Jump to content
Quasar

Σκούπα (με νούμερα)

Recommended Posts

Kala pou ma sta ekanes liana re Quasar! Bravo sou.

froufrou kai aromata einai oi skoupes kai ta farasia

οπως λεει και καποια υπογραφη..

ολη η δυναμη ειναι στο σαλιγγαρο.... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη με ειρωνεύεσαι τώρα? Μηχανολόγος δεν λές οτι τέλειωσες? Επίτηδες το κάνεις για να με βάζεις να γράφω σαν *μη επιτρεπόμενη λέξη*

Αυξάνεις την πίεση του αερίου υπο σταθερό όγκο συνεπώς αυξάνεις την μάζα του (Καταστατική εξίσωση αερίων, φυσική Γ' Γυμνασίου)

Αυξάνεις την μάζα των σωμάτων που καίς, άρα αυξάνεις την ενέργεια της καύσεως (θερμοχημεία στην Χημεία Α' Λυκείου)

Αυξάνεις την ενέργεια της αντίδρασης συνεπώς αυξάνεις το έργο που σου αποδίδει η μηχανή (ώπα δυσκολέψανε τα πράγματα, θερμοδυναμική στην Φυσική Γ' Λυκείου)

Συγχώρεσέ με για τον τόνο μου αλλά άν με είχε ρωτήσει οποιοσδήποτε άλλος θα απαντούσα ήρεμα και χωρίς δεύτερη σκέψη. Δεν επιτρέπεται όμως με την υπογραφή που έχεις να με ρωτάς τέτοια πράγματα! Ξεσκόνισε λιγάκι την Φυσική σου δεν μπορώ να στην ξαναθυμίσω εγώ όλη απο την αρχή!!!!!!

Καταρχην δεν ξερεις τι λες? Δεν υπαρχει σταθερος ογκος, μονο στο μυαλο σου ειναι αυτο, αυτο ειναι στη θεωρια, Για δες λιγο αυτο και μετα ελα να ξανασυζητησουμε, που θα μου τη βγεισ εσυ? Πολιτικος Μηχανικοσ δεν εισαι?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε θα σου δωσω μια συμβουλη, μη τα βαζεισ μαζι μου, τουλαχιστον στη Φυσικη,θερμοδυναμικη,τριβολογια,χημεια,ποιοτικο ελεγχο,μηχανικη ρευστων ,μηχανουργειο,μηχανικη,αντοχη υλικων,Ατμοστροβιλουσ,ηπιεσ μορφεσ ενεργειασ αυτοματισμουσ ,ηλεκτρικεσ μηχανεσ θερμανση, ψυξη,κλιματισμοσ,μηχανικεσ διαμορφωσεισ , μεταδοση θερμοτητασ,Μηχανεσ εσωτερικησ και εξωτερικησ καυσησ, τεχνολογια καυσιμων αεριων, μηχανολογικο σχεδιο, χημικη τεχνολογια στοιχεια μηχανων (ρε ΚΟυκουρουκου) τοσα πολλα ειχαμε.

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθώ, παρά το παραλήρημα, να μήν καταλαβαίνω την διαφωνία μας.

*Ο όγκος του θαλάμου καύσεως δεν είναι σταθερός άσχετα με την πίεση του αερίου που εισέρχεται σε αυτόν? (*1) Duh!

