (Δέν λέω ΕΙΝΑΙ Η ενέργεια της καύσης γιατί χάνεις ενέργεια απο τη θερμοκρασία των καυσαερίων τις τριβές κ.λπ.). ¶ρα η πίεση του αέρα και η ιπποδύναμη είναι ανάλογα μεγέθη, δηλαδή αύξηση του ενός ισοδυναμεί με αύξηση του άλλου κατα το ίδιο ποσοστό.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη με ειρωνεύεσαι τώρα? Μηχανολόγος δεν λές οτι τέλειωσες? Επίτηδες το κάνεις για να με βάζεις να γράφω σαν *μη επιτρεπόμενη λέξη*

Αυξάνεις την πίεση του αερίου υπο σταθερό όγκο συνεπώς αυξάνεις την μάζα του (Καταστατική εξίσωση αερίων, φυσική Γ' Γυμνασίου)

Αυξάνεις την μάζα των σωμάτων που καίς, άρα αυξάνεις την ενέργεια της καύσεως (θερμοχημεία στην Χημεία Α' Λυκείου)

Αυξάνεις την ενέργεια της αντίδρασης συνεπώς αυξάνεις το έργο που σου αποδίδει η μηχανή (ώπα δυσκολέψανε τα πράγματα, θερμοδυναμική στην Φυσική Γ' Λυκείου)

Συγχώρεσέ με για τον τόνο μου αλλά άν με είχε ρωτήσει οποιοσδήποτε άλλος θα απαντούσα ήρεμα και χωρίς δεύτερη σκέψη. Δεν επιτρέπεται όμως με την υπογραφή που έχεις να με ρωτάς τέτοια πράγματα! Ξεσκόνισε λιγάκι την Φυσική σου δεν μπορώ να στην ξαναθυμίσω εγώ όλη απο την αρχή!!!!!!

Edited by Quasar
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.