Jump to content
abyron

Πράγματα Που Πρέπει Να Ξέρω Κατά Την Παραλαβή ?

Recommended Posts

13η (ελπιζω και όχι γρουσούζικη. αν και δεν πιστευω σε αυτα)

Επιτέλους κάτι ειναι και αυτό.

Τι πρέπει να "προσέξω" όταν με το καλό θα πάω να το παραλάβω?

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Να έχει τα καλούδια της έκδοσης που έχεις πάρει, τα extra που τυχών έχεις βάλει και ρίξε μια ματία μήπως έχει καμια γρατζουνιά ή είναι χτυπημένο κάπου. Κατά τα άλλα καλορίζικο και καλοτάξιδο και επίσης πολύ σημαντικό κάνε την επέκταση της εγγύησης. ;)

Link to comment
Share on other sites

Να έχει τα καλούδια της έκδοσης που έχεις πάρει, τα extra που τυχών έχεις βάλει και ρίξε μια ματία μήπως έχει καμια γρατζουνιά ή είναι χτυπημένο κάπου. Κατά τα άλλα καλορίζικο και καλοτάξιδο και επίσης πολύ σημαντικό κάνε την επέκταση της εγγύησης. ;)

Απόλυτα σωστος !!! ;):thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

επισης κοιτα το vin του αυτοκινητου να ειναι σωστα αναγραφομενο και στην αδεια κυκλοφοριας οπως και τον κωδικο πλαισιου.μην ξεχασεις να τσεκαρεις τα λαστιχα να ειναι φρεσκιας παραγωγης και οχι παλιας.αν εχουν πανω απο χρονο που φτιαχτηκαν,απαιτησε αντικατασταση ή χρηματικη εκπτωση ή καποιο αλλο δωρο.δες αν εχει συπληρωθει το βιβλιο του αυτοκινητου,αν δουλευουν και τα 2 κλειδια που θα παρεις,αν υπαρχουν μεσα στο αμαξι αντικειμενα που μπορουν να αφαιρεθουν οπως πατακια,αναπτηρας,ρεζερβα κλπ.

τσεκαρε για φθορες στο εσωτερικο,στα πλαστικα,υφασματα ή δερματα,τσεκαρε ολες τις λειτουργιες του αυτοκινητου οπως ηλιοροφη αν υπαρχει,παραθυρα, φωτα καμπινας,πορειας,θεσης,προβολεις,φλας,αλαρμ,υαλοκαθαριστηρες, κλιματισμο κλπ και γενικα πατα οτι διακοπτη εχει το αμαξι .τσεκαρε τα λαδια του αυτοκινητου,τα υγρα στο δοχειο πλυστικης και ψυγειου αλλα και φρενων.μην βιαστεις σε καμια περιπτωση οτι και αν σου πουν απο την αντ/πια σχετικα με τον ελεγχο που θελεις να κανεις.οι αντ/πιες υποχρεουνται στον ελεγχο PDI αλλα εσυ δεν εισαι παρον οποτε δεν μπορει να εισαι και σιγουρος οτι ολα ελεχθηκαν οπως πρεπει. ;) θα σου προτεινα να παρεις και καποιον μαζι σου να σε βοηθησει,μερικες φορες απο την χαρα,την βιασυνη ή την συγκινηση που νιωθουμε την ωρα της παραλαβης μπορει να μην δουμε κατι σημαντικο αλλα να το προσεξει καποιος ψυχραιμοτερος απο εμας.

καλη παραλαβη! ;)

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Να έχει τα καλούδια της έκδοσης που έχεις πάρει, τα extra που τυχών έχεις βάλει και ρίξε μια ματία μήπως έχει καμια γρατζουνιά ή είναι χτυπημένο κάπου. Κατά τα άλλα καλορίζικο και καλοτάξιδο και επίσης πολύ σημαντικό κάνε την επέκταση της εγγύησης. ;)

με 2 σειρες τα ειπε ολα ο φιλος mistoso.αυτα ειναι τα βασικα.