*Ο αέρας εισέρχεται στον θάλαμο καύσεως. Η ογκομετρική απόδοση του κινητήρα στις δεδομένες στροφές, είναι ο όγκος στον οποίο είναι το μείγμα μέσα στον θάλαμο καύσεως την στιγμή που έχει ακριβώς την ίδια πίεση με τον αέρα στην πολλαπλή εισαγωγής του αυτοκινήτου. Η ογκομετρική απόδοση είναι σταθερή για δεδομένες στροφές, ανεξάρτητη της πίεσης του αέρα. Τουλάχιστον για σχετικά μικρές αποκλίσεις πίεσης(δηλαδή άν τριπλασιάσεις την πίεση, ναι μπορεί να έχεις μιά σχετική απόκλιση πιθανώς στην ογκομετρική απόδοση, αλλά και πάλι μήν ορκίζεσαι). Με λίγα λόγια, επειδή η ογκομετρική απόδοση είναι ανεξάρτητη της πίεσης, ο (θεωρητικός ρε φίλε!!!!) όγκος μείγματος για την δεδομένη πίεση της πολλαπλής είναι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ ΤΗΣ ΠΙΕΣΗΣΗ!!! Δεν εννοούσα σταθερός σε σχέση με το χρόνο!!! Καλά τόσο δύσκολα μιλάω? Κοινώς, για κάθε δεδομένες στροφές, ο κύλινδρος έχει ένα συγκεκριμμένο όγκο μείγματος που θα κάψει! ΣΤΑΘΕΡΟ για αυτές τις στροφές! ¶ααααρα???? Ναί καλά το κατάλαβες! ¶μα αυξήσεις την πίεση αυξάνεις την μάζα! Guess what? Για αυτό τουρμπίζουνε τα αυτοκίνητα, για αυτό βάζουνε φίλτρα, φιλτροχοάνες σκούπες και λοιπά, για αυτό τα κάνουν όλα! Εκτός απο την ροϊκή τους εκκεντροφόρους και την εξάτμιση, που αλλάζουν την ίδια την ογκομετρική απόδοση, ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ οι άλλες μετατροπές προσπαθούν να αυξήσουν την ΠΙΕΣΗ του αέρα στην εισαγωγή, γιατη Η ΠΟΥΤΑΝΑ Η ΟΓΚΟΜΕΤΡΙΚΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΗ ΓΙΑ ΔΕΔΟΜΕΝΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ και ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΜΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΗΝ ΟΓΚΟΜΕΤΡΙΚΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΘΑ ΚΑΙΣ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΟΓΚΟ ΜΕΙΓΜΑΤΟΣ ΑΡΑ ΠΡΕΠΕΙ Η ΝΑ ΤΟ ΨΥΞΕΙΣ Η ΝΑ ΤΟΥ ΑΝΕΒΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ!!!! Θα μαλλιάσει η γλώσσα μου (θα πονέσουν τα δάχτυλά μου).

Ανακεφαλαιώνω: ΓΙΑ ΔΕΔΟΜΕΝΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ:

*Το σημείο λειτουργίας του κινητήρα που το μείγμα μέσα στον κύλινδρο έχει ίδια πίεση με τον αέρα στην πολλαπλή, είναι σταθερό, και για το σημείο αυτό έχουμε έναν δεδομένο όγκο. Αυτός ο όγκος είναι ανεξάρτητος της πίεσης του εισερχομένου αέρα.

*Για τον όγκο αυτό: Η καταστατική εξίσωση PV=nRT,

P= Πίεση του αέρα στον κύλινδρο=πίεση του αέρα στην πολλαπλή

V= Όγκος του αέρα: Κυλινδρισμός x ογκομετρική απόδοση. ΣΤΑΘΕΡΟ!

n= Αριθμός γραμμομορίων του μείγματος. Ζητούμενο. Όσο ανεβαίνει αυτό τόσο πιό γρήγορα πάει το αμάξι γιατί αυτή είναι η ποσότητα που υπεισέρχεται στην θερμοχημική εξίσωση καύσης του κινητήρα. Με λίγα λόγια, άν το ανεβάσουμε αυτό, τόσο ανεβάζουμε τα άλογα, και μάλιστα με πάρα πολύ καλή προσέγγιση, αυτό είναι αναλογία για μικρές αλλαγές.

R=Σταθερά των αερίων

Τ=Απόλυτη θερμοκρασία.

Το μόνο άγνωστο είναι το n Το βρίσκουμε. Πάμε παρακάτω:

*Αφού ο όγκος, αυτός είναι ανεξάρτητος της πίεσης (αυτό εννοούσα σταθερός), αυξάνοντας την πίεση, παρατηρούμε οτι μαγικά???

Oh yes, το n αυξάνεται. Και μαζί με αυτό, η ροπή και η ισχύς.

Πιό λιανά δεν γίνεται. Καί άν εννοείς με το διάγραμμα οτι θα έχω αποκλίσεις, η απάντησή μου είναι προφανώς στα παπάκια μου. Εκτίμηση κάνω. ¶ν εννοείς οτι στα 5 άλογα που υπολόγισα θα πάρω 4.95, εντελώς στα παπάκια μου. ¶μα έχω όρεξη να σχεδιάσω μοτέρ, θα τα λάβω υπ' όψη, μαζί με τις αποκλίσεις της καταστατικής λόγω μεγέθους μορίων, βαθμούς ελευθερίας πολυατομικών μορίων, και άλλα διάφορα που ειλικρινά δεν έχουν θέση σε δημόσια συζήτηση, αλλά σε ασκήσεις και μελέτες.

Περιμένω απάντηση, θετική ή αρνητική.

Edited by Quasar
Link to comment
Share on other sites

Το ξερεισ οτι η ροπη βγαινει αμα παραγωγισεις την ισχυ? , αυτο τι σου λεει οτι ολα εχουν σχεση με το χρονο,παρε μια στιγμη οπωσ λες , δεδομενες στροφες, δεδομενοσ ογκος οχι, αλλη πυκνοτητα πιο ψυχρο π.χ. , αρα μεγαλυτερος ογκος, αυξημενη ογκομετρικη αποδοση,οχι θερμοδυναμικη ομως που σημαινει οτι τα τουρμπισματα ειδικα, λογω αυξημενης μαζας αρα ενεργειας αρα αυξημενες θερμικες απωλειες απο τουρμπινέλαια+συστημα ψυξης εχουν παραπανω αποκλιση απο το θεωρητικο βαθμο αποδοσης n<38% και πολλα σου λεω, να κανουμε ena poll με τισ καταναλωσεις που εχουν τα παιδια στο club και να συγκρινουμε ποσα χλμ, βγαινουν απο ενα τυπικο 42αρι ρεζερβουαρ, τα τουρμπο θα βγαλουν το μικροτερο αριθμο χλμ και τα πειραγμενα εστω και με α' σταδιο θα βγαλουν και αυτα λιγοτερα χλμ απο τα μαμα, οχι επειδη καινε περισσοτερο αλλα εχουν μικροτερο βαθμο θερμοδυναμικησ και ογκομετρικησ αποδοσης. B)

Link to comment
Share on other sites

Για μια φορά ακόμα μου δίνεις την εντύπωση οτι δεν διαβάζεις προσεκτικά αυτά που γράφω, παρα διαφωνείς για να διαφωνήσεις. Εξηγώ παρακάτω:

Το ξερεισ οτι η ροπη βγαινει αμα παραγωγισεις την ισχυ?  αυτο τι σου λεει οτι ολα εχουν σχεση με το χρονο,

Προφανώς, αλλά δεν μου λέει τίποτα καινούριο, δεν διαφώνησα ποτέ σε αυτό...

παρε μια στιγμη οπωσ λες , δεδομενες στροφες, δεδομενοσ ογκος οχι, αλλη πυκνοτητα πιο ψυχρο π.χ. , αρα μεγαλυτερος ογκος, αυξημενη ογκομετρικη αποδοση,οχι θερμοδυναμικη ομως

Κατ' αρχάς έχεις γράψει κάτι λάθος, οτι δηλαδή άν αλλάξεις την πυκνότητα μεγαλώνει ο όγκος? Απο πότε? Τα αέρια καταλαμβάνουν όλο τον όγκο που τους διατίθεται! Δεν τίθεται νόημα αλλαγής όγκου λόγω αλλαγής θερμοκρασίας ή πίεσης! Παρ' όλα αυτά, μπορώ να καταλάβω τί εννοείς και θα κατέληγε σε σωστό αποτέλεσμα, υποθέτω. Θεωρείς κατα κάποιο τρόπο έναν ισοδύναμο όγκο αερίου για την νέα πυκνότητα κ.λπ.

Αν και διαφωνώ κάπως με τον τρόπο θεώρησης, δεν μας ενδιαφέρει ιδιαίτερα, το αποτέλεσμα είναι σωστό. Θα σου εξηγήσω πού διαφωνώ στο τέλος του πόστ. Όμως όλα αυτά είναι γνωστά, αλλά άσχετα απο την σκοπιά της μελέτης. Το φαινόμενο είναι περίπλοκο, αλλά δεν μας αφορά σε αυτό το σημείο. Όσο για τον σταθερό και τον μή σταθερό όγκο, νόμιζα οτι το λύσαμε. Προφανώς ο όγκος δεν είναι σταθερός σε σχέση με το χρόνο. Όταν λέω είναι σταθερός, εννοώ οτι είναι δεδομένος για το δεδομένο σημείο εξίσωσης πίεσης στις συγκεκριμμένες στροφές, δηλαδή για το σημείο με βάση το οποίο μετράμε την ογκομετρική απόδοση. Το εξήγησα και πρίν, αλλά προφανώς παρεξηγήθηκε και δεν έγινε καταννοητό:

*Ο όγκος του θαλάμου καύσεως δεν είναι σταθερός άσχετα με την πίεση του αερίου που εισέρχεται σε αυτόν? (*1) Duh!