;):thumbsup:;)

Link to comment
Share on other sites

16 εβδομαδα, μου ειπε φιλε μου οτι θα το παρω !

παντως επειδη δεν εχουν πολλες πωλησεις, υπαρχει περιπτωση να αρχιζει να κατασκευαζεται πιο νωρις.

δεν νομιζω....

Link to comment
Share on other sites

16 εβδομαδα, μου ειπε φιλε μου οτι θα το παρω !

παντως επειδη δεν εχουν πολλες πωλησεις, υπαρχει περιπτωση να αρχιζει να κατασκευαζεται πιο νωρις.

δεν νομιζω....

κια ποτε το παραγκιλαται ρε παιδεσ για να σασ πουνε 13 εβδομαδα

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε παιδιά καμία πληροφόρηση σχετικά με τον τόπο μεταφόρτωσης των προς παράδοση αυτοκινήτων σε καράβι;

Κανένα όνομα καραβιού μήπως ή σε ποια χώρα φτάνουν (πιαθνόν με τρένο π.χ) και εκεί μεταφορτώνονται σε καράβι

για να έρθουν Ελλάδα;

Βαρέθηκα να μετράω τις ημέρες ανάποδα πια...

Edited by stakyrFR
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έλαβα τηλ. από τον πωλητή οτι η γκόλφω μου είναι σε status in transport!

Καλώς εχόντων των πραγμάτων και τελωνειακών θέλοντων το 1ο 10ήμερο Μαρτίου θα είναι

στο τελωνείο τουλάχιστον..

Τον φάγαμε τον γαιδαρό παιδιά!!! :(:lol::)

Link to comment
Share on other sites

Οσοι παρουν απο την αντιπροσωπια Παζ.......λος να ζητησουν να μην τους βαλουν το αυτοκολλητο στο αμαξι τους και μονο κατωπιν ενημερωσης οι τζαμπα διαφημιση πεθανε

Link to comment
Share on other sites

Πως θα καταλαβω οτι το Golf 122tsi που παραγγειλα την προηγουμενη εβδομαδα και θα το παραλαβω μαλλον αυτην δεν ειναι καποιο απο τα testdrive των αντιπροσωπειων ?

Να αναφερω οτι στο συμφωνητικο παραγγελιας δεν αναγραφεται ο αριθμος πλαισιου.

Link to comment
Share on other sites

απο τα χιλιομετρα στο κοντερ και απο την αδεια του αυτοκινητου(ημερομηνια εκδοσης).

Link to comment
Share on other sites

Οσοι παρουν απο την αντιπροσωπια Παζ.......λος να ζητησουν να μην τους βαλουν το αυτοκολλητο στο αμαξι τους και μονο κατωπιν ενημερωσης οι τζαμπα διαφημιση πεθανε

:)

Ομοίως και για το κιτς χοντρό αυτοκόλλητο "gratsias" που είδα προχθές σε Golf VI.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου που με κόπο κατάφερα να ξετρυπώσω σε στεγασμένο χώρο χτες στην Α...net ήδη έχουν κολήσει

μικρό αυτοκόλητο κάτω από το αριστερό φανάρι καθώς έχουν ολοκληρώσει την προετοιμασία του

αυτοκινήτου (αποκέρωση, πατάκια και λογικά τίποτα άλλο όπως όλοι ξέρουμε...).

Αλλά ας παραλάβω πρώτα και θα φύγει αμέσως αυτό...

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΩΤΗ κινηση ....ξεβιδωνουμε το πλαστικο πανω απο το γκαζι με τις 2 πλαστικες βιδες.Μετα με ολη ματην δυναμη κουναμε το σταυρο της κρεμαγιερας.ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΖΟΓΟΣ.

ν ΤΟ ΕΛΕΓΧΕΤΕ ΠΑΙΔΙΑ...