*Με λίγα λόγια, επειδή η ογκομετρική απόδοση είναι ανεξάρτητη της πίεσης, ο (θεωρητικός ρε φίλε!!!!) όγκος μείγματος για την δεδομένη πίεση της πολλαπλής είναι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ ΤΗΣ ΠΙΕΣΗΣ. Δεν εννοούσα σταθερός σε σχέση με το χρόνο!  Κοινώς, για κάθε δεδομένες στροφές, ο κύλινδρος έχει ένα συγκεκριμμένο όγκο μείγματος που θα κάψει, ΣΤΑΘΕΡΟ για αυτές τις στροφές

Για την ακρίβεια, ογκομετρική απόδοση είναι "όγκος ανάμεσα στήν κορυφή του πιστονιού την συγκεκριμμένη θέση εξίσωσης πίεσης και την κορυφή του πιστονιού στο άνω νεκρό σημείο" δια "κυλινδρισμό". Αυτό είναι επίσης ίσο (λόγω καταστατικής εξίσωσης) με την ποσότητα "πίεση του μείγματος στον κύλινδρο με το πιστόνι στο κάτω νεκρό σημείο" δια "πίεση του αέρα στην πολλαπλή εισαγωγής", και άμα ψάξεις λίγο ακόμα, είναι και 2-3 άλλες θεωρήσεις για την ογκομετρική απόδοση, όλες ισοδύναμες. Μία απο αυτές είπες και εσύ, δηλαδή "ισοδύναμος όγκος αερίου για την πίεση στον θάλαμο καύσεως" δια "ισοδύναμος όγκος στην πολλαπλή εισαγωγής" και άλλα.

Απο κεί και πέρα αυτό που λές είναι το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια, αυτή τη στιγμή. Μην προσπαθείς να μου κάνεις μάθημα στις παραπάνω επιστήμες που αναφέρεις, ή τουλάχιστον, άν σκοπεύεις να μου πείς κάτι που δεν ξέρω, κάντο σωστά ρε φίλε! Κατέληξε με όλα αυτά που λές με μιά όμορφη λογική αλληλουχία σε ένα ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ! Μου γράφεις διάσπαρτους γνωστούς νόμους της θερμοδυναμικής και μηχανολογίας, ερμηνείες και ξέρω γώ τί άλλο, αλλά ακόμα δεν τους έχεις τοποθετήσει στο συγκεκριμμένο πρόβλημα. Πές μου "η ισχύς είναι ολοκλήρωμα της ροπής άρα με τις θερμοδυναμικές απώλειες κ.λπ.... ... άρα κερδίζουμε 2% ιπποδύναμη για 5% αύξηση πίεσης" ξερω γω, ή τελοσπάντων όπου αλλού θες να καταλήξεις. Αλλά κατέληξε κάπου! Και εγώ θα είμαι ο πρώτος που θα σου βγάλει το καπέλο. Αλλά έτσι δεν γίνεται κουβέντα. Πές μου τον νόμο άμα νομίζεις οτι δεν τον ξέρω, αλλά μετά χρησιμοποίησέ τον κάπου!

Είναι σαν να μου πείς η "υποπίεση της πολλαπλής μπλα μπλα μπλα... άρα έτσι" και να αρχίσω να σου λέω όχι η πολλαπλή δεν έχει σταθερή υποπίεση, είναι διαφορετικού είδους ροή, αστρόβιλη, μή ομοιόμορφη και ξερω γω τί άλλο, ΧΩΡΙΣ τελικά όμως να καταλήγω σε κάτι, χωρίς να σου λέω οτι το λάθος που κάνεις σου αλλοιώνει έτσι το αποτέλεσμα, μεχρι να σου γίνουν τα νεύρα κιθάρες (όπως γίναν τα δικά μου λίγο νωρίτερα).

που σημαινει οτι τα τουρμπισματα ειδικα, λογω αυξημενης μαζας αρα ενεργειας αρα αυξημενες θερμικες απωλειες απο τουρμπινέλαια+συστημα ψυξης εχουν παραπανω αποκλιση απο το θεωρητικο βαθμο αποδοσης n<38% και πολλα σου λεω, να κανουμε ena poll με τισ καταναλωσεις που εχουν τα παιδια στο club και να συγκρινουμε ποσα χλμ, βγαινουν απο ενα τυπικο 42αρι ρεζερβουαρ, τα τουρμπο θα βγαλουν το μικροτερο αριθμο χλμ

Έχεις απόλυτο δίκιο. Και συνεχίζουμε στο προκείμενο. Τί να το κάνω? Θέλω να μου πείς πώς οι νόμοι που αναφέρεις στο προηγούμενο ποστ έχουν αντίκρυσμα στις σκούπες. ΟΧΙ στις τουρμπίνες. Οι τουρμπίνες εισάγουν καινούριες θερμοδυναμικές απώλειες, όπως ανέφερες σωστά, με τα αποτελέσματα που περιγράφεις. Οι σκούπες όχι. Αλλά άν αφαιρέσεις τις θερμοδυναμικές απώλειες, τί θα πάρεις? Αχαχαχαχα! Ευθεία αναλογία της πίεσης του εισερχομένου αέρα με την ιπποδύναμη και την ροπή του αυτοκινήτου! Κυριλλέ?

και τα πειραγμενα εστω και με α' σταδιο θα βγαλουν και αυτα λιγοτερα χλμ απο τα μαμα, οχι επειδη καινε περισσοτερο αλλα εχουν μικροτερο βαθμο θερμοδυναμικησ και ογκομετρικησ αποδοσης. B)

Αυτό πλέον είναι εν μέρει σωστό, εν μέρει λάθος. Αν κατέβαζες την ογκομετρική και την θερμοδυναμική απόδοση, τα αυτοκίνητα θα γινόταν πιό αργά, όχι πιό γρήγορα! Κάτι χάνεις εδώ. Παρ' όλα αυτά, δεν είναι αντικείμενο του παρόντος.

Επι τροχάδην να πώ, οτι οι δουλειές σε χταποδοεξάτμιση μειώνουν την θερμοδυναμική απόδοση καμμιά φορά (όχι πάντα), το οποίο τους αυξάνει κάπως την κατανάλωση, αλλά το σημαντικότερο είναι οτι μειώνουν την ογκομετρική απόδοση σε χαμηλά φάσματα στροφών (κρεμάει χαμηλά) αλλά την αυξάνουν σε μεγαλύτερα φάσματα στροφών (ψηλά δίνει καλύτερα). Το πρόγραμμα φυσικά δεν έχει την παραμικρή σχέση με όλα αυτά, και το φίλτρο πάσης φύσεως (μα φιλτρο στον παπα, μα βαρελάκι, μα σκούπα μά ότι θές) έχει σαν στόχο την αύξηση της πίεσης (μείωση της υποπίεσης πιό σωστά) στην εισαγωγή, και δεν έχει ουδεμία σχέση με την ογκομετρική απόδοση. Αυτά για το πρώτο στάδιο.

Και βάζω το quiz της ημέρας (για όποιον γουστάρει). Ποιά (ή ποιές) βελτίωση/εις αυξάνουν την Θερμοδυναμική απόδοση?

Edited by Quasar
Link to comment
Share on other sites

Εντελώς παλαβός. ο έχω δηλώσει εδώ και χρόνια, αλλά δεν με πιστεύουνε... Αλήθεια ο αντίλογος τί έγινε?

Link to comment
Share on other sites

...... (ρε ΚΟυκουρουκου) τοσα πολλα ειχαμε.

Ναι....Βασικα εγω συνεχιζω να εχω....λολ ακομα δεν εχω παρει στοιχεια μηχανων!

Απο εκει και περα...

Θα βαλω το υπερτατο μυαλο μου ( new_killother.gif ) να σκεφτει το βραδακι (αφου διαβασω καλα το τοπικ και κοιταξω τους πινακες οπως εσυ Γιαννη) κι ετσι θα σας πω τελικα τι παιζει....Παντως Γερασιμε καπου "πατιναρεις" αυτο ειναι σιγουρο, το θεμα ειναι που....Θααα το βρω το βραδυ....

Link to comment
Share on other sites

Και βάζω το quiz της ημέρας (για όποιον γουστάρει). Ποιά (ή ποιές) βελτίωση/εις αυξάνουν την Θερμοδυναμική απόδοση?

Δεν το παιρνω για quiz απλα σκεφτηκα τα εξης :

Aυξηση συμπιεσης , σχεδιασμος - σχημα θαλαμου καυσης (κοιλος - επιπεδος - ημισφαιρικος - 2πλα ημισφαιρικος που σχηματιζει 2εδρη γωνια μεταξυ των βαλβιδων), σχεδιασμος σχημα επιφανειας εμβολου (flat , dome κλπ).