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΩΤΗ κινηση ....ξεβιδωνουμε το πλαστικο πανω απο το γκαζι με τις 2 πλαστικες βιδες.Μετα με ολη ματην δυναμη κουναμε το σταυρο της κρεμαγιερας.ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΖΟΓΟΣ.

ν ΤΟ ΕΛΕΓΧΕΤΕ ΠΑΙΔΙΑ...

Ναι και επίσης πριν ακόμα υπογράψεις για την παραλαβή του πρέπει να κάνεις εκτός του check της κρεμαγιέρας τα ακόλουθα :

-Με ένα μέτρο θα μετρήσεις τα χιλιοστά φθοράς των ελαστικών, πρέπει να είναι ανάλογα.

-Με ένα μέτρο που χρησιμοποιούμε για να δούμε το πάχος του χρώματος θα τσεκάρεις όλο το αυτοκίνητο, πρέπει να είναι το ίδιο παντού.

-Πρέπει να έχεις μαζί σου laptop και vag-com για να διαγνώσεις τυχών βλάβες.

-Θα τσεκάρεις τα παράθυρα να δείς αν ανοίγουν και αν κάνουν κανα περιέργο κόλπο.

-Θα μπεις μέσα στο αυτοκίνητο και θα πεις στον αντιπρόσωπο να αρχίσει να το κουνάει απ έξω για να δεις αν ακούγεται κανένας τριγμός.

-Θα έχεις μαζί σου ακουστικά ιατρικής εξέτασης και καθώς το αυτοκίνητο θα είναι στο ρελαντί θα τσεκάρεις στον χώρο της μηχανής για τυχών θορύβους

α και κάτι σημαντικό, λύσε το μοτέρ πριν το πάρεις εκεί επι τόπου με τον μηχανικό σου να δεις άμα είναι όλα οκ..

και κάτι τελευτέο προτείνω να ανοιχτεί ξεχωριστό section στην ενότητα golf με ονομασία ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΓΚΟΛΦ και βάλτε moderator τον thano katsa να γράφει εκεί τα δικά του και να φοβίζει τον κόσμο που δεν γνωρίζει.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι και επίσης πριν ακόμα υπογράψεις για την παραλαβή του πρέπει να κάνεις εκτός του check της κρεμαγιέρας τα ακόλουθα :

-Με ένα μέτρο θα μετρήσεις τα χιλιοστά φθοράς των ελαστικών, πρέπει να είναι ανάλογα.

-Με ένα μέτρο που χρησιμοποιούμε για να δούμε το πάχος του χρώματος θα τσεκάρεις όλο το αυτοκίνητο, πρέπει να είναι το ίδιο παντού.

-Πρέπει να έχεις μαζί σου laptop και vag-com για να διαγνώσεις τυχών βλάβες.

-Θα τσεκάρεις τα παράθυρα να δείς αν ανοίγουν και αν κάνουν κανα περιέργο κόλπο.

-Θα μπεις μέσα στο αυτοκίνητο και θα πεις στον αντιπρόσωπο να αρχίσει να το κουνάει απ έξω για να δεις αν ακούγεται κανένας τριγμός.

-Θα έχεις μαζί σου ακουστικά ιατρικής εξέτασης και καθώς το αυτοκίνητο θα είναι στο ρελαντί θα τσεκάρεις στον χώρο της μηχανής για τυχών θορύβους

α και κάτι σημαντικό, λύσε το μοτέρ πριν το πάρεις εκεί επι τόπου με τον μηχανικό σου να δεις άμα είναι όλα οκ..

και κάτι τελευτέο προτείνω να ανοιχτεί ξεχωριστό section στην ενότητα golf με ονομασία ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΓΚΟΛΦ και βάλτε moderator τον thano katsa να γράφει εκεί τα δικά του και να φοβίζει τον κόσμο που δεν γνωρίζει.

χα χα χα χαχαχα ...

Link to comment
Share on other sites

Κι ένα έγγραφο το οποίο μας δείχνει τα δικαιώματα μας ....