Το πρωτο και το τριτο ειναι σχετικα ευκολο να αλλαξουν ενω το 2ο ειναι δυσκολο η αδυνατο.Αυτος ειναι και ενας λογος που μιλαμε για καλα η ¨κακα¨ καπακια μηχανων.

Link to comment
Share on other sites

Ναι....Βασικα εγω συνεχιζω να εχω....λολ ακομα δεν εχω παρει στοιχεια μηχανων!

Απο εκει και περα...

Θα βαλω το υπερτατο μυαλο μου (     new_killother.gif ) να σκεφτει το βραδακι (αφου διαβασω καλα το τοπικ και κοιταξω τους πινακες οπως εσυ Γιαννη) κι ετσι θα σας πω τελικα τι παιζει....Παντως Γερασιμε καπου "πατιναρεις" αυτο ειναι σιγουρο, το θεμα ειναι που....Θααα το βρω το βραδυ....

Τι να σου πω και εσένα τώρα ρε κουκουρούκου? Δεν είναι και τόσο δύσκολο! Παραξενεύομαι όμως γιατί ούτε εσύ μου λές πού πατινάρω, και μάλιστα είσαι και σίγουρος... Αντε να δούμε... Φυσικά μπορεί κάπου να έχω κάνει κάποιο λάθος, αλλά καλύτερα βρές το πρώτα και πές την μου μετά. Φιλικά πάντα, αλλά καταλαβαίνεις γιατι ψιλοαρπάζομαι έτσι? Όπως και να έχει, όταν το βρείς το πατινάζ, πές το μου.

Αν και μπορώ να σου πώ απο μόνος μου την παράλειψη. Μην απογοητευθείς γιατι δεν καταλήγει σε λάθος.. Να στην πώ?

*Πίεση στο έμβολο επί επιφάνεια εμβόλου, ολοκληρώνεις ως προς την διαδρομή του εμβόλου και παίρνεις το έργο απο μια καύση (αν το βλέπω καλά γιατι είναι ψιλοθολό πρέπει να είναι το διάγραμμα του giannispolo?). Πολλαπλασιάζεις επι κυλίνδρους, επι στροφές δια δύο (επειδή ο κάθε κύλινδρος βαράει μια φορά στις δύο περιστροφές στροφάλου) και παίρνεις ισχύ (έργο ανα χρόνο, οι στροφές έχουν διαστάσεις 1/χρόνο, αν ο χρόνος είναι σε δευτερόλεπτα, οι διαστάσεις σε μέτρα και η πίεση σε Pa, η ισχύς θα είναι σε Watt). Καλά ώς εδώ?

...........................^

Isxus I = dW/dt = |P*dx * n * rpm / 2

..........................u

*Αν τώρα εσύ αυξήσεις κατα κάποιο ποσοστό την αρχική πίεση (δηλαδή την πολλαπλασιάσεις με a) , όλη η συνάρτηση της πίεσης ως προς τη διαδρομή του εμβόλου θα πολλαπλασιαστεί με αυτόν τον αριθμό (α).

P'=α*P

*Εμάς μας ενδιαφέρει το ολοκλήρωμα της πίεσης. Αν όμως πολλαπλασιάσεις μιά συνάρτηση επι σταθερό αριθμό, ο αριθμός αυτός βγαίνει απο το ολοκλήρωμα και έτσι όλο το ολοκλήρωμα πολλαπλασιάζεται επι α. Αυτό είναι το σημείο που δεν συμφωνούσε ο giannispolo, απο ότι έχω καταλάβει, και μέχρι στιγμής δεν είχα αναφέρει, γιατι το θεωρούσα προφανες :D .

I' = |P'*dx * n * rpm / 2 = (|a * P * dx) * n * rpm / 2 = a * (| P * dx) * n * rpm =

= a * I

Δηλαδή άν P' = a * P, τότε Ι' = a * I

Η για να το πούμε ελληνικά, "Για δεδομένο κινητήρα, αύξηση της πίεσης τροφοδοτούμενου αέρα κατα ένα ποσοστό, ισοδυναμεί με αύξηση της ιπποδύναμής του κατά το ίδιο ποσοστό", και πλέον η απόδειξη δεν επιδέχεται περεταίρω ανάλυση. Ότι νόμοι υπήρχαν, χρησιμοποιήθηκαν.

Πιό λιανά δεν πάει.