67158658.jpg

Το έγγραφο δεν είναι προσωπικό , αλλά το βρήκα στο web .

Λογικά είναι κάποιου κατόχου που είχε πρόβλημα με κάποιο Polo και γράφει χαρακτηριστικά :

Αυτή είναι 1 απάντηση από της 25 επιστολές που έχω από υπουργείο καταναλωτών

οπως θα δείτε κάτω κάτω γραφεί συνημμένα 15 σελίδες ... Με προβλήματα !!!! Κοντά στης 85 επισκέψεις σε συνεργία μέσα σε 3 χρόνια

και με τα 2 αυτοκίνητα ( το 1 μου το πήραν πίσω με αντικατάσταση γιατί έβγαλε πολλά !!!!! Έπειτα από παρέμβαση δικηγόρου μου - υπουργείο μεταφορών και εισαγγελέα ..

Ύστερα από αγωγές και μηνύσεις για εκ8εση σωματικής ακεραιότητας κατά συρροή και με δόλο σε κίνδυνο... έως κινητήρα αλλάχτηκε στα 14000 χιλ !!! Και πολλά άλλα ακόμα

το 2 που μου δωσαν εννοείτε χωρίς χρήματα καινούργιο μετά από 2 χρόνια το πέταξα γιατί έβγαζε και αυτό συνεχεία θεματα !!! )

έτσι για αρχή !!!!!!

Όπως βλέπετε είναι γνήσια και έχει και πάνω αριθμό πρωτοκόλλου !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ,προσοχη στα αυτοκινητα οταν τα παραλαμβανετε.

Οι αντιπροσωπιες μας αποσπουν κατα την διαδικασια παραλαβης τους (με την παρουσιαση και τις λοιπες μ@λ@κιες) και δεν εχουμε χρονο να δουμε λεπτομεριες

Ενα μεγαλο προβλημα με την VW συγκεκριμενα ειναι οτι την διαδικασια αποκερωσης/καθαρισμου την κανουν λαθος. Η Cosmocar δινει σε συγκεκριμενη εταιρια (Auto Lease νομιζω λεγεται , αλλα θα κανω ενα ποστ καποια στιγμη με συγκεκριμενα στοιχεια και λεπτομεριες) η οποια αποκερωνει το αμαξι με ΑΛΟΙΦΑΔΟΡΟ(!!!!) χαραζοντας το βερνικι και δημιουργοντας "αραχνες" με το καλημερα.

Ολα αυτα επειδη βαριουνται να το κανουν σωστα με το χερι. Το αμαξι μου το πηγα προσφατα για μια εργασια και με φωναξε ο τεχνικος απο το σαλονι να μου δειξει τα σημαδια που μου ειχαν κανει σε ολο το αμαξωμα (μιλαμε για οχημα 1 μηνα!!)

Πριν 2-3 εβδομαδες ειδα με τα ματια μου , Μαυρο GOLF 2 μερες πριν το παραδωσει η αντιπροσωπεια βορειων προαστειων σε πελατη , με σπασμενο καθρεπτη , ρημαγμενο βερνικι απο την αποκερωση, να επισκευαζεται και να πηγαινει σε εξωτερικο συνεργατη για να το επαναφερουν με χοντρες αλοιφες και κερωμα. Εχω κρατησει και αριθμο πλαισιου του αμοιρου του αυτοκινητου

Φυσικα , αυτα πρεπει να τα δεις υπο συγκεκριμενες γωνιες και φωτισμο για να τα πιασεις και να τους σκισεις...διοτι μας χρεωνουν 300Ευρω για την διαδικασια αυτη σε καθε αμαξι που πουλανε...οι αλητες

Link to comment
Share on other sites

 

Πλέον τα καινούρια αυτοκίνητα έρχονται με τις μεμβράνες αυτές (άσπρα πανιά) και δεν τα έχουνε με κεριά και αλοιφές. Εμένα έτσι ήρθε και το είδα μόλις κατέβηκε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.