Το πατινάρισμα είναι οτι δεν θεώρησα οτι κάποιος θα ήθελε να του εξηγήσω όλο το σκεπτικό της βιομηχανίας μετατροπών απο την αρχή. Στην τελική είπα να κάνω ένα αρθράκι για να γουστάρουμε και να δούμε πέντε πράγματα στο club, και έχει καταλήξει να γίνει το άρθρο ευκαιρία να την πούμε στον Quasar και να γίνουμε μούρες. Και το καλύτερο απο όλα είναι οτι ενώ ο Γιάννης το ξεκίνησε σαν μια λογική για τα δεδομένα του και ειλικρινή διαφωνία, αυτή τη στιγμή ο ίδιος (δικαίως ίσως) εκνευρίστηκε και έγραψε τα όσα έγραψε (αδίκως μάλλον), στην τελική δεν μου απέδειξε κάπου κανένα λογικό σφάλμα.

Το πατινάρισμα είναι επίσης οτι έχασα κάποια στιγμή την ψυχραιμία μου και τη είπα στον Γιάννη, ο οποίος απο εκείνο το σημείο και μετά το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι να μου πεί οτι κάνω λάθος, κάπου, όπου να είναι, γιατί μετά το επιστημονικό του παραλήρημα και την συμβουλή του να μήν τα βάζω μαζί του καταννοεί οτι άν δεν με βγάλει τελικά κάπου λάθος δεν θα φαίνεται και πολύ ωραία.

Το πατινάρισμα είναι επίσης και δικό σου, που μετά απο όλο τον χρόνο (πρέπει να έχει περάσει τις 5-10 ώρες, συνολικά) και την "φαιά ουσία"που έχω καταναλώσει για να γράψω, να διορθώσω, να εξηγήσω, να ξαναεξηγήσω, να ξανασκεφτώ αυτό το αρθράκι και τα μετέπειτά του, δεν έχεις την ευαισθησία να καταλάβεις οτι με το να έρχεσαι και να λές "θα τα κοιτάξω και θα σας πώ το βράδυ τί συμβαίνει" και "σίγουρα κάνεις λάθος, απλά δεν ξέρω πού", με προσβάλλεις. Δεν έχω καμμία αντίρρηση να μου βγάλεις όλο το άρθρο άχρηστο, αλλά με λίγο σεβασμό για τον κόπο μου αν μη τι άλλο. Διάβασέ το, και μετά υπόδειξε, και κατόπιν απόδειξέ, τα λάθη. Μην το βγάζεις άχρηστο απο πρίν.

Όπως και να έχει, μελέτησέ το και τα λέμε. Και μόλις τελειώσουμε, θα πάρω και όλες τις "συμπληρωματικές εξηγήσεις", μαζί με κάθε πιθανή διόρθωση που μπορεί να έχει κάποιος να κάνει (που μέχρι στιγμής μόνο φιλοσοφία περί του τί δεν ισχύει έχω ακούσει, και όχι μαθηματικά και φυσική περί του τί ισχύει, με μερικές εξαιρέσεις...).

Αναμένω λοιπόν την άποψή σου. Suprise me, και γράψε μου κάτι σαν επιστήμονας. Φιλικά, και με συγχωρείς για την τελευταία "διαμαρτυρία".

Δεν το παιρνω για quiz απλα σκεφτηκα τα εξης :

Aυξηση συμπιεσης ,  σχεδιασμος - σχημα θαλαμου καυσης (κοιλος - επιπεδος - ημισφαιρικος - 2πλα ημισφαιρικος που σχηματιζει 2εδρη γωνια μεταξυ των βαλβιδων), σχεδιασμος σχημα επιφανειας εμβολου  (flat , dome κλπ).

Το πρωτο και το τριτο ειναι σχετικα ευκολο να αλλαξουν ενω το 2ο ειναι δυσκολο η αδυνατο.Αυτος ειναι και ενας λογος που μιλαμε για καλα η ¨κακα¨ καπακια μηχανων.

Yup! Την συμπίεση είχα πρώτη στο μυαλό μου, γιατι τα άλλα... Μάλλον στον σχεδιασμό του μοτέρ πάνε παρά στην μετατροπή! Εμένα πάντως δεν πήγε εκεί το μυαλό μου! Σωστός! :D:baby:

Πού χάθηκες εσύ καιρό είχες να ποστάρεις... :D

Edited by Quasar
Link to comment
Share on other sites

Quasar ειμαι μαλλον απο τους λιγους προνομιουχους που εκαναν 35 μερες διακοπες.

Ασε που η συνδεση που εχω στο χωριο μου δεν μου επετρεπε να παρακολουθησω και πολλα......

Δεν υπαρχει τπτ αλλο που να με εχει ενοχλησει.

Θα τα λεμε οταν εχω κατι να πω οπως και πριν απο εδω και περα.

Τωρα οσον αφορα την θερμοδυναμικη αποδοση σιγουρα εχεις δικιο στο οτι το καπακι και τα εμβολα περισσοτερο ανηκουν στην σχεδιαστικη φιλοσοφια ενος κινητηρα η οποια δεν ειναι ευκολο να αλλαξει αλλα θυμαμαι κατι παλιους τρελλομαστορους που καναν επεμβασεις σε καποια συγκεκριμενα παλια 8 βαλβιδα καπακια.

Οι επεμβασεις κυριως αφορουσαν την αφαιρεση των ¨θερμων¨ σημειων αλλα ενας αφαιρουσε αρκετο υλικο απο την κεφαλη σε συνδιασμο με διαφορετικα εμβολα σε 8 βαλβιδο 2λιτρο opel κινητηρα (μην ρωτησεις κωδικο...δεν θυμαμαι) και υποστηριζε οτι με αυτο μονο ειχε 20 - 30 αλογα οφελος.

Σιγουρα ειχε μια βαση το σκεπτικο του.

Παντως υπαρχει τροπος να προβλεψεις ποιος κινητηρας εχει αυτες τις σχεδιαστικες αρετες ωστε σε βελτιωση να εχεις το μεγιστο που μπορεις (αν τον λυσεις φυσικα) ενω καποιοι αλλοι ειναι καταδικασμενοι εξ αρχης.

Link to comment
Share on other sites

... θυμαμαι κατι παλιους τρελλομαστορους που καναν επεμβασεις σε καποια συγκεκριμενα παλια 8 βαλβιδα καπακια.

¶αααααχ.... ¶λλες εποχές... Τα ίδια είχα ένα φίλο που τα έκανε σε παπάκια, τους άλλαζε τον αδόξαστο... Πού να κάνεις τέτοια σήμερα (και βέβαια τα χρειάζεσαι και πολύ λιγότερο!)

Link to comment
Share on other sites

KAΛΑ ΕΙΣΑΙ ΦΟΒΕΡΟΣ ΡΕ ΦΙΛΕ! :);):blink: ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ουυυυυπς :D !!!!! Με συγχωρείς καλή μου!!! :)

Edited by Quasar
Link to comment
Share on other sites

ΔΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΡΕ ΓΕΡΑΣΙΜΕ

:D ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΚΑΤΕΧΕΙΣ ΠΟΛΥ ΤΟ ΣΠΟΡ ΑΠ'ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ :) ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΜΑ.ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ ΟΛΟΥΣ :baby:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πλέον είναι εν μέρει σωστό, εν μέρει λάθος. Αν κατέβαζες την ογκομετρική και την θερμοδυναμική απόδοση, τα αυτοκίνητα θα γινόταν πιό αργά, όχι πιό γρήγορα! Κάτι χάνεις εδώ. Παρ' όλα αυτά, δεν είναι αντικείμενο του παρόντος.

Κάνεις λάθος ,δεθα γινόντουσαν ούτε πιο αργά, ουτε πιο γρήγορα, απλά θα καίγανε περισσότερο με δεδομένα(ισχύ,όγκο κυλινδρισμού,ροπή)

Επι τροχάδην να πώ, οτι οι δουλειές σε χταποδοεξάτμιση μειώνουν την θερμοδυναμική απόδοση καμμιά φορά (όχι πάντα), το οποίο τους αυξάνει κάπως την κατανάλωση, αλλά το σημαντικότερο είναι οτι μειώνουν την ογκομετρική απόδοση σε χαμηλά φάσματα στροφών (κρεμάει χαμηλά) αλλά την αυξάνουν σε μεγαλύτερα φάσματα στροφών (ψηλά δίνει καλύτερα). Το πρόγραμμα φυσικά δεν έχει την παραμικρή σχέση με όλα αυτά, και το φίλτρο πάσης φύσεως (μα φιλτρο στον παπα, μα βαρελάκι, μα σκούπα μά ότι θές) έχει σαν στόχο την αύξηση της πίεσης (μείωση της υποπίεσης πιό σωστά) στην εισαγωγή, και δεν έχει ουδεμία σχέση με την ογκομετρική απόδοση. Αυτά για το πρώτο στάδιο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.